Co zabrać pod namiot? Lista + porady

Odpoczynek na świeżym powietrzu może być doskonałą przygodą i świetnym sposobem na naładowanie baterii z dala miejskiego zgiełku. Jeśli jednak chcecie, by Wasz wypad pod namiot nie zakończył się farsą, musicie zabrać ze sobą kilka rzeczy, które zapewnią Wam odpowiedni komfort podczas odpoczynku. Dość często pytacie nas, jak przygotować się na camping i co zabrać pod namiot, odpowiedź nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Lista rzeczy, które warto zabrać będzie w znacznym stopniu zależeć od Waszych preferencji, a także miejsca, gdzie będziecie spędzać wyjazd.

My jesteśmy dość mocno „zaprawieni w boju”, jeśli chodzi o camping life. Uwielbiamy tę formą podróżowania, która daje nam pełną swobodę i osobliwy kontakt z naturą. Przez lata przygotowaliśmy listę rzeczy pod namiot, która umożliwia nam zachowanie komfortu w odpoczynku na świeżym powietrzu. Niektóre z tych przedmiotów mogą wydawać się błahe, ale bardzo często ułatwiają życie.

Jeśli nie chce Wam się czytać całego artykułu, to przewińcie stronę w dół – znajdziecie tam plik do pobrania z listą rzeczy, które warto zabrać pod namiot! Są tam niezbędne campingowe przedmioty, które zawsze zabieramy.

Nasz pierwszy wspólny wyjazd pod namiot

Jakoś nigdy nie zastanawialiśmy się, jak przygotować się i co zabrać pod namiot. Po prostu pewnego dnia podjęliśmy taką decyzję, spakowaliśmy torby i ruszyliśmy na nasz pierwszy wspólny wypad pod namiot do Portugalii.

Dlaczego Portugalia? Pracowaliśmy wówczas od kilku miesięcy w Hiszpanii i zdecydowaliśmy, że potrzebujemy zrobić sobie małe wakacje. Dlatego kupiliśmy namiot i ruszyliśmy autostopem na zachód.

Na nasz pierwszy wyjazd na biwak nie zabraliśmy prawie nic. Naszym campingowym wyposażeniem był namiot i karimata. Jednak jakoś poradziliśmy sobie w takich warunkach, a nawet więcej – w takich warunkach zakochaliśmy się w campingowym stylu życia.

Każdy kolejny wyjazd pod namiot dostarczał nam nowych doświadczeń, dzięki którym zaczęliśmy kompletować nasz sprzęt na camping. Choć do tej pory nie mamy jakiegoś wypasionego wyposażenia pod namiot, to rzeczy, które posiadamy pozwalają na komfortowe biwakowanie!

Co zabrać pod namiot? Lista rzeczy niezbędnych:

Strefa wypoczynkowa – lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot:

Jaki namiot wybrać na camping?

Od kilku lat mamy namiot McKinley Vega, który kupiliśmy w Hiszpanii podczas naszego tripu po Europie w 2013. Pomimo lat i tego, co z nami przeżył, sprawuje się świetnie!

Kupiliśmy go za 50€. Jest to namiot 2- lub 3-osobowy, choć bez problemu w wyjątkowych przypadkach udało się także spać w 4 osoby. Ma on wodoodporny materiał oraz odpowiednie okienko do wentylacji namiotu. Co więcej, jest także bardzo przestronny i łatwy w obsłudze. Dużą jego zaleta jest niska waga, która umożliwia jego łatwy transport (lataliśmy z nim samolotem).

Podczas naszego ostatniego wyjazdu do Słowenii mieliśmy okazję przetestować słynny namiot z Decathlon, który rozkłada się w 2 sekundy. Bardzo nam się spodobał, dlatego poprosiliśmy koleżankę, żeby nam go pożyczyła na kolejny wyjazd.

Oszczędność czasu jest naprawdę spora, a przy naszym trybie podróży, w którym niemal codziennie spaliśmy w innym miejscu było to idealne rozwiązanie. Dodatkowo, namiot pokryty jest powłoką odbijającą światło, dzięki czemu w poranki w środku nie robiło się gorąco, jak w piekarniku. Ze względu na dodatkową powłokę namiotu, w środku jest także ciemniej, dlatego, jeśli ktoś lubi nie jest rannym ptaszkiem, to będzie jak znalazł. W naszym przypadku było trochę inaczej, gdyż ciężko było nam rano wstać, co nam trochę przeszkadzało.

Warto też zwrócić uwagę na wentylację namiotu (okna). W wersji 2 sekundowej były okna, ale bez moskitiery, więc jeżeli ktoś obawia się owadów, to prędzej się udusi niż otworzy okna.

Podsumowując, w namiot 2-sekundowy warto zaopatrzyć się, jeśli planujecie często zmieniać miejsce. W przypadku bardziej statycznych wakacji polecamy bardziej przestronne namioty z moskitierą w oknach i przedsionkiem.

Na czym spać pod namiotem? Karimata, materac czy mata samopompująca?

Bardzo wiele osób pyta nas, co zabrać pod namiot, żeby się dobrze wyspać.

My przez długi czas używaliśmy tylko karimaty. Z pewnością jest to najtańsza opcja, lecz raczej mało komfortowa, choć my spaliśmy tak przez kilka lat. Najbardziej uciążliwe jest to, że nigdy nie wiesz, na jaką nawierzchnię trafisz na biwaku. Jeśli rozkładacie namiot na mięciutkiej trawie, to będzie się Wam super spało, nawet na karimacie. Natomiast, jeśli traficie na nierówne podłoże i kamyki, to możecie pożegnać się z komfortowym snem.

My dość często trafialiśmy na takie warunki, dlatego w tym roku postawiliśmy na komfort. Wybraliśmy się do Decatlonu, by zaopatrzyć się w nowiutkie maty samopompujące. Niestety przeraziła nas ich wielkość i waga. Pakowanie takiej maty mogłoby zająć naprawdę sporo miejsca w aucie.

Na szczęście kilka regałów dalej trafiliśmy na materacyk, który mieści się w dłoni. Co prawda, nie był on na długość naszego ciała, gdyż ma zaledwie 120 cm, ale zakupiliśmy go z myślą o przyszłości, gdy będziemy musieli ograniczyć bagaż.

Ostatnio przetestowaliśmy nasz mini materac pod namiot i sprawdził się bardzo dobrze. Nie potrzebowaliśmy pompki, a był dość wygodny i funkcjonalny.

Na rynku dostępne są dostępne przeróżne rodzaje mat i materacy turystycznych, które zapewnią Wam komfortowy sen pod namiotem. Wszystko zależy od tego, czego szukacie oraz co jest dla Was najważniejsze – komfort czy może lekki bagaż?

Jaki wybrać śpiwór do namiotu?

Zawsze najlepiej będzie, jeśli przed wyjazdem sprawdzicie temperatury, jakie będą panować na miejscu docelowym Waszego wyjazdu. To wam dużo podpowie z tym, jaki śpiwór i co zabrać pod namiot.

My zazwyczaj wyjeżdżamy w góry, gdzie temperatura w nocy spada czasem do 11 stopni. W takich warunkach śpiwór musi zapewnić odpowiednią izolację cieplną, która zabezpieczy ciało przed chłodnym powietrzem.

My na biwak mamy dwa śpiwory:

  1. no name. Ciepły śpiwór, który zajmuje dość sporo miejsca.
  2. HiMountain Magellan – według nas jest to super śpiwór, który warto zabrać pod namiot w góry. Mamy go od około 6 lat i jest niezawodny. W przeciwieństwie do naszego nonamowego śpiwora ten jest bardzo lekki – waży zaledwie 800 g. A przy tym wszystkim jest bardzo ciepły i doskonale utrzymuje temperaturę.

Co jeszcze warto zabrać pod namiot?

  • poduszka turystyczna – może zdecydowanie poprawić komfort spania pod namiotem.
  • koc – w letnie dni może zastąpić śpiwór, a w chłodniejsze posłuży, jako dodatkowe okrycie.
  • prześcieradła turystyczne – wkładki do śpiworów, które mogą być także używane zamiast śpiworów. My używaliśmy ich akurat wyłącznie w Azji, gdzie było gorąco.

Lista rzeczy, w które warto zaopatrzyć się na biwak:

Stół i krzesła

To dość istotne elementy. Natomiast można sobie bez nich poradzić, siedząc na kocu czy przy specjalnie wyznaczonych miejscach na campingu, ale nie zawsze takie są. Na rynku jest spory wybór składanych mebli campingowych. Wszystko zależy, ile chcecie wydać i co Wam sprawia komfort.

My mamy totalnie budżetową wersje. Plastikowy stolik z promocji w Carrefour za 9,99 i najtańsze krzesła z Decathlon. Nasz zestaw zajmuje mało miejsca i bardzo nam odpowiada, gdyż niewiele czasu spędzamy siedząc przy stole.

Dużo bardziej lubimy spędzać czas w hamaku czy na kocu. Natomiast na campingach spotykamy pełno osób, szczególnie rodziny, które spędzają czas przy stole biesiadując, grając w karty i rozmawiając na świeżym powietrzu. Ich zestawy mebli campingowych są dużo bardziej komfortowe i pewnie w przyszłości kupimy podobne .

Hamak

To jest taki nasz must have. Bardzo lubimy spędzać w nim czas, dlatego zawsze zabieramy go ze sobą. Szukając pola na namiot kierujemy się jak największym zacienieniem i miejscem na rozłożenie hamaka.

Co zabrać pod namiot, żeby swobodnie gotować?

Kuchenka turystyczna (Palnik turystyczny) + butla

Są to bardzo przydatne rzeczy, które zdecydowanie warto zabrać pod namiot. Dzięki nim przygotowanie posiłków jest możliwe w każdym miejscu. My często zabieramy taki zestaw, gdy wybieramy się na całodzienny trekking w góry i chcemy zjeść ciepły obiad. Najczęściej zabieramy mały składany palnik turystyczny, który zajmuje mało miejsca. Kupiliśmy go w Decathlonie za 79 zł.

Na rynku znajdziecie przeróżne kuchenki turystyczne – duże bądź małe, jedno lub dwu-palnikowe. Ponownie wszystko jest uzależnione od Waszych potrzeb i tego dla ilu osób będziesz przygotowywać jedzenie. Kuchenka turystyczna to jedna z takich rzeczy, które zdecydowanie warto mieć na wyjazd pod namiotem.

Menażka 

Specjalny campingowy garnek ze stali nierdzewnej to niezbędnik na biwak. Nasza menażka ma składany uchwyt zamykający pokrywkę do transportu, a w środku mieszczą się także głębokie talerze i sztućce. Jest to zestaw dla 2 osób.

W pokrywce są też dziurki, co my wykorzystujemy do odcedzania makaronu, gdyż wówczas nie potrzebujemy durszlaka.

Menażka to jedna z takich rzeczy, które polecamy zabrać pod namiot i podczas gotowania na szlaku. Jednak jeżeli nie chcecie kupować menażki, garnki i patelnia z cienkim dnem też dają radę.

Talerze i miseczki

Nie ma biwaku bez campingowej „zastawy”. Najlepiej wybrać lekkie, wielorazowe i praktyczne – które z łatwością schowasz do plecaka.

Natomiast, jeśli specjalnie przed wypadem pod namiot planujecie wielkie zakupy, to polecamy ekologiczne kokosowe miseczki z cocobamboo.pl. Nie dość, że są eko, to jeszcze pięknie wyglądają!

Kubki

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać pod namiot, żeby cieszyć się ciepłą poranną kawą czy herbatą, to zdecydowanie polecamy kubki emaliowane.

W razie potrzeby możesz je postawić na palniku i podgrzać wodę. Co więcej, dużym plusem jest to, że są dostępne w wielu kolorach do wyboru, a nawet na niektórych z nich można zrobić własną grafikę!

Sztućce

Niezbędne, jeśli zamierzacie się stołować na biwaku samodzielnie. My używamy głównie tych z kompletu do menażek, ale mamy też zapasowe.

Dodatkowo zdecydowanie polecamy wziąć na biwak ostre noże bądź scyzoryk, łopatki i mieszadła.

Lodówka turystyczna elektryczna

Wiele razy przekonaliśmy się, że lodówka turystyczna to niezbędnik podczas wakacji pod namiotem.

Niestety nie polecimy Wam dobrej, gdyż nasza okazała się bardzo kiepska – często nie chłodziła w wyniku czego psuły się nam produkty. Na kolejny biwak kupimy nową, a Wam podpowiemy, na co zwracać uwagę.

Ważne jest, by lodówka turystyczna miała dwa kable. Pierwszy do podłączenia w samochodzie (do zapalniczki), a drugi do podłączenia w zwykłym gniazdku.

Zwróćcie także uwagę na pojemność. Nam wystarczy 25 litrów, jednak jeśli macie dzieci, to warto wybrać lodówkę o większej pojemności.

Zwróćcie też uwagę na temperaturę chłodzenia, ważne by miały niską temperaturę, wtedy zyskujemy możliwość chłodzenia, a nawet mrożenia różnych produktów.

Baniak na wodę

Często przydaje się, gdy do źródła wody są daleko, albo jak chcemy coś ugotować w trasie. My butelkę mamy jedną i uzupełniamy ją wielokrotnie.

Butelki z filtrem

Od kilku miesięcy używamy butelek wielorazowych z wbudowanym filtrem. Dzięki nim możesz uzdatnić wodę do picia ze zwykłej „kranówy”. Co więcej, takie butelki są także bardzo ekologiczne, gdyż zmniejszają zużycie plastiku. Ty oszczędzasz pieniądze, a ziemia na tym korzysta!

Co zabrać pod namiot z innych rzeczy do kuchni?

  • Ściereczki
  • ręczniki papierowe
  • serwetki
  • gąbka
  • płyn do naczyń
  • turystyczna miska do mycia naczyń
  • tacka do krojenia
  • otwieracz do wina

Jedzenie pod namiotem

Jadąc do miejsc gdzie jest dużo drożej, polecamy wziąć kilka podstawowych produktów, takie jak makarony, ryże, kasze, sosy, dżemy, płatki owsiane, suszone owoce i orzechy itp.

Produkty które lubicie i nie zepsują się w wysokiej temperaturze. Do lodówki można zapakować produkty na pierwsze dni, później kupować na miejscu. Zabierzcie też ulubione przyprawy, oliwę, kawę, herbatę, cukier.

Kiedyś woziliśmy ze sobą grilla, bo można było grillować przy namiotach. Teraz ze względu na przepisy przeciwpożarowe, w wielu miejscach jest zakaz. Natomiast na campingach są specjalnie wydzielone miejsca.

Lampka do namiotu – Jak zawsze Decathlon w takich sprawach daje radę i posiada spore zaplecze. Warto mieć lamkę, która ma haczyk i można ją powiesić w namiocie lub na drzewie.

Czołówka– czyli lampka na gumce na czoło, która świetnie się sprawdza podczas nocnych poszukiwań w otchłani auta.

 

Co zabrać pod namiot, żeby oświetlić teren w nocy?

Na wielu campingach po zmroku panuje totalna ciemność, dlatego warto mieć swoje oświetlenie (szczególnie jeśli macie dzieci).

Cotton ballsy i świeczki – dodają nastroju przy wieczornych kolacjach 

Przechowywanie rzeczy podczas wyjazdu pod namiot

Skrzynie – polecamy przechowywać takie rzeczy jak przybory kuchenne czy mniejsze elementy campingowe w skrzyniach. Łatwe w organizacji i można poukładać na sobie.

Box dachowy „Trumna na dach”- Jeżeli jest taka możliwość, to warto zabrać, bo można zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania.

Jak przechowujemy ubrania? – zazwyczaj w walizce, gdzie mamy łatwy dostęp do całej garderoby.

Elektryka i majsterkowanie – co zabrać pod namiot, żeby wszystko naprawić?

Przetwornica – przydała się parę razy, gdy nie mieliśmy dostępu do prądu, a musieliśmy naładować aparat czy komputer.

Przedłużacz – koniecznie jak najdłuższy, wyposażony w kilka gniazd zasilających.

Adapter – warto go mieć, zwłaszcza jeśli planujemy uzyskać prąd z gniazda zasilania na polu kempingowym. My nie mamy i pożyczamy z recepcji na campingach (kaucja)

Zestaw narzędzi- młotek, śrubokręt, kobinerki 

Taśma izolacyna

Pasy montażowe (np do przywiązania hamaka)

Inne praktyczne rzeczy na wyjazd pod namiot:

  • zapałki
  • dodatkowe śledzie
  • pompka (ew. do materaca)
  • proszek do prania
  • sznurek na pranie + spinacze
  • preparaty przeciwko komarom w sprayu lub spirale
  • karty i planszówki 
  • kempingowe koszulki „Camping life” klik 

 

To chyba tyle, mamy nadzieje, że post się komuś przyda i pakowanie na camping nie będzie takie straszne 🙂 

Przygotowaliśmy też listę rzeczy do ściągnięcia w pdf. Można wydrukować i odhaczać podczas pakowania. Lista do pobrania

Podobne wpisy
2 odpowiedzi
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY