Gdzie rośnie najlepszy pieprz na świecie? | Kambodża

Czy zastanawialiście się, gdzie rośnie najlepszy pieprz na świecie? Znaleźliśmy takie miejsce!

Kampot znajduje się w południowo – zachodniej części Kambodży i będąc w tym kraju lub w sąsiednim Wietnamie, można pokusić się na wycieczkę, by skosztować podobno najlepszego pieprzu na świecie

 

Pieprz w Kambodży – trochę historii

Pierwsze oznaki, że pieprz uprawiano na tych terenach pochodzą z czasów Angkoru (802 -1432 r.). Jednak prawdziwa „gorączka pieprzowa” rozpoczęła się w XIX wieku, gdy francuscy koloniści dostali się do Kambodży. Na początku XX wieku rocznie produkowano kilka ton pieprzu. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, ile musi być przy tym pracy, a zwłaszcza przy zbiorach i obieraniu go z kiści! W 2019 roku roczna uprawa pieprzu w Kampot wyniosła już 90 ton!

Dlaczego w Kampocie rośnie najlepszy pieprz?

Kilka czynników ma wpływ na to, czy uprawa pieprzu jest możliwa i jak rośnie pieprz na danym terenie. 

Jednym z głównych czynników jest położenie. Jeśli kiedykolwiek przestudiowałbyś mapę upraw w poszukiwaniu, gdzie rośnie pieprz, to zauważyłbyś, że uprawy zwykle odbywają się w klimatach o wysokiej wilgotności. Ważna jest także odpowiednia ilość słońca, która pozwala na rozwój rośliny. Bezsprzecznie na to, jak rośnie pieprz duży wpływ na także żyzność ziemi.

Kampot spełnia wszystkie warunki niezbędne do uprawy pieprzu. Plantacje znajdują się blisko morza, co zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza. Dodatkowo pory deszcze odpowiednio dbają o nawodnienie uprawy pieprzu. Co więcej, na tych terenach panuje także dobre nasłonecznienie, a żyzna gleba sprawia, że pieprz rośnie w tempie ekspresowym.

Jak wygląda uprawa pieprzu w Kampot?

Najważniejszą kwestią, która sprawia, że pieprz z Kampot jest tak dobry, są odpowiednie warunki geograficzne. To pierwszy warunek do uprawy pieprzu.

Po drugie, sposób uprawy pieprzu i suszenia. Na co dzień, na plantacji pracuje kilkadziesiąt osób, które dogląda, jak rośnie pieprz i dba o to, by krzewy miały odpowiednią ilość wody i by żadne szkodniki ich nie niszczyły plantacji.  

W związku z tym, że zbiory pieprzu muszą zostać zebrane jak najszybciej w odpowiednim czasie, na ich czas zatrudniane są dodatkowe osoby. Przy zbiorach pieprzu pracuje od 200 do 300 osób.

 

Uwaga! W Kambodży nie ma maszyn do takich czynności. Zarówno uprawa pieprzu, jak i jego zbioru odbywają się wyłącznie ręcznie.

Kolejnym procesem produkcji pieprzu jest obrywanie ziaren. Ten proces, jak i pozostałe jest również wykonywany bez pomocy maszyn. Kiście ziaren pieprzu są ręcznie obrywane, a pojedyncze ziarna są starannie selekcjonowane. Trafiają one do dwóch koszy z zielonymi lub czerwonymi ziarenkami.

Zebrane ziarna pieprzu są następnie poddawane suszeniu. Tutaj znów cały proces dzieje się przy pomocy słońca, dzięki czemu ziarna zachowują swoje naturalne aromaty.

Jedynie 30% zbiorów z uprawy pieprzu w Kampot jest konsumowane wewnętrznie. Aktualnie około 50% pieprzu z Kampot jest wysyłane do Unii Europejskiej, a około 20% eksportowane do innych krajów, głównie do USA, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, Hongkongu i Rosji.

Kolory pieprzu – gdzie rośnie pieprz czarny, a gdzie biały?

Podobno pieprz jest jak wino, im krzaczki są starsze, tym smak jest pełniejszy i wzrasta jego jakość. Tak jak pisałem wcześniej, na krzaczku znajdziemy dwa kolory ziaren. Zielony, którego jest zdecydowanie więcej i czerwony, którego jest mniej.
Jeśli obłupiemy czerwone ziarenka ze skórki i je ususzymy to dostaniemy biały pieprz. Z zielonych ziaren po odpowiednim przetworzeniu otrzymamy czarny pieprz.

Próbowaliśmy wszystkich kolorów i nie spodziewaliśmy się, że sam pieprz może być tak pyszny. Najbardziej przypadły nam do gustu chipsy bananowe z czarnym pieprzem i mieszanka czarnego pieprzu z solą (coś pysznego!).

Le Plantation – największa uprawa pieprzu w Kambodży

Dookoła Kampotu znajduje się kilkaset plantacji, my zdecydowaliśmy się na odwiedzenie La Plantation. Wynajęliśmy skuterki i ruszyliśmy na podbój pieprzu. Jest to największa plantacja w regionie, którą prowadzi francuskie małżeństwo od 2013 roku. Aktualnie zajmuje powierzchnię 20 hektarów i rośnie na niej około 22 tysięcy krzewów pieprzu. Plantacja pracuje według zasad eko rolnictwa i w zgodzie z naturą. Została nagrodzona certyfikatem potwierdzającym organiczną uprawę oraz należy do towarzystwa gwarantującego oryginalność i jakość produktu. Plantacja organizuje darmowe zwiedzanie z przewodnikiem, który pokaże i opowie o każdym etapie uprawiania pieprzu.

Pieprz można kupić na miejscu w lepszych cenach niż np. w Europie:

  • Czarny około 15$ /1kg
  • Czerwony około 25$ /1kg
  • Biały około 28$ /1kg

Oczywiście nie trzeba kupować 1kg, dostępne są mniejsze opakowania liczone w gramach.

 

Kampot – miejsce, gdzie rośnie pieprz najlepszy na świecie!

Jeżeli tylko macie możliwość, polecamy kupić prawdziwy pieprz z Kampot, ponieważ dzięki temu wspieramy lokalnych mieszkańców. Uprawa pieprzu jest w tym regionie głównym źródłem dochodu.

 

Na koniec zapraszamy na krótki vlog z wizyty na plantacji oraz pokażemy Wam  jak próbowaliśmy najpopularniejszego dania w regionie

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY