Jak zorganizować ślub na plaży? Dominikana

Od zawsze wiedzieliśmy, że nie chcemy tradycyjnego ślubu. Naszym marzeniem był rajski ślub na plaży.

Zachód słońca, szum turkusowego morza i ciepły przyjemny powiew wiatru – dokładnie w takich warunkach wyobrażaliśmy sobie naszą ceremonię zawarcia małżeństwa. I udało się! Powiedzieliśmy sobie „Si” przy tak bajkowym krajobrazie Dominikany. Nasze marzenie zostało spełnione, jednak organizacja ślubu na plaży wiąże się z nielada formalnościami, dlatego zacznijmy od początku.

Dlaczego Dominikana?

Po powrocie z rajskiej Dominikany wiedzieliśmy, że na pewno tam wrócimy. Wyspa i jej klimat wywarły na nas ogromne wrażenie i zdecydowanie pobudziły apetyt na więcej.

Ciągłe pytania od rodziny dotyczące tego, kiedy w końcu weźmiemy ten ślub, popchnęły nas ku kolejnemu pomysłowi – zawarciu małżeństwa na rajskiej wyspie Saona. W związku z tym zaprosiliśmy najbliższych, ustaliliśmy termin, znaleźliśmy loty i zabraliśmy ich przy okazji na dwutygodniowe wakacje.

Na miejscu mieliśmy już „swojego człowieka”, którego poznaliśmy podczas pierwszego wyjazdu na Dominikanę. Napisaliśmy więc do 2Pac’a (Link), jaki mamy plan i czy jest nam w stanie pomóc,. Odpowiedź nie była zaskoczeniem: Jasne, pomogę Wam zorganizować ślub na plaży!

Od czego zacząć organizować ślub na plaży za granicą?

My zaczęliśmy w miejscu, w którym szukamy odpowiedzi na wszelkie trapiące nas pytanie – zapytaliśmy wujka Google. W internecie znaleźliśmy kilka podstawowych informacji, dzięki którym wiedzieliśmy, od czego zacząć. Spośród wielu wskazówek dotyczących romantycznej ceremonii ślubnej na plaży większość okazałą się przydatna, jednak było też parę takich, które na miejscu okazały się być sprzeczne, a nawet przeciwne z prawdą.

Jaką nieprawdziwą informacje dotyczącą organizacji ślubu na plaży przeczytaliśmy? Na jednej ze stron było napisane, że wybierając świadka, należy zwrócić uwagę, by nie była to osoba z rodziny o tym samym nazwisku. Był to na dla nas lekki problem, gdyż siostra Justyny miała być świadkową. Na miejscu okazało się, że rodzina panny młodej, jak i pana młodego może być świadkiem, a prawo, o którym przeczytaliśmy na stronie, nie istnieje.

Pod tym linkiem znajdziecie informacje, jak samemu zorganizować wyjazd na Karaiby oraz co warto zobaczyć będąc na Dominikanie

Formalności ślubu na plaży:

Do zawarcia związku małżeńskiego potrzebne są dokumenty z polskiego urzędu stanu cywilnego:

  • pełny akt urodzenia
  • zaświadczenie o stanie cywilnym
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poza  granicą Polski.

Dokumenty z USC mają ważność 6 miesięcy od daty wydania. Następnie muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego oraz wymagana jest klauzula apostille, czyli urzędowe poświadczenie autentyczności dokumentów.

Apostille załatwia się w MSZ w Warszawie. Można to zrobić osobiście. Nie zajmuje to długo, gdyż jest to około 20 minut. Drugą opcją jest wysyłka dokumentów pocztą, które odsyłane są po około 2 tygodniach. 

Wszystkie niezbędne dokumenty do ślubu na plaży zarówno polskie, jak i przetłumaczone musza mieć apostille.

Jak skontaktować się z Urzędem stanu cywilnego na Dominikanie?

Jest to trochę bardziej skomplikowany temat. Z urzędem stanu cywilnego za granicą musisz skontaktować się w celu rezerwacji daty ślubu. W przypadku Dominikany zadanie nie należało do najprostszych. W trakcie ustalania terminu ich strona urzędowa nie działała, a kontakt mailowy był nie do osiągnięcia. Finalnie udało nam się skontaktować telefonicznie.

Z rezerwacją daty ślubu na Dominikanie nie było problemy (jak z wszystkim na Karaibach). Termin ceremonii zaślubin został wyznaczony na 21-22.01.2018 z możliwością przesunięcia uroczystości w przypadku złej pogody.

Ceremonia zaślubin na Dominikanie odbywa się wyłącznie w języku hiszpańskim. Jeśli nigdy nie uczyliście się tego języka, warto przed ślubem wziąć kilka lekcji, żeby chociaż kojarzyć słówka, które będą wypowiadane na uroczystości. Warto chyba wiedzieć, na co się zgadza przed ołtarzem.🙂

W naszej organizacji ślubu na plaży pomagał 2pac, z którym byliśmy w ciągłym kontakcie na Whatsappie. Wspólnie ustaliliśmy, co chcemy oraz jak najlepiej będzie to zorganizować.

Formalności ślubu na plaży, które załatwiliśmy na miejscu w Dominikanie

Do Bayahibe przyjechaliśmy kilka dni przed datą ślubu. Był to także wymóg urzędu w San Rafael de Yuma na Dominikanie według którego musicie się stawić 2-3 dni przed datą ślubu, by potwierdzić datę, zaprezentować się oraz opłacić formalności urzędowe.

W naszym przypadku kilka dni przed ślubem załatwialiśmy także organizację przyjęcia weselnego. Zarezerwowaliśmy restauracje, ustaliliśmy menu oraz potwierdziliśmy, jakie kwiaty i ozdoby chcemy mieć na ceremonii ślubu.

Ślub na plaży – dzień ceremonii

Ceremonia była zaplanowana na około godzinę 12-13. Pierwsza łódź z obsługą i dekoracją plaży wypłynęła o godzinie 10, a my wypłynęliśmy o 11:30. W przystani czekał już na nas urzędnik, który płynął z nami.

Na Saonie już wszystko było gotowe, mieliśmy kawałek plaży dla siebie na uboczu, w cieniu palm. Pozostały ostatnie poprawki, ułożenie owoców i jesteśmy gotowi na nasz niezapomniany i wymarzony ślub na plaży w Dominikanie.

Ślub na plaży – jak to wyglądało?

Cała ceremonia zaślubin była w języku hiszpańskim i trwała ok 15 minut. Dla Justyny było to kolejne spełnienie marzeń, bo kocha ten język. A ja pół roku wcześniej nauczyłem się podstaw hiszpańskiego, właśnie dla tej chwili. Po ceremonii podpisaliśmy dokumenty i już jako młoda para świętowaliśmy ceremonię razem z rodziną i przyjaciółmi.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na jednej plaży i w naturalnym basenie podziwialiśmy romantyczny zachód słońca.

Nasze małe przyjęcie weselne było zamówione na 20:00. Szef restauracji przygotował nam świeże ryby, krewetki, langusty i specjalnie dla nas zamówił tort weselny. Po kolacji nasi Goście złożyli nam życzenia, które sami ułożyli po hiszpańsku!

Spełnienie marzeń..

Ślub na plaży był naszym marzeniem, które udało się spełnić pomyślnie w 100 %. Mimo, że wszyscy byliśmy dość wyczerpani po całym dniu w mocnym słońcu, nie przeszkadzało to nam w zabawie i tańcach w rytmie bachaty.

Na Dominikanie spełniło się nasze najbardziej wyjątkowe marzenie … idealny ślub na plaży.

 

Organizacja ślubu na plaży nie jest tak arcytrudnym zadaniem, jakim może się wydawać. W przypadku ceremonii na Dominikanie sprawa mimo początkowych trudności okazała się dość prosta i wydaje nam się, że formalności nie było o wiele więcej niż w przypadku ślubu na plaży w Polsce.

Jeśli jesteście na etapie planowania i marzy Wam się ślub na plaży, piszcie do nas śmiało. Chętnie pomożemy, doradzimy i odpowiemy na Wasze pytania, których na początku, jak wiemy z własnego doświadczenia, jest mnóstwo. Jednak ślub za granicą wcale nie jest tak trudno zorganizować, dlatego nie porzucajcie swoich marzeń na etapie planowania!

Ślub na plaży – Koszty:

(w Polsce)

Pełny akt urodzenia: 33zł/os

  • Zaświadczenie o stanie cywilnym: 33zł/os
  • Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego: 36zł/os
  • Tłumaczenie dokumentów na język hiszpański: 500zł
  • Apostilla: 720zł

 

(na Dominikanie)

  • Ślub  cywilny plus odbiór aktu małżeństwa  20400 peso ( 1800zł)
  • Dekoracje ceremonii:  33000 peso (2600zł)
  • Zakupy ( owoce, przekąski, alkohol) 7000 peso (500zł)
  • Bilety  dla 12 osób do parku narodowego 2500 peso (180zł)
  • Wypożyczenie dwóch łodzi 24000 peso (1750zł)

 

W sumie: 8250zł

Podobne wpisy
19 odpowiedzi
  1. Ile zapłaciliście za kolację w restauracji na osobę? Chyba tylko tej informacji brakuje. 🙂

    1. Ceny są zależne od tego co wybierzesz w menu. My zapłaciliśmy ok 250zł za osobę za kolację z alkoholem i tortem 🙂

    1. Tak plus koszt przelotu. W tym wpisie znajdziesz wszystkie informacje na ten temat 🙂

  2. Kto sie zajmowal fotografowaniem? Macie przepiekne zdjecia! Dodatkowo, czy wspomniany 2Pac pomaga 'na codzien’ kazdemu w organizacji slubu? Obsluge I dekoracje? Rozumiem ze nie mieliscie tlumacza, czy nie bylo problem ze zrozumieniem urzednika?

    1. Hej, dziękujemy! Bardzo nam miło 🙂 zdjęcia robiliśmy sami z pomocą naszych znajomych 🙂 2Pac nie zajmuje się tym na codzień, ale już organizował kilka ślubów. Poza tym pomagała mu Kimberly, która zajmuje się organizacją takich imprez i jest świetna w tym co robi. Mówimy po hiszpańsku, dlatego nie mieliśmy problemu. Natomiast z całą pewnością 2Pack zadbałby o tłumacza, w razie potrzeby 🙂 Na Karaibach nie ma rzeczy niemożliwych 🙂

  3. Piekna sukienka! Czy mozesz dac namiary gdzie mozna taka kupic? Jesli byla szyta na zamowienie tez prosze o namiary <3

    1. Cześć, dziękuje 🙂 Była szyta na zamówienie, w Wieliczce pod Krakowem 🙂 dokładne namiary mogę podać na maila

  4. Piękny ślub! <3
    Zastanawia mnie tylko, kto pokrywał koszty przelotu I noclegu dla gości weselnych? Wy, czy goście? Pozdrawiam 😉

  5. Hej, to ile w sumie zaplaciliscie ze slubem plus oplata za hotel dla gosci? I rozumiem ze to bylo na tydzien?

    1. Dwa tygodnie. Tych zapisków nie mamy, bo to jest kwestia bardzo indywidualna. Zależy od miejscowości, okresu i standardu hotelu 🙂

  6. Świetna inspiracja! Teraz zorganizowanie ślubu na karaibskiej plaży wydaje się łatwiejsze 🙂 a może zainspirujecie teraz postem o wymarzonej podróży poślubnej?
    Pozdrowienia dla Was :*

  7. Super fotki! Mam jedno pytanko bo rowniez planujemy slub na Dominikanie 🙂
    Jak wygladalo pozniej zarejestrowanie slubu w Polsce?

    1. Hej, Dokumenty przetłumaczyliśmy u tłumacza przysięgłego, a później zarejestrowaliśmy w USC 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY