Madera co warto zobaczyć

Madera atrakcje –TOP 9 miejsc, które warto zobaczyć

Lazurowe wody oceanu Atlantyckiego obijające się o ostre klifowe brzegi, przepiękne wzgórza pokryte zieloną roślinnością i niezliczone ilości majestatycznych wodospadów – takie zapierające dech w piersiach widoki zapewni Ci Madera. Atrakcje, które znajdziesz na wyspie wiecznej wiosny, zapewnią Ci piękne wspomnienia na długi czas.

Madera zachwyciła nas swoimi widokami. Spędziliśmy na niej ponad miesiąc i stwierdzamy, że jesteśmy zauroczeni. To iście rajska wyspa, która magnetyzuje zróżnicowanymi krajobrazami. Podczas naszego pobytu na Maderze zwiedziliśmy wiele hipnotyzujących miejsc, lecz w tym artykule przedstawimy Ci najpiękniejsze atrakcje Madery, które musisz zobaczyć spędzając wakacje na wyspie wiecznej wiosny.

Najpiękniejsze atrakcje Madery

Madera – atrakcje, które warto zobaczyć choć raz!

Najwyższe szczyty wyspy Madera – atrakcje dla miłośników górskich widoków

Jeśli spędzasz wakacje na Maderze, koniecznie odwiedź trzeci co do wielkości szczyt Madery – Pico do Areeiro. Na górze czekają na Ciebie piękne widoki, które zachwycą nawet największych obieżyświatów. Nas widok promieni słonecznych okalających porośnięte wzgórza ujął tak bardzo, że na Pico do Areeiro wybraliśmy się aż 4 razy. Za pierwszym razem podziwialiśmy wschód słońca, kolejne dwa razy dotarliśmy na zachód, a ostatnim razem wpatrywaliśmy się w spadające gwiazdy nocą. Jeśli mielibyśmy wybierać, to zdecydowanie zachód zrobił na nas największe wrażenie, choć w wieczorowych porach znajduje się tam dość sporo turystów.

Na szczyt Madery – Pico do Arreiro – możesz się dostać całkowicie bezwysiłkowo, gdyż na samą górę dojedziesz samochodem. Jeśli jednak wolisz zdobywać szczyty pieszo, to wyruszając z poziomu morza musisz pokonać 1818 m przewyższenia. Szczyty Pico to dość znane atrakcje Madery, dlatego na górze Pico do Arreiro znajdziesz darmowy parking, kawiarnię oraz sklep z pamiątkami obok którego znajduję się duża kula – jest to wojskowy radar!

Na szczycie Pico do Arreiro rozpoczyna się jeden z najpopularniejszych szlaków PR1, który łączy się z Pico Ruivo. Pico Ruivo to najwyższy szczyt Madery wznoszący się na poziomie 1862 m n.p.m . Trasa PR1 ma 10 km i wiedzie przez Masyw Centralny. Droga nie należy do najprostszych, gdyż wiedzie przez wąskie tunele i ścieżki wykute w zboczach gór. W zależności od stopnia wytrenowania przejście z Pico do Arreiro do Pico Ruivo zajmie Ci minimum 3-4 godzin.

Jeśli nie masz zdrowia lub ochoty na tak wyczerpujące piesze wędrówki, to możesz odwiedzić punkt widokowy Ninho da Manta – naturalny balkon skalny, który pozwoli Ci patrzeć na świat ponad chmurami. Do punktu widokowego z Pico do Arreiro prowadzi bardzo przyjemny szlak. Trasa jest łatwa, a jej przejście zajmuje około 20 minut w jedną stronę.

Achadas da Cruz – najwyższa kolejka w Europie

W zachodniej części wyspy znajduje się mała mieścinka – Ashadas da Cruz. Choć sama mieścinka nie jest zachwycająca, to zapierające dech w piersiach widoki oferuje pobliski punkt widokowy Miradouro do Teleférico das Achadas da Cruz. To obowiązkowa atrakcja Madery! Zjedziecie stamtąd najbardziej stromą i największą kolejką linową w Europie! Jest to atrakcja Madery uwielbiana przez turystów. Jej nachylenie wynosi 98 %, a wysokość oszacowana jest na 451 m n.p.m . Jest to jedna z największych atrakcji Madery.

Startujecie z ogromnego klifu i zjeżdżacie na mały płaski teren położony nad samym oceanem Atlantyckim. Znajdują się tam Faja, czyli najżyźniejsze tereny do uprawy na Maderze, lecz to nie one są oczywiście głównym punktem wycieczki. Na dole czeka urokliwa ścieżka spacerowa oraz przepiękne widoki. Koniecznie przyjedź tam na zachód słońca! Wzburzone fale rozbijające się o skały unoszą bryzę morską, która podświetlona złotymi promieniami słońca tworzy magiczny widok. W tle widać także dalsze klify schodzące się prosto do oceanu. Ujmując to jednym słowem – Bajka!

Ile kosztuje przejazd najwyższą kolejką linową w Europie? Za przejazd w obie strony zapłacisz 3 euro za osobę.

Kolejka liniowa czynna jest do 18, więc warto uważnie pilnować zegarka, gdyż droga powrotna na piechotę byłaby bardzo długa i trudna.

Porto Moniz – zachwycające naturalne baseny to obowiązkowe atrakcje Madery

W północno-zachodniej części Madery znajduje się punkt, który zdecydowanie należy do największych atrakcji Madery. Region Porto Moniz jest słynny na całym świecie ze swoich zachwycających naturalnych basenów wulkanicznych.

Naturalne baseny wypełnione są wodą z Atlantyku, która przy większych falach naturalnie się wymienia. W centrum miasta Porto Moniz (stolica regionu ma tę samą nazwę co region) znajdują się dwa naturalne baseny. Jeden z nich jest darmowy, a drugi publiczny odnowiony z bazą gastronomiczną, przebieralniami, prysznicami oraz opieką ratowniczą w cenie około 2 euro. Często między skałami naturalnych basenów przy wybrzeżu tworzą się duże fale, które zachwycają swoją okazałością.

Co możemy Ci poradzić? Naturalne baseny w Porto Moniz to dość popularne atrakcje Madery, dlatego warto przybyć tam we wcześniejszych godzinach, gdyż po południu może być dość tłoczno.

Seixal – jedna z piękniejszych plaż na Maderze

Będąc w północno-zachodniej części wyspy w okolicy Porto Moniz, warto odwiedzić sąsiadujące miasteczko Seixal. Co kryje w tym miejscu Madera? Atrakcja, którą tu znajdziecie zachwyci nawet najwytrwalszych obieżyświatów. Jest to czarna plaża!

Czarna plaża Seixal, to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć na Maderze. Czarny piasek kontrastuje z błękitną wodą tworząc zapierające dech w piersiach kontrasty piękna natury. Nadmorski krajobraz dopełniają pokryte zielenią klify. W tym miejscu Madera wygląda niemal jak Hawaje – to prawdziwie rajska plaża. Nie wierzysz? Spójrz na poniższe zdjęcia!

Znaczna część Madery ma kamieniste plaże, dlatego Seixal jest wyjątkowa nie tylko ze względu na nietuzinkowy kolor piasku. Co więcej, plaża Seixal otoczona jest falochronem, dlatego woda jest znacznie spokojniejsza, a korzystne warunki sprzyjają nauce surfingu.

Przepiękny kraniec wyspy Madera – atrakcja w Ponta de São Lourenço

Półwysep świętego Wawrzyńca to najdalej wysunięty na wschód kraniec wyspy Madera. Zobaczysz go już podczas lądowania na lotnisku Funchal.

Jeśli nie masz problemów z wczesnym stawaniem, koniecznie wybierz się tam na wschód słońca – piękne widoki gwarantowane. Z punktu widokowego na półwyspie świętego Wawrzyńca możesz podziwiać przepiękną klifową linię brzegową wyspy.

Ponta de São Lourenco swoim wyglądem nie zawsze przypomina pozostałe części Madery. W niektórych porach jest tu zdecydowanie mniej roślinności. W miesiącach letnich i jesiennych tutejsze krajobrazy przypominają raczej scenerię filmu science-fiction, który przedstawia życie na Marsie. Na wschodnim wybrzeżu Madery wszystko jest wówczas wyschnięte i surowe, a zielony krajobraz zastępują brązowe i beżowe kolory. Roślinność pojawia się tutaj wiosną oraz zimą – w tych porach roku ta część Madery jest przyodziana w feerię barw kwiatów rosnących przy szlaku. Przy wjeździe na parking podczas naszego wyjazdu na Maderę (listopad/grudzień) mijaliśmy tysiące kwitnących na czerwono aloesów.

Będąc na wyspie świętego Wawrzyńca, polecamy ruszyć szlakiem PR8 Vereda da Ponta de São Lourenço. Trasa biegnie wzdłuż wschodniego krańca Madery i zapewnia naprawdę niezapomniane widoki. Szlak ma raczej umiarkowany poziom trudności, jednak raczej nie polecamy go dla osób o bardzo słabej kondycji. Długość trasy PR8 wynosi 8 km w obie strony, a pokonanie jej zajmie Ci około 3 godziny. Na końcu szlaku znajduje się schronisko, gdzie serwują zimne/ciepłe napoje oraz przekąski.

Tropikalna Madera – atrakcje w lewadach Caldeirão Verde

Lewady to najsłynniejsze ścieżki na Maderze, które poprowadzą Cię aż do doliny São Jorge. Ich budowa rozpoczęła się w XVI w. i miała na celu dostarczenie wody z północnej części wyspy(bardziej deszczowej) na południe, gdzie znajdowały się uprawy trzciny cukrowej i bananowców. Wzdłuż kanałów wybudowano, coś, co przypomina drogę serwisową, pozwalając przez to zachować ich drożność. Aktualnie lewady pozwalają nie tylko poznać historię wyspy, ale i też zobaczyć niesamowite miejsca, które są dostępne tylko dzięki nim.

Szlak Lewada Caldeirão Verde (PR9) ma swój początek w Parque Florestal das Queimadas, które słynie z baśniowych domów. Najlepszy klimat zastaniesz tam podczas pochmurnych dni, gdy na bajeczne domki pokryte strzechą opada gęsta mgła. W parku leśnym Queimadas znajduje się duży parking, toalety oraz kawiarnia, gdzie możesz wypić dobrą kawę i zjeść dobre ciastka (sprawdzone info!).

Szlak PR9 ma 6 kilometry długości. Co możesz na nim podziwiać? Dolina São Jorge oferującą wspaniałe widoki na zielone wzgórza, 4 tunele i niezliczona ilość wodospadów (w zależności od pory roku). Największy z nich ma wysokość około 100 metrów – Caldeirão Verde. Trasa raczej mało wymagająca i bardzo ciekawa!

Cristo Rei w Canico – pomnik Chrystusa Króla w Canico

Madera także ma swój pomnik Chrystusa Króla, choć oczywiście nie tak duży jak nasz polski pomnik w Świebodzinie. Jednak można by dywagować, czyj Jezus stoi w ciekawszej scenerii – polski czy maderski?

Pomnik Chrystusa Króla na Maderze stoi na wschód od Funchal (stolica Madery). Postać Jezusa zwrócona jest ku oceanu i według mieszkańców wyspy ma ona witać nowoprzybyłych na Maderę. To miejsce zdecydowanie warto zobaczyć przy zachodzie słońca – tak wiem, powtarzam się, ale co poradzę, skoro wyspa wiecznej wiosny ma tyle pięknych terenów.

Przy parkingu jest stacja kolejki górskiej, która wozi turystów na położoną niżej plażę. Drugą opcją (którą polecamy) jest przejść obok pomnika i zejść schodami na Ponta do Garajau. Z jednej strony widać lotnisko w Porto da Cruz, a po zachodniej stronie panoramę Funchal, za którą chowa się zachodzące słońce. Przyjemne, popularne i łatwe miejsce by tam zakończyć dzień. 

Vereda Larano – jeden z piękniejszych szlaków Madery

To jeden z pierwszych szlaków, które pokonaliśmy podczas naszego pobytu na Maderze. Co tu dużo pisać – w tym poście nasza opinia jest dość przewidywalna – ponownie byliśmy zachwyceni!

Vereda do Larano prowadzi wzdłuż klifu znajdującego się po wschodniej części wyspy. Szlak gwarantuje niezapomnianie piękne widoki. Trasa trwa 13 kilometrów w jedną stronę z Caniçal do Porto da Cruz. Ma raczej lekkie nachylenie, dlatego nie należy do trudnych.

Początek prowadzi obok lewady, następnie czeka nas lekkie przewyższenie, a potem szlak wzdłuż klifu z przepięknym widokiem. Na trasie miniesz wodospady, bujną roślinność, a nawet przespacerujesz się po lesie. Możesz wybrać przeróżne warianty tej wędrówki, lecz przy każdej po drodze będziesz podziwiać przyrodnicze atrakcje Madery. Choć oficjalnie szlak Vereda do Larano ma 13-km może się on wydłużyć, jeśli wybierzesz mniej znane ścieżki.

Po dotarciu do Porto da Cruz możesz skorzystać z uroków natury i nieco odpocząć, lecz czeka Cię droga powrotna. Możesz wrócić tę samą trasą lub zamówić ubera – tak jak my – który wygodnie zawiezie Cię z powrotem do samochodu w Machico.

Las Fanal – tajemnicza atrakcja Madery

Lubisz miejsca, które zachwycają swoją tajemniczością, a nawet wywołują dreszczyk gęsiej skórki? W takim razie las Fanal powinien być Twoim obowiązkowym punktem podczas pobytu na wyspie Madera. Atrakcje wizualne, które zapewnia niesamowity jego niesamowity krajobraz, są MAGICZNE.

Wejście do tej bajkowej krainy znajduje się zaraz przy parkingu. Las Fanal dość często pogrążony jest we mgle, z której co jakiś czas wyłania się widok pasących się krów. Ta atrakcja Madery znajduje się na górskim płaskowyżu Paul da Serra na wysokości 1150 m n.p.m. , co wyjaśnia częste zjawisko mgły.

Las Fanal to las wawrzynowy, znany powszechniej jako las deszczowy. Jest to relikt przeszłości, który jest charakterystyczny dla mikroklimatu południowej Europy sprzed 40 milionów lat temu! Choć lasy wawrzynowe znajdziemy także na Azorach, Wyspach Kanaryjskich czy Wyspach Zielonego Przylądka, to właśnie unikatowy klimat Madery sprawie, że najwięcej zachowało się go właśnie na tej wyspie. W 1999 roku lasy wawrzynowe na Maderze wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Mieliśmy to szczęście, by podziwiać Fanal w różnych obliczach. Udało nam się uchwycić ten magiczny las Madery o zachodzie słońca i bez mgły.

Sam zobacz, jak intrygujący i tajemniczy jest las Fanal!

Madera – co warto zobaczyć? Nasze podsumowanie

Przedstawiliśmy Ci naszym zdaniem najciekawsze i najpiękniejsze atrakcje Madery. Według nas odwiedzając właśnie te miejsca podczas pobytu na Maderze, zobaczysz, to, co najlepszego ma do zaoferowania wyspa w pigułce.

Nie są to oczywiście jedyne miejsca, które są warte do zobaczenia na wyspie Madera. Atrakcje znajdziecie niemal na każdym km2 wyspy. Oprócz wspomnianych przez nas atrakcji, Madera słynie także z Porto Santo, Camara de Lobos, Cabo Girao oraz Monto Palace

Już niedługo pojawia się u nas kolejne wpisy, w których Madera zostanie przedstawiona z nieco innej strony. Tymczasem, jeśli zainteresowała Cię Madera, to zapraszamy na blog Karola z Kołem się Toczy, który opisał pobyt i ciekawe miejsca na Maderze ze swojej perspektywy. Zobaczcie też koniecznie jego filmy z Madery! 

I jak – Madera znalazła się na liście Twoich kolejnych podróży?

Jeśli planujesz odwiedzić Maderę i nie chcesz przegapić żadnego pięknego miejsca, koniecznie sprawdź nasz Przewodnik po Maderze.

Przewodnik po Maderze powstał podczas naszego kilkumiesięcznego pobytu na wyspie. Dowiesz się z niego, jak dolecieć na wyspę, gdzie szukać noclegu oraz na które szlaki najlepiej się wybrać. W przewodniku znajdują się także gotowe plany wycieczkowe, które bardzo ułatwią Twój wyjazd i zdejmą z Twoich barków konieczność planowania tras.

Zaplanuj swoje wakacje marzeń na Maderze już dziś! Kup nasz przewodnik i odkryj wszystkie największe atrakcje Madery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY