Bułgaria – Top 15 miejsc, które warto zobaczyć

Wybierasz się do Bułgarii i szukasz nieoczywistych miejsc? Ten post jest dla Ciebie!

W Bułgarii spędziliśmy ponad 2 tygodnie. Podróżowaliśmy z zachodu na wschód, przejechaliśmy ponad 2000 kilometrów naszym vanem Mentosem. Wybraliśmy 15 najlepszych miejsc, które według nas warto zobaczyć. Jeśli chcesz przyjechać tu samochodem, możesz zaplanować trasę objazdową z metą na wybrzeżu, gdzie wypoczniesz i złapiesz promienie słońca nad brzegiem Morza Czarnego. Jeśli przylecisz samolotem do Sofii lub Varny, spójrz na oznaczone przez nas miejsca w pobliżu tych miast.

Belogradchik

https://maps.app.goo.gl/bsV8vwJxrevxHppP8

Miejscowość położona w północno-zachodniej części kraju w pobliżu granicy z Serbią. Główną atrakcją tego regionu są niesamowite formacje skalne. Mienią się kolorami czerwieni i żółtego, mają nawet do 200 metrów wysokości, a tłem dla nich jest rozległa dolina i masyw górski Stara Płanina. Widoki z tego punktu widokowego (klik) zapierają dech w piersiach, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Niektóre skały noszą nazwy pochodzące od rzeczy, które przypominają ich kształt.

Na obrzeżach miasta znajdują się ruiny fortu Kaleto pochodzącego z czasów rzymskich. Fort złożony jest z 3 pięter. Z najwyższego z nich roztacza się panorama na całą okolicę. Wejście kosztuje 6 BGN (13 zł), a parking 2 BGN (5 zł).

Gara Lakatnik

https://maps.app.goo.gl/QqVmUKKpCDgDYBo5A

To polecane przez nas miejsce, oddalone nieco ponad godzinę jazdy od Sofii. Miejscowość położona jest nad rzeką Iskyr, która wije się dnem doliny między wzgórzami. Dojedziesz tu samochodem lub pociągiem. A co robić na miejscu? Jeśli lubisz wrażenia, to polecamy spróbować raftingu na rzece. Alternatywą jest wybranie się na pobliskie szlaki piesze. W jednej ze ścian nad miasteczkiem są jaskinie o intrygującej nazwie Temanta dupka, co w języku bułgarskim oznacza „ciemną dziurę” („przerwę”). Jaskinię zamieszkuje spora kolonia nietoperzy. Szlak jest łatwy, a spacer zajmuje około 30 minut. Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych na okolicę. Dobrze zjesz w restauracji Pescherata, która mieści się zaraz obok wodospadu https://maps.app.goo.gl/M2gfTCEPwTjcwjvB7.

Jeśli przyjedziesz tu samochodem, polecamy wybrać się na drogę numer 162 w kierunku Milanova. Ilość serpentyn i widok zza okna gwarantuje dużo wrażeń.

Sven Rila Lakes

https://maps.app.goo.gl/NEnAaTL9uktw5qhE8

Bułgaria może się kojarzyć z wybrzeżem, ale przekonaliśmy się na własne oczy, że ten kraj skrywa o wiele więcej! Na przykład piękne masywy górskie, których jest kilka na terenie całego kraju. Jednym z nich jest pasmo górskie Riła (Rila) w południowo-zachodniej części Bułgarii, około 1,5 godziny jazdy od Sofii. Znajduje się tu najwyższy szczyt Bułgarii, Musała, o wysokości 2925 m n.p.m. Na terenie parku narodowego znajduje się ponad 120 jezior lodowcowych. Z pewnością największą atrakcją jest 7 jezior Rilskich. By je zobaczyć, możesz wjechać wyciągiem krzesełkowym w okolice schroniska lub podejść szlakiem wzdłuż wyciągu. Spacer zajmie Ci około 60 minut. Dolna stacja jest w tym miejscu (klik), a bilet w dwie strony kosztuje 25 BGN (55 zł) od osoby.

Przy schronisku rozpoczyna się szlak w formie pętli o długości 8 kilometrów. Polecamy przejść go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W połowie trasy wdrapiesz się na szczyt Ezeren, z którego rozciąga się najlepszy widok na jeziora. My na niego nie dotarliśmy, bo byliśmy tam na początku maja i w górach zalegało jeszcze sporo śniegu – w lecie nie będzie problemu z wejściem. Szlak nie jest wymagający i dostępny dla wszystkich niezależnie od wieku czy kondycji. Idealna trasa na aktywne i miłe spędzenie dnia!

Rilski Monastyr

https://maps.app.goo.gl/udmZPrCP5W6Y7GpaA

Rilski Monastyr ma szczególne znaczenie dla Bułgarów. Został zbudowany w czasach, gdy tutejszymi ziemiami rządzili Turcy. Jest on symbolem bułgarskiego odrodzenia i stawianiu oporu Turkom. Otoczony lasami Monastyr leży w dolinie w górach Riła, a nad nim znajdują się strzeliste szczyty. To prawdziwa twierdza obronna, której mury mają wysokość ponad 20 metrów, a grubość 2 metry. Na dziedzińcu znajduje się cerkiew z bardzo bogatymi zdobieniami i freskami. Plac otoczony jest trzypiętrowymi budynkami utrzymanymi w stylu bułgarskiego odrodzenia, w których mieszkają kapłani oraz osoby przyjezdne. Na terenie monastyru, za opłatą, można spędzić noc (po wcześniejszych telefonicznych ustaleniach z popem).

Stob Earth Pyramids

https://maps.app.goo.gl/ZXKdPdzGFGSV7Dt3A

Jeśli masz trochę więcej czasu, to w drodze do Monastyru polecamy zatrzymać się w miejscowości Stob. Znajdziesz tam niesamowite formacje skalne, które można podziwiać po przejściu krótkiej trasy. Strzeliste formacje utworzył piaskowiec w żółtopomarańczowych odcieniach. Wstęp kosztuje 2 BGN. Z parkingu wytyczona jest ścieżka grzbietem wzniesienia, skąd możesz podziwiać widoki. Niektóre formacje skalne mają swoje nazwy w zależności od tego, jaki mają kształt. Przykładowo na szczycie niektórych skał znajdują się płaskie kamienie, które nadają skałom wygląd grzybów.

Melnik

https://maps.app.goo.gl/W2BZG8zczLxnz4ge9   Melnik to stolica bułgarskiego wina. Na okolicznych polach dojrzewają winogrona różnych szczepów, w tym lokalnego, noszącego taką samą nazwę jak miejscowość. Jest to też najmniejsze miasto w Bułgarii: zamieszkuje je około 300 osób. W centrum miasteczka wciśniętego pomiędzy strome ściany piaskowca jest kilka restauracji, sklepów z pamiątkami i muzeum wina. Warto je odwiedzić, skosztować win produkowanych w regionie i zobaczyć, jakich narzędzi używano do produkcji trunku. Wine tasting kosztuje 10 BGN od osoby. Jeśli zgłodniejesz, to polecamy Tawernę Mencheva urządzoną w lokalnym stylu, serwującą tradycyjną bułgarską kuchnię

Devetashka Cave

https://maps.app.goo.gl/oX8ysT3qFcVyFBdJA?g_st=ic   Devetashka to ogromna jaskinia, do której prowadzi wejście o wysokości ponad 30 metrów. Wewnątrz najwyższy punkt znajduje się 40 metrów na ziemią. W stropie są 3 naturalne okna, które oświetlają pierwszą część jaskini. Ma ona 2,5 kilometra długości, ale tylko część jest dostępna dla turystów. Wnętrze jaskini zamieszkuje 14 gatunków nietoperzy, a jest ich tu kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Za czasów komunizmu ówczesna władza używała tego miejsca jako naturalnego magazynu zapasów żywności i paliwa. Pozostałością są ogromne kręgi, na których stały zbiorniki mieszczące 30 milionów ton ropy. Kręcono tu sceny do filmu Niezniszczalni 2 i w jednej ze scen do jaskini wleciał samolot. Wstęp kosztuje 3 BGN od osoby, a pobliski parking jest darmowy.

Krushuna Falls 

https://maps.app.goo.gl/7JBZqB6fjHNb1UxVA   Odwiedzając jaskinię Devetashka, podjedź do położonych 20 minut dalej wodospadów Krushuna. Przy parkingu jest kilka namiotów z przekąskami i sklepików z pamiątkami. Droga do wodospadu to 15-minutowy spacer przez las wzdłuż koryta rzeki. Polecamy założyć adidasy, bo miejscami może być ślisko. Od głównej ścieżki odchodzi druga, która zaprowadzi Cię do kolejnego wodospadu, położonego tuż nad głównym.

Veliko Tyrnovo

https://maps.app.goo.gl/CbH5TnpRHzoUjzsLA?g_st=ic   Miasto znajdujące się w centralnej części Bułgarii, będące kiedyś trzecią historyczną stolicą kraju. Położone na wzgórzach, między którymi przepływa rzeka. Zabytkowe centrum zlokalizowane jest wzdłuż ulicy Generał Gurko. W dobrze utrzymanych starych budynkach znajdują się restauracje i sklepy z lokalnymi pamiątkami. Wiele restauracji ma przygotowane tarasy widokowe, z których roztacza się panorama na zakole rzeki. Będąc w mieście, warto odwiedzić fort Carewec, a na zachód słońca wdrapać się na wzgórze Garga Bair, skąd widać fort w całej okazałości. Znajduje się tam też huśtawka z najlepszym widokiem na okolicę! (link)

Buzludzha

https://maps.app.goo.gl/jjqg1bkHpZMCDC2z8?g_st=ic   Komunistyczne władze Bułgarii, chcąc uczcić 60 rocznicę założenia bułgarskiej socjaldemokratycznej partii robotniczej, wpadli na pomysł budowy pomnika na szczycie góry. Po 7 latach budowy, użyciu 70 000 ton betonu, 40 ton szkła i 3000 ton stali powstał budynek przypominający UFO ze stojącą obok 70-metrową wieżą z podświetlaną czerwoną gwiazdą na szczycie. Jest wiele historii związanych z tym miejscem, na przykład taka, że architekt wpadł na genialny pomysł, żeby to obywatele sfinansowali budowę pomnika, bo przecież taki wydatek dla państwa będzie zbyt duży. I tak każdy obywatel musiał dobrowolnie dołożyć się do budowy pomnika, który miał być widoczny już z granicy z Grecją czy Rumunią. Pomnik bułgarskiego komunizmu można oglądać tylko z zewnątrz, a ze szczytu, na którym jest położony, roztacza się bardzo ładna panorama na całą okolicę. Miejsce robi spore wrażenie!

Zheravna

https://maps.app.goo.gl/bZeWJwQsYpMVRx618?g_st=ic   Wioska, którą musisz odwiedzić, będąc na bułgarskim wybrzeżu. Zheravna położona jest we wschodniej części gór, otoczona polami i lasami. Czas dosłownie się tutaj zatrzymał. Znajduje się tu około 200 zachowanych, drewniano-kamiennych domów w stylu bułgarskiego odrodzenia. Spacerując kamienistymi uliczkami, przeniesiesz się do przeszłości. To co od razu uderza odwiedzających, to cisza i spokój. Nawet w sezonie nie ma tu dużo turystów. Na miejscu znajdziesz kilka lokalnych restauracji i wiejski sklep z tzw. mydłem i powidłem, czyli prawie wszystkim.

Wodospad Sini Vir

https://maps.app.goo.gl/XXHrruY1XhEoEAzo7?g_st=ic   Położony tuż przy miejscowości Zheravna wodospad otoczony skałami. Prowadzi do niego bardzo łatwa i przyjemna ścieżka przez las, wzdłuż koryta rzeki. Auto możesz zaparkować w tym miejscu Droga do wodospadu zajmuje około 15–20 minut. Jest on na granicy skał i lasu, a woda wpada do naturalnego basenu. Zalecamy pełne buty.

Ovech

https://maps.app.goo.gl/DTRwuTk7xTKLbkx79?g_st=ic   Fort położony nad miejscowością Provadia, 45 minut jazdy od Varny. Został zbudowany na szczycie długiego wzniesienia, którego ściany sięgały nawet 25 metrów i zapewniały naturalną ochronę przed atakami wroga. Wykopaliska archeologiczne ujawniły, że fort pochodzi z III wieku. W średniowieczu, podczas krucjaty, mieszkał tu król Władysław Warneńczyk. Wejście do fortu kosztuje 4 BGB.

Nesebyr

https://maps.app.goo.gl/muCw45pzxkUg1z519?g_st=ic   Nesebyr to perełka nad Morzem Czarnym. Miasto położone jest kilka kilometrów od Słonecznego Brzegu, a od Burgas dzieli je jedynie 30 kilometrów. Podzielone jest na dwie części. Stara część miasta znajdowała się w przeszłości na wyspie, która aktualnie połączona jest z lądem drogą. W 1983 roku ta część miasta została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Spacerując uliczkami, będziesz otoczony_a budynkami w stylu odrodzenia bułgarskiego. Są tu również ruiny pochodzące z czasów greckich. Przy starym mieście zlokalizowanych jest kilka parkingów, cena za godzinę parkowania to 2 BGN.

Sozopol

https://maps.app.goo.gl/wWiAvnSdZG71SYyCA   Sozopol leży na dwóch półwyspach i podzielony jest na nową i starą część miasta. Stara część to urokliwe miejsce do spacerowania brukowanymi uliczkami pomiędzy kamienno-drewnianymi domami. Jest tu wiele restauracji i tawern oferujących lokalne bułgarskie jedzenie. Nowa część miasta to hotele, restauracje i apartamenty. Każdy znajdzie coś dla siebie. W okolicach jest kilka ładnych plaż, w tym, według nas, najfajniejsza – Drivers beach, która jest bardzo długa i spokojna. Odwiedzając wszystkie lub nawet część z wymienionych przez nas miejsc, poczujesz i poznasz z bliska kulturę Bułgarii. Przede wszystkim jednak przekonasz się, że Bułgaria to nie tylko wybrzeże. Ten kraj ma naprawdę dużo do zaoferowania i wystarczy odrobinę zjechać z głównej trasy, by zobaczyć prawdziwe perełki. Mamy nadzieję, że nasz wpis przekonał Cię do zaplanowania urlopu w tym kraju. My z pewnością tu wrócimy, bo Bułgaria bardzo nas zauroczyła.

Wpis powstał w ramach współpracy z Ministerstwem Turystyki Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podróżniczy newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco
Z naszymi podróżniczymi wpisami i produktami.

Trwa wysyłanie proszę czekać :)

Wysyłanie powiodło się :)

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz zgody zawarte
w regulaminie.