Wszystko, co musisz wiedzieć o Porto Santo!

Wyspa Porto Santo to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdej osoby, która wybiera się w okolice archipelagu Madery. Ta maleńka wyspa całkowicie różni się od wiecznie zielonej Madery, a jej pustynne krajobrazy niejednokrotnie przypominają sceny z filmu o podboju kosmicznych przestrzeni.


W naszym artykule przedstawiliśmy wszystkie najważniejsze informacje o Porto Santo, dzięki którym odnajdziesz najpiękniejsze miejsca na wyspie.


 

Porto Santo – informacje praktyczne

 • mała wysepka położona na archipelagu Madery,
 • uznawana jest za część Makaronezji (tak jak Madera),
 • pochodzenie wulkaniczne,
 • jej powierzchnia wynosi 42,5 km²,
 • jedyne miasto na wyspie to Vila Baleira (to także stolica wyspy),
 • liczba ludności zamieszkujących wyspę wynosi 5 158 (dane na rok 2021),
 • najwyższy szczyt to Pico do Facho o wysokości 516 m n.p.m.,
 • waluta: euro,
 • dostępna komunikacja: taksówki, transport autobusowy.

Powstanie i wielkie odkrycie wyspy Porto Santo

Zarówno Porto Santo, jak i Madera wyłoniły się wskutek podwodnych erupcji wulkanów. Choć według oficjalnej wersji wyspa została odkryta dopiero w XV wieku, to niektóre odkrycia archeologiczne wskazują na jej wcześniejsze zamieszkanie.

Na całym archipelagu Madery można odnaleźć szczątki gryzoni z XI, XII wieku. Prawdopodobnie szczury dotarły tutaj wraz z wikingami, którzy w tamtych czasach wyruszali na morskie podboje.

Oficjalne odkrycie wyspy przypisywane jest jednak Portugalczykom. W 1418 roku przypadkowo dotarli oni na Porto Santo. Do tego wydarzenia doprowadził silny sztorm, który zniósł żeglarzy z pierwotnego szlaku.

W 1419 roku władze Portugalii ruszyły na podbój odkrytych terytorium. Rozpoczęła się intensywna kolonizacja, której skutki po dziś dzień mają wpływ na krajobraz wyspy.

Ciekawostka:

Podobno pierwotna nazwa Porto Santo to Porto Seguro. Nadali ją pierwsi marynarze, którzy odwiedzili wyspę – João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „bezpieczny port”.

Pogoda na wyspie Porto Santo

Porto Santo ma bardzo łagodny klimat. Ze względu na niski profil wyspy opady występują tu rzadziej niż na wyspie Madera. Nie oznacza to wcale, że czeka Was zaduch. Średnia wilgotność powietrza wynosi 77% przez calutki rok.

A jaka jest średnia temperatura powietrza na Porto Santo? W zależności od pory roku temperatura na wyspie waha się od 20 do 24 stopni Celsjusza. Zimniejszy i bardziej mokry okres przypada na listopad i grudzień, natomiast najwyższe temperatury i najmniej opadów przypada w lipcu i sierpniu.

Jak się dostać na Porto Santo?

Wysepka ma swoje lotnisko, do którego możesz dostać się bezpośrednim lotem z Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy. Koszt biletu będzie się różnił w zależności od sezonu i miejsca wylotu. Najtańsze loty będą Cię kosztować około 120 zł w obie strony. Średni koszt biletu lotniczego z Polski do Porto Santo to około 800 zł.

Jeśli jednak Twój główny cel podróży to Madera, a Porto Santo chcesz odwiedzić tylko w celach rekreacyjnych, to do wyboru masz dwa środki transportu. Możesz wybrać się lotami regionalnymi Binter Canarias. Cena biletu wynosi około 65 euro za lot w jedną stronę.

Tańszą opcją jest prom z Madery do Porto, który kosztuje 25 euro w jedną stronę. Rezerwacji możecie dokonać na stronie Porto Santo Line.

Podróżowanie do Portugalii Kontynentalnej w dobie COVID

Na wielu stronach znajdziecie informacje, że do Porto Santo i Madery musicie jechać z ważnymi certyfikatami – o ile chcecie wchodzić do lokalnych atrakcji.

Według naszych informacji, które uzyskaliśmy od znajomych mieszkańców Madery, większość restrykcji na Porto Santo jest zniesiona. Po przylocie na lotnisko nie jest sprawdzana temperatura. Turyści mogą chodzić bez maseczek we wszystkich środkach komunikacji. Jedynymi miejscami, gdzie konieczne jest założenie maseczki, są ośrodki medyczne.

Tak wygląda sytuacja aktualne, lecz jak będzie za kilka miesięcy? Tego nie wie nikt. Wszelki aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju możesz zawsze znaleźć na: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/

Wyspa Porto Santo – atrakcje, które warto zobaczyć

Choć wyspa jest mała, to znajduje się wiele ciekawych miejsc. Nie będą się tu nudzić zarówno osoby, które liczą na aktywne wakacje, jak i te, które liczą na leniwy odpoczynek na plaży ze złotym piaskiem.

Piaszczyste plaże w Porto Santo

Piaszczysta plaża ciągnie się od centrum wyspy do Ponta de Lacheta. Jej długość wynosi aż 9 kilometrów! Jest ona prawdopodobnie największą atrakcją na Porto Santo wśród turystów odwiedzających archipelag Madery. Złoty piasek i szmaragdowa, krystalicznie czysta woda i wysokie klify tworzą wyjątkowe widoki, które zachęcają do leniwego odpoczynku.

Najpopularniejsza piaszczysta plaża wyspy to Praia de Calheta, które znajduje się w stolicy wyspy. Nas zachwyciły bardziej plaże w południowej części wyspy. Jest tam zdecydowanie mniej turystów. Polecamy wybrać się tu na zachód słońca. Brak tłoku pozwala nacieszyć się pięknem natury.

Najpiękniejsze i najwyższe szczyty Porto Santo – Pico Branco, Pico do Castelo i Pico Facho

Porto Santo nie ma tak wysokich szczytów jak Zielona Madera, ale naszym zdaniem warto wybrać się trasą turystyczną PR1 Verada do Pico Brando e Terra Chã.

Jest to dość łatwa trasa, która znajduje się na obszarze chronionym sieci Natura 2000. Podobno jest to najbardziej kontrastowy i zielony krajobraz, który wyróżnia się od pustynnych pejzaży pozostałych części wyspy. Szlak na szczyt Pico Branco prowadzi dość krętymi uliczkami, jednak jest to dość prosta trasa, którą bez problemu pokonacie z dziećmi. Na szczycie czekają niesamowite widoki na wybrzeże i ocean.

Miłośników natury z całego świata z pewnością zainteresuje fakt, że w Pico Branco i Terra Chã występują endemiczne gatunki fauny i flory, które można spotkać wyłącznie w tutaj. Wśród najsłynniejszych można wymienić m.in. smocze drzewo.

Jeśli zaś interesują Cię najwyższe szczyty Porto Santo, to trasa PR2 będzie Twoim głównym sprzymierzeńcem. Verada do Pico do Castelo prowadzi z Moledo na Pico do Castelo. Jest to jedyna góra w Porto Santo, która została w 1912 roku objęta procesem zalesiania. Była to bardzo ważna zmiana, która miała uchronić wyspę przed erozją. Istotność tego wydarzenia podkreśla pomnik António Schiappa de Azevedo – inicjatora zalesiania – który stoi na szczycie góry.

Z Pico do Castelo możesz udać się szlakiem ścieżki spacerowej, która prowadzi na najwyższy szczyt Porto Santo – Pico Facho. Stamtąd rozpościera się wspaniały widok na wschodni kraniec wyspy – Półwysep Świętego Wawrzyńca.

Punkty widokowe na Porto Santo

Porto Santo nie ma tak spektakularnych punktów widokowych jak Zielona Madera, jednak jednym z najbardziej zjawiskowych jest Miradouro das Flores. Oprócz znakomitego widoku na niezamieszkałą wyspę Ilhéu da Cal, znajdziecie tutaj także ciekawe miejsce do zrobienia zdjęć – huśtawkę!

Ważna informacja dla osób, które nie lubią bądź nie mogą się uprawiać wspinaczki, jest taka, że do Miradouro das Flores możesz dojechać samochodem. Na górze jest spory parking, na który prowadzi utwardzona droga.

Porto as Salemas – naturalne baseny

W chwili wolnego czasu polecamy wybrać się na północną część Porto Santo do Porto das Salemas. To naturalne baseny o przeróżnych rozmiarach i kształtach. Ze względu na to, że woda nieustannie podlega wymianie na skutek ruchu fal oceanu, jest tutaj krystalicznie czysta.

Nie jest to popularny punkt na mapie Porto, a ma do zaoferowania naprawdę wspaniałe widoki. Co więcej, możecie pozwolić tutaj sobie na chwilę wypoczynku bez tłumów turystów dookoła.

Vila Baleira – stolica wyspy Porto Santo

Stolica wyspy położona jest między dwoma szczytami wyspy. To właśnie w Vila Baleira znajdziecie dom najsłynniejszego z mieszkańców Madery, którym był Krzysztof Kolumb. Muzeum domu Kolumba ma w swoich zbiorach m.in. stare mapy, które przedstawiają miejsca zwiedzone przez słynnego podróżnika oraz jego XVI-wieczne portrety.

Krzysztof Kolumb jest bardzo ważną postacią dla całego archipelagu Madery. Co roku odbywa się Festival Colombo. Jest to festiwal poświęcony kulturze XVI-wieku, a jego celem jest przybliżenie młodym pokoleniom czasów, w których Porto Santo zamieszkiwał podróżnik.

Będąc w stolicy, koniecznie spróbujcie lokalne wino! Znajdziecie je niemal w każdej restauracji czy hotelu. Jest ono swoistym symbolem Madery, które rozsławiało wyspę na całym świecie.

Prawdziwym koneserom wina polecamy wybrać się tutaj we wrześniu. To właśnie wtedy obchodzone jest tutaj Święto Wina Madera, na którym turyści mogą uczestniczyć w winobraniu.

Poznaj Porto Santo i Maderę od najlepszej strony!

Dla wszystkich osób, które chcą poznać wszystkie najpiękniejsze zakamarki Porto Santo i Madery, przygotowaliśmy coś specjalnego – przewodnik!

Wszystkie zapiski, które w nim znajdziesz, są sumą naszych doświadczeń, które zdobyliśmy podczas półrocznego pobytu na wyspie. Znajdziesz tam nie tylko sztampowe informacje o tym, gdzie są największe atrakcje Porto Santo czy Madery, lecz także wiele ciekawostek i porad.

Podpowiemy Ci:

 • gdzie najlepiej wybrać się na zachód słońca,

 • jakie restauracje i hotele polecamy w okolicy,

 • jak oszczędzić na wakacjach,

 • czy nawet jak się spakować na podróż, by nie zaskoczyła Cię pogoda!

A to nie wszystko! W wersji premium czeka na Ciebie ponad 1000 przeróżnych dodatków i zniżek, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze podczas urlopu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY