Cetina – źródło pięknej rzeki w Chorwacji

Jak co roku Chorwacja odwiedzana jest w sezonie letnim przez tysiące Polaków. Gwarancja pogody, gościnni Chorwaci, bardzo ładne plaże, dobre jedzenie i pyszne wino – brzmi jak idealny przepis na wakacje. Wszyscy znają Park Narodowy Krka, jeziora Plitwickie, Trogir czy Dubrownik. Jeśli szukasz nowego miejsca to odwiedzenia przy okazji następnego wypadu do Chorwacji, to mamy dla Ciebie interesującą propozycję. Zajrzyj niedaleko miasta Knin, gdzie znajduje się źródło rzeki Cetina w górach Dynarskich.

Jak dotrzeć do źródła?

Źródło rzeki Cetina znajduje się mniej więcej w połowie kraju. Najlepiej dojechać jadąc autostradą A1 na południe i na wysokości Šibenik zjechać z autostrady. Do wyboru są dwie drogi o podobnej długości. 

Zjazd Šibenik – droga 33 w kierunku Drniš, a następnie w kierunku miejscowości Vrlika. Stamtąd dzieli cię już tylko 7 kilometrów do źródła. Trasa ma 63 km i dojazd do źródła Cetina zajmie Ci około godziny.

Zjazd Pirovac – na północ od Šibenik droga numer 59 do miasta Knin, a następnie pośród gór drogą numer 1 przez Vrlika do wioski Cetina. Trasa ma 82 km i zajmie Ci około 1:30h. 

Rzeka Cetina

Cetina to raczej krótka rzeka. Ma ona tylko 105 kilometrów długości. Źródło rzeki Cetina rozpoczyna się w górach Dynarskich, a ujście do Adriatyku znajduje się w miejscowości Omis.

U źródła i ujścia rzeka ma raczej spokojny nurt i leniwie wije się wśród pól Chorwacji. Natomiast na środku długości, na wysokości miejscowości Slime, nurt rzeki gwałtownie przyśpiesza. W tym miejscu rzeka w sumie opada 380 m i stanowi idealne miejsce dla miłośników raftingu.

Źródło rzeki Cetina – wyjątkowe miejsce na mapie Chorwacji

Po dotarciu na miejsce, zaskoczyły nas tylko pojedyncze znaki informujące, że jesteśmy u celu i kilka zaparkowanych samochodów wzdłuż drogi. Okolica jeszcze nie jest bardzo popularna wśród turystów i nie straciła swojego dzikiego uroku. Źródło rzeki Cetina mimo upływu lat zachowało niekwestionowane piękno przyrody, która nie została zmieniona przez człowieka. W związku z tym, nie znajdziesz tam food trucków, straganów z zabawkami i tłumów turystów czekających w kolejce do zdjęcia.

Od 1972 roku znajduje się tu rezerwat hydrologiczny i teren objęty jest ochroną. Woda jest tak krystalicznie czysta, że stanowi źródło wody pitnej dla najbliższej okolicy. Po drodze mijaliśmy firmę zajmująca się produkcją wody butelkowanej o tej samej nazwie.

W rzece Cetina żyje endemiczny gatunek ryby – pstrąg cetiński. Nad samym źródłem, tuż przy parkingu wznosi się cerkiew z 1939 roku.

Nieznana głębokość Cetiny

Źródło rzeki Cetina wygląda jak duże oczko wodne o średnicy około 15m. Jego głębokość to na razie 115m – na taką głębokość dotarli nurkowie. Kto wie ile metrów niżej jest dno Cetiny. Źródło najlepiej oglądać z góry, gdyż wtedy robi największe wrażenie, stąd też powstaje duży drewniany podest widokowy, który był w budowie podczas naszej wizyty.

Przy odpowiednio padającym słońcu widać zważające się ściany i bezkresną otchłań. Patrząc z góry przypomina nam oko Saurona z Władcy Pierścieni. Mieliśmy też skojarzenia z wyskakującym stamtąd wielkim potworem pożerającym śmiałków, którzy weszli do zimnej wody. Zimnej to delikatne określenie, ponieważ wypływając z tak dużej głębokości woda nie ma kiedy się ogrzać. Próbowaliśmy zanurzyć się do kolan, ale po kilkunastu sekundach pojawiający się ból skutecznie nas zniechęcał. Natomiast znaleźli się śmiałkowie, którzy dali nura i wypłynęli na środek źródła rzeki Cetina!

Miłość od czwartego wejrzenia 

Zawsze otarcie mówiliśmy, że Chorwacja nie do końca nam się podoba i nie ma miedzy nami chemii. Dopiero teraz, po 4 wizycie w Chorwacji możemy śmiało przyznać, że jesteśmy zachwyceni! A to wszystko dzięki takim perełkom jak źródło rzeki Cetina i półwysep Peljesac, na którym spędziliśmy cudowny czas.

Ta wycieczka do Cetiny udowodniła nam, że im dalej na południe Chorwacji tym piękniej! Piękna i krystalicznie czysta Cetina pozwoliła nam spojrzeć na Chorwację z zupełnie nowej perspektywy.

Wyjazd do Chorwacji był jednym z najlepszych pomysłów w tym roku! Byliście w Chorwacji? Jeśli tak, dajcie znać jakie jest Wasze ulubione miejsce w tym kraju?

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY
a