DJI_0947

Cetina – źródło jednej z najpiękniejszych rzek w Chorwacji

Jak co roku Chorwacja odwiedzana jest w sezonie letnim przez tysiące Polaków. To jedna z ulubionych destynacji naszego narodu na wakacyjny urlop. Gwarancja pogody, gościnni Chorwaci, bardzo ładne plaże, dobre jedzenie i pyszne wino, to idealny przepis na wakacje. Wszyscy znają Park Narodowy Krka, jeziora Plitwickie, Trogir czy Dubrownik. Jeśli szukasz nowego miejsca to odwiedzenia przy okazji następnego wypadu do Chorwacji to mamy dla Ciebie interesującą propozycję. Zajrzyj niedaleko miasta Knin do źródła rzeki Cetina w górach Dynarskich. 

Cetina
Źródło rzeki Cetina

Jak dotrzeć do źródła?

Źródło rzeki znajduje się mniej więcej w połowie kraju. Najlepiej dojechać jadąc autostradą A1 na południe i na wysokości Šibenik zjechać z autostrady. Do wyboru są dwie drogi o podobnej długości. 

Zjazd  Šibenik – droga 33 w kierunku Drniš, a następnie w kierunku miejscowości Vrlika. Stamtąd dzieli cię już tylko 7 kilometrów do źródła. Trasa ma 63 km i dojazd zajmie około godziny.

Zjazd Pirovac na północ od Šibenik droga numer 59 do miasta Knin, a następnie pośród gór drogą numer 1 przez Vrlika do wioski Cetina. Trasa ma 82 km i zajmie Ci około 1:30h. 

Droga do źródła

Rzeka Cetina

Jest całkiem krótką rzeką, ma tylko 105km, swoje źródło ma w górach Dynarskich, a ujście do Adriatyku w miejscowości Omis. U źródła i ujścia leniwie wije się wśród pól i ma spokojny nurt. Natomiast w środkowej części w okolicy miejscowości Slime nurt gwałtownie przyspiesza (rzeka w sumie opada 380m) i staje się idelanym miejscem dla miłośników raftingu. 

Źródło rzeki Cetina

Po dotarciu na miejsce, zaskoczyły nas tylko pojedyncze znaki informujące, że jesteśmy u celu i kilka zaparkowanych samochodów wzdłuż drogi. Okolica jeszcze nie jest bardzo popularna wśród turystów i nie straciła swojego dzikiego uroku. W związku z tym, nie znajdziesz tam food trucków, straganów z zabawkami i tłumów turystów czekających w kolejce do zdjęcia.

Od 1972 roku znajduje się tu rezerwat hydrologiczny i teren objęty jest ochroną. Woda jest tak krystalicznie czysta, że stanowi źródło wody pitnej dla najbliższej okolicy. Po drodze mijaliśmy firmę zajmująca się produkcją wody butelkowanej o tej samej nazwie. W rzece żyje endemiczny gatunek ryby – pstrąg cetiński. Nad samym źródłem, tuż przy parkingu wznosi się cerkiew z 1939 roku,

Nieznana głębokość

Żródło najlepiej oglądać z góry, gdyż wtedy robi największe wrażenie, stąd też powstaje duży drewniany podest widokowy, który był w budowie podczas naszej wizyty. Źródło rzeki Cetina wygląda jak duże oczko wodne o średnicy około 15m. Jego głębokość to na razie 115m – na taką głębokość dotarli nurkowie. Kto wie ile metrów niżej jest dno.
Przy odpowiednio padającym słońcu widać zważające się ściany i bezkresną otchłań. Patrząc z góry przypomina nam oko Saurona z Władcy Pierścieni. Mieliśmy też skojarzenia z wyskakującym stamtąd wielkim potworem pożerającym śmiałków, którzy weszli do zimnej wody. Zimnej to delikatne określenie, ponieważ wypływając z tak dużej głębokości woda nie ma kiedy się ogrzać. Próbowaliśmy zanurzyć się do kolan, ale po kilkunastu sekundach pojawiający się ból skutecznie nas zniechęcał. Natomiast znaleźli się śmiałkowie, którzy dali nura i wypłynęli na środek!

Cetina źródło
Niesamowita głębia

Miłość od czwartego wejrzenia 

Zawsze otarcie mówiliśmy, że ten kraj nie do końca nam się podoba i nie ma miedzy nami chemii. Dopiero teraz, po 4 wizycie w Chorwacji możemy śmiało przyznać, że jesteśmy zachwyceni! A to wszystko dzięki takim perełkom jak żródło rzeki Cetina i półwysep Peljesac, na którym spędziliśmy cudowny czas. Podsumowując, im dalej na południe kraju tym piękniej! 

Pelješac
Pelješac
Pelješac
Pelješac
Krystalicznie czysta woda
Pelješac i niebo pełne gwiazd

Wyjazd do Chorwacji był jednym z najlepszych pomysłów w tym roku! Byliście w Chorwacji? Jeśli tak, dajcie znać jakie jest Wasze ulubione miejsce w tym kraju?


Cypr po sezonie – co zobaczyć w 4 dni? | Przewodnik

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

      Codziennie możesz nas śledzić na instagramie Coupleaway