Discover Local by Mercure Kraków, czyli wieczór pełen lokalnych atrakcji

Odkrywamy lokalny Kraków na nowo – projekt #DiscoverLocal

Mieszkamy w Krakowie od urodzenia, ale przez pracę i liczne wyjazdy nie skupialiśmy się na zwiedzaniu naszego rodzinnego miasta. Natomiast od niedawna odkrywamy Kraków na nowo sprawdzając ciekawe lokale i atrakcje.

Pod koniec listopada uczestniczyliśmy w bardzo interesującym wydarzeniu, jakim jest #DiscoverLocal organizowanym przez hotel Mercure Kraków Stare Miasto. Ideą spotkania było pokazanie, w jaki sposób hotele Mercure wspierają lokalną kulturę oraz możliwość poznania miejscowych rzemieślników i dostawców.

Spotkaliśmy ludzi, którzy połączyli swoją pasję z pracą i dzięki temu tworzą bardzo ciekawe inicjatywy. Wieczór spędziliśmy w towarzystwie Ani i Artura z czasnawywczas.pl oraz innych inspirujących osób. Wypad w takim gronie nie mógł się nie udać.

wnętrze hotelu Mercure Kraków

Hotel Mercure Kraków – wnętrze budynku

Już po samym wejściu do hotelu Mercure Kraków Stare Miasto, poczuliśmy bardzo mocne nawiązanie do Krakowa.

W centralnym miejscu lobby, znajduje się ściana przedstawiająca Wawelskie Głowy, które są dziełem studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją był sufit sali Poselskiej znajdującej się w Zamku Królewskim na Wawelu. 

Kolejnym akcentem nawiązującym do miasta, są stroje obsługi hotelu Mercure Kraków. Każdy z nich posiada dodatek odnoszący się do tradycyjnego krakowskiego stroju.

A przemieszczając się w głąb holu znajdziemy interaktywny obraz Barbary Radziwiłównej, która wita gości w Królewskim mieście Kraków.

Wawelskie Głowy Mercure Kraków
obrazy w hotelu Mercure w Krakowie

Jaki cel ma inicjatywa #DiscoverLocal?

Inicjatywa #DiscoverLocal by Mercure Kraków ma na celu pokazanie lokalnej kultury, tradycji i smaku.

Spotkanie otworzyła Dorota Gardias, która podkreślała unikalny sposób przenikania się tradycji historii i nowoczesności w hotelu Mercure Kraków Stare Miasto.

Na scenie pojawił się także dyrektor hotelu Tomasz Schweda, który powitał zebranych kości i zaprosił do wspólnego odkrywania tego, co regionalne i autentyczne.

Dorota Gardias w hotelu Mercure Kraków
dyrektor hotelu Mercure Kraków

Jednym z punktów wieczoru organizowanego przez hotel Mercure Kraków był recital piosenkarki Magdaleny Steczkowskiej, która mocno utożsamia się z Krakowem.

Na scenie wykonała polskie utwory, pełne tajemnicy i zmysłowości, a jej głos zahipnotyzował całą widownię. 

koncert Mercure Kraków
Magdalena Steczkowska w hotelu Mercure
Magda Steczkowska hotel Mercure Kraków

Po koncercie oficjalnie zaprezentowano ręcznie wykonana mapę Krakowa, na której zaznaczono kilkadziesiąt punktów (tych oczywistych i tych mniej znanych) koniecznych do odwiedzenia podczas pobytu w mieście smoka.

Lista jest naprawdę nieoczywista! Sprawdziliśmy, że zostało nam jeszcze kilka miejsc do odkrycia 🙂 .

mapa Krakowa hotel Mercure

Wśród atrakcji wieczoru, który przygotował dla nas Hotel Mercure Kraków,  znalazł się też pokaz najnowszej kolekcji Claudiusa – Claudius Scissor – krakowskiego projektanta mody i kreatora fryzur. 

pokaz mody Mercure Kraków
pokaz mody hotel Mercure

Magia Starego Kleparza przeniosła się na jeden wieczór do hotelu Mercure Kraków

O to, by nie zabrakło nam energii zadbała restauracja Winestone. Szef kuchni Maciej Pluta przygotował przepyszne jedzenie łącząc tradycyjne receptury z nowoczesnością oraz wykorzystując lokalne produkty.

Wystrój restauracji nawiązywał do znajdującego się tuż obok Starego Kleparza, tradycyjnego krakowskiego targu istniejącego od 650 lat.

lokalne krakowskie dania
targ warzywny Kraków
poczęstunek Hotel Mercure Kraków

Byliśmy zachwyceni dbałością o szczegóły.

Naszą uwagę zwróciła zastawa, w której serwowano pyszne regionalne zupy. Na kubkach umieszczono typowe krakowskie zwroty wywołujące uśmiech na twarzy każdego Krakusa. Na przykład: „Chodźże na pole” czy „Zróbże sobie przerwę”. Kubki robione są na zamówienie, specjalnie dla Hotelu Mercure Kraków Stare Miasto. Byliśmy zdumieni, jak wiele detali oddawało klimat naszego miasta. 

krakowskie kubki
regionalna wystawa Krakowa

Ukołysani śpiewem i z pełnymi brzuchami wyruszyliśmy poznać prezentujących się w Hotelu Mercure Kraków lokalnych wystawców.

Bardzo nam się spodobało, że wszyscy tworzą produkty z naturalnych eco składników bez dodatków substancji chemicznych.

Winnica Jura – lokalne wina w hotelu Mercure Kraków

5 lat temu na granicy Jury Krakowsko – Częstochowskiej z miłości do wina pani Joanna i pan Marcin na starannie przygotowanym polu zasadzili ponad 15 tysięcy krzewów.

Właściciele winnicy w ekologiczny sposób troszczyli się o krzewy, aby po blisko dwóch latach rozpocząć produkcję ekologicznego wina. W pierwszym roku odbyły się zielone zbiory, aby już w kolejnym roku móc testować pierwsze rodzaje wina.

W 2019 roku winnica Jura otrzymała certyfikat potwierdzający produkcję wina w ekologiczny sposób, dlatego tym bardziej dopingujemy powodzenie tego projektu. Naszym zdaniem wino Pet Nat Hibernal to prawdziwy hit! Bardzo orzeźwiające, delikatne w smaku i oryginalnie zamykane na kapsel. Winnica w sezonie wiosenno-letnim organizuje dużo wydarzeń związanych z winiarstwem, co z pewnością zachęci miłośników wina do odwiedzin.  

wina z jury krakowsko-częstochowskiej
polskie wina ekologiczne

Gospodarstwo Pasieczne Łysoń – krakowskie miody i kosmetyki ekologiczne

Rodzinna firma, która swoje początki ma w latach 50 XX wieku. Wtedy z pasji do pszczelarstwa pan Marian Łysoń zaczął projektować maszyny do pszczelarstwa oraz ule. Poza produkcją miodu, firma zajmuje się tworzeniem kosmetyków i ekologicznych słodyczy z dodatkiem miodu zamiast cukru. Szczególnie przypadła nam do gustu czekolada z dodatkami owoców i miodu! 

wystawa miodów hotel Mercure Kraków

Koronczarka Małgorzata Grochola – wyjątkowa postać na #DiscoverLokal w hotelu Mercure Kraków

Tworzy niesamowite wzory koronek według jednej z najstarszych technik. Za pomocą specjalnych pałek zwanych klockami, na które nawinięte są lniane nici, tworzy niesamowite dzieła.

Wzory są autorstwa pani Małgorzaty, która w ciągu zaledwie kilku godzin potrafi stworzyć przepiękną koronkę.

Koronczarka hotel Mercure Kraków
koronki krakowskie

Velour cake studio i Assiette – krakowska pracownia cukiernicza

Zadbali o słodką odsłonę wieczoru organizowanego przez hotel Mercure Kraków swoimi wyjątkowymi produktami. Wszystko tak zachwycało wyglądem, że aż żal było zniszczyć te dzieła sztuki i je po prostu zjeść. Jak już w końcu spróbowaliśmy, to się rozpłynęliśmy w wyjątkowym smaku.

Idealne proporcje, konsystencja, dodatki i kombinacji różnych smaków. Trudno opisać – koniecznie trzeba zobaczyć i spróbować!

krakowskie cukiernie
tort na wystawie Discover Lokal hotelu Mercure Kraków
słodkości hotel Mercure
wystawa #DiscoverLokal hotel Mercure Kraków

Browar 3 korony

Na koniec Browar z okolic Nowego Sącza produkujący piwo według tak zwanego Prawa Czystości. Wedle tej zasady, browarnicy do ważenia piwa mogą tylko używać: wody, chmielu i jęczmienia.

Browar bardzo mocno nawiązuje do lokalnej historii, ponieważ każde piwo nazwane jest na cześć innego bohatera. Na etykietach znajdziecie zagadki oraz wstęp do legendy.

browar nawiązujący do historii Krakowa

Co jeszcze mogliśmy zobaczyć na wystawie #DiscoverLocal w hotelu Mercure Kraków Stare Miasto?

Poza wyżej wymionami wystawcami w wydarzeniu uczestniczyli inni partnerzy: Galeria Krakowska, PGD Volvo Car, Clinique oraz Estee Lauder, Kemon, Skarpetki Krebo, Ceramika Solo Kolektyw, Muszki Wąsowski, Tłocznia Maurera Śliwowica Łącka, Charsznickie Pola Natury oraz Bulova.

 

Podsumowując, spędziliśmy bardzo przyjemny wieczór w gronie inspirujących i kreatywnych ludzi. Dzięki Mercure Kraków Stare Miasto mieliśmy szansę poczuć ducha miasta i odkryć lokalnych artystów oraz tradycyjne smaki. 

spotkanie w hotelu Mercure Kraków
Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY