Europa, Kraków, Polska, Polska

3 grudnia 2019

Discover Local by Mercure Kraków – czyli wieczór pełen lokalnych atrakcji

Odkrywamy lokalny Kraków na nowo!

Mieszkamy w Krakowie od urodzenia, ale przez pracę i liczne wyjazdy nie skupialiśmy się na zwiedzaniu naszego rodzinnego miasta. Natomiast od niedawna odkrywamy Kraków na nowo sprawdzając ciekawe lokale i atrakcje. Pod koniec listopada uczestniczyliśmy w bardzo interesującym wydarzeniu jakim jest #DiscoverLocal organizowanym przez hotel Mercure Kraków Stare Miasto. Ideą spotkania było pokazanie w jaki sposób hotele Mercure wspierają lokalną kulturę oraz możliwość poznania miejscowych rzemieślników i dostawców. Spotkaliśmy ludzi, którzy połączyli swoją pasję z pracą i dzięki temu tworzą bardzo ciekawe inicjatywy. Wieczór spędziliśmy w towarzystwie Ani i Artura z czasnawywczas.pl oraz innych inspirujących osób. W takim gronie wieczór nie mógł się nie udać.

Mercure Kraków
@czasnawywczas

Hotel inspirowany Krakowem

Już po samym wejściu do hotelu Mercure Kraków Stare Miasto poczuliśmy bardzo mocne nawiązanie do Krakowa. W centralnym miejscu lobby, znajduje się ściana przedstawiająca Wawelskie Głowy, które są dziełem studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją był sufit sali Poselskiej znajdującej się w Zamku Królewskim na Wawelu. Kolejnym akcentem nawiązującym do miasta, są stroję obsługi. Każdy z nich posiada dodatek odnoszący się do tradycyjnego krakowskiego stroju. Idąc w głąb holu znajdziemy interaktywny obraz Barbary Radziwiłównej, która wita gości w Królewskim mieście Kraków.

Mercure Kraków
Mercure Kraków
Mercure Kraków
Mercure Kraków

#DiscoverLocal by Mercure Kraków ma na celu pokazanie lokalnej kultury, tradycji i smaku.

Spotkanie otworzyła Dorota Gardias podkreślając unikalny sposób przenikania tradycji, historii i nowoczesność w hotelu Mercure Kraków Stare Miasto. Na scenie pojawił się też dyrektor hotelu Tomasz Schweda, który serdecznie nas powitał i zaprosił do odkrywania tego, co regionalne i autentyczne. 

Mercure Kraków Mercure Kraków

Jednym z punktów wieczoru był recital piosenkarki Magdaleny Steczkowskiej, która mocno utożsamia się z Krakowem. Na scenie wykonała polskie utwory, pełne tajemnicy i zmysłowości, a jej głos zahipnotyzował całą widownię. 

Mercure Kraków
Mercure Kraków

Mercure Kraków

Po koncercie oficjalnie zaprezentowano ręcznie wykonana mapę Krakowa, na której zaznaczono kilkadziesiąt punktów (tych oczywistych i tych mniej znanych) koniecznych do odwiedzenia podczas pobytu w mieście smoka. Lista jest na prawdę nieoczywista! Sprawdziliśmy, że zostało nam jeszcze kilka miejsc do odkrycia :). 

Mercure Kraków
Mercure Kraków

Wśród atrakcji wieczoru znalazł się też pokaz najnowszej kolekcji Claudiusa – Claudius Scissor – krakowskiego projektanta mody i kreatora fryzur. 

Mercure Kraków

O to by nie zabrakło nam energii zadbała restauracja Winestone. Szef kuchni Maciej Pluta przygotował przepyszne jedzenie łącząc tradycyjne receptury z nowoczesnością oraz wykorzystując lokalne produkty. Wystrój restauracji nawiązywał do znajdującego się tuż obok Starego Kleparza, tradycyjnego krakowskiego targu istniejącego od 650 lat. 

Mercure Kraków

Byliśmy zachwyceni dbałością o szczegóły. Naszą uwagę zwróciła zastawa, w której serwowano pyszne regionalne zupy. Na kubkach umieszczono typowe krakowskie zwroty wywołujące uśmiech na twarzy każdego Krakusa. Na przykład: „Chodźże na pole” czy „Zróbże sobie przerwę”. Kubki robione są na zamówienie, specjalnie dla Hotelu Mercure Kraków Stare Miasto. Byliśmy zdumieni jak wiele detali oddawało klimat naszego miasta. 

Mercure Kraków
Mercure Kraków

Ukołysani śpiewem i z pełnymi brzuchami wyruszyliśmy poznać prezentujących się wystawców. Bardzo nam się spodobało, że wszyscy tworzą produkty z naturalnych eco składników bez dodatków substancji chemicznych. 

Winnica Jura

5 lat temu na granicy Jury Krakowsko – Częstochowskiej z miłości do wina pani Joanna i pan Marcin na starannie przygotowanym polu zasadzili ponad 15 tysięcy krzewów. Właściciele winnicy w ekologiczny sposób troszczyli się o krzewy, aby po blisko dwóch latach rozpocząć produkcję ekologicznego wina. W pierwszym roku odbyły się zielone zbiory aby już w kolejnym roku móc testować pierwsze rodzaje wina. W 2019 roku winnica Jura otrzymała certyfikat potwierdzający produkcję wina w ekologiczny sposób, dlatego tym bardziej dopingujemy powodzenie tego projektu. Naszym zdaniem wino Pet Nat Hibernal to prawdziwy hit! Bardzo orzeźwiające, delikatne w smaku i oryginalnie zamykane na kapsel. Winnica w sezonie wiosenno-letnim organizuje dużo wydarzeń związanych z winiarstwem, co z pewnością zachęci miłośników wina do odwiedzin.  

Winnica Jura
Winnica Jura

Mercure Kraków Jura

 

Gospodarstwo Pasieczne Łysoń

Rodzinna firma, która swoje początki ma w latach 50 XX wieku. Wtedy z pasji do pszczelarstwa pan Marian Łysoń zaczął projektować maszyny do pszczelarstwa oraz ule. Poza produkcją miodu, firma zajmuje się tworzeniem kosmetyków i ekologicznych słodyczy z dodatkiem miodu zamiast cukru. Szczególnie przypadła nam do gustu czekolada z dodatkami owoców i miodu!  

Gospodarstwo Pasieczne Łysoń
Gospodarstwo Pasieczne Łysoń

Koronczarka Małgorzata Grochola

Tworzy niesamowite wzory koronek według jednej z najstarszych technik. Za pomocą specjalnych pałek zwanych klockami, na które nawinięte są lniane nici tworzy niesamowite dzieła. Wzory są autorstwa pani Małgorzaty, która w ciągu zaledwie kilku godzin potrafi stworzyć przepiękną koronkę. 

Mercure Kraków
Koronczarka Małgorzata Grochola

Mercure Kraków

Velour cake studio i Assiette pracownia cukiernicza

Zadbali o słodką odsłonę wieczoru swoimi wyjątkowymi produktami. Wszystko tak zachwycało wyglądem, że aż żal było zniszczyć te dzieła sztuki i je po prostu zjeść. Jak już w końcu spróbowaliśmy, to się rozpłynęliśmy w wyjątkowym smaku. Idealne proporcje, konsystencja, dodatki i kombinacji różnych smaków. Trudno opisać – koniecznie trzeba zobaczyć i spróbować!

Mercure Kraków
Velour cake studio
Velour cake studio
Velour cake studio
Assiette pracownia cukiernicza Mercure Kraków
Assiette pracownia cukiernicza
Assiette pracownia cukiernicza
Mercure Kraków

Browar 3 korony

Na koniec Browar z okolic Nowego Sącza produkujący piwo według tak zwanego Prawa Czystości. Wedle tej zasady, browarnicy do ważenia piwa mogą tylko używać: wody, chmielu i jęczmienia. Browar bardzo mocno nawiązuje do lokalnej historii, ponieważ każde piwo nazwane jest na cześć innego bohatera. Na etykietach znajdziecie zagadki oraz wstęp do legendy. 

Mercure Kraków
Trzy Korony

Poza wyżej wymionami wystawcami w wydarzeniu uczestniczyli inni partnerzy: Galeria Krakowska, PGD Volvo Car, Clinique oraz Estee Lauder, Kemon, Skarpetki Krebo, Ceramika Solo Kolektyw, Muszki Wąsowski, Tłocznia Maurera Śliwowica Łącka, Charsznickie Pola Natury oraz Bulova.
Podsumowując spędziliśmy bardzo przyjemny wieczór w gronie inspirujących i kreatywnych ludzi. Dzięki Mercure Kraków Stare Miasto mieliśmy szansę poczuć ducha miasta i odkryć lokalnych artystów oraz tradycyjne smaki. 

Mercure Kraków

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie