seixal 2

Madera – Co zobaczyć? Nasze top 9 miejsc!

Madera to niesamowita wyspa!!! Spędziliśmy na niej ponad m miesiąc i jesteśmy zachwyceni. Wysokie klify, wzgórza pokryte zieloną roślinnością, niezliczona ilość wodospadów i punktów widokowych oraz majestatyczny Ocean Atlantycki. Madera jest absolutnie piękna i bardzo zróżnicowana. W tym wpisie wybraliśmy nasze topowe miejsca, które polecamy zobaczyć będąc na tej wyspie.

1. Pico do Arieiro

Jest to 3 najwyższy szczyt na Maderze, jest go bardzo łatwo zdobyć bo na samą górę dojedziesz samochodem. Wyruszając z poziomu morza będziesz musiał/musiała pokonać 1818m przewyższenia. Na szczycie znajduję się kawiarnia, sklep z pamiątkami, a tuż obok duża kula, w której mieści się radar wojskowy. Na Pico byliśmy kilka razy. Za pierwszym razem na wschodzie słońca, 2 razy na zachodzie i raz w nocy oglądając spadające gwiazdy. Zdecydowanie zachód robi większe wrażenie, choć jest bardziej oblegany. Rozpoczyna się tam jeden z najpopularniejszych szlaków PR1 łączący Pico do Areeiro z najwyższym szczytem Pico Ruivo. Trasa ma 10 kilometrów i w zależności od stopnia wytrenowania musisz przeznaczyć na to minimum 3-4 godziny. Drugim przyjemnym szlakiem jest spacer na punkt widokowy Ninho da Manta. Jest to naturalny balkon skalny, który pozwoli Ci patrzeć na świat ponad chmurami. Trasa jest łatwa i przejście jej w jedną stronę zajmuje około 20 minut. 

2. Achadas da Cruz

Po zachodniej stronie wyspy znajduje się mała mieścinka Ashadas da Cruz. Z tego miejsca zjedziesz jedną z najstromszych kolejek linowych na świecie (nachylenie 98%) za 3 euro w obie strony. Startujesz z ogromnego klifu i zjeżdżasz na mały płaski teren położony nad samym oceanem. Znajdują się tam Faja czyli najżyźniejsze tereny do uprawy na Maderze, ale to nie jest cel Twojej wyprawy. Koniecznie przyjedź tam na zachód słońca!! Rozbijające się o skały fale unoszą bryzę morską, która podświetlona złotymi promieniami słońca tworzy magiczny widok. W tle widać kolejne klify schodzące prosto do oceanu. Kolejka jest czynna do 18:00 więc warto patrzeć na zegarek, bo droga powrotna na piechotę byłaby bardzo długa i trudna.

3. Porto Moniz

Położone w północno-zachodniej części wyspy miasteczko słynie z naturalnym basenów. Są one wypełnione wodą z Atlantyku, która przy większych falach naturalnie się wymienia. Tuż obok centrum znajdują się dwa naturalne baseny. Jedne są publicznie i darmowe, a drugie odnowione z bazą gastronomiczną, przebieralniami i prysznicami też w cenie około 2€. Często między basenami przy wybrzeżu tworzą się duże fale i jest co podziwiać. 

4. Seixal

Będąc w Porto Moniz musisz odwiedzić sąsiadujące z nim miasteczko Seixal, a dokładnie znajdującą się w nim czarną plażę. Jest otoczona falochronem przez co woda przy plaży jest spokojniejsza ale pozwala na stawianie pierwszych kroków na surfingu. Czarny piasek kontrastujący z błękitną wodą idealnie prezentuje się na zdjęciach, zwłaszcza jeśli masz drona. W tym miejscu, poczujesz się jak na Hawajach, czemu? Zobacz na zdjęciach. Madera jest wyspą, na której nie znajdziesz zbyt wielu piaszczystych plaż, a jeśli są to w większości kamieniste. Co wcale nie oznacza, że nie potrafią zachwycić.

5. Ponta de São Lourenço

Półwysep świętego Wawrzyńca zobaczysz już podczas lądowania na lotnisku Funchal. Jest on najbardziej wysuniętym punktem na wschód wyspy. Jeśli nie masz problemów z wczesnym wstawaniem wybierz się tam na wschód słońca. Po tak dobrze rozpoczętym dniu polecamy się wybrać na Veredę PR8 prowadzącą wgłąb półwyspu. Trasa ma 8 km w obie strony i zajmie Ci około 3 godzin. Co ciekawe, półwysep potrafi przybierać różne oblicza! W miesiącach letnich i jesiennych spotkamy tu obrazym niczym z Marsa, wszystko dookoła jest wyschnięte, surowe i dominuje kolor brązowy. Zimą i na wiosnę jest tu soczyście zielono, rośnie pełno kwiatów przy szlaku, a tuż przy wjeździe na parking mijamy tysiące kwitnących na czerwono aloesów (listopad/grudzień). Prawie na końcu trasy znajdziecie schronisko, gdzie serwują zimne/ciepłe napoje i przekąski. Trudność trasy jest raczej umiarkowana.

6. Lewada Caldeirão Verde

Lewady to najsłynniejsze ścieżki na Maderze. Ich budowa rozpoczęła się w XVI w. i miała na celu dostarczenie wody z północnej części wyspy(bardziej deszczowej) na południe gdzie znajdowały się uprawy trzciny cukrowej i bananowców. Wzdłuż kanałów budowano coś jak drogę serwisową, pozwalając przez to zachować ich drożność. Aktualnie lewady pozwalają nie tylko poznać historię wyspy, ale i też zobaczyć niesamowite miejsca dostępne tylko dzięki nim. 

Lewada Caldeirão Verde (PR9) ma swój początek w Parque Florestal das Queimadas, słynącego z baśniowych domów. Najlepszy klimat jest podczas pochmurnych dni gdy na dachy opada gęsta mgła. Znajduje się tam duży parking, toalety oraz kawiarnia, gdzie serwują dobrą kawę i ciastka (sprawdziliśmy). Co Cię czeka na około 6 kilometrowej trasie? Dolina São Jorge oferująca wspaniałe widoki na zielone wzgórza, 4 tunele i niezliczona ilość wodospadów (w zależności od pory roku). Największy z nich ma wysokość około 100 metrów – Caldeirão Verde. Trasa raczej mało wymagająca i bardzo ciekawa!

7. Cristo Rei w Canico

Nie jest to tak wspaniałe miejsce jak nasz pomnik w Świebodzinie ale i tak warto tam pojechać na zachód słońca. Tak, wiem, powtarzam się ale na Maderze jest dużo dobrych zachodowo punktów. Przy parkingu jest stacja kolejki górskiej, która wozi turystów na położoną niżej plaże. Drugą opcją (którą polecamy) jest przejść obok pomnika i zejść schodami na Ponta do Garajau. Z jednej strony widać lotnisko w Porto da Cruz a po zachodniej stronie panoramę Funchal i zachodzące słońce. Przyjemne, popularne i łatwe miejsce by tam zakończyć dzień.

8. Vereda Larano

To jeden z pierwszych szlaków, które zrobiliśmy na Maderze i jesteśmy nim zachwyceni! Vereda do Larano prowadzi wzdłuż klifu po wschodniej stronie wyspy i gwarantuje piękne widoki. Trasa trwa 13 kilometrów w jedną stronę z Caniçal do Porto da Cruz z niewielkim nachyleniem, więc nie jest trudna. Początek prowadzi obok lewady, następnie czeka nas lekkie przewyższenie, a potem szlak wzdłuż klifu z przepięknym widokiem. Na trasie miniesz także wodospady, bujną roslinność i przespacerujesz się po lesie. Można zrobić różne warianty tej wędrówki, która oficjalnie ma 13- kilometrów od punktu do punktu. Oznacza to, że musisz albo wrócić tą samą drogą, albo zamówić ubera, który zabierze Cię z powrotem do samochodu w Machico. Tak zrobiliśmy i zapłaciliśmy 7€.

 

9. Fanal

Tajemnicze i najbardziej magiczne miejsce na wyspie to las Fanal. Zaraz przy parkingu znajduje się wejście do tej bajkowej krainy, często pogrążonej w gęstej mgle i w towarzystwie pasących się tam krów. Las znajduje się na górskim płaskowyżu Paul da Serra na wysokości 1150 m.n.p.m stąd zjawisko częstej mgły. Lasy Wawrzynowe znajdziemy też na Azorach, Wyspach Kanaryjskich o wyspach Zielonego przylądka ale to właśnie na Maderze zachowało się go najwięcej. W 1999 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieliśmy to szczęście bo zobaczyliśmy Fanal i jego różne oblicza. Udało nam się uchwycić to miejsce o zachodzie słońca i bez mgły! Zobaczcie sami jak ciekawy jest Las Fanal

10. Podsumowanie

Według nas odwiedzając te miejsca  zobaczysz to co najlepszego ma do zaoferowania wyspa w pigułce.  Już niedługo pojawią się kolejne wpisy o wyspie z naszej perspektywy. Tymczasem jeśli zainteresowała Cię Madera to  zapraszamy na blog Karola z Kołem się Toczy, który opisał pobyt i ciekawe miejsca na Maderze ze swojej perspektywy. Zobaczcie też koniecznie jego filmy z Madery! 

Zachęciliśmy Cię do odwiedzenia Madery?

Podczas naszego kilkumiesięcznego pobyty napisaliśmy obszerny Przewodnik po Maderze, który pomoże Ci zaplanować wakacje marzeń.  Dowiesz się z niego jak dolecieć na wyspę, gdzie najlepiej szukać noclegu i na które szlaki najlepiej się wybrać. Jeśli nie lubisz planować przygotowaliśmy dla gotowe plany wycieczkowe, które bardzo ułatwią wyjazd. 

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway