Najpiękniejsze butikowe miasta w Szwajcarii

Szwajcaria jest niewielka, jednak ilość malowniczych miast i wiosek, które znajdują się pomiędzy alpejskimi szczytami, jest naprawdę imponująca. Choć szwajcarskie miasteczka nie są tak rozsławione wśród Polaków jak np. szwajcarskie zegarki, czekolada lub ciągnące się serowe founde, to zdecydowanie na taką sławę zasługują! Właśnie dlatego zapraszamy Was w podróż, w której pokażemy Wam najpiękniejsze butikowe miasta w Szwajcarii!

Przygotujcie się na nie lada zaskoczenie, gdyż celem naszych podróży wcale nie było słynne Berno, Lugano czy Fryburg. Odwiedziliśmy zdecydowanie mniej znane, lecz równie malownicze miasteczka w Szwajcarii. Jeśli jesteście ciekawi, gdzie nas tym razem „przywiało” to zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Szwajcarskie miasteczko

Jak najwygodniej dostać się do szwajcarskich miast?

My z Krakowa do Zurychu dolecieliśmy szwajcarską linią lotniczą SWISS. Lot był krótki, lecz baardzo przyjemny, gdyż na pokładzie dostaliśmy szwajcarskie czekoladki! Taką obsługę to my rozumiemy!  😊

Jednak naszą trasę zaczniemy dość przewrotnie, gdyż nie od Zurychu, lecz przeniesiemy się bardziej na wschód – Sankt Gallen. To miasteczko ma bardzo ciekawą historię, która przyciąga coraz szersze grono turystów.

Sankt Gallen dzieli niespełna 90 km od Zurychu i jest z nim bardzo dobrze skomunikowane. Jeśli lubicie ułatwienia, tak jak my, to koniecznie podczas podróży po Szwajcarii skorzystajcie z karty Swiss Travel Pass. Co to takiego? Już tłumaczymy!

Swiss Travel Pass – zwiedzaj szybko wszystkie miasta w Szwajcarii

Jest to karta, która umożliwia bardzo łatwe i bardzo szybkie przemieszczanie się po Szwajcarii. Można powiedzieć, że Swiss Travel Pass to jeden bilet, dzięki któremu możecie bez ograniczeń podróżować.

Kartę kupujecie na odpowiednią ilość dni. Choć jej cena może na początku wydawać się zawyżona, to musicie nam uwierzyć, że jest to bardzo opłacalna forma, która pozwoli Wam odwiedzić niemal wszystkie miasta w Szwajcarii. Dzięki niej zaoszczędziliśmy masę czasu i mogliśmy bez ograniczeń korzystać ze wszystkich środków transportów. Pełen cennik znajdziecie tutaj: Cennik Swiss Travel Pass. 

Jakie korzyści daje zwiedzanie miast w Szwajcarii z Swiss Travel Pass?

  • – Darmowe przejazdy komunikacją miejską po całej Szwajcarii – z Swiss Travel Pass możecie korzystać z: pociągów, tramwajów, autobusów i tramwaji wodnych.
  • – Bezpłatne przejazdy pociągami panoramicznymi – musicie jedynie wcześniej zarezerwować miejsce.
  • – Darmowy wstęp do 500 muzeów w wielu szwajcarskich miastach.
  • – Aż 50% zniżki na wybrane kolejki górskie.

Miasta w Szwajcarii – zwiedzanie może Wam ułatwić także aplikacja SBB

Jeśli chcecie zwiedzać różne miasta w Szwajcarii, to polecamy Wam także aplikacje SBB, czyli krajowego przewoźnika. Znajdziecie w niej połączenia wszystkimi środkami transportu wraz z rozkładem jazdy i dokładnym opisem, jak dojechać w wybrane miejsce. 

Musimy przyznać, że aplikacja SBB bardzo ułatwiła nam zwiedzanie szwajcarskich miast. Bezsprzecznie jej dużym plusem jest aktualizacja w tle rozkładów jazdy, dzięki czemu nigdy nie czekaliśmy dłużej niż 5 minut na przesiadkę.

zwiedzanie miast w Szwajcarii

Sankt Gallen – tradycyjne miasto w Szwajcarii

Miasto Sankt Gallen leży w północno-wschodniej Szwajcarii, które ma dość ciekawe początki. Gdy w VII wieku dotarł tutaj irlandzki mnich Gallus, postanowił założyć tutaj swoją pustelnię. Po ponad 100 latach powstał tutaj klasztor, który przyjął zasady benedyktyńskie, a następnie słynne po dziś dzień Opactwo Sankt Gallen.

Obecnie Sankt Gallen to miasto uniwersyteckie, w którym mieszczą się renomowane uczelnie ekonomiczne, a także popularny teatr (Theater St Gallen). Miasteczko jest także dobrą bazą wypadową w region górski Appenzellerland, dlatego będąc w nim, postanowiliśmy odwiedzić Säntis, o czym możecie przeczytać tutaj: Säntis – szczyt z widokiem na sześć krajów.

sankt gallen

Co zobaczyć w St. Gallen i okolicy?

Opactwo Sankt Gallen – centralny punkt miasta w Szwajcarii

Z pewnością Opactwo Sankt Gallen to prawdziwa perełka w mieście. Okazały budynek wraz z katedrą jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Choć nie jesteśmy fanami odwiedzania kościołów, to musimy przyznać, że katedra zrobiła na nas naprawdę pozytywne wrażenie. Jasne ściany, bogate zdobienia w stylu barokowym i ogromna przestrzeń z pewnością zostanie doceniona przez znawców sztuki i miłośników dobrej architektury. W murach opactwa znajduje się słynna Biblioteka Sankt Gallen, która została założona przez wspomnianego wyżej mnicha Otmara w 612 roku! Co więcej, zbiory biblioteczne zawierają ponad 170 000 pozycji i niejedna książka ma ponad 1000 lat. Jednak jeśli chcielibyście poczytać jakąś starszą lekturę, to możecie to zrobić wyłącznie w specjalnym pomieszczeniu.

Opactwo Sankt Gallen
miasta w Szwajcarii – Sankt Gallen

Spacer po ulicach starego miasta w Szwajcarii

Centrum miasta Sankt Gallen jest wyjątkowe i bardzo kameralne. Co ważne, w ścisłym centrum jest zakaz poruszania się samochodami, więc swobodnie możesz przechadzać się klimatycznymi uliczkami.

Co znajdziecie w centrum St. Gallen? Stare miasto zdobią okazałe średniowieczne kamienice z charakterystycznymi wystającymi balkonami, które zwane są wykuszami. Balkony te są zdobione różnymi rzeźbami, które przedstawiają sceny z życia codziennego.

Sankt Gallen centrum miasta w Szwajcarii
średniowieczne budynki St Gallen

Drei Weieren – 3 stawy w pobliżu miasta Saint Gallen

Będąc w Sankt Gallen, polecamy wybrać się na pobliskie wzgórze tego miasta w Szwajcarii – Drei Weieren. Możesz dostać się na nie kolejką-wagonikiem, który kursuje z centrum miasta. Jeśli masz kartę Swiss Travel Pass, to pojedziesz nią za darmo!

Według lokalnej historii sadzawki powstały podczas budowy klasztory, a ich zadaniem było zaopatrywanie go w wodę. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców, gdyż można się tu kąpać i przyjemnie spędzać czas na trawie, której nienaturalna zieleń przypominała nam tapetę z Windowsa XP. Obok sadzawek znajduje się punkt widokowy z panoramą na miasto St Gallen i oddalone jezioro Bodeńskie.

Fabryka czekolady Maestrani’s Chocolarium

Nasza wizyta w tym mieście nie mogła się obyć bez odwiedzin w Fabryce Czekolady. Był to obowiązkowy punkt wycieczki dla Justyny, a jej entuzjazm był porównywalny do szczęścia dziecka czekającego na św. Mikołaja. Fabryka znajduje się w pobliskiej miejscowości Flawil i możecie bardzo łatwo do niej dotrzeć z pomoca aplikacji SBB.

Co znajdziecie na miejscu? Sklep i muzeum, w którym poznacie proces produkcji czekolady oraz historię firmy. Zwiedzanie fabryki czekolady obok St Gallen zajmuje około 60 minut, a za 10 franków szwajcarskich możesz przyozdobić własną czekoladę i zabrać ją na pamiątkę! Ostatnim punktem wizyty w Fabryce Czekolady było przejście przez sklep, jednak byliśmy już przejedzeni szwajcarską czekoladą, więc nie zdecydowaliśmy się na zakupy.

 Więcej informacji o Fabryce Czekolady znajdziecie na: https://www.maestrani.ch

Rheinfall, czyli wodospad za miastem

W drodze powrotnej do Zurychu zatrzymaliśmy się w Schaffhausen, skąd zdecydowaliśmy się podjechać autobusem nad wodospad.

Rheinfall to największy wodospad w Europie pod względem ilości przelewy wody. Standardowo przepływa nim 600m3/s, czyli aż 600 000 litrów wody na sekundę! Rekord przepływu padł podczas ogromnych deszczy, gdyż wówczas na sekundę przepływało aż milion litrów wody!

Na miejscu możecie wybrać się na jedną z kilku wycieczek łodzią wodną. Do wyboru jest kilka tras, a niektóre stateczki podpływają pod sam wodospad Rheinfall, gdzie emocje są gwarantowane.

My wybraliśmy się na 30-minutowy rejs pod sam wodospad, w czasie którego puszczone zostało nam nagranie audio z informacjami o miejscu.

Czego się dowiedzieliśmy? Wodospad Rheinfall położony jest na granicy pomiędzy dwoma kantonami: Schaffhausen i Zurych. Ma on dość ciekawą historię, gdyż walczono o władzę nad nim. Rheinfall był szczególnie atrakcyjny dla pobliskich okolic, gdyż był ważnym punktem transportowym na rzece.

Ciekawostką jest, że wodospad Rheinfall miał być wysadzony za pomocą dynamitu, by usprawnić przepływ łodzi z towarami. Na szczęście ten wątpliwej jakości pomysł nie doszedł do skutku.

wodospad Rheinfall
woda w Rheinfall
Rheinfall

Zdobądź szczyt Säntis! 

Szczyt Santis to obowiązkowy punkt w okolicy średniwiecznego miasta w Szwajcarii. Możesz wjechać na niego za pomocą kolejki, co ponownie znacząco ułatwią Ci aplikacja SBB i Swiss Travel Pass. Cena bilety w jedną stronę przy użyciu STP wynosi 17 €, a pełny cennik znajdziesz tutaj: cennik kolejki górskiej w  Säntis. Więcej o szczycie Säntis możecie przeczytać tutaj: Säntis – szczyt z widokiem na 6 krajów.

Zurych – miasto w centrum Szwajcarii

Jest to główne miasto w kraju, jego najważniejszy ośrodek biznesowy, a także jedno z najdroższych miast w Europie. Jednak mieszkańcy tego miasta w Szwajcarii są najszczęśliwszymi mieszkańcami w Europie.

Wcale nas nie dziwi to, że Szwajcaria jest jednym z najlepszych miesc do ycia w przeróżnych rankingach. Po kilku dniach możemy stwierdzić, że klimat tego miasta w Szwajcarii jest naprawdę unikatowy i przyjemny. Pomimo wielu biurowców nie czuć tutaj atmosfery wyścigu szczurów, a starannie zaaranżowana architektura miasta doskonale łączy nowoczesne budowle ze starymi kamienicami.

Zurych – co zobaczyć w okolicy słynnego miasta w Szwajcarii?

Lidenhof – część starej starówki 

Jest to część starówki Zurychu. Warto tutaj wdrapać się na wzgórze, gdzie z placu możecie podziwiać panoramę miasta, widok na dzielnicę Niederdorf, rzekę Limnat i jezioro Zuryskie.

Grossmünster – kościół religijnej reformacji

Bardzo ważny historycznie kościół nie tylko w historii tego miasta w Szwajcarii, lecz w historii całego kraju. To właśnie tutaj w 1519 roku rozpoczęła się reformacja religijna Szwajcarii, w której Huldrych Zwingli nawoływał do odnowy chrześcijaństwa. Kościół Grossmünster ma dwie bardzo charakterystyczne wieże, które są widoczne z daleko. Nam swoim położeniem oraz budową przypominał kadry z Gry o Tron.

Kąpieliska

Bardzo popularne są kąpieliska nad rzeką Limnat jak i jeziorem Zuryskim. Znajdziesz je bez problemu w samym centrum. Na drewnianych pomostach przygotowane są miejsca do opalania, a w wydzielonej części rzeki można się kąpać. Co ciekawe, są kąpieliska tylko dla kobiet np. Frauenbad, gdzie panie w swoim towarzystwie mogą odpoczywać. Dla jasności są też koedukacyjne, czyli dostępne dla wszystkich.  Wejście kosztuje 8 CHF na cały dzień, a więcej informacji znajdziesz tutaj : https://www.stadt-zuerich.ch/ssd/de/index/sport/schwimmen/sommerbaeder/frauenbad_stadthausquai.html

Frau Gerold – modne miejsce na mapie miasta

W północnej bardziej przemysłowej części stworzono bardzo klimatyczne i przyjemne miejsce. Wykorzystano dużo kontenerów, które przerobiono na lokale gastronomiczne ze street food’em. Najlepiej przyjść tutaj po zmroku, gdy cały ogródek jest rozświetlony tysiącem kolorowych lampek. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj: https://www.fraugerold.ch
Frau Gerold
Frau Gerold Zurych

B2 boutique hotel – intrygujący hotel słynnego szwajcarskiego miasta

Co może być interesującego w hotelu? Nie położenie czy wygląd zewnętrzny, a wystrój restauracji. Możesz się w niej poczuć jak w ogromnej bibliotece, gdzie regały z książkami zajmują całe ściany. Wpadliśmy tam na kawę i obowiązkowe zdjęcia, bo miejsce jest bardzo fotogeniczne. https://www.b2boutiquehotels.com/de/
restauracja z książkami
B2 boutique hotel Zurych

Hilti Dachterrasse – najstarsza restauracja wegetariańska na świecie!

Czy wiedzieliście, że najstarsza restauracja wegetariańska na świecie powstała w Szwajcarii? Jeśli nie, to już wiecie. W Zurychu znajduje się Hilti Dachterrasse, czyli słynna wegetariańska restauracja założona w 1898 roku!

Co więcej, jest ona wciąż prowadzona przez rodzinę założycieli, a obecnie jest to już 4 pokolenie! Lokale znajdziesz w kilku lokalizacjach, jednak my wybraliśmy lokal przy Bahnofstrassse, gdzie czeka na Was gustowny taras na dachu.

Menu tej restauracji wegańskiej jest bardzo rozległe, a najlepszą opcją, naszym zdaniem, jest skorzystanie z bufetu i spróbowanie różnych potraw. Cena za bufet zaczyna się od 4 CHF za 100g.

Jeśli lubicie oszczędzać, to polecamy Wam skorzystanie z aplikacji TorGoodToGo, gdzie na koniec dnia możecie z dużą obniżką zamówić box niespodziankę z jedzeniem. Działa ona nie tylko w tym lokalu, lecz wielu innych miejscach tego miasta w Szwajcarii.

Wystarczy wejść w aplikację, wybrać restaurację, zamówić jedzenie i wybranych godzinach odebrać paczkę.

Darmowe rowery! Züri Rollt 

Według nas jest to najlepsza forma zwiedzania tego miasta w Szwajcarii i do tego jest za darmo! Obok dworca głównego w garażu podziemnym tylko dla rowerów jest miejska wypożyczalnia. By wypożyczyć rower wystarczy przedstawić dokument tożsamości i zostawić 20 CHF, jako depozyt. Rower wypożycza się do końca dnia i należy go oddać w tym samym miejscu. Po zwrocie depozyt jest oddawany.

Polecamy!

Więcej info tutaj: https://www.stadt-zuerich.ch/aoz/de/index/shop/veloverleih.html

Zug – niedoceniane miasta w Szwajcarii

Miasto bardzo niedoceniane, co nas bardzo dziwi, gdyż jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Zug słynie, jako miasto w Szwajcarii z najniższymi podatkami przez co znajdują się tutaj siedziby wielu renomowanych firm. Co zobaczyć podczas jednodniowego wypadu?

Zug – co warto zobaczyć  w okolicy tego butikowego miasta w Szwajcarii?

Starówka – miasta Zug

Stare kamienice ciasno zbudowane z charakterystycznym wyglądem pozwalają cofnąć się w czasie. Przy głównej bramie do starego miasta możesz wejść do  wieży i podziwiać miasto z góry.

Jeśli marzy Wam się zdjęcie z wieży na panoramę miasta Zug, wystarczy, że podejdziecie do informcji turystycznej obok. Dostaniecie tam klucze do wieży.

Zwiedzanie tego miejsca jest darmowe!

Punkt widokowy Guggi – miejsce, które warto zobaczyć w Zug

 Na niewielkim wzgórzu lub raczej kopcu niedaleko centrum miasta jest bardzo  dobre miejsce dno oglądania panoramy miasta. Często w Internecie można znaleźć zdjęcia promujące miasto wykonane właśnie z tego miejsca. Podobno najlepszą porą na przyjście jest zachód słońca, gdy złote promienie słońca oświetlają stare budynki na tle jeziora.

Czego spróbować odwiedzając ten region miasta w Szwajcarii?

Zdecydowanie polecamy spróbować Kirchtorte. Jest to prawdziwy specjał regionu.

Kirchtorte to szwajcarska wiśnióweczka o mocy 40%, która produkowana jest z okolicznym sadów. Jednak w smkau nie przypomina niczym znanej Polakom wisnióweczki. W sumie można powiedzieć,

Jest to specjał regionu, w okolicy jest dużo sadów, w których rosną drzewa wiśni. Z zebranych owoców produkowana jest wiśniową wódka o mocy 40%. W niczym nie przypomina dobrze znanej polakom wiśniówki. Drugą specjalnością jest tort wiśniowy z dodatkiem tej wódki. W sumie lepiej powiedzieć, że tort jest skąpany w wódce i jej smak to  90% smaku ciasta. Myślę, że nie wszystkim przypadnie do gustu ale warto spróbować. A gdzie? Najlepiej w kawiarnii Treichler, w której wymyślono przepis na tort. W cukierni znajdziesz też mini wystawę poświęconą Zuger Kirchtorte.

Miasta w Szwajcarii – nasze podsumowanie

Szwajcarię odwiedzamy już nie pierwszy raz, co potwierdza nasze zamiłowanie do tego kraju. Prócz cudownych widoków czekają tutaj na Was równie piekne miasta, które zachwycą nie tylko swoją architekturą, lecz także wyjątkową atmosferą. Naprawdę będziecie mogli poczuć, że ludzie w Szwajcarii należą do najszczęśliwszych Europejczyków!

Mamy nadzieje, że nasz wpis zainspirował Was do odwiedzenia wspomnianych miejsc. A może Wy macie jakieś inne ulubione miasta w Szwajcarii, które warto odwiedzić? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

 

Wpis powstał we współpracy z Switzerland Turism
My Switzerland

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube gdzie dodajemy filmy z naszych wyjazdów. 

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY