Europa, Szwajcaria

11 października 2018

SZWAJCARIA CIEKAWOSTKI – 15 informacji o uroczej, alpejskiej krainie Helwetów

1. Szwajcaria składa się z 26 kantonów

Szwajcaria jest bardzo ciekawym, ale zarazem specyficznym państwem, składającym się z kantonów. Co to są kantony?
To takie nasze województwa, ale dużo bardziej niezależne od siebie i państwa, składające się z gmin. Do połowy XIX wieku, kantony były samodzielnymi mini-państwami, które posiadały własne armie, same strzegły swoich granic i miały własną monetę. Dopiero w roku 1848 nastąpiło przekształcenie Szwajcarii w federalne państwo. Natomiast podział pozostał, a kantony nadal posiadają bardzo dużą autonomię. To takie 26 państw w państwie
Co za tym idzie?
Każdy kanton i gmina ma własną politykę podatkową
, własny system szkolnictwa czy telewizję. Jeżeli chodzi o podatki, to w Szwajcarii płaci się go dla gminy, kantonu i państwa. Poza tym, kantony rywalizują między sobą w kwestii wysokości stawek podatkowych.

Kantony

2. Jaki język obowiązuje w Szwajcarii?

Są cztery języki urzędowe rozmieszczone nierównomiernie i posiadające wiele dialektów.

szwajcaria-krowa-jezyk
Milka
 • Niemiecki (szwajcarski) – 66%– obowiązuje w 19 kantonach. Podobno, język szwajcarski ma mało wspólnego z niemieckim, poza tym każdy kanton, a nawet gmina ma swoją wersję tego języka. Może to powodować trudności w komunikacji, pomiędzy Szwajcarami z różnych kantonów, dlatego ratują się językiem niemieckim, którego uczą się wszyscy w szkole.
 • Francuski -23% – obowiązuje w 4 kantonach w zachodniej części kraju, oraz w trzech kantonach, które są dwujęzyczne (francuski i niemiecki) Berno, Fryburg i Wallis.
 • Włoski 8% – obowiązuje w Ticino oraz w czterech południowych dolinach kantonu Gryzonia.
 • Romansz 0.6 % – jest językiem pochodzenia łacińskiegoi posługuje się nim jedynie w trójjęzycznym kantonie Gryzonia. Pozostałymi dwoma językami są niemiecki i włoski.

szwajcaria-lodowce
Kanton Valais


3. Szwajcaria nie ma stolicy.

Aby nie urazić żadnego z kantonów, państwo nie ma formalnej stolicy. W mieście Berno znajduje się siedziba rządu i nieoficjalnie, uznaje się je za stolicę.

szwajacria-Grindelwald
Grindelwald

4. Kwadratowa flaga 

Szwajcaria jako jedna z dwóch państw na świecie ma kwadratową flagę. Drugim państwem jest Watykan.

szwajcaria-flaga
Na wielu Szwajcarskich, domach można zobaczyć flagę

5. Najpopularniejszy szczyt

Szczyt Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. jest najbardziej rozpoznawalnym i fotogenicznym szczytem na świecie. Widnieje na opakowaniu Szwajcarskich czekoladek Toblerone. Poza tym w Szwajcarii znajduje się ponad połowa, bo aż 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników, a ponad 60% powierzchni kraju znajduje się na terenie Alp.

szwajcaria-matterhorn-toblerone
Słynne czekoladki Toblerone, a w tle Matterhorn
szwajcaria-jezioro-matterhorn
Jezioro z widokiem na Matterhorn
Matterhorn i widok ze szczytu Gornergrat

6. Bezpieczne państwo

Szwajcaria należy do państw z najniższym wskaźnikiem przestępczości. Mieszkańcy nie czują potrzeby zamykania aut, domów czy przypinania roweru. Szwajcarzy nie lubią iść na łatwiznę, a w ich mentalności nie ma czegoś takiego: „jak by tu zarobić, żeby się nie narobić”.

szwacria-dom-randa
Dom w miejscowości Randa

7. Pierwszy zegarek

Chyba każdy z nas kojarzy Szwajcarię z zegarkami. Ale od czego się zaczęło? W 1839 w Genewie, wymyślono pierwszy zegarek na świecie. Stworzyli go dwaj polscy imigranci – Antonii Patek i Franciszek Czapek.

szwajcaria-zegar
Zegary na stacjach kolejowych

8. Szwajcarska jakość

Mieszkańcy tego kraju szczycą się swoją niepowtarzalną, szwajcarską mentalnością. Jak wcześniej wspomniałam, nie lubią iść na łatwiznę i wszystko co robią, wykonują z ogromną starannością i oddaniem. Nie bez przyczyny mówi się u nas „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”. Bowiem produkty, które tworzą Szwajcarzy, w dużej mierze są wykonywane ręcznie, z dbałością o każdy szczegół i jakość. Np. jeżeli chodzi o zegarki, to by móc powiedzieć, że jest to szwajcarski zegarek, musi być w 98% z krajowych produktów. Na przykład wskazówka, pasek czy śrubka musi powstać w Szwajcarii, nie może być sprowadzona np. z Chin. Poza tym są bardzo dumni ze swoich wyrobów i na wielu produktach umieszczają herb swojego kraju.

9. Neutralne państwo

Od 167 lat w Szwajcarii nie było wojny. Jest to jeden z najbardziej neutralnych państw na świecie. Natomiast są bardzo dobrze przygotowani do obrani do obrony. Jedną z głównych strategii ochrony Szwajcarii, jest odcinanie dostępu do kraju poprzez niszczenie dróg, mostów oraz trakcji kolejowej. Jest przynajmniej 3000 miejsc, które są odpowiednio przygotowane do wysadzenia w każdym momencie.

szwajcaria-most-wiszacy
Most Karola Kuonena – najdłuższy most wiszący na świecie

10. Kultura na drodze

Mandaty za przekroczenie prędkości są baaardzo wysokie, a fotoradarów jest sporo. Za przekroczenie prędkości o 20 km/h traci się prawo jazdy na 3 miesiące, dlatego każdy na 50 jedzie 50.

szwajcaria-droga
Przydrożne krajobrazy

11. Zakaz wjazdu autem

W dziewięciu miejscowościach turystycznych, jest zakaz wjazdu na teren miasta pojazdem z silnikiem spalinowym. Jedną z nich jest Zermatt, w której byliśmy. Swoje auto należy zostawić na parkingu, we wcześniejszej miejsowościc i można wziąć pociąg lub taksówkę, która dowozi do ostatniej strefy dla aut. W samym mieście mogą jeździć jedynie samochody elektryczne, które dowożą turystów do hoteli lub atrakcji. Zakaz ten był wynikiem referendum, w którym mieszkańcy stwierdzili, że nie chcą aby na ich terenie poruszały się samochody silnikowe.

szwajcaria-krowa
Miasteczko Zermatt

12. Krótka kadencja prezydenta

Nowy prezydent Szwajcarii wybierany jest co roku i pełni swoją funkcję od 1 stycznia do 31 grudnia. Poza tym, prezydenta wybiera szwajcarski parlament, czyli Zgromadzenie Federalne, a nie obywatele.

Szwajcaria

13. Szkolnictwo 

W Szwajcarii kantony prowadzą własne systemy edukacyjne. Decydują, które języki są nauczane w poszczególnych szkołach, ilość godzin lekcyjnych w ciągu jednego dnia i wiek rozpoczęcia nauki. Poza tym dzieci idą wcześnie do szkoły, bo w niektórych kantonach już w wieku 4 lat. Natomiast tydzień szkolny trwa 4 dni, najczęściej środy są dniem wolnym.  

szwajcaria
Szwajcarzy wywieszają imiona swoich nowonarodzonych dzieci, na balkonach lub elewacji budynku.

14. Zakupy i drogie mięso

 • Sprzedawanie alkoholu po godzinie 21:00 jest zakazane
 • Niedziela jest dniem wolnym od handlu i wszystkie sklepy są pozamykane
 • Mięso jest tu bardzo drogie, gdyż wynika to z kosztów produkcji i wysokiej jakości. Często, mięso pochodzi od zwierząt z wolnego wybiegu, czyli krówek pasących się na alpejskich łąkach. Ceny mięsa w sklepach, podawane są za 100g, aby nie zszokować konsumenta.

  szwajcaria-zakupy
  Piwo z miejscowości Zermatt, Alpejska krowa i słynne czekoladki

15. Najdłuższy tunel świata

Co zrobić w górzystym kraju, aby ułatwić przejazdy? A no wybudować 67 tuneli. Właśnie w Szwajcarii można spotkać odcinki dróg, gdzie przez kilkanaście kilometrów, jedziemy długimi tunelami. Ponadto, w tym małym alpejskim państwie znajdziemy najdłuższy tunel kolejowy na świecie, liczący 57 kilometrów. Został on oddany do użytku w 2016 roku i znajduje się, pod masywem Gottharda w Alpach. Jego wybudowanie pozwoliło na zmniejszenie ruchu drogowego zalewającego Alpy, a także skrócenie czasu przejazdu pociągów, między Zurychem a Mediolanem prawie o połowę.

szwajcaria-pociąg
Stare szwajcarskie pociągi
Alpbachsee

 

Nasze szlaki i ceny w Szwajcarii – wkrótce 

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie