szwajcaria-jezioro-matterhorn

SZWAJCARIA CIEKAWOSTKI – 15 informacji o uroczej, alpejskiej krainie Helwetów

Szwajcaria składa się z 26 kantonów

Szwajcaria jest bardzo ciekawym, ale zarazem specyficznym państwem, składającym się z kantonów. Co to są kantony?

To takie nasze województwa, ale dużo bardziej niezależne od siebie i państwa, składające się z gmin. Do połowy XIX wieku, kantony były samodzielnymi mini-państwami, które posiadały własne armie, same strzegły swoich granic i miały własną monetę. Dopiero w roku 1848 nastąpiło przekształcenie Szwajcarii w federalne państwo. Natomiast podział pozostał, a kantony nadal posiadają bardzo dużą autonomię. To takie 26 państw w państwie

Co za tym idzie?
Każdy kanton i gmina ma własną politykę podatkową, własny system szkolnictwa czy telewizję. Jeżeli chodzi o podatki, to w Szwajcarii płaci się go dla gminy, kantonu i państwa. Poza tym, kantony rywalizują między sobą w kwestii wysokości stawek podatkowych.

Jaki język obowiązuje w Szwajcarii?

Są cztery języki urzędowe rozmieszczone nierównomiernie i posiadające wiele dialektów.

  • Niemiecki (szwajcarski) – 66%– obowiązuje w 19 kantonach. Podobno, język szwajcarski ma mało wspólnego z niemieckim, poza tym każdy kanton, a nawet gmina ma swoją wersję tego języka. Może to powodować trudności w komunikacji, pomiędzy Szwajcarami z różnych kantonów, dlatego ratują się językiem niemieckim, którego uczą się wszyscy w szkole.
  • Francuski -23% – obowiązuje w 4 kantonach w zachodniej części kraju, oraz w trzech kantonach, które są dwujęzyczne (francuski i niemiecki) Berno, Fryburg i Wallis.
  • Włoski 8% – obowiązuje w Ticino oraz w czterech południowych dolinach kantonu Gryzonia.
  • Romansz 0.6 % – jest językiem pochodzenia łacińskiegoi posługuje się nim jedynie w trójjęzycznym kantonie Gryzonia. Pozostałymi dwoma językami są niemiecki i włoski.

Szwajcaria nie ma stolicy.

Aby nie urazić żadnego z kantonów, państwo nie ma formalnej stolicy. W mieście Berno znajduje się siedziba rządu i nieoficjalnie, uznaje się je za stolicę.

Grindelwald

Kwadratowa flaga 

Szwajcaria jako jedna z dwóch państw na świecie ma kwadratową flagę. Drugim państwem jest Watykan.

Najpopularniejszy szczyt

Szczyt Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. jest najbardziej rozpoznawalnym i fotogenicznym szczytem na świecie. Widnieje na opakowaniu Szwajcarskich czekoladek Toblerone. Poza tym w Szwajcarii znajduje się ponad połowa, bo aż 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników, a ponad 60% powierzchni kraju znajduje się na terenie Alp.

Bezpieczne państwo

Szwajcaria należy do państw z najniższym wskaźnikiem przestępczości. Mieszkańcy nie czują potrzeby zamykania aut, domów czy przypinania roweru. Szwajcarzy nie lubią iść na łatwiznę, a w ich mentalności nie ma czegoś takiego: „jak by tu zarobić, żeby się nie narobić”.

Pierwszy zegarek

Chyba każdy z nas kojarzy Szwajcarię z zegarkami. Ale od czego się zaczęło? W 1839 w Genewie, wymyślono pierwszy zegarek na świecie. Stworzyli go dwaj polscy imigranci – Antonii Patek i Franciszek Czapek.

Szwajcarska jakość

Mieszkańcy tego kraju szczycą się swoją niepowtarzalną, szwajcarską mentalnością. Jak wcześniej wspomniałam, nie lubią iść na łatwiznę i wszystko co robią, wykonują z ogromną starannością i oddaniem. Nie bez przyczyny mówi się u nas „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”. Bowiem produkty, które tworzą Szwajcarzy, w dużej mierze są wykonywane ręcznie, z dbałością o każdy szczegół i jakość. Np. jeżeli chodzi o zegarki, to by móc powiedzieć, że jest to szwajcarski zegarek, musi być w 98% z krajowych produktów. Na przykład wskazówka, pasek czy śrubka musi powstać w Szwajcarii, nie może być sprowadzona np. z Chin. Poza tym są bardzo dumni ze swoich wyrobów i na wielu produktach umieszczają herb swojego kraju.

Neutralne państwo

Od 167 lat w Szwajcarii nie było wojny. Jest to jeden z najbardziej neutralnych państw na świecie. Natomiast są bardzo dobrze przygotowani do obrani do obrony. Jedną z głównych strategii ochrony Szwajcarii, jest odcinanie dostępu do kraju poprzez niszczenie dróg, mostów oraz trakcji kolejowej. Jest przynajmniej 3000 miejsc, które są odpowiednio przygotowane do wysadzenia w każdym momencie.

Kultura na drodze

Mandaty za przekroczenie prędkości są baaardzo wysokie, a fotoradarów jest sporo. Za przekroczenie prędkości o 20 km/h traci się prawo jazdy na 3 miesiące, dlatego każdy na 50 jedzie 50.

Zakaz wjazdu autem

W dziewięciu miejscowościach turystycznych, jest zakaz wjazdu na teren miasta pojazdem z silnikiem spalinowym. Jedną z nich jest Zermatt, w której byliśmy. Swoje auto należy zostawić na parkingu, we wcześniejszej miejsowościc i można wziąć pociąg lub taksówkę, która dowozi do ostatniej strefy dla aut. W samym mieście mogą jeździć jedynie samochody elektryczne, które dowożą turystów do hoteli lub atrakcji. Zakaz ten był wynikiem referendum, w którym mieszkańcy stwierdzili, że nie chcą aby na ich terenie poruszały się samochody silnikowe.

Krótka kadencja prezydenta

Nowy prezydent Szwajcarii wybierany jest co roku i pełni swoją funkcję od 1 stycznia do 31 grudnia. Poza tym, prezydenta wybiera szwajcarski parlament, czyli Zgromadzenie Federalne, a nie obywatele.

Szkolnictwo 

W Szwajcarii kantony prowadzą własne systemy edukacyjne. Decydują, które języki są nauczane w poszczególnych szkołach, ilość godzin lekcyjnych w ciągu jednego dnia i wiek rozpoczęcia nauki. Poza tym dzieci idą wcześnie do szkoły, bo w niektórych kantonach już w wieku 4 lat. Natomiast tydzień szkolny trwa 4 dni, najczęściej środy są dniem wolnym.  

Szwajcarzy wywieszają imiona swoich nowonarodzonych dzieci, na balkonach lub elewacji budynku.

Zakupy i drogie mięso

Sprzedawanie alkoholu po godzinie 21:00 jest zakazane.

Niedziela jest dniem wolnym od handlu i wszystkie sklepy są pozamykane.

Mięso jest tu bardzo drogie, gdyż wynika to z kosztów produkcji i wysokiej jakości. Często, mięso pochodzi od zwierząt z wolnego wybiegu, czyli krówek pasących się na alpejskich łąkach. Ceny mięsa w sklepach, podawane są za 100g, aby nie zszokować konsumenta.

Najdłuższy tunel świata

Co zrobić w górzystym kraju, aby ułatwić przejazdy? A no wybudować 67 tuneli. Właśnie w Szwajcarii można spotkać odcinki dróg, gdzie przez kilkanaście kilometrów, jedziemy długimi tunelami. Ponadto, w tym małym alpejskim państwie znajdziemy najdłuższy tunel kolejowy na świecie, liczący 57 kilometrów. Został on oddany do użytku w 2016 roku i znajduje się, pod masywem Gottharda w Alpach. Jego wybudowanie pozwoliło na zmniejszenie ruchu drogowego zalewającego Alpy, a także skrócenie czasu przejazdu pociągów, między Zurychem a Mediolanem prawie o połowę.

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY