Jak tanio podróżować po Szwajcarii?

Planując nasze wyprawy po Europie, często pomijaliśmy Szwajcarię. Powód? Dość oczywisty. Jest to jeden z droższych krajów nawet dla Niemców czy Francuzów, a co dopiero dla Polaków, którzy zarabiają w PLN. Wakacje w Szwajcarii wydawały się dla nas ogromnym wydatkiem, ale podjęliśmy wyzwanie, w którym zdecydowaliśmy się tanio zwiedzić Szwajcarię! W tym artykule znajdziecie nasze tipy, z których dowiedzie się, jak tanio podróżować po Szwajcarii i jak w ogóle zacząć organizować tanie podróżowanie po Szwajcarii!

Waluta

Frank Szwajcarski: 1 CHF = ok 3,75 PLN (lipiec 2018)

Jak tanio podróżować po Szwajcarii?

Zastanawiacie się, jaki transport będzie najlepszy na tanie podróżowanie po Szwajcarii? My wybraliśmy auto. Zdecydowaliśmy się na taki wybór ze względów ekonomicznych i praktycznych. Po drodze udało nam się także odwiedzić Włochy i Austrię, o czym możecie przeczytać w tym poście: W drodze do Szwajcarii, czyli najciekawsze miasta na trasie – Austria i Włochy.

Przejdźmy jednak do konkretów i odpowiedzmy sobie na pytanie, ile kosztowało nas tanie podróżowanie po Szwajcarii samochodem.

Tanie podróżowanie po Szwajcarii samochodem – nasze koszty:

 • Winieta – 40 CHF na rok. Niestety nie ma opcji kilkudniowych, ale dzięki niej mogliśmy jeździć po wszystkich autostradach.
 • Paliwo – Cena z litr benzyny to średnio 1,65 CHF. Natomiast polecamy nie tankować w Szwajcarii i wybrać pobliskie kraje. My zatankowaliśmy we Włoszech, a po wyjeździe w Austrii. Ze względu na wysokie ceny paliwa w Szwajcarii często jej mieszkańcy, którzy mieszkają blisko granic, jeżdżą do Włoch, Niemiec czy Francji po paliwo.

 

Koszty naszego dojazdu do Szwajcarii i poruszania się po kraju:

 • Paliwo – około 1000 zł / 3 osoby
 • Winiety – Czechy 50 zł, Austria 40 zł, Szwajcaria 150 zł. Łącznie: 240 zł / 3 osoby
 • Bramki – Włochy 140 zł, Austria (płatny tunel) 40 zł. Łącznie 180 zł / 3 osoby

 

Nasze tanie podróżowanie po Szwajcarii samochodem wyniosło nas: 470 zł za osobę

Informacje praktyczne dotyczące podróżowania po Szwajcarii:

Kraj jest mały, więc odległości między miastami czy regionami są niewielki. Jednak musicie jednak pamiętać, że to górzysty kraj i na wielu odcinkach to ciągła jazda w górę i dół. W związku z tym nastawcie się na odrobinę dłuższy czas jazdy mimo niewielkiej odległości. Do tego z pewnością przyda się też auto z lepszym silnikiem, bo u nas było kilka stresujących chwil, czy nasza stara Skodzina da radę? 🙂

Limity prędkości
W Szwajcarii panuje wysoka kultura jazdy, która jest znacznie wyższa niż w Polsce. Limit na autostradzie to 120 km/h i dosłownie każdy się do tego stosuje. Poza autostradami również, jeśli dozwolone jest np. 50 km/h, nikt nie jedzie więcej. Wynika to z wysokości mandatów za przekroczenie prędkości, ale też z mentalności Szwajcarów.

Pociąg – tanie podróżowanie po Szwajcarii

Podobno jazda pociągiem po Szwajcarii jest równie przyjemna jak samochodem. Nie chcemy się jednak mądrzyć w tym temacie, gdyż sami z pociągów w Szwajcarii nie korzystaliśmy. Jednak wiemy, że sieć kolejowa jest tutaj świetnie rozwinięta, a pociągi są wygodne i nowoczesne.

Jeżeli zamierzacie tanio podróżować po Szwajcarii pociągiem, to polecamy zapoznać się z ofertą Swiss Travel Pass. Jest to nieograniczony bilet na wszystkie środki komunikacji w Szwajcarii, a dodatkowo otrzymujecie także zniżki na kolejki górskie! Nie jest to tanie, jednak sami oceńcie, czy taka forma podróżowania będzie dla Was dobra.

Więcej szczegółów na stronie Swiss-Pass

Tanie noclegi Szwajcaria – Campingi

W poprzednim wpisie, w którym opisywaliśmy najpiękniejsze szlaki w Szwajcarii, wspominaliśmy o noclegu, jaki wybraliśmy. Ze względu na porę roku (środek lata), padło na camping. Jest to chyba najtańsza forma noclegu w Szwajcarii. Tańszy jest chyba tylko Couchsurfing (bo za darmo), ale nie sprawdzaliśmy i jakoś sobie tego nie wyobrażamy. Poza tym kochamy campingowe życie i sprawia nam to niezłą frajdę.

Campingi Szwajcaria – ceny

Naszym pierwszym miejscem noclegowym był camping Attermenzen w miejscowości Randa.

Jest to duża łąka z niewielką ilością drzew. Co ważne, są tu czyste i zadbane łazienki, choć wieczorami czasem brakuje ciepłej wody. Na terenie campingu macie darmowe WIFI, jednak przyjeżdżając tutaj zaopatrzcie się w gotówkę, gdyż nie przyjmują płatności kartą (można jednak płacić też w euro).

Cena campingu w Szwajcarii za 2 noce: 88 CHF / 3 osoby i auto 

Drugi camping w Szwajcarii, który odwiedziliśmy, nazywa się  EigerNordwand i zlokalizowany jest w miejscowości Grindelwald.

Bardzo przyjemny, kameralny camping, który zlokalizowany jest blisko centrum miasteczka. Znajdziecie tu dość sporo zacienionych miejsc, a także duże lepsze pomieszczenia sanitarne. Nam udało się na miejscu spotkać przemiłego Pana na recepcji, który opowiedział nam wiele ciekawych historii o miejscowych atrakcjach i o życiu w Szwajcarii.

W przeciwieństwie do poprzedniego campingu macie tutaj możliwość płatności kartą, a nawet zniżki na kolejki górskie i darmową komunikację miejską (wszystko w cenie!). Na terenie obiektu także jest darmowe Wifi.

Cena za 3 noce: 175 CHF / 3 osoby i auto

Szwajcaria – ceny jedzenia:

 • Chleb: 3 CHF
 • Mleko: 1,5 CHF
 • Woda 1,5L: 2 CHF
 • Ser żółty 1kg: 13 CHF
 • Jajka 10 szt: 3 CHF
 • Czekolada: 1 CHF
 • Piwo 0.33: 1,5 CHF
 • Wino: 7 CHF
 • 1kg fileta z kurczaka: 15 CHF

O tym, czemu mięso w Szwajcarii jest bardzo drogie, pisaliśmy w ciekawostkach o Szwajcarii 

Czy zakupy spożywcze mogą zniweczyć tanie podróżowanie po Szwajcarii?

Jedzenie w Szwajcarii jest drogie, dlatego staraliśmy się kupować żywność w innych miejscach.

Największe zakupy spożywcze zrobiliśmy we Włoszech i w Polsce, a wydaliśmy na nie 700 zł (przy czym byliśmy jeszcze 3 dni we Włoszech i 2 dni w Austrii). 

Na bieżące zakupy w Szwajcarii wydaliśmy 250 zł.

Razem na jedzenie wydaliśmy 315 zł od osoby za niecałe 5 dni w Szwajcarii, 3 dni we Włoszech i 2 dni w Austrii. Podsumowując, jak się chce, to się da tanio podróżować po Szwajcarii nawet biorąc pod uwagę koszty jedzenia!

Czy tanie podróżowanie po Szwajcarii wyklucza atrakcje?

Zwiedzanie kraju bez atrakcji byłoby dla nas dość nudne, dlatego w Szwajcarii nie mogliśmy odpuścić sobie najfajniejszych atrakcji! Na szczęście, te które nas najbardziej interesowały – góry – były za darmo! Jednak, parę razy korzystaliśmy z płatnych atrakcji, dlatego poniżej przedstawimy ich koszty, żebyście się przekonali, że tanie podróżowanie po Szwajcarii nie wyklucza atrakcji!

 • najwyżej położona kolej zębata w Europie – wjazd na szczyt Gornergrat kosztuje 42 CHF (tak samo jak i zjazd). Nie chcieliśmy jechać na sam szczyt, dlatego wybraliśmy bilet tylko do Riffelberg za 36 CHF od osoby, a schodziliśmy na nogach.
 • kolej na szczyt Grindelwald – udało nam zapłacić się jedynie 21 CHF zamiast 30 CHF (zniżki z campingu). Natomiast w dół zjechał tylko Paweł ze względu na swoje problemy z kolanem. Z niższej stacji (Schrenfeld) zapłacił 17,5 CHF.
 • Wodospady Trummelbach w dolinie Lauterbrunnen – za wstęp zapłaciliśmy 11 CHF za osobę

Do tej atrakcji musimy dodać cenę taksówki, gdyż Zeramatt to miasto zamknięte dla pojazdów silnikowych. Więcej na ten temat w poprzednim wpisie o Szwajcarii.
Za taksówkę zapłaciliśmy 51 CHF w dwie strony za 3 osoby.

Wszystkie atrakcje w Szwajcarii kosztowały nas 320 zł od osoby!

A ile kosztował nas cały wyjazd do Szwajcarii?

Nasze tanie podróżowanie po Szwajcarii zakończyło się sukcesem i na cały wyjazd wydaliśmy około 1500 zł / osobę.

Tanie podróżowanie po Szwajcarii – da się?

Pewnie, że się da! Możecie zobaczyć te sielskie widoki, nie tracąc majątku. Wiele zależy od tego, czego się oczekuje w danym miejscu i na co można sobie pozwolić.

Nam wiele do szczęścia nie potrzeba. Wystarczą dwa ciepłe posiłki na dzień, nocleg pod namiotem i przepiękne widoki – to nasze wakacyjne „wymogi”, dzięki którym jesteśmy szczęśliwi. 

Na takich wyprawach łatwiej zapomnieć o świecie i skupić się tylko na chwili, która trwa 🙂

Podobne wpisy
5 odpowiedzi
 1. Ładne zdjęcia. Ale co to za przyjemność z podróżowania, skoro na każdym kroku myślicie tylko jak oszczędzić… Czasem trzeba wydać więcej i tyle.

  1. Cześć Tomek, dzięki za komentarz.
   Taki mamy styl, że nie chcemy przepłacać i takie podróżowanie sprawia nam dużą frajdę. 🙂 Lubimy szukać tanich lotów, noclegów czy zniżek na atrakcję, więc oszczędzanie to część naszego wyjazdu, ale nie całość :). Reszta to przyjemność z podróży. A ten post jest dla osób, które właśnie nie chcą wydać więcej i lubią taki styl podróżowania. Mając gotową receptę, nie będą musieli przepłacać i w pełni mogą cieszyć się wyjazdem.
   Pozdrawiamy 🙂

 2. Kocham chodzić po górach,a Alpy to zdecydowany „must have”! Zdjęcia zapierające dech w piersiach!Bardzo przydatny post,napewno do niego powrócę przy planowaniu wyjazdu do Szwajcarii☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY