lwow-couple

Lwów na weekend: Co warto zobaczyć?

Lwów, niegdyś jedno z najważniejszych polskich miast, zaraz po Krakowie i Warszawie. Obecnie ukraińskie miasto, w którym panuje niesamowita atmosfera i znajduje się niezliczona ilość zabytków. Lwów na weekend jest idealnym miejscem dla każdego.
Dlaczego?…
Ponieważ, można tu przyjechać dla zabytków, historii, imprez, knajp, restauracji czy ludzi. To miasto różnorodne, oferujące wiele atrakcji w niskich cenach.
Nie łatwo opisać Lwów, najlepiej samemu zwiedzić, to niesamowite galicyjskie miasto i poczuć ten klimat.
Ale uważajcie! Lwów uzależnia!
Jeżeli raz tam byłeś, to napewno wrócisz, tak jak my.

Pod tym linkiem, znajdziecie niezbędne informacje, jak dojechać do Lwowa i gdzie szukać noclegu

Lwów na weekend. Co zwiedzić?

Lwowski Rynek

Oczywisty numer 1, czyli serce całego miasta. To tu, znajduje się najwiecej zabytkowych kamienic, restauracji i kawiarni oraz tu krzyżują się drogi mieszkańców i turystów, wszystko zaczyna się tu. Natomiast sam Lwowski Rynek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety wiele z kamienic jest w złym stanie, lub w trakcie remontu. Jedną z nich jest, wyróżniająca się Czarna Kamienica, która została zbudowana z ciemnego piaskowca. Nie było nam dane jej zobaczyć przez rusztowanie.

Cmentarz Łyczakowski

Jest jedną z najstarszych istniejących nekropolii w Europie. Znajdziecie tu wiele zabytkowych rzeźb i nagrobków. Niektóre naprawdę bardzo imponujące, można poczuć się jak w galerii sztuki. Spoczywa tu też wielu wybitnych Polaków, miedzy innymi: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Seweryn Goszczyński czy Stefan Banach.
W drugiej części znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich, poświęcony pamięci żołnierzy walczących w bitwie o Lwów.
Ceny biletów wstępu: normalny 30 uah (ok 4 zł), ulgowy 20 uah (ok 3 zł) możliwość fotografowania 10 uah
adres: Miecznikowa 33, Lwów (główne wejście). Taksówka z centrum ok 100 uah/4os lub spacer ok 20 minut. Tramwajami też można tu dojechać, natomiast my z nich nie korzystaliśmy, choć są podobno bardzo tanie.

Lwowski pchli targ

Będąc we Lwowie warto przejść się na pchli targ pod pomnikiem Ivana Fedorova. Można tam znaleźć niezłe perełki za kilka złotych, jak stare polskie książki, archiwalne wydania gazet, zegarki i wiele innych. Warto też zobaczyć Wernisaż obok Opery czy bazar na Rynku Halickim

Sobór Świętego Jura

To Cerkiew Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego położona na wzgórzu, poza ścisłym centrum. Polecamy zrobić sobie około 20 minutowy spacer, by wspiąć się pod ten kompleks. W czasie, gdy tam byliśmy odbywał się ślub, więc nie wchodziliśmy do środka. Poza tym, aż tak wielkimi miłośnikami kościołów nie jesteśmy. Natomiast warto, się tam przejść, bo wygląda okazale. 

Opera Lwowska

Do oper też nie często zaglądamy, ale ta nas zachwyciła! Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych symboli Lwowa. Bo kto nie słyszał, o słynnej operze Lwowskiej, nawet jeżeli tu nie był. Postanowiliśmy wejść do środka tylko na chwilę, tylko żeby spojrzeć i przepadliśmy. Niezwykłe, bogate zdobienia robią imponujące wrażenia, a my poczuliśmy się jak arystokracja ze starych filmów. Obiecaliśmy sobie, że wrócimy tu kiedyś na spektakl. Mimo, że nie jesteśmy wielkimi miłośnikami sztuki, przeżycie spektaklu w takich wnętrzach, powinno być niezapomnianym wspomnieniem. Szczególnie, że bilety kosztują grosze w porównaniu do polskich cen.
Bilet wstępu na zwiedzanie: 40 uah (5zł)
Bilety na spektakl: 120-400 uah(16-53zł)

Podwórko lalek

O tym miejscu dowiedzieliśmy się przypadkiem, podczas naszej pierwszej wizyty. W dzień wyjazdu, na podwórzu przed naszym domem, bawiliśmy się z kotem sąsiadów. Nagle wpadła starsza Pani i zrezygnowana pyta nas czy to tu jest to „Podwórko lalek”. Nie za bardzo wiedzieliśmy o co jej chodzi, więc nie mogliśmy jej pomóc. W kawiarni, dorwaliśmy internet i wygooglowaliśmy, o co chodzi z tymi lalkami. Okazało się, że kilka ulic od naszego domu, znajdowało się to podwórko. Niestety zabrakło nam już wtedy czasu, ale wróciliśmy przy kolejnej wizycie. 

Co to za miejsce?

Jest to podwórze jednej z kamienic, na której znajdziecie zabawki, takie jak: pluszaki bez jednego oczka brudne od deszczu, lalki pozbawione kończyn i dziwne kukiełki... Nie wiadomo jak powstało to dzieło i kto jest jego autorem, poza tym ludzie nie zwracają na to uwagi i normalnie mieszkają w kamienicy. Miejsce trochę creepy, przypominające bardziej cmentarz niechcianych zabawek, ale warte uwagi.
adres: ul. Kniazia Lwa 3

Zamkowe wzgórze

Tak naprawdę zamku tu nie ma, ale kiedyś był. W XIX wieku go rozebrano, a teraz pozostał usypany kopiec, z panoramą na miasto. Widok z góry jest jest zacny, ale chyba przez to, że było pochmurnie, nie powalił nas na kolana. Samo wspinanie się na górę, jest fajnym doznaniem, dobra odskocznia od ciągłego obżerania się.

Włoskie Podwórko

Znajduje się w „Kamienicy Królewskiej”, należącej niegdyś do Jana III Sobieskiego. Jest to dziedziniec-patio z piętrowymi arkadami, natomiast na dole mieści się kawiarnia.
W kamienicy, znajdziecie też  Muzeum Historyczne z odtworzonymi wnętrzami i antykami. W muzeum nie byliśmy, więc polecamy sam dziedziniec na kawę lub ciastko w ładnym otoczeniu.
Bilet wstępu na patio: normalny 10 uah (1,3zł), ulgowy 5 uah 
Bilet wstępu do muzeum: normalny 30 uah (4zł), ulgowy 10 uah
adres: Rynek 6

Waluta i ceny

 • Ukraińską walutą jest hrywna, a kurs na wrzesień 2018 to 1zł = 7,5uah.
  (wrzesień 2018)
 • Polecamy wziąć złotówki, dolary lub euro. Nie ma sensu wymieniać wcześniej, ponieważ na miejscu znajdziecie wiele kantorów z dobrym kursem (w centrum lepszy kurs niż na granicy!)
 • Wódka i papierosy są tu bardzo, bardzo tanie, na przykład: Nemiroff 1L ok 16zł, papierosy od 3 zł 
 • Noclegi od 25zł/noc od osoby. Więcej o noclegach tutaj
 • Przechowywania bagażu od 35uah. Adres: Plac Swobody 35 (obok Opery)

Lwów Ciekawostki:

 • We Lwowie znajduje się 50% zabytków, całej Ukrainy
 • Twórca pojęcia masochizm Leopold Ritter von Sacher-Masoch, był on Austriakiem, natomiast urodził się we Lwowie. Masochowi i jego twórczości poświęcona jest lwowska kawiarnia Cafe Masoch.ds
 • Nazwa miasta, pochodzi od imienia syna księcia Daniela I Halickiego – Lwa.
 • Ignacy Łukasiewicz dokonał swojego odkrycia, jakim była Lampa naftowa, w jednej z lwowskich aptek. Polskiemu wynalazcy poświęcona jest knajpa: Gazowa Lampa.
 • Lwów był pierwszym miastem na polskich ziemiach, w którym powstała elektryczna komunikacja tramwajowa.
 • Średnia pensja we Lwowie to ok 700zł, emerytura za 40 lat pracy w kolei to 300zł.. -info od Romana

Lwów na weekend to świetny pomysł. To co? Kiedy się wybieracie? 🙂

Podobne wpisy
4 odpowiedzi
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY