Jak dojechać do Lwowa i gdzie spać?

Lwów nie był wysoko na naszej liście „must–see”. Była to raczej spontaniczna akcja na weekendowy wypad ze znajomymi. Niby każdy polecał i opowiadał, że jest pięknie smacznie i tanio, ale nie spodziewaliśmy się niczego specjalnego… jednak bardzo się myliliśmy. Lwów okazał się tak super, że w ciągu dwóch tygodni byliśmy tam dwa razy!
Próbowaliśmy dojazdu na dwa różne sposoby oraz nocowaliśmy w dwóch różnych miejscach. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten post, by podzielić się z Wami doświadczeniem i podpowiedzieć, jak dojechać do Lwowa najtaniej i gdzie spać.

Jak dojechać do Lwowa?

Opcja 1: Pociąg do Lwowa

Przy naszej pierwszej wizycie postanowiliśmy wybrać pociąg. Jest kilka połączeń z Krakowa do Lwowa w tym jeden bez przesiadki. Jest to pociąg nocny z wagonami sypialnymi, który jedzie ponad 9 godzin i kosztuje około 160 zł!
Aż sami sobie się teraz dziwimy, że zastanawialiśmy się nad tą opcją dojazdu do Lwowa. Bezsprzecznie stwierdzamy teraz, że jest to strata pieniędzy i czasu.

Nasza podróż PKP..

Finalnie wybieramy pociąg, który po 10:00 startuje z Krakowa, a następnie około 13 przesiadamy się w Przemyślu na docelowy pociąg do Lwowa.

Oczywiście, jak to bywa w przypadku przygód z PKP, z Krakowa wyjeżdżamy z 45 minutowym opóźnieniem. Łapie nas lekki stresik, gdyż na przesiadkę w Przemyślu mamy zaledwie 50 minut. 

Po 3 godzinach docieramy do Przemyśla, gdzie w popłochu szukamy peronu. Zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie, lecz z opresji ratuje nas Pani, z która jechaliśmy w przedziale. Gdyby nie ona to pewnie zostalibyśmy w Przemyślu w poszukiwaniu tajnego przejścia między peronami.


Chcielibyśmy Wam napisać, jak dojść na ten peron, ale przez szaleńczy bieg, nie pamiętamy dokładnie, jak to było. 🙂

Dlaczego stoimy?

Wbiegamy do pociągu, gdzie po chwili udaje nam się znaleźć nasze wyznaczone miejsca. 

Wybiija godzina wyjazdu, lecz pociąg jak stał, tak stoi. 

Mija 15 minut – nic. Mija 30 – wciąż nie rusza. Zbliża się 50 minuta i niestety dalej nie widać zmian.

Po ponad godzinie do pociągu wbiega spora grupa ludzi, zajmuje puste miejsca i następuje nieoczekiwana zmiana sytuacji –  nasz pociąg do Lwowa rusza! Okazuje się, że czekaliśmy na inny opóźniony pociąg… Mamy nadzieję, że to koniec przygód z PKP i przez chwilę na to się zapowiada. Ta chwila trwa jednak tylko kilkanaście minut, gdyż w Medyce czeka na nas kontrola paszportowa. Tam ponownie stoimy – tym razem jedyne 40 minut.

Na dworzec PKP we Lwowie docieramy ze sporym opóźnieniem. Na szczęście przy dworcu dość szybko udaje nam się znaleźć taksówkę do centrum i za 140 uah/ 6 osób dojeżdżamy pod dom.

Powrót – pociąg z Lwowa do Krakowa

Nasza droga powrotna jest dla nas bardziej łaskawa. Jedynie zmęczeni życiem taksówkarze krzyczą nam więcej za przejazd, jednak pociągi prawie się nie spóźniają i z niewielkim, bo kilkuminutowym poślizgiem dojeżdżamy do Krakowa.

Ile kosztuje dojazd do Lwowa pociągiem?

Pociąg:

  • Kraków – Przemyśl: 45zł (ulgowy 22zł) – planowany czas: ponad 3 godziny, rzeczywisty: nigdy nie wiadomo
  • Przemyśl – Lwów: 27zł (nie ma ulgowych) – planowany czas 2 godziny, rzeczywisty: nigdy nie wiadomo

Taksówka:

  • Z dworca do centrum: 140 (20zł) uah/6os – czas 10-15 minut
  • Z centrum na dworzec: 200 (30zł) uah/6os  – czas 10-15 minut

Opcja 2: Piesze przejście przez granicę

Opis tej podróży będzie zdecydowanie krótszy, wprost proporcjonalnie do jej czasu trwania. Tym tazem wybraliśmy opcję łączoną. Z Krakowa do Przemyśla dojeżdżamy w niecałe 2 godziny autem. Ze względu na to, że mamy tu rodzinę, to nasze auto zostaje pod ich domem, a kuzyn podwozi nas na przejście graniczne w Medyce. 

Na miejscu brak kolejek, więc kontrole po obu stronach udaje się nam przejść w 10 minut.

Ukraińska Łada

Nasz ukraiński kierowca – dojazd do Lwowa z przejścia granicznego

Mamy plan – za ukraińską granicą wziąć taksówkę lub marszrutkę do Lwowa. Plan nie zostaje wykonany, gdyż zanim udaje nam się dotrzeć do postoju taksówek, atakuje nas kierowca i proponuje podwózkę. Cena wstępna przejazdu wynosi 120 zł/ 4 osoby. Jednak nasza polska krew nie pozwala nam się poddać poddać pierwszej cenie i targujemy się do 100 zł. Jednak taksówkarz Roman jest nieugięty i proponuje nam poczekać 10 minut na jeszcze jedną osobę do kompletu, gdyż wtedy pojedziemy za 100 zł. 

Mija kilka chwil i znajduje się chętny. W aucie dajemy Romanowi telefon do hosta z Airbnb, z którym uzgadnia dokładną lokalizację i godzinę przyjazdu. Tym razem nie powtarzamy przygody z PKP i docieramy na miejsce o czasie.

W niezłym czasie pokonujemy 82 kilometry z granicy do centrum Lwowa w niezłym czasie i miłym towarzystwie

Roman świetnie mówi po polsku i dowiedzieliśmy się od niego wielu ciekawostek. Byliśmy bardzo zadowoleni z podróży z nim, dlatego wzięliśmy od niego numer na drogę powrotną. Dzień wcześniej napisaliśmy, że chcemy wyjechać o godzinie 14:00 i bez problemu się z nami umówił.
Polecamy tę opcje i Romana oczywiście. Jeżeli wybieracie się do Lwowa to chętnie wyślemy Wam namiary do Romana. Możecie się z nim umówić, żeby czekał już na Was przy granicy o konkretnej godzinie. 

Ile kosztuje taki dojazd do Lwowa?

Z Krakowa do Przemyśla i z powrotem ok 150zł/4os – czas przejazdu 2 godziny w jedną stronę
Z granicy do centrum Lwowa i z powrotem 200zł/4os -czas przejazdu 1,5 godziny w jedną stronę

Taka mieszana opcja, to najtańszy i najszybszy dojazd do Lwowa. Za osobę wyszło nam około 34 zł,  a trasę pokonaliśmy w 3,5 godziny.
(koszty i czas mogą się różnić, w zależności od auta i ruchu na drodze)

 

Inne opcje po polskiej stronie:

  • pozostawienie auta przy granicy w Medyce, na parkingu strzeżonym 6-10zł/ doba
  • dojazd pociągiem do Przemyśla następnie busem do granicy
  • Blablacar
  • Autostop 🙂

 

Inne opcje po ukraińskiej stronie:

  • marszrutka z granicy do dworca we Lwowie ok 30-50 uah/os (4-6zł)- czas przejazdu to ponad 2 godziny
  • następnie taksówka z dworca do centrum ok 100-150 uah/auto (ok14 -22 zł)  – czas 10-15 minut

Oczywiście opcja z marszrutką wychodzi najtaniej, ale jeżeli komuś zależy na czasie i „komforcie”, to 5-15 zł nie robi większej różnicy.
Czemu „komfort” w cudzysłowie? Bo na Ukrainie nie uświadczycie luksusowych taksówek, a drogi w niektórych miejscach pozostawiają wiele do życzenia, ale nie jest źle!!

Opcja 3 : Dojazd do Lwowa samochodem – nie polecamy!

Wielu naszych znajomych wybrało przejazd samochodem przez granicę. Rekordziści stali po 10 godzin w kolejce do przejścia granicznego, lub płacili ogromne łapówki. Jeden z nich tylko dlatego, że miał auto na austriackich tablicach, musiał zapłacić 1500zł !! Za co? Za to że mógł jeździć po ukraińskich drogach.
We Lwowie spotkaliśmy znajomego i zapytaliśmy czym tu przyjechał. Odpowiedział nam, że autem i stał tylko godzinę na granicy – nieźle. Gdy już wracał, napisał wiadomość, że czekał 4 godziny.. 
Dlatego po doświadczeniach wielu znajomych, stanowczo odradzamy Wam tę opcję. 

Gdzie nocować we Lwowie? 

Miasto z roku na rok robi się coraz częściej odwiedzane, zwłaszcza przez Polaków. Nie ma co się dziwić, jak 1 złoty to 7,5 hrywien (UAH), (sierpień 2018), a jedno euro to ponad 30 hrywien – można poszaleć. W związku ze wzrostem turystyki, baza noclegowa również się rozrosła. Na booking.com i airbnb.com, znajdziecie wiele ofert pokoi lub całych mieszkań. My osobiście preferujemy Airbnb, gdyż podczas porównywania cen i lokalizacji lepsze oferty znaleźliśmy właśnie na tym portalu. Airbnb w większości oferuje całe mieszkanie, co jest idealnym rozwiązaniem dla 4/6 osób, ale znajdziecie tam też pokoje lub mieszkania dla dwójki.
Nie macie konta na Airbnb? Nie ma na co czekać! Na początek, z tym linkiem dostaniecie od nas 100zł na swoją pierwszą podróż!

Ceny noclegów we Lwowie

Podczas naszego pierwszego pobytu we Lwowie znaleźliśmy lokum dla 6 osób za 410zł/2 noce. Mieszkanie przyjemne z kuchnią, dwoma pokojami i oczywiście łazienką. Z kuchni nie korzystaliśmy ani razu, ponieważ jedzenie na mieście jest bardzo tanie. Największym plusem mieszkania jest lokalizacja. Blisko do centrum, bo około 4 minuty do rynku i 3 minuty do najbliższego przystanku. Tutaj znajdziecie link do oferty
=34zł/osoba/noc

Tak nam się spodobało we Lwowie, że wróciliśmy po dwóch tygodniach. Tym razem, w innej, mniejszej bo 4 osobowej grupie. Nocleg standardowo znaleźliśmy na Airbnb, jeszcze taniej, bo 255zł za 2 noce. Warunki podobne, może delikatnie niższy standard, ale o minutę bliżej do centrum 🙂
Tutaj znajdziecie link do oferty
=32zł/osoba/noc

W kolejnych częściach dowiecie się, jakie atrakcje czekają Was we Lwowie oraz gdzie i co zjeść!

Pytania i komentarze, jak zwykle w cenie! 🙂

Podobne wpisy
2 odpowiedzi
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY