lviv-couple-car

Lwów – jak tanio dojechać i gdzie nocować?

Lwów nie był wysoko na naszej liście „must see”. Była to raczej spontaniczna akcja, na weekendowy wypad ze znajomymi. Niby każdy polecał, opowiadał, że jest pięknie smacznie i tanio, ale nie spodziewaliśmy się niczego specjalnego…
Jak bardzo się myliliśmy.
Lwów okazał się tak super, że w ciągu dwóch tygodni byliśmy tam dwa razy!
Próbowaliśmy dojazdu na dwa różne sposoby, nocowaliśmy w dwóch różnych miejscach, dlatego wszystko chcemy Wam opowiedzieć.

lwów
Lwów

Jak dojechać do Lwowa?

Opcja 1: POCIĄG

Przy naszej pierwszej wizycie, postanowiliśmy wybrać pociąg. Jest kilka połączeń z Krakowa do Lwowa, w tym jeden bez przesiadki. Jest to pociąg nocny z wagonami sypialnymi, jedzie ponad 9 godzin i kosztuje ok 160zł!
Wiecie, że się nad nim zastanawialiśmy (!?)
Teraz z perspektywy czasu, wiemy jaka to strata pieniędzy i czasu.

lwów
Lwów

PKP..

Finalnie wybieramy pociąg, który po 10:00 startuje z Krakowa i ok 13:00 musimy się przesiąść w Przemyślu na ten do Lwowa. Oczywiście nie obyło się bez opóźnień w PKP, dlatego już z Krakowa wyjeżdżamy z 45 minutowym opóźnieniem. Lekki stresik jest, bo na przesiadkę w Przemyślu mamy 50 minut, a po odliczeniu opoźnienia zostaje nam 5 minut. Po 3 godzinach jesteśmy w Przemyślu i pędzimy na peron, który wcale nie jest taki łatwy do odnalezienia. Gdyby nie Pani, z którą jechaliśmy w przedziale, pewnie byśmy błądzili i szukali tego tajnego przejścia przez perony.
Chcielibyśmy Wam napisać, jak dojść na ten peron, ale przez szaleńczy bieg nie pamiętamy jak to było 🙂

pkp
Pociąg do Lwowa

Dlaczego stoimy?

Gdy już udało nam się zająć swoje miejsca, wybiła godzina odjazdu. Dlaczego pociąg nie rusza? Pewnie jeszcze sprawdzają bilety – myślimy… 15 minut nadal nic.. 30 minut.. 50 minut i nic…!
Po ponad godzinie wchodzi spora grupa ludzi i zajmuje puste miejsca. Okazuje się, że czekaliśmy na inny opóźniony pociąg… No dobra, ruszamy. Po kilkunastu minutach dojeżdżamy do granicy w Medyce i znów stoimy… Tym razem tylko 40 minut, kontrola paszportowa.
Na dworcu we Lwowie, jesteśmy ze sporym opóźnieniem, do tego zmiana czasu (godzina do przodu). Teraz musimy znaleźć taksówkę do centrum. Nie jest to duży problem i za 140 uah/6 osób dojeżdżamy pod dom.

Lwów
Dworzec kolejowy

Powrót

Na szczęście droga powrotna nie przysparza nam tylu wrażeń. Jedynie taksówkarze krzyczą więcej za przejazd. Pociągi spóźniają się tylko kilka minut i z niewielkim poślizgiem dojeżdżamy do Krakowa.

train
Zachód słońca w pociągu

Koszty i czas dojazdu

Pociąg:

 • Kraków – Przemyśl: 45zł (ulgowy 22zł) – planowany czas: ponad 3 godziny, rzeczywisty: nigdy nie wiadomo
 • Przemyśl – Lwów: 27zł (nie ma ulgowych) – planowany czas 2 godziny, rzeczywisty: nigdy nie wiadomo

Taksówka:

 • Z dworca do centrum: 140 (20zł) uah/6os – czas 10-15 minut
 • Z centrum na dworzec: 200 (30zł) uah/6os  – czas 10-15 minut

  lviv-square
  Rynek Lwowski

Opcja 2 : PIESZE PRZEJŚCIE PRZEZ GRANICĘ

Opis tej podróży, będzie zdecydowanie krótszy, tak jak jej czas, ponieważ wybraliśmy opcję łączoną.
Z Krakowa do Przemyśla, w niecałe 2 godziny dojeżdżamy autem. Z racji tego, że mamy tu rodzinę, zostawiamy auto pod ich domem, a kuzyn zawozi nas na przejście graniczne w Medyce. Na miejscu brak kolejek, więc kontrole po obu stronach udaje nam się przejść w około 10 minut.

lwów
Ukraińska Łada

Ukraińska Łada

Nasz ukraiński kierowca

Za ukraińską granicą, planujemy wziąć taksówkę lub marszrutkę do Lwowa. Nie udaje nam się dojść do „postoju taksówek”, bo już atakuje nas kierowca i proponuje podwózkę za 120zł/4os. Jak to Polacy, targujemy się do 100zł, ale Roman jest nieugięty. Proponuje nam poczekać 10 minut, na jeszcze jedną osobę do kompletu i pojedziemy za 100zł (można płacić w PLN). Mija kilka chwil i znajduje się chętny. W aucie, dajemy Romanowi telefon do naszego hosta z Airbnb, on dopytuje się o dokładny adres i informuje go, że będziemy do 1,5 godziny. Jak powiedział tak też zrobił i 82 kilometry z granicy do centrum Lwowa, pokonaliśmy w niezłym czasie i miłym towarzystwie.

lviv-view point
Punkt widokowy

Powrót

Roman świetnie mówi po polsku i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek od niego. Byliśmy bardzo zadowoleni z podróży z nim, dlatego wzięliśmy od niego numer na drogę powrotną. Dzień wcześniej napisaliśmy, że chcemy wyjechać o godzinie 14:00 i bez problemu się z nami umówił.
Polecamy tę opcje i Romana oczywiście. Jeżeli wybieracie się do Lwowa to chętnie wyślemy Wam namiary do Romana. Możecie się z nim umówić, żeby czekał już na Was przy granicy o konkretnej godzinie. 

Lwów
Lwów

Koszty i czas dojazdu

Z Krakowa do Przemyśla i z powrotem ok 150zł/4os – czas przejazdu 2 godziny w jedną stronę
Z granicy do centrum Lwowa i z powrotem 200zł/4os -czas przejazdu 1,5 godziny w jedną stronę
=
Polecamy najtańszy i najszybszy dojazd do Lwowa: 34zł/osoba w 3,5 godziny
(koszty i czas mogą się różnić, w zależności od auta i ruchu na drodze)

Inne opcje po polskiej stronie:

 • pozostawienie auta przy granicy w Medyce, na parkingu strzeżonym 6-10zł/ doba
 • dojazd pociągiem do Przemyśla następnie busem do granicy
 • Blablacar
 • Autostop 🙂

Inne opcje po ukraińskiej stronie:

 • marszrutka z granicy do dworca we Lwowie ok 30-50 uah/os (4-6zł)- czas pzejazdu to ponad 2 godziny
 • następnie taksówka z dworca do centrum ok 100-150 uah/auto (ok14 -22 zł)  – czas 10-15 minut

Oczywiście opcja z marszrutką wychodzi najtaniej, ale jeżeli komuś zależy na czasie i „komforcie” to 5-15 zł nie robi większej różnicy.
Czemu „komfort” w cudzysłowie? Bo na Ukrainie nie uświadczycie luksusowych taksówek, a drogi w niektórych miejscach pozostawiają wiele do życzenia, ale nie jest źle!!

Lwów
Lwów

Opcja 3 : PRZEJAZD SAMOCHODEM – nie polecamy

Wielu naszych znajomych wybrało przejazd samochodem przez granicę. Rekordziści stali po 10 godzin w kolejce do przejścia granicznego, lub płacili ogromne łapówki. Jeden z nich, tylko dlatego, że miał auto na austriackich tablicach, musiał zapłacić 1500zł !! Za co? Za to że mógł jeździć po ukraińskich drogach.
We Lwowie spotkaliśmy znajomego i zapytaliśmy czym tu przyjechał. Odpowiedział nam, że autem i stał tylko godzinę na granicy, nieźle. Gdy już wracał, napisał wiadomość, że czekał 4 godziny.. 
Dlatego po doświadczeniach wielu znajomych, stanowczo odradzamy Wam tę opcję. 

Lwów
Lwów ulica Mikołaja Kopernika

Gdzie nocować we Lwowie? 

Miasto z roku na rok robi się coraz częściej odwiedzane, zwłaszcza przez Polaków. Nie ma co się dziwić, jak 1 złoty to 7,5 hrywien (UAH), (sierpień 2018) a jedno euro to ponad 30 hrywien – można poszaleć. W związku ze wzrostem turystyki, baza noclegowa również się rozrosła. Na booking.com i airbnb.com, znajdziecie wiele ofert pokoi lub całych mieszkań. My osobiście preferujemy Airbnb, gdyż podczas porównywania cen i lokalizacji lepsze oferty znaleźliśmy właśnie na tym portalu. Airbnb w większości oferuje całe mieszkanie, co jest idealnym rozwiązaniem dla 4/6 osób, ale znajdziecie tam też pokoje lub mieszkania dla dwójki.
Nie macie konta na Airbnb? Nie ma na co czekać! Na początek, z tym linkiem dostaniecie od nas 100zł na swoją pierwszą podróż!

lviv-view
Punkt widokowy

Ceny noclegów

Podczas naszego pierwszego pobytu we Lwowie znaleźliśmy lokum dla 6 osób za 410zł/2 noce. Mieszkanie przyjemne, z kuchnią, dwoma pokojami i oczywiście łazienką. Z kuchni nie korzystaliśmy ani razu, ponieważ jedzenie na mieście jest bardzo tanie. Największym plusem mieszkania jest lokalizacja. Blisko do centrum, bo około 4 minuty do rynku i 3 minuty do najbliższego przystanku. Tutaj znajdziecie link do oferty
=34zł/osoba/noc

lviv-cat
Kot sąsiadów

Tak nam się spodobało we Lwowie, że wróciliśmy po dwóch tygodniach. Tym razem, w innej, mniejszej bo 4 osobowej grupie. Nocleg standardowo znaleźliśmy na Airbnb, jeszcze taniej bo 255zł za 2 noce. Warunki podobne, może delikatnie niższy standard, ale o minutę bliżej do centrum 🙂
Tutaj znajdziecie link do oferty
=32zł/osoba/noc

 

W kolejnych częściach dowiecie się, jakie atrakcje czekają Was we Lwowie oraz gdzie i co zjeść!

Lwów
Lwów

Pytania i komentarze, jak zwykle w cenie! 🙂

_________________________________________________________________________________________

Szukasz więcej informacji o Lwowie?
Zajrzyj do innych postów:

KULINARNA MAPA LWOWA – GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ I WYPIĆ

Lwów na weekend: Co warto zobaczyć?

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway