Najpiękniejszy półwysep nad Baltonem – Tihany

Wybierając się nad Balaton nie możesz pominąć miejscowości Tihany. Z pewnością warto wybrać to miasto za punkt swojej podróży, gdyż zachwyca bogactwem atrakcji. W okolicy znajduje się mnóstwo zabytków, a całe miasto jest porośnięte lawendą i papryką. Na strukturę miejscowości składa się szereg wąskich uliczek oraz tradycyjnych domów, w których można się zgubić i poczuć niesamowity klimat okolicy.

 

Jesteś ciekawy, jakie atrakcje skrywa półwysep i miejscowość Tihany? W takim razie zapraszamy Cię na krótką lekturę!

Tihany – węgierskie miasto na wulkanie

Półwysep Tihany znajduje się na północnym brzegu jeziora Balaton, o którym możecie poczytać tutaj: HOP. Cały obszar ma pochodzenie wulkaniczne i jest objęty ścisłą ochroną. Ze względu na żyzne ziemie, które wpływają na bardzo bogatą florę i faunę okolicy, cały obszar został ogłoszony w 1952 roku rezerwatem przyrody.

Po zachodniej stronie miejscowości znajdują się dwa jeziora – wewnętrzne i zewnętrzne– które ukształtowały się w miejscu dawnych kraterów wulkanu. Pagórkowate tereny sprzyjają pięknym miejscom widokowym. Niemal z każdego rejonu półwyspu rozciąga się piękna panorama na okoliczne miasteczka oraz jeziora powulkaniczne.

Tihany

Tihany – atrakcje okolicy jeziora Balaton

Opactwo Benedyktyńskie

Jedną z najważniejszych atrakcji miejscowości Tihany, jest opactwo benedyktyńskie założone w 1055 roku przez króla Andrzeja I. Ciekawostką jest fakt, że akt założycielski opactwa benedyktynów jest najstarszym świadectwem piśmiennictwa Węgier. To także najstarszy dokument piśmienniczy w języku węgierskim.

Klasztor benedyktynów zdobią dwie charakterystyczne wieże, które widać widać już z daleka. Wieże te były bardzo przydatne w XVI i XVII wieku podczas najazdów tureckich, gdyż rozpościera się z nich panorama na całą okolicę. W tamtych czasach budowla kościoła pełniła głównie funkcję wiedzy warownej.

Kościół opactwa benedyktynów jest przykładem późnobarokowej architektury. Można tam podziwiać kunsztowny i bardzo bogato zdobiony wystrój. Obecnie budynki klasztoru benedyktynów pełnią funkcję muzeum, w którym znajduje się ostatnia sypialnia władców Węgier – Karola IV Habsburga i jego żony Zyty. W muzeum można także podziwiać manuskrypty oraz zbiór przedmiotów liturgicznych.

Śladami lawendy w Tihany

Niemal każdy zakątem miasta Tihany jest zasiany lawendą – znajdziesz ją dosłownie wszędzie. Trudno jest znaleźć miejsce, w którym jej nie zobaczysz. Lawenda jest symbolem Balatonu i półwyspu Tihany.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś na temat tej rośliny, odwiedź Lazendula haz. Jest to punkt informacyjny, a także sklepik, w którym znajdziesz wszelkie ciekawostki na temat lawendy. Godne uwagi są też okoliczne miejsca i sklepiki, w których znajdziesz przeróżne pamiątki, produkty i bukieciki lawendy.

Jeśli zapach to dla Ciebie za mało, to koniecznie wejdź do jednej z kawiarni i spróbuj produkty z lawendy! Na półwyspie znajdziesz niejeden lokal, w którym możesz posmakować np. kawy z likierem lawendowym, lawendowych lodów, ciast czy … piwa z lawendy!

Tihany zasiane papryką

Papryka to narodowe warzywo Węgrów, które znajduje swoje zastosowanie w wielu potrawach, a jako przyprawa występuje niemal na każdym węgierskim stole.

Tutejsza papryka różni się od tej, którą znamy z Polski. Jest mniejsza, bardziej podłużna i ma mniej miąższu. Kupisz ją w niemal każdej postaci – pasta paprykowa, przyprawa, papryka marynowana, pieczona i wiele, wiele innych.

W Tihany co chwila znajdują się krzaki z papryką. Sporo osób zastanawia się, jak odróżnić odmianę słodką od ostrej. Dla takich osób, mamy pewną podpowiedź – słodka papryka zwisa w dół, a ostra w górę. Przy takim rozróżnieniu na pewno sobie poradzisz

Półwysep Tihany ma nawet swoje paprykowe królestwo! Będąc na półwyspie, koniecznie zobacz Paprika Ház, czyli dom z papryki. Tak – dobrze czytasz. Znajduje się tutaj dom, który niemal cały obwieszony jest papryką – to miejsce robi wrażenie. Możesz tutaj kupić warzywo w niemal każdej możliwej formie. Jest to jedna z bardziej znanych atrakcji miasta Tihany.

Spacer po okolicznych wzgórzach 

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, koniecznie wybierz się na jeden z wytyczonych szlaków w okolicach Tihany. Prowadzą one przez wulkaniczne wzgórza wśród bogatej roślinności i pól winorośli. Ze wzgórz rozpościera się przepiękny widok na jeziora wulkaniczne oraz pola lawendowe.

Tihany

Spróbuj tradycyjnego Langosza w Tihany

Langosz to tradycyjny węgierski pszenny placek z dodatkiem gotowanych ziemniaków w cieście. Formuje się z niego okrągłe placki i smaży w głębokim oleju.  Najczęściej podawany z czosnkiem lub śmietaną i startym serem. Oczywiście znajdziesz wariacje z różnymi dodatkami, nam najbardziej smakowała jego klasyczna wersja.

Gdzie polecamy zjeść Langosza w Tihany? Najlepsze langosze zasmakujesz w Tihany reteshaz es langosozo.

Tihany – czy warto wybrać się w okolice jeziora Balaton?

Jest widzisz, mimo, że Tihany jest małą miejscowością, to zdecydowanie warto ją zwiedzić. Znajdziesz tutaj wiele atrakcji – urokliwe pola lawendowe, niezliczona ilość krzaków papryki, zabytki historyczne, takie jak opactwo benedyktynów czy też muzeum lalek. Wakacje w Tihany mogą być jedną wielką atrakcją, jeśli tylko wiesz, w jakie miejsce powinieneś się udać.

Nas miasto urzekło tak bardzo, że byliśmy tam dwukrotnie w ciągu 4 dni.


Jeśli szukasz więcej informacji o tym rejonie, zajrzyj do innych wpisów:
Wina Węgierskie nad Balatonem

 

Wpis powstał we współpracy z WOW Hungary

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY