DJI_0859

Najpiękniejszy półwysep nad Baltonem – Tihany

Wybierając się nad Balaton nie możesz pominąć miasteczka Tihany. Jest uznawane za najpiękniejsze nad jeziorem i licznie odwiedzane przez Węgrów i turystów. Na niewielkim obszarze znajdziesz mnóstwo zabytków, lawendy i papryki. A wśród wąskich uliczek i tradycyjnych domków możesz się zgubić i poczuć niesamowity klimat miasteczka. 

Tihany

Miasto na wulkanie

Półwysep jest pozostałością po wulkanie, który tutaj się znajdował. Cały obszar objęty jest ścisłą ochroną i został tutaj utworzony rezerwat przyrody. Po zachodniej stronie miasteczka znajdują  się dwa jeziora, wewnętrze i zewnętrzne, które są w miejscu dawnych kraterów wulkanu. Dzięki pagórkowatej budowie roztacza się stad piękna panorama na jezioro i okoliczne miasteczka.

Tihany
Tihany

Opactwo Benedyktyńskie

Będąc w Tihany warto wstąpić do tego miejsca. Opactwo zostało założone w 1055r. przez króla Andrzeja I, który został tutaj pochowany w krypcie. Z zewnątrz kościół zdobią dwie charakterystyczne wieże, które widać już z daleka. Za to wchodząc do wnętrza zobaczysz prawdziwy kunszt w zdrobnieniu i bogactwo. 

Tihany Opactwo

Śladami lawendy w Tihany

Tytuł tego akapitu może sugerować, że będziesz musiał dobrze poszukać tej fioletowej rośliny. Bez obaw, Tihany jest stolicą lawendy i znajdziesz ją wszędzie. W Lavendula haz dowiesz się wszystkiego na jej temat, a w okolicznych sklepikach kupisz różne pamiątki, produkty i bukieciki lawendy. Jeśli zapach to za mało, koniecznie wejdź do jednej z kawiarni i spróbuj kawy z likierem lawendowym lodów, ciast czy piwa z lawendą! 

Tihany lawenda

Papryka – słodka czy ostra?

Narodowe warzywo Węgrów, które znajdzie się w wielu potrawach i na każdym stole jako przyprawa. Jeśli będziesz kiedyś w węgierskiej restauracji i nie będzie w przy prawniku papryki to znaczy, że coś jest nie tak 🙂 

Tutejsza papryka różni się od tej, którą znamy z naszych sklepów. Jest mniejsza, bardziej podłużna i ma mniej miąższu. Znajdziesz ją w każdej postaci, np w formie pasty, sypkiej przyprawy, marynowanej, pieczonej i wiele innych. Jeśli zobaczysz krzak i będziesz się zastanowić czy jest to papryka ostra czy słodka możesz to bardzo łatwo odgadnąć. Słodka papryka ma owoce zwisające do dołu a ostra sterczące do góry. W Tihany znajdziesz Paprika Haz czyli miejsce jej poświęcone tylko i wyłącznie papryce. Można ją tu kupić w każdej możliwej formie. 

Spacer po okolicznych wzgórzach 

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas koniecznie wybierz się na jeden z wytyczonych szlaków w okolicach Tihany. Prowadzą one przez wulkaniczne wzgórza wśród bogatej roślinności i pól winorośli. 

Tihany
Tihany

Spróbuj tradycyjnego Langosza w Tihany

Langosz to tradycyjny węgierski pszenny placek z dodatkiem gotowanych ziemniaków w cieście. Formuje się z niego okrągłe placki i smaży w głębokim oleju.  Najczęściej podawany z czosnkiem lub śmietaną i startym serem. Oczywiście znajdziesz wariacje z różnymi dodatkami ale polecamy spróbować klasycznej wersji. My próbowaliśmy langosza w jednym z najczęściej polecanych miejsc czyli: Tihany reteshaz es langosozo i był świetny!

Jak widzisz warto wybrać się do Tihany i spędzić tutaj trochę czasu. Miasteczko mimo malej wielkości ma dużo do zaoferowania. Nas urzekła obecna wszędzie lawenda i klimat jaki tutaj panuje, dlatego byliśmy dwa razy w ciagu 4 dni.


Jeśli szukasz więcej informacji o tym rejonie, zajrzyj do innych wpisów:
Wina Węgierskie nad Balatonem

Wpis powstał we współpracy z WOW Hungary

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway