DSC00474

Wina Węgierskie nad Balatonem

Wina Węgierskie

Jeśli ktoś zapyta Cię o skojarzenia z Węgrami to na 90% pierwsze co przyjdzie Ci do głowy to: papryka, Tokaj i leczo. Bardzo dobrze, bo z tego Węgrzy są znani. Będąc nad Balatonem i przejeżdżając pomiędzy kolejnymi miasteczkami, mijaliśmy co chwilę pola, na których rosły krzaczki winogron. Postanowiliśmy zagłębić ten temat, odwiedzić kilka winnic i podzielić się z zdobytą wiedzą. Zabieramy Cię nad Balaton do krainy winem płynącej! 

Wina Węgierskie
Wina Węgierskie

Wina węgierskie – Trochę historii

Pierwsze wzmianki o produkcji wina pojawiają się juz za czasów gdy te tereny podlegały pod cesarstwo Rzymskie. Od tamtej pory, aż po dziś dzień wino jest ważną częścią życia Węgrów. Największą popularność zdobyło w średniowieczu, gdy wina z regionów Tokaj i Eger były eksportowane po całej Europie, gościły w zamkach i pałacach najbogatszych ludzi. W późniejszym okresie podczas okupacji tureckiej, niestety produkcja podupadła, ale w ostatnich latach znów nabiera rozpędu. Po drugiej wojnie światowej produkcja skupiała się głównie na ilości, a nie jakości. Na szczęście prywatyzacja firm przyniosła znaczne podniesie jakości produkowanych trunków. 

Gdzie szukać winnic? 

W tym niedużym kraju znajdziesz aż 22 regiony winiarskie! Największy i najpopularniejszy jest Tokaj, który słynie z słodkiego wina o tej samej nazwie oraz Furmint, który jest wytrawny. My skupimy się nad regionami na północnym brzegu Balatonu czyli Somló, Badacsony i Balatonfelvidek.

Balaton znajduje się w miejscu gdzie kiedyś był wulkan. Można znaleźć po nim pozostałości takie jak półwysep Tihany, czy wzgórza o wulkanicznej budowie. Dzięki temu, gleba jest bogata w minerały, stoki są lekko nachylone, a bliskość jeziora tworzy bardzo dobry klimat do dojrzewania winogron. 

Wina węgierskie
Wina węgierskie

Region Somló

Kreinbacher Birtok

Region Somlo jest położony ok 20 km na północ od jeziora. Warto wybrać się do tamtejszych winnic i spróbować wina musującego, które jest wyśmienite. My odwiedziliśmy winnice Kreinbacher. Jest ona stosunkowo młodą winnicą założoną w 2002 roku. Specjalizuje się w produkcji tradycyjnego białego i musującego wina o najwyższej jakości. Dla nas bardzo dużym zaskoczeniem (pozytywnym!) była bardzo nowoczesna budowa winnicy. Połączenie industrialnego stylu z wkomponowaniem budynków w kształt terenu dało świetny efekt! 

Kreinbacher
Kreinbacher

Wina Węgierskie

Białe wina musujące – jak to się robi?

Podczas produkcji muszą zajść dwie fermentacje, alkoholowa i wtórna, która zachodzi w butelce. Po tym jak wino zostanie przelane do butelki, dodaje się drożdże oraz cukier. Następnie zamyka się butelka kapslem i odkłada w piwnicy, aż do zakończenia fermentacji. 

Gdy fermentacja się skończy należy zrobić remuage czyli proces, który polega na stopniowym obracaniu i pionizowaniu butelki dnem do góry, tak by cały osad zgromadził się na korku.

Mieliśmy szczęście! Zobaczyliśmy w jaki sposób maszyny usuwają osad drożdżowy z butelek z winem musującym.

remuage
Remuage

Degorżacja

Gdy zakończyła się już wtórna fermentacja, w jakiś sposób należy usunąć pozostały osad. Kiedyś robiono to w tradycyjny sposób, czyli wraz z korkiem i niewielką ilością wina, usuwano osad. Aktualnie technika poszła do przodu i cały osad usuwa się dzięki zamrożeniu szyjki butelki. Następnie maszyna usuwa kapsel wraz z zamrożonym osadem i powtórnie zamyka się wino już finalnym korkiem.  

Degustacja 

Na ten moment czekaliśmy! Próbowaliśmy 3 rodzaje białego wina, 1 czerwone i 1 musujące. Były pyszne, delikatne i czuliśmy, że ich jakość jest na najwyższym poziomie, szczególnie bąbelków. W lepszych humorach (Justyna w lepszym niż ja, bo byłem kierowcą) opuściliśmy winnice i pojechaliśmy do kolejnej. 

Kreinbacher Birtok
Kreinbacher Birtok

Region Badacsony

Istvándy Pincészet 

Położona już znacznie bliżej Balatonu w miejscowości Badacsony na wzgórzu z widokiem na jezioro. Jest to rodzinna winnica prowadzona od 200 lat. Metoda produkcji wina opracował pradziadek obecnego właściciela i z biegiem lat ulepszano ją. Winiarnia otoczona jest krzakami winorośli  i siedząc w przyjemnej altance możesz delektować się dobrym winem i widokiem na Balaton. 

Istvándy Pincészet 
Istvándy Pincészet

Szaszi Birtok

Winnica z widokiem na zamek Szigliget i jezioro Balaton, położona na wzgórzu otoczona winoroślą. Tak nam się tu spodobało, że byliśmy dwa razy w ciągu 4 dni. Na miejscu znaleźliśmy przyjemną restauracje z pięknym widokiem na okolice, malutki wine bar i sklepik z genialnym winem w niskich cenach! Jest tu też możliwość spędzenia nocy w jednym z dwóch domków na wynajem. 

Wina z Szaszi bazują głównie na lokalnych odmianach winogron z domieszką  zagranicznych odmian. Dużym plusem jest produkcja organiczna wina. Polega na uprawie winorośli bez żadnych dodatków chemicznych, można stosować tylko pochodzenia naturalnego. Winogrona zbiera się ręcznie i starannie selekcjonuje. Ma to wpływ na ilość produkowanego wina, która jest mniejsza ale trunek jest lepszej jakości.

Szaszi Birtok
Szaszi Birtok
Wina węgierskie
Wina węgierskie

Nie jesteśmy znawcami wina, ale jakieś tam pojecie mamy i często odwiedzamy regiony winiarskie podczas naszych podróży. Wcześniej nie docenialiśmy win węgierskich, ale teraz szczerze możemy polecić każdemu!

A gdzie wina smakują najlepiej?
W winnicy, w której zostały wyprodukowane, dlatego zachęcamy do odwiedzenia tego regionu i zasmakowania węgierskich trunków.


Co jeszcze robić nad Balatonem? Sprawdź tu:
Najpięknieszy półwysep nad Balatonem – Tihany 

Balaton – TOP 7 atrakcji. Co warto zobaczyć w okolicy największego jeziora na Węgrzech

Wpis powstał we współpracy z WOW Hungary

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway