Wina Węgierskie nad Balatonem – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli ktoś zapyta Cię o pierwsze skojarzenia z Węgrami, to co to będzie? W 90% przypadków przychodzą do głowy trzy skojarzenia: papryka, leczo oraz … wina węgierskie. To właśnie z tego Węgry są najbardziej znane na całym świecie.

Będąc nad Balatonem, który jest jednym z głównych regionów winiarskich Węgier, co chwila mijaliśmy pola, na których rosły krzaczki winorośli. Postanowiliśmy, że zgłębimy wiedzę na temat węgierskich win i odwiedzimy słynne winnice nad Balatonem.

Tak więc, zabieramy Cię w podróż po kraju winem płynącym, gdzie wspólnie z nami odwiedzisz balatońskie winnice i poznasz najbardziej znane wina węgierskie.

Wina Węgierskie

Wina węgierskie – historia

Pierwsze wzmianki o produkcji wina na Węgrzech pojawiają się już za czasów, gdy te tereny podlegały pod cesarstwo Rzymskie. Od tamtej pory aż po dziś dzień wino węgierskie jest ważną, a wręcz integralną częścią życia mieszkańców Węgier.

Największą popularność węgierskie wina zdobyły w średniowieczu. Wówczas wina z regionów Tokaj i Eger były eksportowane po całej Europie, a słynne powiedzenie „nie ma wina nad Węgrzyna” królowało także w Polsce. Najczęściej węgierskie wina serwowano w zamkach oraz pałacach najbogatszych ludzi i szlachty.

W późniejszym okresie produkcja węgierskiego wina nieco podupadła ze względu na turecką okupację. Po drugiej wojnie światowej węgierskie wina znów były produkowane, lecz produkcja skupiała się głównie na ilości, a nie na jakości, przez co renoma wina z Węgier nieco podupadła. Jednak prywatyzacja firm na Węgrzech sprawiła, że od kilku lat wina węgierskie znów zyskują na jakości.

Gdzie szukać winnic na Węgrzech? 

W tym niedużym kraju znajdziesz aż 22 regiony winiarskie! Największy i najpopularniejszy–Tokaj – słynie ze słodkiego wina o tej samej nazwie oraz z wina Furmint, które jest wytrawne. Jeśli interesuje Cię ten region Węgier, to zajrzyj do naszego posta: Atrakcje Tokaj – top 7 miejsc, które musisz odwiedzić, a jeśli bardziej interesuje Cię smak tamtejszego wina, to koniecznie zajrzyj tutaj: Tajniki węgierskiego wina.

Tutaj omówimy inny węgierski region winiarski, który jest również znany na całym świecie – Balaton. Winnice, które odwiedziliśmy, leżą w regionach na północnym brzegu Balatonu – Somló, Badacsony i Balatonfelvidek.

Winnice nad Balatonem

Balaton znajduje się w miejscu, gdzie niegdyś był wulkan. Można znaleźć po nim pozostałości, takie jak półwysep Tihany czy też wzgórza o wulkanicznej budowie. Największą spuścizną po wulkanie i wielką nagrodą dla Węgrów jest żyzna ziemia, która dzięki wulkanicznemu pochodzeniu jest bardzo bogata w minerały. Region Balaton ma idealne warunki do uprawy winorośli, gdyż prócz żyznej ziemi ma także lekko nachylone stoki oraz wysoką wilgotność powietrza (bliskość jeziora Balaton).

Wina węgierskie

Węgierskie wina z regionu Somló

Kreinbacher Birtokwinnica nad Balatonem specjalizująca się w produkcji białego wina

Region Somlo jest położony ok 20 km na północ od jeziora. Warto wybrać się do tamtejszych winnic i spróbować wina musującego, które jest wyśmienite. My odwiedziliśmy winnice Kreinbacher. To stosunkowo młoda winnica nad Balatonem założona w 2002 roku. Produkuje głównie musujące białe wina o najwyższej jakości.

Dla nas bardzo dużym (i bardzo pozytywnym) zaskoczeniem była nowoczesna budowla winnicy. Industrialną architekturę wkomponowano w kształt okolicznych terenów, co dało naprawdę intrygujący efekt.

Kreinbacher

Musujące białe wina węgierskie – jak to się robi?

Podczas produkcji muszą zajść dwie fermentacje, alkoholowa i wtórna, która zachodzi w butelce. Po tym jak wino zostanie przelane do butelki dodaje się drożdże oraz cukier. Następnie zamyka się butelka kapslem i odkłada w piwnicy, aż do zakończenia fermentacji. 

Gdy fermentacja się skończy, należy zrobić remuage, czyli proces, który polega na stopniowym obracaniu i pionizowaniu butelki wina dnem do góry, tak by cały osad zgromadził się na korku.

Mieliśmy szczęście! Zobaczyliśmy, w jaki sposób maszyny usuwają osad drożdżowy z butelek z winem musującym.

Remuage

Gdy zakończyła się już wtórna fermentacja, w jakiś sposób należy usunąć pozostały osad. Kiedyś robiono to w tradycyjny sposób, czyli wraz z korkiem i niewielką ilością wina, usuwano osad. Aktualnie technika poszła do przodu i cały osad usuwa się dzięki zamrożeniu szyjki butelki. Następnie maszyna usuwa kapsel wraz z zamrożonym osadem i powtórnie zamyka się wino już finalnym korkiem.  

Degustacja białego wina z Węgier

Na ten moment najbardziej czekaliśmy! Spróbowaliśmy 5 rodzajów węgierskiego wina – 3 odmiany białego wina, 1 czerwone wino i 1 musujące.

Jak nam smakowały wypróbowane wina węgierskie w Kreinbacher? Były pyszne! Miały bardzo delikatny smak, a wysoka jakość win była wyczuwalna w każdym łyczku.

W lepszych humorach (Justyna w lepszym niż ja, gdyż ja byłem kierowcą) opuściliśmy winnice nad Balatonem i pojechaliśmy spróbować win w kolejnej.

Kreinbacher Birtok

Wina węgierskie z regionu Badacsony

Istvándy Pincészet rodzinna winnica nad Balatonem

Kolejna odwiedzona winnica znajduje sie znacznie bliżej Balatonu na uroczym wzgórzu z widokiem na jezioro.

To rodzinna winnica prowadzona od ponad 200 lat! Metodę produkcji wina opracował pradziadek obecnego właściciela, a z biegiem lat receptura była ulepszana. Winiarnia otaczają krzaki winorośli. To idealne miejsce dla osób, które szukają chwili odpoczynku podczas zwiedzania regionu Badacsony. Możecie usiąść na przyjemnej altance z dobrym winem i delektować się widokiem na piękny Balaton.

Istvándy Pincészet

Naturalne wina węgierskie z winnicy Szaszi Birtok

Kolejna odwiedzona przez nas winnica nad Balatonem miała przepiękny widok na zamek Szigliget i jezioro Balaton. Znajduje się na wzgórzu porośniętym winoroślą. Ten region i winiarnia spodobały nam się najbardziej, dlatego byliśmy tutaj aż 2 razy w ciągu 4 dni.

Na miejscu znaleźliśmy przyjemną restaurację z pięknym widokiem na okolicę regionu, malutki winebar oraz sklepik, w którym znajdziecie genialne węgierskie wina w bardzo niskich cenach! Możecie w nim kupić niemal wszystkie odmiany win.

Co więcej, jest tu także możliwość spędzenia nocy w jednym z dwóch domków na wynajem.

Wina węgierskie z Szaszi bazują głównie na lokalnych odmian winogron z domieszką zagranicznych odmian. Bardzo dużym plusem jest organiczna produkcja wina. Polega ona na uprawie winorośli bez żadnych dodatków chemicznych. Do produkcji tutejszego wina używa się wyłącznie produktów pochodzenia naturalnego. Dodatkowo, winogrona zbiera się ręcznie, a każdy szczep jest starannie selekcjonowany. Ma to ogromny wpływ na ilość produkowanego wina, która jest mniejsza niż w przypadku innych regionów winiarskich i winnic, lecz ma także zdecydowanie lepszą jakość.

Szaszi Birtok
Wina węgierskie

Jak smakowały nam wina węgierskie z regionu Balaton?

Choć nie należymy do osób, które są znawcami wina, to mamy o nim jakieś pojęcie i dość często odwiedzamy regiony winiarskie podczas naszych podróży.

Podczas wyprawy do regionu Balaton zrozumieliśmy, że wcześniej nie docenialiśmy wina z Węgier. Natomiast po tej wyprawie szczerze polecamy je każdemu Choć nie ręczymy za kupne węgierskie wina, to jesteśmy przekonani, że odwiedzając jeden z regionów winiarskich na Węgrzech z pewnością znajdziecie odmianę, która zachwyci Was swoim smakiem!


Co jeszcze robić nad Balatonem? Sprawdź tu:

Najpięknieszy półwysep nad Balatonem – Tihany 

Balaton – TOP 7 atrakcji. Co warto zobaczyć w okolicy największego jeziora na Węgrzech

Wpis powstał we współpracy z WOW Hungary

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY