DJI_0739-2

Balaton – TOP 7 atrakcji. Co warto zobaczyć w okolicy największego jeziora na Węgrzech

Wybierasz się nad Balaton i nie wiesz jak zaplanować czas tak aby się nie nudzić? Pewnie zastanawiasz się co można robić oprócz błogiego wylegiwania się na plaży? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 7 rzeczy, które musisz zrobić będąc w okolicy Balatonu, nie koniecznie odwiedzając plażę.

1. Wpadnij do Tihany

Nie bez powodu ta miejscowość znalazła się na pierwszym miejscu. Położona jest na malowniczym półwyspie o tej samej nazwie, który jest pozostałością po znajdującym się tu kiedyś wulkanie. Miasteczko ma dużo do zaoferowania m.in. górujące nad nim opactwo Benedyktynów, trasy spacerowe wśród okolicznych pól lawendy czy dom z zewnątrz przykryty papryką. Tu znajdziesz cały wpis poświęcony Tihany.

Balaton
Balaton
Balaton Tihany
Tihany

2. Zdobądź zamkowe wzgórze

Nie jesteśmy dużymi fanami zwiedzania zamków ale będąc nad Balatonem odwiedziliśmy dwa: Szigliget i Sümeg, nie żałujemy i z pełną odpowiedzialnością możemy je polecić. Szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi, ponieważ w zamkach znajdziesz dużo atrakcji przewidzianych dla swoich pociech. Warto wybrać się w popołudniowych godzinach i zobaczyć okolice w ciepłych barwach zachodzącego słońca.

Zamek Szigliget

Ceny biletów:
Dorośli: 1000 HUF
Dzieci: 500 HUF

Godziny otwarcia:
8:00 – 20:00

Balaton zamek szigliget
Zamek Szigliget

Zamek Sümeg

Ceny biletów:
Dorośli: 1500 HUF
Dzieci: 800 HUF

Godziny otwarcia:
9:00 – 19:00

Balaton zamek sumeg
Zamek Sümeg

3. Wykąp się w największym jeziorze termalnym.

W miejscowości Hévíz znajduje się  jedno z dwóch jezior termalnych na świecie (drugie jest w Nowej Zelandii). Przez cały rok temperatura wody waha się pomiędzy 26 a 38 stopni. Dzięki dużej zawartości minerałów woda ma bardzo dobre właściwości lecznicze dlatego miejsce cieszy się duża popularnością.

Cena biletu:
Ceny biletów zaczynają się od 3500 HUF za 3h. Więcej informacji na oficjalnej stronie

Godziny otwarcia:
8:30 – 18:00 (zamknięcie kas)

Balaton
Hévíz – jezioro termalne

4. Spróbuj węgierskiego wina

W rejonie Balatonu znajdziesz wiele winiarni, w których z bliska zobaczysz jak produkowane jest wino. Szczególnie polecamy spróbować białe wina w Szászi Birtok i Kreinbacher Birtok. Wiele winiarni położonych jest  bardzo blisko jeziora skąd można przy kieliszku wina podziwiać je o zachodzie słońca. Koniecznie zobacz nasz wpis o winach węgierskich 

Balaton
Węgierskie wina

5. Odwiedź pałac rodziny Festetics w Keszthely

Wspaniały barokowy pałac zbudowany pod koniec XVIII wieku przez władającą w tamtych czasach rodzinę Festetics. Jest otoczony ładnym i przyjemnym parkiem, a w środku bardzo bogato zdobiony. Odwiedź bibliotekę, w której znajduje się ponad 90 tysięcy książek! Robi ogromne wrażenie. Dla miłośników kwiatów obowiązkowym miejscem jest oranżeria, w której znajdują się rośliny z całego świata.

Cena biletu:
Ceny biletów są uzależnione od wystaw, więcej na ten temat na stronie

Godziny otwarcia:
9:00 – 18:00

Parking w okolicy pałacu – godzina postoju kosztuje 200 HUF

Festetics w Kashtely
Pałac Festetics w Kashtely

6. Zobacz zachód słońca z widokiem na jezioro

Na południowym brzegu w miejscowości Balatonboglár zbudowana jest metalowa kula o imieniu węgierskiego filozofa Jánosa Xantusa. Znajduje się tam teraz platforma widokowa, z której widać jezioro. W nocy konstrukcja jest podświetlana i wygląda naprawdę ciekawie!

Cena biletu:
300 HUF

Godziny otwarcia:
9:00 – 21:00

Xantus János – Gömbkilátó (Balatonboglár)

Xantus János - Gömbkilátó (Balatonboglár) balaton
Xantus János – Gömbkilátó
default

7. Zjedz Langosza!

Być na Wegrzech i nie zjeść langosza, to tak jakby nie było się na Węgrzech.  Langosz jest to placek z pszennego ciasta z dodatkiem ziemniaków smażony w głębokim oleju.  Tradycyjnie podawany z serem żółtym i śmietaną lub z czosnkiem. Coś pysznego! My najsmaczniejszego zjedliśmy w Tihany tuż obok rynku.

Jak widzisz Balaton to nie tylko jezioro i plaże! Jego najbliższa okolica oferuje naprawdę dużo atrakcji i ciekawych miejsc do zobaczenia. Wyróżniliśmy tutaj miejsca warte zobaczenia, naszym zdaniem. Miłego zwiedzania 🙂


Sprawdź inne wpisy o Balatonie:

Najpięknieszy półwysep nad Balatonem – Tihany 

Wina Węgierskie nad Balatonem

Wpis powstał we współpracy z WOW Hungary

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway