Atrakcje Tokaj – top 7 miejsc, które musisz odwiedzić!

Choć południowe krańce Polski od granicy z Węgrami dzieli zaledwie 3 godziny jazdy, kraj ten jest wciąż mało doceniany i pomijany przez większość Polaków. Ta większość zdecydowanie nie wie, co traci! Tą niewielką krainę przepełniają urokliwe krajobrazy, a każdy kto odwiedzi Węgry choć raz, z pewnością zakocha się w nich bez pamięci.

My już drugi rok z rzędu odwiedzamy i doceniamy węgierskie ziemie. Poprzednim razem byliśmy w regionie Balaton (hop do wpisów), gdzie podziwialiśmy uroki największego jeziora. Tym razem nasz Mentos zawiódł nas do węgierskiej krainy winem płynącej – regionu Tokaj. Atrakcje, które tam napotkacie, zdecydowanie nie ograniczają się do pysznego słodkiego wina, dlatego w tym artykule opisaliśmy dla Was najciekawsze miejsca i atrakcje Tokaju, które zdecydowanie powinniście odwiedzić podczas podróży na Węgry.

 

Położenie – gdzie dokładnie leży region Tokaj?

Region leży w północno-wschodnich Węgrzech. Na jego terenie panują wyjątkowo dogodne warunki do uprawy winogron – przez ziemie wulkaniczne przepływają dwie duże rzeki Cisa i Bodrog. Żyzne gleby oraz wilgotny klimat panujący w tym regionie przyczyniają się do stworzenia idealnego klimatu do rozwoju winorośli.

Jest to jeden z 22 regionów winiarskich, a jego łączna powierzchnia przekracza aż 7000 upraw winogron. Uprawie sprzyjają także bardzo łagodne zbocza. Najwyższy szczyt Tokaju ma zaledwie 895 m n.p.m. (szczyt Nagy Milic). Specyficznym elementem regionu jest samotna góra o tej samej nazwie, co region — góra Tokaj (512 m n.p.m.) -, u której podnóży mieści się centralne miasto regionu.

Co zobaczycie przejeżdżając przez ten winiarski region Węgier? Prawdziwe sielskie widoki ułożą się przed Wami w cudowną mozaikę kolorów, w której łagodnie oświetlone zbocza gór przeplatają się z pięknymi strzelistymi lasami.

Historia regionu Tokaj

Pierwsze wzmianki o osadzie Tokaj pojawiają się w zapiskach z XIV wieku, lecz już dużo wcześniej ten region zamieszkiwali osadnicy i sławił się produkcją wybitnego wina.

Według historii tokajskiego regionu winiarskiego lata świetności terenów przypadają na XVII-XVIII wiek. W tym okresie węgierskie winiarstwo odnosiło swoje największe sukcesy, a słynny Tokaj znany był w całej Europie. Alkohol cechowała najwyższa jakość, którą potwierdzają niejedne zapiski historyczne. Wino Tokaj podawano na Wersalu, gdzie traktowane było jako trunek luksusowy. Przypisywano mu niezwykłą skuteczność, dlatego nierzadko był to ostatni trunek, który miał uratować największych cesarzy i królów leżących na łożu śmierci.

Jak region Tokaju wygląda obecnie? Położone u podnóża gór miasteczko jest bardzo spokojne, choć dość często odwiedzane jest przez zagranicznych turystów lubujących się w winach. Mogą oni tu skosztować słynnego węgierskiego wina zarówno w większych, jak i mniejszych, rodzinnych winnicach.

TOP 7 MIEJSC i ATRAKCJI W TOKAJU

1. Tokaj – stolica winiarskiego regionu Węgier

Jednorodność nazw gór i miejsc może być dość myląca. Tokaj to również nazwa stolicy regionu. Jest to spokojne miasteczko położone nad połączeniem rzek Cisy i Bordog o podnóża góry, której nazwa również nie jest zbyt zaskakująca – góry Tokaj.

Miasteczko najlepiej zwiedzić pieszo, gdyż na każdym rogu czekają na nas winoteki, które oferują własne wino tokajskie. Przy zwiedzaniu zalecamy raczej zachować umiar ze spożywaniem złotego trunku, gdyż winoteki to nie jedyne atrakcje Tokaju.

2. Piwnice Rakoczego – obowiązkowe atrakcje Tokaju

To wyjątkowe miejsce znajdziesz tuż przy głównym placu w środku miasta. Według zapisków historycznych to właśnie tutaj w 1525 roku wybrano władcę Węgier Jana Zapolya. Wybory poprzedzały oczywiście burzliwe dyskusje, które zakropione były odpowiednią ilością tokajskiego wina.

Piwnice mają około 1,5 km długości, lecz najważniejszą atrakcją jest komnata o długości 25 metrów, szerokości 10 metrów i wysokości aż 5 metrów. Jest to wyjątkowe miejsce, gdyż to właśnie tutaj wybrano węgierskiego króla.

Podziemne atrakcje Tokaju są unikatowe, gdyż korytarze i ściany w piwnicach (wszystkich w okolicy) pokrywa specjalna pleśń botrytis, która odpowiada za smak i jakość produkowanego wina.

W jakich godzinach możesz zobaczyć piwnice Rakoczego? Te podziemne atrakcje Tokaju otwarte są w godzinach 11-19. O pełnych porach w piwnicach rozpoczyna się tzw. winetasting, czyli smakowanie lokalnego wina. Polecamy przyjść wcześniej lub umówić się przez internet.

Koszt atrakcji: około 50 zł

(http://tokajhetszolo.com/pl/piwnica_rakoczi/

3. Piwnice w Hercegkút – tokajskie miasteczko Hobbita

W Hercegkút zakocha się każdy fan Hobbita. Tutaj historia Tolkiena ożywa za sprawą niecodziennych domków, które przypominają filmowe domki hobbitów. Jest to bardzo znana atrakcja regionu Tokaj. Charakterystyczne trójkątne daszki wystające ze zbocz gór są widoczne już z daleka i swoim niezwykłym wyglądem ściągają okolicznych turystów. Ich architekturę w 2002 roku doceniło UNESCO, które wpisało piwnice w Hercegkút na oficjalną listę organizacji. Żaden turysta nie będzie miał problemów z dotarciem do tego miejsca w Tokaj, gdyż po obu stronach drogi i wjazdy są widocznie oznaczone.

Piwnice wykute są w wulkanicznym tufie, jedna obok drugiej tworząc niesamowity widok. Panują w nich idealne warunki do przechowywania wina – stała temperatura około 9 stopni i wilgotność na poziomie 95% sprawiają, że przechowywane wino tokajskie jest naprawdę wyśmienite. Choć większość piwnic jest zamknięta, gdyż należą one głównie do właścicieli prywatnych, dość często można ich znaleźć obok swoich nieruchomości, gdzie chętnie chwalą się i częstują swoim winem turystów.

Polecamy Ci odwiedzić dwie węgierskie piwnice:

🍇 Gotz (https://gotzpinceszet.hu)

🍇 Espák Pincészet

4. Megyer-hegy Tarn i wodna atrakcja Tokaju

W okolicach Tokaju jest wiele szlaków pieszych i tras rowerowych, jednak ta jest jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu. Jest to bardzo krótki szlak, który prowadzi do nieużywanego kamieniołomu, który teraz jest wypełniony wodą. Miejsce, w którym niegdyś wydobywano tuf wulkaniczny, aktualnie jest atrakcją turystyczną.

Trasa prowadzi przez las przy którym położonych jest kilka pól z winnicami. Wystarczy zejść ze szlaku i wyjść na jedną z polan, by umilić podróż i wysmakować tokajskiego wina. Jeśli chodzi o widok stawu Megyer-hegy Tarn to jest on dość atrakcyjny, jednak jego prawdziwą okazałość obejmują ujęcia z drona. Ta atrakcja Tokaju to również dobre miejsce dla miłośników via ferraty, gdyż na ścianach kamieniołomu znajdziesz najdłuższą trasę na Węgrzech.

Więcej informacji o trasie via ferraty znajdziesz na: www.vasaltutak.hu/en

Stary kamieniołom nie jest jednak końcowym punktem trasy Megyer-hegy Tarn. Miejscem, w którym kończy się szlak jest wieża widokowa, w której czeka na Ciebie przepiękna panorama 360 z widokiem na całą okolicę.

5. Zamek Rákóczi – renesansowa atrakcja Tokaju w miejscowości Sárospatak

Zamek Rakoczego jest bardzo wyjątkową i cenną budowlą późnorenesansową, która szczycą się Węgry. Przepiękna architektura zamku jest dobrze znana każdemu rodakowi, gdyż zamek zdobi banknot 500-fornitowy.

Najstarszą częścią zamku jest wieża, która pochodzi z XV wieku. Dobudowany do niej pałac został postawiony w XVII wieku, gdy Książe Jerzy Rakoczy I pojął za żonę Zuzannę Lorántffy. Pałac był głównym miejscem spiskowym przeciwko władzy Habsburgów, którzy opanowali Węgry w drugiej połowie XVII wieku.

Po drugiej wojnie światowej w tym węgierskim pałacu powstało znane muzeum Rakoczego. Jest to obowiązkowa atrakcja w regionie Tokaj. Można je odwiedzić codziennie od godziny 10 do 18 z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp do muzeum kosztuje 45 zł.

6. Zamek Boldogkő i jego niezwykła panorama

Zamek znajduje się na szczycie bazaltowej skały gór Zemplińskich, która kiedyś była wulkanem. Charakterystyczna budowla jest widoczna już z daleka, gdyż góruje nad otaczającymi wzgórze nizinami. Zamek wyróżnia budowa z centralnie położoną warownią i wystającą wieżą strażniczą do której prowadzi wąska kładka. Na zamku można zobaczyć m.in. jak kiedyś wyglądały pomieszczenia mieszkalne i młyn.

Największą atrakcją dla nas była warownia, która położona jest na grzbiecie 20-metrowej skały. Widoki, które tutaj zobaczysz zapierają dech w piersiach – niezwykła panorama rozpościera się na park krajobrazowy Zemplén. Dla tego widoku warto było tutaj przyjechać!

Zamek można zwiedzać przez cały rok, a bilet wstępu kosztuje 17 zł dla osoby dorosłej

7. Kopasz Hill – widokowa atrakcja miasta Tokaj

Wzgórze Kopasza, znane również jako góra Tokaj. Jest to niewielki szczyt pochodzenia wulkanicznego. Jego wysokość wynosi zaledwie 512 m n.p.m. Na szczyt prowadzi kilka szlaków, które błądzą wśród pól uprawnych i winorośli. Ze szczytu góry rozpościera się widok na całą okolicę, miasto Tokaj i rzeki Cisa i Bordog. 

Atrakcje Tokaju – podsumowanie

Jak widzicie, w Tokaju czeka na Was zdecydowanie więcej niż przepyszne słodkie czy wytrwane białe wina. Przepiękne nizinne krajobrazy, w których uprawy winogron przeplatają się z obrazami wulkanicznych pagórków tworzą naprawdę imponującą kompozycję w słoneczne dni. Do tego bajeczne domki hobbita, które znane są nie tylko w całym kraju, lecz także w całej Europie i niezwykle imponujące renesansowe budowle – co tu dużo mówić, Węgry to kraj, w którym zdecydowanie można się zakochać.

 

Mamy nadzieję, że wpis okazał się przydatny i dzięki niemu będzie Wam łatwiej zwiedzać ten przepiękny region, jakim jest Tokaj. Atrakcje okolicy po przeczytaniu tego artykułu znasz już bardzo dobrze, a jeśli przed wyjazdem chciałbyś się doszkolić nieco ze znajomości węgierskiego wina, to koniecznie odwiedź nasz post: Wino Tokaj – poznaj tajniki węgierskiego wina.

 

Jeśli szukasz informacji o innych regionach Węgier, sprawdź nasze wpisy o Balatonie:

Najpięknieszy półwysep nad Balatonem – Tihany 

Wina Węgierskie nad Balatonem

 


Wpis powstał we współpracy z WOW Hungary

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY