SŁOWENIA – TOP 10 miejsc do zobaczenia


Słowenia to malutki kraj, w którym wszystko znajduje się na wyciągnięcie ręki. Jest otoczona przez Alpy Wschodnie, Morze Adriatyckie i Bałkany. Podróż do Słowenii to okazja do obcowania z naturą. Gęste lasy, wysokie góry, soczysta zieleń, szmaragdowe rzeki, jeziora i wodospady. Poza tym, znajdziecie tu malownicze miasta i spróbujecie pysznego wina. Słowenia zachwyciła nas różnorodnością, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę 10 najlepszych miejsc, które warto zobaczyć w tym pięknym kraju.

Mapa Słowenii
Mapa Słowenii – 10 najlepszych miejsc

1. Dolina Logarska

Dolina Logarska o wschodzie słońca Słowenia
Dolina Logarska o wschodzie słońca

Położona niedaleko granicy z Austrią, oferuje spokojne otoczenie, przepiękne widoki i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych dolin w całej Słowenii. Trudno się dziwić, ponieważ jest na prawdę bajeczna! W okolicy można podziwiać przepiękne górskie szczyty, dwa wysokie wodospady a także urocze tradycyjne farmy. Dolina ma długość 7km i da się ją przejechać rowerem, samochodem lub przejść pieszo. Dolina Logarska może być doskonałą bazą wypadową w wyższe partie Alp  Kamnickich. 

2. Piran

Piran, Słowenia Słowenia
Piran, Słowenia

Dookoła słychać język włoski, a architektura przypomina typowe włoskie miasteczko. Czy na pewno jesteśmy w Słowenii? Tak, tylko że Piran był częścią Imperium Weneckiego przez ponad pięć wieków, stąd taki wygląd. Piran jest też najbardziej malowniczym miastem na krótkim wybrzeżu Słowenii. Położony na krańcu południowo-zachodniej Słowenii, przyciąga turystów swoją historią i atrakcyjnością. W centrum znajdziemy plac o nazwie Tartiniego, a na niewielkim wzgórzu znajduje się kościół św. Jerzego. Z wieży kościoła możemy zobaczyć 3 państwa na raz, Słowenię, Włochy i Chorwację. 

3. Jezioro Bled

Jezioro Bled Słowenia
Jezioro Bled

Bled to zdecydowanie wizytówka Słowenii. Chyba każdy kojarzy turkusowe jezioro, malutką wyspę po środku a na niej uroczy kościółek. Nad jeziorem wznosi się majestatyczny zamek z XVII wieku, na który można się wspiąć i podziwiać jezioro z góry. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie drewnianej łódki i rejs po jeziorze. Polecamy wybrać się na wschód słońca, na wzgórze Ojstrica, skąd roztacza się piękny widok na jezioro – niesamowite przeżycie.

Bled to bardzo turystyczna i droga miejscowość, dlatego nie do końca czuliśmy się tam dobrze. Natomiast samo Jezioro Bled jest piękne, dlatego uważamy, że będąc w Słowenii trzeba się tu zatrzymać choć na chwilę. 

4. Ptuj

Ptuj, Słowenia
Ptuj, Słowenia

To najstarsze miasto w Słowenii wpisane na listę UNESCO, a jego historia sięga epoki kamienia. To malownicze miasteczko położone nad rzeką Drawa, znane jest również z Kurentovanja. Co to takiego? To słowiański obyczaj ludowy w trakcie karnawału, podczas którego mieszkańcy, przebierają się za bożków i świętują nadejście wiosny. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, a region, w którym się znajduje obfituje w źródła termalne idealne na relaks. Szczyci się też wyjątkowym potencjałem okolicy do uprawy winorośli i bogatą kulturą winiarską.
Więcej informacji na temat Ptuj >> tutaj

5. Wodospad Kozjak

Slap Kozjak Słowenia
Slap Kozjak

Wodospad Slap Kozjak to jedno z naszych największych odkryć w Słowenii. Jest ukryty w otwartej jaskini krasowej, ale dotarcie do niego nie sprawia większych trudności. Znajduje się niedaleko miejscowości Kobarid, a krótki szlak wiedzie przez las, obok słynnej rzeki Soca. Na końcu szlaku znajduje się 15 metrowy wodospad Slap Kozjak, a basen do którego wpada woda, ma niesamowity szmaragdowy kolor. Bez wątpienia wodospad zapiera dech w piersiach, szczególnie rano gdy jest pusto. Poza tym region, w którym się znajduje to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i wodospadów. 

6. Zamek Predjama

Zamek Predjama Słowenia
Zamek Predjama

Znany na całym świecie zamek jaskiniowy, wbudowany w niemal pionową skałę o wysokości 123m to zdecydowanie miejsce warte zobaczenia. Jest to największy zamek tego typu na świecie, wpisany na listę światowych rekordów Guinnessa. Z zamkiem związana jest też legenda o zbuntowanym rycerzu Erazemie, zwanym. „słoweńskim Robin Hoodem”, który zginął przez zdradę swojego sługi. W pobliżu znajduje się też jaskinia, czyli jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych grot w Europie – Postojna
Więcej informacji na temat Jaskini Postojna >> tutaj

7. Kranjska Gora

Jezioro Zelenci i okolice Kranskiej Gory Słowenia
Jezioro Zelenci i okolice Kranjskiej Gory

Jest to popularna miejscowość wśród miłośników sportów zimowych, położona nieopodal włoskiej i austriackiej granicy. Natomiast w lecie to raj dla rowerzystów i amatorów górskich wędrówek. Krajobraz w dookoła jest tak niesamowity, że chce się tu po prostu być. Będąc w okolicy polecamy Jezioro Jasna, gdzie można się kąpać i odpocząć na brzegu jeziora. Kawałek dalej znajduje się jezioro Zelenci, które można podziwiać, ale tylko z brzegu.

8. Rzeka Soca

Most na Soczi Słowenia
Most na Soczi

137 kilometrowa rzeka, o wręcz niewiarygodnej barwie, przepływa przez Słowenię i Włochy. Po pokonaniu Alp Julijskich wpada do morza Adriatyckiego. To klejnot Słowenii, który często nazywany jest, szmaragdową rzeką. Jest rajem dla fanów sportów wodnych, szczególnie miłośników kajakarstwa i raftingu. To jedna z najpiękniejszych rzek w Europie, dlatego nie dziwi fakt, iż kręcono tu Opowieści z Narnii. 

9. Dolina Bohnij

Wodospad Savica i dolina Bohnij  Słowenia
Wodospad Savica i dolina Bohnij

To tu znajduje się najgłębsze polodowcowe jezioro Słowenii. Jezioro Bohnij jest dużo większe, mniej znane niż jezioro Bled i zdecydowanie bardziej polecane przez mieszkańców na wypoczynek i wodne atrakcje. Jezioro jest spore, dlatego łatwo o kawałek brzegu tylko dla siebie. Sama dolina oferuje wiele górskich i rowerowych szlaków, zimowy kurort narciarski Vogel oraz wodospad Savica. 

10. Park Narodowy Triglav 

Triglavski Park Narodowy  Słowenia
Triglavski Park Narodowy

To jeden z najstarszych Parków Narodowych w Europie i jedyny w Słowenii. Większość parku to Alpy Julijskie, a najwyższym szczytem jest Triglav 2864 m.n.p.m. To najwyższa góra Słowenii nazywana Świętą Górą, na którą przynajmniej raz w życiu, powinien wejść każdy Słoweniec.
Więcej informacji na temat Parku Narodowego Triglav >> tutaj

 

Słowenia, Bled
Słowenia, Bled

Trudno było wybrać tylko 10 miejsc, bo Słowenia to zdecydowanie nasze odkrycie roku! Nie spodziewaliśmy się, że tak pozytywnie nas zaskoczy.

Jesteśmy ciekawi czy Słowenia jest na Waszej podróżniczej liście marzeń? A może już byliście? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach 🙂


Szukasz więcej informacji o Słowenii? 
To Cię zainteresuje:

SŁOWENIA W PIGUŁCE, CZYLI INFORMACJE PRAKTYCZNE, NOCLEGI I CENY

CO ZABRAĆ NA CAMPING?

1 Comment

  1. Słowenia w pigułce, czyli informacje praktyczne, noclegi i ceny | Coupleaway

    20 sierpnia 2019 at 18:53

    […] miasta i pyszne wino. Listę najlepszych miejsc w tego kraju, zamieściliśmy w osobnym wpisie klik, a dziś przygotowaliśmy dla Was, wszystkie praktyczne informacje na temat […]

Leave a Reply

Scroll Up
%d bloggers like this: