Europa, Słowenia

20 sierpnia 2019

Słowenia w pigułce – informacje praktyczne, noclegi i ceny

Na dwutygodniowy wyjazd do Słowenii wybraliśmy się w lipcu 2019 roku. Przemieszczaliśmy się swoim autem i nocowaliśmy w namiocie. Można by pomyśleć, że dwa tygodnie to sporo czasu jak na tak mały kraj. Natomiast Słowenia ma tyle do zaoferowania, że trudno to wszystko zobaczyć w krótkim czasie. Nasz wyjazd był bardzo aktywny i intensywny, przez co mogliśmy dużo zobaczyć i poczuć ten kraj. W Słowenii znaleźliśmy góry, soczystą zieleń, morze, krystalicznie czyste rzeki, jeziora, wodospady, zabytkowe miasta i pyszne wino. Listę najlepszych miejsc w tego kraju, zamieściliśmy w osobnym wpisie klik, a dziś przygotowaliśmy dla Was, wszystkie praktyczne informacje na temat Słowenii.

Słowenia
Słowenia

Informacje podstawowe

Waluta: €uro

Język: Słoweński, który jest często zrozumiały dla polaków. Natomiast w wielu miejscowościach, bez problemu można komunikować się w języku angielskim. Poza tym, na wybrzeżu drugim językiem urzędowym jest włoski, a spora część kraju mówi też po niemiecku. 

Stolica: Lublana

Religia: Katolicyzm 

Podstawowe zwroty:
Dzień dobry: Dobro jutro
Dziękuje- H
vala
Proszę – Prosim

Bezpieczeństwo: Słowenia jest bardzo bezpiecznym krajem i przestępczość jest na niskim poziomie. Poza tym żadnym miejscu nie czuliśmy się niebezpiecznie. 

Internet: Słowenia jest członkiem unii Europejskiej, obowiązuje tutaj europejski roaming dlatego śmiało można korzystać z polskiego pakietu. Poza tym w większości miejsc w których byliśmy znajdował się bezpłatny dostęp do internetu (campingi, bary, restauracje). Niestety nasz internet w telefonie szybko się skończył, gdyż codziennie dodawaliśmy sporo relacji, dlatego postanowiliśmy kupić lokalną kartę.

Koszt karty sim: to 10€ + paket internetu 6€. Zapłaciliśmy 16€ za 14GB internetu na 30 dni. Karty sim można kupić w wielu kioskach. Przy doładowaniu pomogła nam obsługa, a sieć którą wybraliśmy to A1.

Lublana, Słowenia
Lublana, Słowenia

Kiedy jechać?

Słowenia jest dobrym pomysłem o każdej porze roku. Amatorzy białego szaleństwa koniecznie muszą wybrać się do Słowenii w zimie, ponieważ znajdują się tu świetnie przygotowane trasy narciarskie. Miłośnicy górskich wędrówek i plażowania mogą wybrać miesiące letnie, kiedy jest najcieplej i pogoda jest najpewniejsza. Tym którzy nastawiają się na zwiedzanie, polecamy miesiące wiosenne lub jesienne, tuż poza sezonem. My byliśmy w środku lata i upał w mieście był bardzo męczący. 

Noclegi 

Niestety, jeśli chodzi o noclegi to Słowenia do najtańszych nie należy. Sprawdzaliśmy ceny pokojów w sezonie, w paru regionach i ceny startowały od 40€ w górę za pokój. Natomiast tak jak wspominaliśmy, do Słowenii wybraliśmy się pod namiot, dlatego o tej formie noclegu możemy się wypowiedzieć. 

Campingi

Słowenia posiada dobre zaplecze campingowe. Ceny różnią się w zależności od sezonu i regionu. Przetestowaliśmy 4 campingi w różnych rejonach kraju i wszystkie polecamy. W żadnym z nich nie robiliśmy wcześniejszej rezerwacji, a podane ceny są z podatkami.

Ptuj: Camping Terme Ptuj – 17€/os/noc + dodatkowo płatne korzystanie z basenów, które znajdują się obok campingu.

Ankaran: Camping Adria – 19€/os/noc – camping z dostępem do plaży

Kranjska Gora: Camping Kamne – 13€/os/noc + płatny prysznic 0,5€/4min

Tolmin: Camping: Kamp Siber – 11€/os/noc

*Ceny, lipiec 2019

Spanie na dziko

W Słowenii nie ma przyzwolenia na spanie na dziko, Jenak nam pare razy nam się zdażyło :). W sytuacjach gdy już było późno, nie chcieliśmy jechać dalej, zatrzymywaliśmy się w ustronnym miejscu i rozbijaliśmy nasz namiot. Z samego rana ruszaliśmy dalej, pozostawiając po sobie porządek. Na szczęście nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej sytuacji i nikt nam nie zwrócił uwagi.

Camping life
Camping life

Transport

My poruszaliśmy się tylko autem. Nie kupowaliśmy winiet, w związku z tym jeździliśmy tylko po bezpłatnych drogach, które jak się okazało są w bardzo dobrym stanie. Czas przejazdu był nieco dłuższy, ale za to podziwialiśmy piękne widoki.

Cena winiety: Tygodniowa: 15€, miesięczna 30€

W niektórych miejscach okazanie winiety, upoważnia do darmowych wejść lub zniżek na atrakcje. 

Więcej na temat poruszania się w Słowenii autem, lub innymi środkami transportu znajdziecie na stronie visitslovenia.pl/komunikacja – aktualne informacje

Jedzenie

Słoweńska kuchnia to mieszanka wpływów krajów ościennych. W zależności od regionu, w którym się znajdujemy, doświadczymy innej kuchni. Będąc w Ptuj w menu najczęściej pojawiały się placki z gulaszem. Na wybrzeżu typowa włoska kuchnia, czyli makarony, pizze i ryby, a na północy sznycel. 

Przykładowe ceny w restauracjach i barach:
Dania główne od 8€

Kremna Rezina od 3€
Burek 2.5 €
Kieliszek wina od 2€
Butelka wina w winiarni od 6€
Piwo od 2€
Gałka lodów 1,2€
Kawa 1,5€

Kremna Rezina i lokalne piwo
Kremna Rezina i lokalne piwo

Ceny 

Ceny w Słowenii są podobne do cen z zachodniej Europy. W związku ze stylem tego wyjazdu czyli „camping life” większość posiłków przygotowywaliśmy sami. Wiele suchych produktów przywieźliśmy z Polski, natomiast resztę kupowaliśmy na miejscu. Najtańsze spożywcze zakupy robiliśmy w Lidlu lub podobnym markecie o nazwie Hofer. Oczywiście im bardziej turystyczna miejscowość tym wyższe ceny, dlatego warto robić zakupy w mniejszych miejscowościach, gdzieś po drodze.

Przykładowe ceny w sklepach:
Chleb 1€

Serki do smarowania 0.80€
Humus 1,2€
Woda 1,5L 0,30€-2€
Banany 1kg 1,3€
Ziemniaki 1kg 1€

Butelka wina od 2€
Puszka piwa od 0,90€

Winiarnia Koper Słowenia
Winiarnia Koper

Inne ceny:
Paliwo 1,25€

Magnesy od 2,5€
Parkingi od 2€/h

Slap Kozjak, Bled, Piran Słowenia
Slap Kozjak, Bled, Piran

Ceny kilku atrakcji:
Wodospad Slap Kozjak 4€

Wodospad Savica 3€
Wypożyczenie łódki na jeziorze Bled 20€/1h
Wejście na mury miasta w Piranie 2€
Rafting po rzece Socza 50€

Naszym zdaniem Słownia jest świetnym kierunkiem dla każdego. Po pierwsze zapewni wiele atrakcji i niesamowitych widoków. Po drugie, mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się droga, pozwala odkryć się bez straty majątku. Zwłaszcza, że to co najpiękniejsze jest za darmo, czyli natura.  Niestety często jest traktowana jako krótki przystanek w drodze, na przykład na Chorwację i pomijana. A przecież to tak malowniczy kraj!
Mamy nadzieje, że tym postem pomożemy komuś, w przygotowaniach do wyjazdu i z
apraszamy na kolejne wpisy na temat Słowenii.


SŁOWENIA – TOP 10 MIEJSC DO ZOBACZENIA

CO ZABRAĆ NA CAMPING?

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie