Jak zorganizować ślub na karaibskiej plaży? – Dominikana cz. 3

Od zawsze wiedzieliśmy, że nie chcemy tradycyjnego ślubu. Zachód słońca, szum turkusowego morza, ciepły przyjemny powiew wiatru – czyż to nie brzmi pięknie? Żadna sala weselna nie dorówna altance pod palmami i plaży z białym piaskiem. Powiedzenie sobie „Si” przy tak bajkowym krajobrazie, robi duże wrażenie i na długo zapada w pamięci. Każdy ma inna wizje wymarzonego ślubu, to była nasza…
Ślub na plaży.
Ale od początku…

Dlaczego Dominikana?
Po powrocie z rajskiej Dominikany wiedzieliśmy, że na pewno tam wrócimy. Wyspa wywarła na nas ogromne wrażenie i pobudziła apetyt na więcej. Po ciągłych pytaniach od rodziny „kiedy weźmiecie ten ślub„ postanowiliśmy, że zorganizujemy go sami na wyspie Saona. Zaprosiliśmy najbliższych, ustaliliśmy termin, znaleźliśmy loty i zabraliśmy ich przy okazji na dwutygodniowe wakacje. Na miejscu mieliśmy już „swojego człowieka”, którego poznaliśmy podczas pierwszego wyjazdu. Napisaliśmy do 2Pac’a (Link) jaki mamy plan i czy jest nam w stanie pomóc, odpowiedź nie była zaskoczeniem: Jasne, pomogę Wam zorganizować ślub na plaży!
W internecie znaleźliśmy kilka informacji jak to ugryźć, od czego zacząć. Spośród wielu wskazówek większość okazała się przydatna, ale było też pare które na miejscu okazały się odwrotne. Jedną z takich informacji była wzmianka o świadku. Przeczytaliśmy gdzieś, że świadkiem na ślubie nie może być nikt z rodziny o takim samym nazwisku. Był to dla nas lekki problem, bo jednym ze świadków miała być siostra Justyny. Na miejscu, po rozmowie z urzędnikiem okazało się, że nie ma takiego prawa i rodzina może być świadkiem na ślubie, uff.
pod tym linkiem znajdziecie informacje jak samemu zorganizować wyjazd na Karaiby, oraz co warto zobaczyć będąc na Dominikanie
Formalności:
Do zawarcia związku małżeńskiego potrzebne są dokumenty z polskiego urzędu stanu cywilnego.
- pełny akt urodzenia
- zaświadczenie o stanie cywilnym
- zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poza granicą Polski.
Dokumenty z USC mają ważność 6 miesięcy od daty wydania. Następnie muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego oraz wymagana jest apostille.
Apostille załatwia się w MSZ w Warszawie, można osobiście. Zajmuje to ok 20 minut. Drugą opcją jest wysyłka dokumentów pocztą i odsyłane są po około 2 tygodniach. Dokumenty polskie i przetłumaczone muszą mieć apostille.



Jak skontaktować się z Urzędem stanu cywilnego na Dominikanie?
Trochę bardziej skomplikowany jest kontakt z miejscowym USC na Dominikanie i zarezerwowanie terminu. W trakcie ustalania terminu ich strona nie działała, a kontakt mailowy nie istniał, finalnie skontaktowaliśmy się telefonicznie. Z rezerwacją nie było problemu (jak z wszystkim na Karaibach) i oto mieliśmy zarezerwowany termin 21-22.01.2018 z możliwością przesunięcia tej daty, w przypadku złej pogody.
Ceremonia odbywa się wyłącznie w języku hiszpańskim, wcześniej przyda się kilka lekcji języka żeby coś kojarzyć na co się zgadza 🙂
Z 2pac’iem byliśmy w ciągłym kontakcie na Whatsapp i ustalaliśmy co chcemy i jak najlepiej będzie to zorganizować.
Po przyjeździe do Bayahibe, 2-3 dni przed datą ślubu musieliśmy się stawić w tamtejszym USC w San Rafael de Yuma by potwierdzić datę, zaprezentować się oraz opłacić formalności urzędowe. Kolejną rzeczą było zarezerwowanie restauracji ustalenie menu i potwierdzenie jakie kwiaty i ozdoby chcemy mieć na ceremonii.
Dzień ślubu:

Ceremonia była zaplanowana na około godzinę 12-13. Pierwsza łódź z obsługą i dekoracją plaży wypłynęła o godzinie 10 a my o 11:30. W przystani czekał już na nas urzędnik, który płynął z nami.
Na Saonie już wszystko było gotowe, mieliśmy kawałek plaży dla siebie na uboczu, w cieniu palm. Pozostały ostatnie poprawki, ułożenie owoców i jesteśmy gotowi na nasz wymarzony ślub na plaży.



Ślub na plaży
Cała ceremonia była w języku hiszpańskim i trwała ok 15 minut. Dla Justyny było to kolejne spełnienie marzeń, bo kocha ten język. A ja pół roku wcześniej nauczyłem się podstaw hiszpańskiego, właśnie dla tej chwili. Po ceremonii podpisaliśmy dokumenty i jako młoda para świętowaliśmy z rodziną i przyjaciółmi.









W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na jednej plaży i w naturalnym basenie na podziwianie zachodu słońca.





Kolacja była zamówiona na 20:00. Szef restauracji przygotował nam świeże ryby, krewetki, langusty i specjalnie dla nas zamówił tort weselny. Po kolacji nasi Goście złożyli nam życzenia, które sami ułożyli po hiszpańsku!





Spełnienie marzeń..
Impreza była bardzo udana, po całym dniu w mocnym słońcu wszyscy byli padnięci, ale nie przeszkadzało to w zabawie i tańcach w rytmie bachaty
W ten sposób spełniliśmy nasze marzenie o ślubie na plaży, jak widać nie jest to arcytrudne do wykonania. Jeśli marzy wam się taki ślub chętnie pomożemy, doradzimy, odpowiemy na pytania 🙂
Ślub za granicą wcale nie jest tak trudno zorganizować!


Ślub na plaży – Koszty:
(w Polsce)
- Pełny akt urodzenia: 33zł/os
- Zaświadczenie o stanie cywilnym: 33zł/os
- Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego: 36zł/os
- Tłumaczenie dokumentów na język hiszpański: 500zł
- Apostilla: 720zł
(na Dominikanie)
- Ślub cywilny plus odbiór aktu małżeństwa 20400 peso ( 1800zł)
- Dekoracje ceremonii: 33000 peso (2600zł)
- Zakupy ( owoce, przekąski, alkohol) 7000 peso (500zł)
- Bilety dla 12 osób do parku narodowego 2500 peso (180zł)
- Wypożyczenie dwóch łodzi 24000 peso (1750zł)
W sumie: 8250zł


___________________________________________________________
Zapraszamy na inne wpisy z Dominikany: