Panorama Tatr z Polany Rusinowej

Szlaki w Tatrach – Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Szlaki w Tatrach - Polana Rusinowa

Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy na świecie nie tylko zniszczyły plany ludzi na podróże ale miały ogromny wpływ na inne obszary naszego życia. Mamy nadzieje, że wirus odpuszcza i będziemy mogli wrócić do normalnego trybu życia. Najważniejsze by było bezpiecznie dla naszego zdrowia. Póki co poruszanie między państwami jest bardzo utrudnione lub niemożliwe ale to nic straconego. Polska turystyka powoli się odmraża i możemy podróżować bo naszym pięknym kraju. Naszym centrum dowodzenia jest teraz Kościelisko koło Zakopanego. Wpadliśmy na pomysł przygotowania serii wpisów pod hasłem „Szlaki w Tatrach” tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W tym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo przyjemną i łatwą trasę ze wspaniałymi widokami na Tatry. Idziemy z Doliny Filipka na Gęsią Szyję przez Polanę Rusinową. 

Gdzie zacząć? 

By dotrzeć na Gęsią Szyję masz aż 3 możliwości: 

  1. Dojeżdżasz autem na parking na Palenicy Białczańskiej i stamtąd niebieskiem szlakiem idziesz w kierunku polany a następnie na Gęsią Szyję. Trasa ma ok 3 km i czas dojścia to 1:30-2:00 godziny. Zależy od Twojej kondycji i ilości przystanków na zdjęcia.
  2. Samochód zostaw na parkingu „Wierch Poroniec” i zielonym szlakiem przez Goły Wierch dostaniesz się na polanę a następnie na Gęsią Szyję. Szlak ma około 4.5km i by go pokonać będziesz potrzebować między 1:40 a 2:00 godziny.
  3. Samochód parkujesz na początku Doliny Filipka i niebieski szlak poprowadzi Cię do Polany i dalej na Gęsią Szyję. Długość trasy to około 4km a czas dojścia około 2 godzin. 
Szlaki w Tatrach
Szlak na Gęsią Szyję

My zdecydowaliśmy się na wariant 3 i weszliśmy na szlak w Dolinie Filipka. Auto zostawiliśmy na parkingu przy wejściu do parku, opłata 20 zł za cały dzień (wydaje nam się trochę drogo no ale cóż…).
Oprócz parkingu  opłaciliśmy wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Osoba dorosła płaci – 6zł
Dziecko (do 6 lat) – 3zł,
Bilet na 7 dni dla dorosłego – 30zł
Bilet na 7 dni dla dziecka – 15zł 

By lepiej zaplanować trasę polecamy Ci skorzystać z wirtualnych map takich jak Mapa Turystyczna gdzie możesz zaplanować trasę, dopasować ją do siebie a poźniej wgrać do telefonu czy innego urządzenia i mieć zawsze pod ręką.

 

Szlaki w Tatrach
Znak na Gęsią Szyję

Pamiętaj!

Przed każdym wyjściem w Tatry sprawdź aktualne warunki na szlakach i pogodę! Weź z sobą odpowiedni zapas wody i jedzenia. Pogoda w górach potrafi się zmieć bardzo szybko, dlatego zapakuj do plecaka też coś cieplejszego do ubrania i przeciw deszczowego. Jak to mówi moja mama, lepiej nosić niż gonić 🙂

Zwierzaki a wejście do TPN

Do TPN nie wolno wprowadzać psów!  Zakaz jest by zapewnić bezpieczeństwo zwierząt żyjących w Parku jak i naszych pupili. Dzikie zwierzęta mogą zostać zwabione przez zapach psa lub na odwrót i może się to skończyć nieszczęściem. Jeżeli planujesz zabrać swojego zwierzaka z sobą na urlop pamiętaj, żeby zapewnić mu schronienie na czas Twojego wyjścia w góry. 

Szlaki w Tatrach
Szlak na Wiktorówki

No to idziemy!

Trasa praktycznie do bramy Sanktuarium Matki Boskie Jaworzyńskiej na Wiktorówkach jest bardzo przyjemna. Prowadzi przez las w kilku miejscach odsłaniając otaczające ją góry. Idzie się bardzo przyjemnie, cały czas delikatnie prowadzi w górę głownie przez las. Z pewnością wszyscy bez problemu sobie z nią poradzą. Dopiero na koniec przed samym Sanktuarium robi się stromiej i są schody.

Szlaki w Tatrach
Szlak na Wiktorówki

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Historia głosi, że w 1860 roku w tej okolicy wypasała owce lub krowy 14 – letnia Marysia Murzańska. Pogoda była bardzo zła i we mgle zgubiła swoje stado. Szukając go objawiła się jej postać, która ostrzegła ją by jak najszybciej opuściła Rusinową Polanę i obiecała, że zagubione zwierzęta szybko się odnajdą. Historię tą dziewczynka, opowiedziała dorosłym, którzy w tym miejscu powiesili obrazek Matki Boskiej. Obrazek szybko został zastąpiony kapliczką z figurką Matki Boskiej do której przychodzili się modlić okoliczni drwale i pasterze. W ciągu roku odbywają się tutaj msze podczas świąt Matki Boskiej. Aktualnie Sanktuarium opiekują się oo. Dominikanie i przygotowali dla odwiedzających gdzie można napić się herbaty i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Sanktuarium na Wiktorówkach
Sanktuarium na Wiktorówkach
Ołtarz na Wiktorówkach
Ołtarz na Wiktorówkach

Z Sanktuarium do Rusinowej polany dzieli Cię już tylko 10-20 minut spokojnego marszu. 

Rusinowa Polana

Rozciąga się z niej jeden z najlepszych widoków na Tatry Polskie i Słowackie. Widać z niej między innymi Rysy, Gerlach, Hawrań, Ganek czy Szczyty Mięguszowieckie. Polana leży na wysokości 1170 – 1300 m.n.p.m. Niegdyś znajdowała się tutaj osada, której mieszkańcy zajmowali się wypasem owiec. Do dzisiaj przetrwało jedynie kilka budynków. Teraz jest to miejsce kulturowego wypasu owiec oraz przepysznych świeżych oscypków. Górale ubrani w tradycyjne stroje wypasają na niej ok 1200 owiec, z których mleka później w za pomocą tradycyjnych urządzeń robione są oscypki, bundz, bryndza czy żętyca. Na polanie są ustawione drewniane ławy i stoły gdzie można odpocząć z widokiem na góry.

Szlaki w Tatrach - Panorama Tatr z Polany Rusinowej
Panorama Tatr z Polany Rusinowej
Szlaki w Tatrach
Polana Rusinowa
Panorama Tatr z Polany Rusinowej
Widok z Polany Rusinowej
Widok na Hawrań
Widok na Hawrań

Podejście na Gęsią Szyję

Jak już brzuchy są pełne, a karta w aparacie pełna zdjęć gór i owiec możesz się wybrać zielonym szlakiem na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m). Na koniec zostało bardziej wymagające podejście, ale warto się trochę zmęczyć. Częściowo szlak jest odsłonięty a częściowo prowadzi przez las. Jeśli nie jesteś sam i ktoś nie chce iść to może zostać na Rusinowej Polanie i poczekać. Dojście z Polany zajmuje ok 30-40 minut. Następnie możesz wrócić tym samym szlakiem lub iść dalej w kierunku Suchego Szczytu Waksmundzkiego i wrócić czerwonym i czarnym szlakiem do Polany Rusinowej. Taka pętla ma ok 6 kilometrów i zajmie około 2.5 godziny. Mieliśmy w planach takie przejście ale ze względu na nadciągające ciemnie chmury wróciliśmy tą samą drogą. 

Wejście na Gęsią Szyję
Droga na Gęsią Szyję
Gęsia Szyja
Szlaki w Tatrach – Gęsia Szyja
Szlaki w Tatrach
Gęsia Szyja
Szlaki w Tatrach
Droga z Polany Rusinowej

Podsumowując, cała wycieczka od momentu wejścia na szlak z kilkunastoma postojami na zdjęcia, dwiema przerwami na kanapkę i czekoladę zajęła nam 5.5 godziny bardzo spokojnym tempem. Polecamy tą trasę wszystkim, jest na prawdę łatwa, bardzo ciekawa widokowo i idealna dla osób, które chcą iść w góry a nie mają doświadczenia w wędrówkach. 

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

      Codziennie możesz nas śledzić na instagramie Coupleaway