SZWAJCARIA CIEKAWOSTKI – 15 informacji o uroczej, alpejskiej krainie Helwetów

Szwajcaria kraj to mały kraj, który skrywa wiele ciekawostek. Podczas naszej wizyty odkryliśmy niejedną rzecz, która nas zaskoczyła, dlatego postanowiliśmy je zebrać w tym poście! Znajdziecie tutaj różne ciekawostki o Szwajcarii. Mamy nadzieję, że niejedna informacja Was zaskoczy!

Szwajcaria składa się z 26 kantonów

Jeśli wcześniej zastanawiałeś się, ile kantonów ma Szwajcaria, to pierwsza ciekawostka jest odpowiedzią na Twoje pytanie! 

Szwajcaria jest dość specyficznym państwem, które składa się z kantonów. Czym są kantony Szwajcarii?

Są trochę podobne, jak nasze województwa, lecz są zdecydowanie bardziej niezależne od siebie. Kantony w Szwajcarii to nieoficjalnie takie mini państwa, które składają się z gmin.

Do ciekawostki o Szwajcarii możemy zaliczyć to, że do połowy XIX wieku kantony były samodzielnymi mini-państwami. Wówczas każdy kanton w Szwajcarii posiadał własne armie, które strzegły granic i każdy miał własną monetę.

Dopiero w 1848 roku Szwajcaria przekształciła się w federalne państwo. Mimo tego, że oficjalnie jako kraj istnieje wyłącznie Szwajcaria, kantony mają wciąż bardzo dużą autonomię. Choć podział administracyjny w Szwajcarii oficjalnie głosi, że kantony to takie polskie województwa, to realnie funkcjonują one jak autonomiczne państwa. Można więc powiedzieć, że to 26 państw w jednym państwie.

Jak działa kanton w Szwajcarii?

Każdy kanton i gmina ma własną politykę podatkową, własny system szkolnictwa, a nawet własną telewizję. Co ciekawe, podatki w Szwajcarii płaci się do gminy, kantonu i państwa. 

Ze względu na to, że kantony w Szwajcarii są tak autonomiczne, to mocno rywalizują ze sobą w kwestii wysokości stawek podatkowych. Każdy kanton chce bowiem jak najbardziej zachęcić inwestorów, by wzbogacić swoje terytorium. 

Ciekawostką jest, że najniższe podatki w Szwajcarii wynoszą zaledwie 4,5%! Tak niska stawka podatkowa obejmuje mieszkańców kantonu Zug. Kanton Zug ze względu na niskie podatki przyciąga wielu inwestorów zagranicznych, dlatego jest to także najbogatszy kanton w Szwajcarii. Według danych, PKB na jednego mieszkańca kantonu Zug wynosi 148 795 CHF, czyli około 876 800 PLN! W porównaniu do PKB Polski, które wynosi około 46 000 PLN, robi to ogromne wrażenie.

mapa szwajcarii kantony

W jakim języku mówi się w Szwajcarii?

Warto wiedzieć, że Szwajcaria ma aż cztery języki urzędowe. Są one rozmieszczone nierównomiernie i posiadają wiele dialektów, dlatego dość ciężko jest się tutaj porozumiewać.

Szwajcaria – języki urzędowe:

  • niemiecki (szwajcarski) – językiem szwajcarskim porozumiewa się około 66% obywateli. Obowiązuje on w 19 kantonach. Podobno język szwajcarski ma mało wspólnego z oficjalnym językiem niemieckim. Warto wiedzieć, że w zależności od kantonu i gminy natraficie różne wersje tego języka. Różnią się one na tyle, że powodują trudności komunikacyjne pomiędzy szwajcarami z różnych kantonów. Ze względu na to Szwajcarzy obowiązkowo uczą się w szkołach języka niemieckiego, by swobodnie porozumiewać się w innych częściach kraju.
  • francuski – język, którym porozumiewa się 23% Szwajcaria. Język francuski obowiązuje w 4 kantonach w zachodniej części kraju oraz w trzech kantonach, które są dwujęzyczne (francusko-niemieckie) – Berno, Fryburg i Wallis.
  • włoski – również język urzędowy Szwajcarii, którym posługuje się 8% społeczności. Obowiązuje w Ticino oraz w czterech południowych dolinach kantonu Gryzonia.
  • romansz – język urzędowy w Szwajcarii, którym posługuje się 0,6% obywateli kraju. Jest on pochodzenia łacińskiego i obowiązuje jako jeden z trzech oficjalnych języków w Gryzonia. Pozostałymi dwoma językami są niemiecki i włoski.

Szwajcaria nie ma stolicy

Wiele osób zastanawia się, co jest stolicą Szwajcarii. A ciekawostką jest, że Szwajcaria nie ma stolicy.

Aby nie urazić żadnego z kantonów, Szwajcaria nie ma formalnej stolicy. Siedziba rządu znajduje się w Berno i dlatego nieoficjalnie stolicą Szwajcarii jest Berno

Jest to z pewnością ciekawa informacja o kraju Szwajcaria. Stolica państwa wydaje się być obowiązkiem każdego kraju, jednak nie w tym przypadku. Nie jest to jedyne odstępstwo w przypadku tego kraju.

Grindelwald

Flaga Szwajcarii jest kwadratowa

Szwajcaria jako jedno z dwóch państw na świecie ma kwadratową flagę. Drugim państwem jest Watykan.

Zatem jeśli Twoim oczom ukaże się kwadratowa czerwona flaga z białym krzyżem, to możesz mieć pewność, że jest to flaga Szwajcarii.

flaga szwajcarii ciekawostki

Szwajcaria ma najpopularniejszy szczyt na świecie

Szczyt Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. jest najbardziej rozpoznawalnym i fotogenicznym szczytem na świecie. Widnieje na opakowaniu Szwajcarskich czekoladek Toblerone. Poza tym w Szwajcarii znajduje się ponad połowa, bo aż 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników, a ponad 60% powierzchni kraju znajduje się na terenie Alp.

Szwajcaria to bardzo bezpieczne państwo

Szwajcaria należy do państw z najniższym wskaźnikiem przestępczości. Mieszkańcy nie czują potrzeby zamykania aut, domów czy przypinania roweru. Szwajcarzy nie lubią iść na łatwiznę, a w ich mentalności nie ma czegoś takiego: „jak by tu zarobić, żeby się nie narobić”.

Szwajcarski zegarek nie tylko najlepszy, lecz także pierwszy na świecie

Z czym kojarzy się Szwajcaria? Z zegarkami! Większość osób docenia jakość, jaką prezentują szwajcarskie zegarki, jednak niewiele wie, że pierwszy zegarek na świecie wymyślono w Genewie. To właśnie tutaj w 1839 roku pierwszy zegarek na świecie stworzyli – uwaga – dwaj polscy imigranci! Antoni Patek i Franciszek Czapek są wynalazcami zegarka.

Jak widzisz ciekawostki o Szwajcarii zawierają także istotne polskie akcenty!

ciekawostki o szwajcarii zegarek

Szwajcarska jakość

Mieszkańcy tego kraju szczycą się swoją niepowtarzalną, szwajcarską mentalnością. Jak wcześniej wspomniałam, nie lubią iść na łatwiznę i wszystko co robią, wykonują z ogromną starannością i oddaniem. Nie bez przyczyny mówi się u nas „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”.

Produkty, które tworzą Szwajcarzy, w dużej mierze są wykonywane ręcznie z dbałością o każdy szczegół i jakość.

Przykładowo, jeśli marka chce określać swój zegarek, jako zegarek szwajcarski, to 98% elementów musi pochodzić od krajowych dostawców. Wskazówka, pasek czy śrubka muszą powstać w Szwajcarii. Nie ma mowy o imporcie takich elementów z Chin.

Ze względu na taką mentalność i długoletnią tradycję Szwajcarzy są bardzo dumni ze swoich wyrobów i często umieszczają na nich herb państwa.

Neutralne państwo

Od 167 lat w Szwajcarii nie było wojny. Jest to jedno z najbardziej neutralnych państw na świecie. Natomiast są bardzo dobrze przygotowani do obrony.

Jedną z głównych strategii ochrony Szwajcarii jest odcinanie dostępu do kraju poprzez niszczenie dróg, mostów oraz trakcji kolejowej. Jest przynajmniej 3000 miejsc, które są odpowiednio przygotowane do wysadzenia w każdym momencie.

Kultura na drodze

Do ciekawostki o Szwajcarii możemy zaliczyć także fakt, że są tutaj bardzo wysokie mandaty za przekroczenie prędkości.

Przekroczenie prędkości w Szwajcarii jest karane już od 1 km/h! Co prawda, istnieje tolerancja pomiarowa, która wynosi od 3 do 7 km/h w zależności od urządzenia do kontroli prędkości.

Za przekroczenie prędkości o 20km/h traci się prawo jazdy na 3 miesiące, dlatego tutaj każdy jedzie zgodnie z przepisami.

Z pewnością ta ciekawostka o Szwajcarii nie przypadnie do gustu każdemu, więc radzimy dobrze zastanowić się nad tym, czy wynajem auta w Szwajcarii będzie dobrym pomysłem.

Zakaz wjazdu autem

Do kolejnych motoryzacyjnych ciekawostek o Szwajcarii zaliczymy także zakaz wjazdu na teren miasta pojazdem z silnikiem spalinowym do aż dziewięciu miejscowości turystycznych.

Szwajcaria jest państwem bardzo proekologicznym, stąd te przypisy. Autem z silnikiem spalinowym nie wjedziesz m.in. do Zermatt, które odwiedzaliśmy. Co musisz zrobić w takiej sytuacji? Musisz zostawić swoje auto na parkingu we wcześniejszej miejscowości, skąd możesz wziąć pociąg lub taksówkę, która dowozi do ostatniej strefy dla aut.

W samym mieście mogą jeździć jedynie samochody elektryczne, które dowożą turystów do hoteli lub atrakcji.

Zakaz wjazdu pojazdów z silnikiem spalinowym jest wynikiem referendum mieszkańców.

Krótka kadencja prezydenta Szwajcarii

Nowy prezydent Szwajcarii wybierany jest co roku i pełni swoją funkcję od 1 stycznia do 31 grudnia. Co więcej, prezydenta Szwajcarii wybierają nie obywatele, lecz Zgromadzenie Federalne, czyli szwajcarski parlament.

Szkolnictwo w Szwajcarii

W Szwajcarii kantony prowadzą własne systemy edukacyjne. Decydują, które języki są nauczane w poszczególnych szkołach, ilość godzin lekcyjnych w ciągu jednego dnia i wiek rozpoczęcia nauki. Poza tym dzieci idą wcześnie do szkoły, bo w niektórych kantonach już w wieku 4 lat. Natomiast tydzień szkolny trwa 4 dni, najczęściej środy są dniem wolnym.  

Szwajcarzy wywieszają imiona swoich nowonarodzonych dzieci na balkonach lub elewacji budynku.

Zakupy i drogie mięso

Sprzedawanie alkoholu po godzinie 21:00 jest zakazane.

Niedziela jest dniem wolnym od handlu i wszystkie sklepy są pozamykane.

Mięso jest tu bardzo drogie, gdyż wynika to z kosztów produkcji i wysokiej jakości. Często mięso pochodzi od zwierząt z wolnego wybiegu, czyli krówek pasących się na alpejskich łąkach. Ceny mięsa w sklepach, podawane są za 100g, aby nie zszokować konsumenta.

Najdłuższy tunel świata jest w Szwajcarii

Co zrobić w górzystym kraju, aby ułatwić przejazdy? A no wybudować 67 tuneli.

Właśnie w Szwajcarii można spotkać odcinki dróg, gdzie przez kilkanaście kilometrów, jedziemy długimi tunelami. Ponadto, w tym małym alpejskim państwie znajdziemy najdłuższy tunel kolejowy na świecie, liczący 57 kilometrów. Został on oddany do użytku w 2016 roku i znajduje się pod masywem Gottharda w Alpach. Jego wybudowanie pozwoliło na zmniejszenie ruchu drogowego zalewającego Alpy, a także skrócenie czasu przejazdu pociągów, między Zurychem a Mediolanem prawie o połowę.

Podobne wpisy

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podróżniczy newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco
Z naszymi podróżniczymi wpisami i produktami.

Trwa wysyłanie proszę czekać :)

Wysyłanie powiodło się :)

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz zgody zawarte
w regulaminie.