Czym robimy zdjęcia i filmy? – Nasz sprzęt

Dzisiejszy wpis będzie o tym jaki mamy sprzęt. Odpowiemy na pytania, jakie bardzo często pojawia się w wiadomościach czy komentarzach od Was „Jakim aparatem robicie zdjęcia?” „Jakiego sprzętu używacie?” „Jakiego macie drona?”

Opiszemy cały sprzęt jaki mamy, dlaczego zdecydowaliśmy się na ten, a nie inny oraz nasze wrażenia po pewnym czasie użytkowania.

Aparat

Kilka lat temu pierwszym aparatem był Canon 40d, na którym uczyłem się podstaw fotografii. Jego następcą był Nikon d5200 z obiektywem 18-105. Była to dobra propozycja dla amatorów fotografii, jednak nie był on najlepszym wyborem do filmowania. W dodatku cała konstrukcja zajmowała dużo miejsca i byłą ciężka, co skutecznie zniechęcało do zabierania aparatu do bagażu podręcznego. Po krótkim namyśle postanowiliśmy zmienić aparat. Po przeszukaniu całego internetu, przeczytaniu recenzji na portalach fotograficznych wybór padł na

Panasonic g80

Zdecydowaliśmy się na niego, ponieważ jest on bezlusterkowcem, przez co zajmuje mniej miejsca i jest dużo lżejszy. Matryca ma rozmiar mikro4/3, oferuję bardzo dobrą jakość zdjęć, korpus jest uszczelniony, przez co nie straszne są mu zachlapania czy pył. Korpus oferuje nagrywanie w 4K 30kl/s lub Full HD 50kl/s. Oraz ma wbudowaną 5 osiową stabilizację matrycy, która bardzo dobrze działa! Właśnie stabilizacja przekonała nas do zakupu tego korpusu. Sprawuje się ona bardzo dobrze, a w połączeniu ze stabilizacją w obiektywie można zapomnieć o poruszonych zdjęciach w wielu sytuacjach. Tego aparatu używamy od ponad 2 lat i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Jedynym minusem jest autofocus w trybie filmowania, który delikatnie mówiąc kiepsko działa.
Tutaj pełna specyfikacja aparatu

Obiektyw

Przez długi czas używaliśmy tzw. kitowego obiektywu o zakresie ogniskowej 12-60 i światłem 3.5-5.6 z wbudowaną stabilizacją. Jest to bardzo uniwersalny obiektyw, który dla wielu osób będzie wystarczający. Podczas pobytu w Azji, gdzie elektronika jest tańsza niż w Europie, kupiliśmy nowy obiektyw. Znaleźliśmy sklep z wieloma dobrymi opiniami i tam kupiliśmy obiektyw z klasy profesjonalnej 12-35 ze światłem 2.8,  także z wbudowaną stabilizacją. Od początku pokochaliśmy ten obiektyw za jakość zdjęć, kolory, stabilizację oraz uniwersalność.
Tutaj test obiektywu na portalu fotopolis.pl

Pod koniec podróży zatrzymaliśmy się w Hongkongu czyli jednym z lepszych miejsc na zakupy i tam znaleźliśmy obiektyw portretowy Panasonic 42.5mm f1.7 IOS. Idealne szkło do portretów. Jest bardzo ostry zresztą poniżej są przykładowe zdjęcia to sami oceńcie. Tutaj test obiektywu na portalu optyczne.pl

Czym się kierować kupując aparat?

Stojąc przed wyborem aparatu, który ma nam służyć przez najbliższy czas lub nawet kilka lat, ważne jest by dobrze przemyśleć zakup. Po pierwsze, do czego będziemy go używać? Tylko fotografia lub filmowanie czy może 50/50? Załóżmy, że będziemy fotografować oraz kręcić filmy. W jakiej jakości mają być filmy? 4K czy może FullHD? Czy chcę uzyskać efekt slowmotion ? Jeśli tak, to aparat musi rejestrować w 50, 60, 100 czy 120 klatkach. Jeśli nie mamy stabilizatora (gimbal, statyw, monopod) konieczna będzie stabilizacja obrazu.

Możliwość rozbudowy zestawu

Kolejną rzeczą, którą wzięliśmy pod uwagę jest możliwość rozbudowy zestawu, ceny obiektywów, akcesoriów, dostępność zamienników. Planując kupno aparatu dla nas ważniejsza jest dostępność i cena obiektywów jakie nas interesują. Będą one służyć przez lata, a korpus aparatu za 2-3 lata będzie przestrzały technologicznie. Body zawsze łatwiej będzie wymienić na nowe, niż sprzedawać wszystko i wymieniać system na nowy.

Jest to nasz sposób jakim się kierowaliśmy szukając aparatu. Nie wiemy czy jest on najlepszy ale w naszym wypadku sprawdził się.

Telefon

Większość zdjęć i filmów, które umieszczamy w naszych codziennych relacjach na instagramie robimy Iphone 11. Wbudowany aparat jest wygodny w obsłudze i ma świetną jakość obrazu, a zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie i nie są prze-kolorowane (na tym zależy nam najbardziej). Jeżeli chodzi o kręcenie filmów to od Iphona 7 i w górę, jest wbudowana optyczna stabilizacja obrazu. Iphonów używamy od wielu lat. Jesteśmy zadowoleni z jakości i pracy telefonów, chociaż Apple przesadza trochę z ceną.

Statyw

Nasz najwierniejszy towarzysz podróży, jesteśmy pełni podziwu tego co musiał z nami przejść i przetrwał to. Wcześniej używaliśmy statywu Genesis ABT z głowicą filmową, niestety po dwóch intensywnych latach śruby w nogach poddały się. Zmieniliśmy go na podróżniczy statyw Benro A150FP0. Jest on bardzo lekki i poręczny, ale niestety odbija się to trochę na stabilności. Pomimo niewielkich rozmiarów nigdy nas nie zawiódł i w tej klasie cenowej możemy polecić ten sprzęt.

Kamera sportowa

Pierwszą kamerką jaką mieliśmy, było Sony FDR-X3000 z wbudowaną stabilizacją obrazu. Byliśmy z niej zadowoleni, jednak przez jej podłużną budowę i dodatkową obudowę do wody, zdecydowaliśmy się ją sprzedać i zamienić na GoPro 6 black. Aktualnie używamy GoPro 8 black i jesteśmy bardzo zadowoleni z wbudowanej stabilizacji  obrazu. Kamerka jest wodoodporna bez dodatkowej obudowy, ma lepszą jakość obrazu oraz kręci, aż do 480 klatek na sekundę w HD.

Niedawno rozbudowaliśmy kamerkę o dodatkową obudowę Dome Port, która pozwala na robienie zdjęć 50/50 w wodzie.

Dron

Pierwszego drona kupiliśmy pod koniec 2017 roku. Na początek zdecydowaliśmy się na DJI Spark. Nie chcieliśmy wydawać majątku, a na początek okazał się w sam raz. Przez pewien okres używaliśmy do sterowania telefonu, jednak nie było to wygodne. Dokupiliśmy kontroler i zdecydowanie lepiej zaczęło się latać. Pamiętajcie o kontrolerze kupując drona i nie popełnijcie tego błędu co my 🙂

Na początku tego roku, Azja znów skusiła nas do zakupów i w Tajlandii zaopatrzyliśmy się w DJI Mavic Air. Według nas jest on lepszym wyborem na pierwszy dron niż Spark. Dlaczego? Po pierwsze, ma składane ramiona i zajmuje mniej miejsca. Druga plus – ma 3 osiowy gimbal (spark tylko 2). Po trzecie na jednej baterii lata dłużej od Sparka (ok 18 minut przy bezwietrznej pogodzie i spokojnym lataniu). Po czwarte posiada rozbudowane inteligentne tryby, które pozwolą uwiecznić wyjazdy w ciekawy sposób (dronie, rocket, boomerang, asteroid). Od razu kupiliśmy wersję combo, w której znajdują się 3 baterię, zapasowe śmigła, osobna ładowarka do baterii oraz specjalny pokrowiec na cały sprzęt.

Karty pamięci

Na samym początku powiem, że nie jestem zwolennikiem posiadania jednej karty o dużej pojemności. Wole mieć kilka mniejszych kart. Pomyśl sobie, że masz karte załóżmy 128gb prawie całą zapełnioną pod koniec wyjazdu i na przykład ulega ona awarii i cały materiał jest nie do odzyskania lub kosztuje to majątek. My używamy 3 kart o pojemności 32gb każda. Ważne jest by miały one dużą prędkość zapisu (filmy 4K, FullHD 100fps, zdjęcia RAW), zdecydowanie ułatwia to pracę gdy nie trzeba czekać aż pliki się zapiszą.

W czym nosimy sprzęt

Kiedyś mieliśmy zwykłą torbę na aparat, która mieściła, body, dwa obiektywy, zapasowe baterię i karty pamięci. Z czasem gdy zabawek zaczęło przybywać, sprzęt nosiłem w zwykłym plecaku. Nie jest to ani wygodne rozwiązanie (za każdym razem musiałem wszystko wyciągnąć zanim znalazłem to co chciałem) ani bezpieczne dla sprzętu (bez ochrony łatwiej może ulec zniszczeniu). Od stycznia tego roku mamy plecak Manfortto Advanced Active II. Jest to plecak dwukomorowy z dodatkową kieszenią na laptopa 15”. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W dolnej kieszeni mam aparat, obiektyw, zapasowe baterię i inne gadżety. W górnej kieszeni jest pokrowiec z dronem i GoPro zamontowane w uchwycie a w zewnętrzej bocznej kieszeni jest statyw. Plecak jest bardzo pojemny i przez 6 miesięcy w Azji pełnił funkcję mojego bagażu podręcznego, w którym miałem cały sprzęt.

To tyle. Mam nadzieje, że odpowiedziałem na Wasze pytania, a może nawet pomogłem komuś przy zakupie sprzętu 🙂

Podobne wpisy

10 Comments

  1. Paulina pisze:

    A czy robicie czasem zdjęcia telefonem? Jesli tak to jakim? ☺️

    1. coupleaway pisze:

      Dobre pytanie! 🙂 Dzięki, zapomnieliśmy o tym napisać, ale już edytowaliśmy post. Robimy bardzo dużo zdjęć telefonem – iphone 8.

    2. Oliwia pisze:

      Hej a jak wam się sprawdza gopro 8 chodzi mi głównie czy się nie zawiesza w trakcie nagrywania filmu? Jaka jest według Was jej jakość? Właśnie zamierzam sobie taką kupić 🙂 i czy te wysuwane uchwyty z obudowy do montazu do akcesoriów się nie połamią?
      Pozdrawiam Oliwia

      1. coupleaway pisze:

        hej!
        Działa super, jak do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów. W porównaniu do 6, którą mieliśmy to jest bardzo duży przeskok. Lepsza jakość, stabilizacja i mikrofon. Montowałem kamerkę do kasku, selfie stick’a na snowboardzie i nie czułem, żeby miały się połamać czy nie były solidne Wiesz, jak za mocno skręcisz albo coś źle ustawisz to wszystko może się połamać

  2. Aga pisze:

    A ja mam jeszcze pytanie dotyczace przechowywania milionow zdjec. Przetrzymujecie je na dyskach zewnetrznych po prostu? Czy kasujecie rawy pp edycji, zeby to wszystko mniej wazylo?

    1. coupleaway pisze:

      Tak, mamy dwa dyski po 2 TB, staramy się to porządkować ale różnie nam to wychodzi 🙂 Niektóre raw-y zostawiamy a tak to jpg.

  3. Karolina pisze:

    Hej! Ja mam pytanko o statyw – widzę w internecie że ten Wasz ma max 160cm. Czy do swoich zdjec ustawiacie go na az takiej wysokosci? Przymierzam sie do zakupu pierwszego statywu i nie mam pojecia jaka wysokosc wybrac, a jednoczesnie na razie chcialabym kupic cos mozliwie lekkiego i taniego 🙂

    1. coupleaway pisze:

      Hej! Tak, często ustawiamy go na maksymalnej wysokości. Jak na swoje gabaryty i wagę jest w stabilny (można dorobić haczyk od spodu i powiesić plecak na nim) i wtedy będzie super 🙂

  4. Mimi pisze:

    Hej, a powiedzcie proszę czy zwykły komputer/laptop udźwignie przerabianie zdjęć RAW i filmiki 4K? Na czym wy pracujecie ?

    1. coupleaway pisze:

      hej!
      Z raw-ami nie powinien mieć problemu. Do montażu plików 4k potrzebna jest już mocniejsza maszyna. Łatwiej będzie odpowiedzieć jak napiszesz model swojego komputera 🙂
      Filmy montujemy na MacBook Pro a zdjęcia na obrabiamy też na nim i MacBook Air 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podróżniczy newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco
Z naszymi podróżniczymi wpisami i produktami.

Trwa wysyłanie proszę czekać :)

Wysyłanie powiodło się :)

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz zgody zawarte
w regulaminie.