Jak zrobić zdjęcie pod wodą, które zachwyci wszystkich? 

Robienie zdjęć pod wodą jeszcze kilkadziesiąt lat temu było poza zasięgiem większości osób. Na szczęście obecnie każdy może bawić się w podwodne fotografowanie, jednak jak robić to dobrze? Zapewne nieraz przeglądając Internet czy przewijając Instagrama, trafiłeś na zdjęcie pod wodą lub 50/50 od którego nie mogłeś oderwać wzroku. W tym artykule dokładnie powiemy Ci, co jest potrzebne by zrobić oszołamiająco dobre zdjęcia pod wodą.

Czym robić zdjęcia pod wodą?

Wiele osób uważa, że do robienia dobrych zdjęć podwodnych nadają się tylko profesjonalne aparaty fotograficzne. Wodoszczelny Nikon, Olympus czy Panasonic są z pewnością dobrym wyborem, jednak my wolimy bardziej uniwersalne rozwiązania.

Naszym zdaniem najlepsza do zdjęć podwodnych jest kamerka sportowa. Taki sprzęt jest bardzo uniwersalny, ma dużo różnych funkcji i możesz ją wykorzystać nie tylko do podwodnych ujęć, lecz także do ciekawych zdjęć podczas podróży. Pozwala nie tylko na wykonywanie fotografii, lecz także nagrywanie filmów.

My używamy GoPro 8 Black, które jest naprawdę świetne. Nasz sprzęt ma świetną stabilizację obrazu, dzięki której nie potrzebujemy gimbala. Kamera doskonale sprawdza się także do nagrywania vlogów w wysokiej jakości.

Wcześniej zarówno do podwodnych zdjęć, jak i nagrywania naszych vlogów, używaliśmy GoPro 6 Black. Ten sprzęt, jednak nie ma tak dobrej stabilizacji obrazu oraz mikrofonu.

Dużym plusem w przypadku obu modeli GoPro jest wbudowany ekran z pomocą którego możesz kontrolować każde ujęcie aparatu. Nie musisz fotografować czy nagrywać „na czuja”, co bardzo ułatwia zadanie.

Drugim niezbędnym narzędziem, które umożliwi Ci fotografowanie w wodzie jest akcesorium do GoPro – DomePort. Jest to obudowa kamery w kształcie półkuli, która sprawia, że sprzęt jest wodoszczelny. W zależności od wersji, dzięki DomePort możesz fotografować i nagrywać do 5 m głębokości lub do 20 m głębokości. Jeśli Twoje wykonywanie zdjęć podwodnych będzie odbywać się podczas snorkingu, to tańsza wersja tego akcesorium z pewnością Ci wystarczy. Jednak gdy Twoje fotografowanie będzie się odbywać głównie podczas nurkowania, to polecamy Ci zakup droższej obudowy.

Wodoodporna obudowa dla GoPro sprawia, że woda nie znajduje się od razu przed obiektywem kamerki, lecz w pewnej odległości. W dodatku kształt obudowy (półkula) dostosowany jest do szerokokątnego obiektywu aparatu.

Przy zakupie obudowy sprawdź koniecznie to, czy pasuje ona do Twojej wersji GoPro. Model GoPro 8 ma inną osłonę obiektywu od modeli 6 i 7!

Porady fotograficzne, które umożliwią Ci wykonanie najlepszych zdjęć pod wodą:

Nie możemy powiedzieć, że nasze metody są uniwersalne i doskonale sprawdzą się w każdej podwodnej sytuacji. Wiele z nich zależy od warunków, jakie zastaniesz na miejscu, jednak poniższe zasady dadzą Ci podstawę, która zdecydowanie ułatwi Twoje fotografowanie pod wodą.

Poznaj 8 naszych porad dotyczących podwodnych sesji!

Porada 1: Zdjęcia pod wodą rób w formacie RAW, da Ci to więcej możliwości w późniejszej edycji podwodnych fotografii.

Porada 2: Spokojna woda jest największym sprzymierzeńcem dobrych zdjęć pod wodą.

W warunkach zamkniętych, np. w basenie, zdecydowanie łatwiej uchwycić Ci dobry moment. Wzburzony ocean będzie mocno utrudniał złapanie perfekcyjnego ujęcia.

Porada 3: Warto robić zdjęcia pod wodą w trybie „BURST”, czyli zdjęć seryjnych. Aparat wykona serię podwodnych fotografii, a Ty wybierzesz najlepsze.

Porada 4: Do zdjęć podwodnych używaj szerokokątnego obiektywu lub fish-eye. Szeroki obiektyw pozwoli Ci objąć szerszy kadr, który możesz później dowolnie przyciąć z pomocą programu.

Porada 5: Przy wykonywaniu zdjęć podwodnych podejdź blisko fotografowanego obiektu. Światło pod wodą zmienia swoje właściwości, dlatego w warunkach wodnych im dalej jesteś od obiektu, tym będzie on mniejszy, mniej nasycony kolorami i będzie mieć mniejszy kontrast.

Porada 6: Kluczowe do zrobienia dobrych zdjęć pod wodą jest odpowiednie światło. Z tego powodu najlepiej wykonywać podwodną sesję rano lub po południu, gdy promienie słońca padają do wody ostrym kątem. Światło jest wtedy miękkie i ciepłe, dzięki temu uzyskasz bardzo przyjemne kolory na zdjęciach.

Jednak, gdy fotografowanie pod wodą planujesz w okolicach południa, gdy słońce jest w zenicie, to nic straconego! Wykorzystaj pionowo padające na wodę promienie, by uzyskać ciekawe efekty. Każda pora jest dobra na podwodną sesję, jeśli wiesz, co należy wziąć pod uwagę, by uzyskać jak najlepsze zdjęcia.

Porada 7: Jeśli planujesz zrobić aparatem zdjęcie 50/50 (pół kadru pod wodą, pół kadru nad powierzchnią), to zwróć uwagę na to, żeby na wynurzonej części Dome Port, nie było kropli wody. Takie krople mogą zepsuć nawet najlepsze zdjęcie, i są nie do usunięcia w późniejszej edycji.

Porada 8: Dbaj o DomePort!

Obudowa GoPro do zdjęć podwodnych jest zrobiona z plastiku, na którym rysy mogą pojawić się nawet po najmniejszym zatarciu, dlatego należy szczególnie dbać o obudowę urządzenia. My swój DomePort do GoPro zawsze nosimy w pokrowcu, a przed schowaniem sprzętu dokładnie sprawdzamy, czy nie ma drobinek piasku. Dzięki temu mamy pewność, że żadna nasza podwodna sesja nie zostanie zniszczona przez rysy na obudowie.

Wykonywanie zdjęć podwodnych podczas nurkowania

Jeśli planujesz nurkować z butlą, obudowa DomePort może nie nadawać się, na taką głębokość i będziesz potrzebował akcesorium, które pozwala na głębsze nurkowanie z aparatem.

Pamiętaj także, że im jesteś głębiej, tym jest ciemniej, gdyż promienie słońca nie docierają tak głęboko. Ze względu na to, że matryca w kamerze jest mała i potrzebuje dużo światła, możesz potrzebować dodatkowych rozwiązań. W takim przypadku może być Ci potrzebna latarka, która będzie doświetlać ryby i rafę.

Ostatnią rzeczą, która pozwala na robienie zdjęć na dużej głębokości jest filtr czerwony zamontowany na obiektyw aparatu. Światło czerwone dociera jedynie kilka metrów pod wodę, dlatego by przywrócić tę barwę możesz potrzebować filtra. Filtr dobierasz w zależności od głębokości, na której planujesz nurkować.

Jak edytować zdjęcia wykonane pod wodą? 

Jeśli na osłonie aparatu znajdzie się kilka kropel wody, to Lightroom, Photoshop czy inny program do edycji zdjęć powinien sobie bez problemu poradzić z takim zadaniem.

Zdjęcia pod wodą z GoPro często są niewyraźne i nasycone, dlatego trzeba zmieniać wyrazistość (clarity) i kombinować z kolorami i nasyceniem podczas ich obróbki. Oprócz tego w większości przypadków musimy także poprawić kontrast, cienie, jasność i odcień (tint). Staraj się, by uzyskać jak najbardziej naturalne kolory na fotografii.

Do edycji zdjęć podwodnych możesz także wykorzystać swojego smartfona. Lightroom na iOS i Android jest darmowy, a oprócz tego programu znajdziesz także inne ciekawe aplikacje np. Snapseed, który również pomoże w obróbce.

Możesz też użyć naszych autorskich presestów, które idealnie pasują do podwodnych zdjęć. Więcej o presetach przeczytasz tutaj.

Mamy nadzieje, że ten zbiór rad będzie dla Ciebie użyteczny u pomoże Ci zacząć robić świetne zdjęcia w wodzie!  Jeśli sam masz jakieś ciekawe patenty na dobre zdjęcia podwodne, koniecznie daj nam znać w komentarzu! 

Podobne wpisy
5 odpowiedzi
  1. Hej, przydatny artykuł! Też używam GoPro na co dzień i poszukuję nowych akcesoriów. Możecie polecieć konkretny model DomePort? Nie chciałabym znowu nadziać się na jakąś chińszczyznę 🙁

    1. Hej, używaliśmy DomePort z firmy SHOOT6, jak dobrze pamiętam można było z nim nurkować głębiej niż 5m. Ogólnie dobre wrażenie zrobił 🙂

  2. Ja do wody biorę tylko swoją kamerę sportową, lamax w9.1. Miałam samsunga odpornego na wodę i co? Jakoś się zalał. Kamera za to luziak 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY