GOPR3241

Jak zrobić zdjęcie pod wodą, które zachwyci wszystkich? 

Przeglądając internety, czy przewijając instagrama, pewnie nie raz trafiłeś/aś na zdjęcie spod wody lub ciekawe 50/50, od którego nie można oderwać wzroku. W tym wpisie opiszemy co jest potrzebne by zrobić zdjęcia pod wodą i na co zwracać uwagę. 

Czym zrobić takie zdjęcie?

Najlepszą do tego będzie kamerka sportowa. Jest uniwersalna, daje dużo możliwości i oprócz filmów zdjęć z wody wykorzystasz ją do upamiętnienia wyjazdu. My używamy GoPro 8 Black, które jest naprawdę świetne. Stabilizacja działa tak, że nie potrzebujemy gimbala i sprawdza się bardzo dobrze do nagrywania vlogów. Wcześniej używaliśmy GoPro 6 black, które też jest ok ale nie ma tak dobrej stabilizacji i mikrofonu. Dużym plusem tych kamerek jest wbudowany ekran więc nie musimy robić zdjęcia „na czuja” co bardzo ułatwia zadanie.  

Zdjęcie pod wodą

Drugim narzędziem jest akcesorium do GoPro czyli DomePort.  Jest to obudowa podwodna w kształcie półkuli. W zależności od wersji pozwala nurkować do 5m lub 30m. Jeśli nurkujesz tylko z rurką (snorkeling) to w zupełności 5m wystarczy. 

Dzięki swojej budowie, po umieszczeniu w niej kamerki  woda nie znajduje się od razu przed obiektywem tylko w pewnej odległości. W dodatku kształt półkuli jest dostosowany do szerokokątnego obiektywu. Pamiętaj, kupując je sprawdź czy pasuje do twojej wersji GoPro. GoPro 8 ma inną osłonę obiektywu i wersje dla  6 i 7 nie pasują!

GoPro zdjęcie pod wodą

Sprzęt jest, to jak zrobić zdjęcie?

Nie ma ogólnych najlepszych ustawień, musisz je dopasować do warunków jakie zastaniesz na miejscu. Próbuj, kombinuj tak by uzyskać najlepszy efekt. Jest kilka zasad, o których warto pamiętać:

1. Warto by robić zdjęcia w formacie RAW, da to więcej możliwości w późniejszej edycji. 

2. Najlepsza do zdjęć jest spokojna woda w basenie/morzu/oceanie. Jeśli będą fale będzie Ci dużo trudniej złapać odpowiedni moment 

zdjęcie pod wodą

3. Ustaw w kamerze tryb „BURST” czyli zdjęć seryjnych. Zostanie zrobiona seria zdjęć a Ty wybierzesz najlepsze. 

4. Używaj szerokokątnego obiektywu lub fish-eye. Złapiesz jak najszerszy kadr, który możesz potem przyciąć. 

5. Robiąc zdjęcie pod wodą użyj obiektywu szerokokątnego. Musisz być blisko a nawet bardzo blisko osoby lub obiektu. Nie bój się podejść/podpłynąć.  Im będziesz dalej tym osoba/ryby/żółwie będą mniejsze i bedą bledsze. Światło padając pod wodę zmienia swoje właściwości. Im obiekt jest dalej od Ciebie tym  jest  mniej nasycony kolorami i ma mniejszy kontrast. 

żółwie morskie

6. Światło! Najlepsze jest rano lub popołudniu. Gdy promienie słońca padają pod ostrym kątem. Światło jest wtedy miękkie i ciepłe, dzięki temu uzyskasz bardzo przyjemne kolory na zdjęciach. 

Jeśli fotografujesz w okolicach południa gdy słońce jest w zenicie to nic straconego! Wykorzystaj pionowo badające promienie słońca by uzyskać ciekawe efekty.  Jak widzisz każda pora dnia jest dobra na fotografowanie. Musisz wiedzieć na co zwracać uwagę by zrobić jak najlepsze zdjęcia. 

7. Jeśli planujesz zdjęcie 50/50 (pół kadru jest nad powierzchnią, pół pod powierzchnią wody) pamiętaj by nie było kropli wody na wynurzonej części DomePort. Krople wody potrafią bardzo dobrze zepsuć świetne zdjęcie a w późniejszej edycji nie usuniesz ich. 

zdjęcie pod wodą

8. Dbaj o DomePort! Obudowa jest zrobiona z plastiku, na którym rysy pojawiają nie niewiadomo kiedy. My swój zawsze nosimy w pokrowcu. Przed schowaniem sprawdzamy czy nie ma drobinek piasku czy innych w pokrowcu, które mogą ją porysować. 

Jeśli planujesz nurkować z butlą DomePort  może nie nadawać się na taką głębokość i będziesz potrzebować obudowy z odpornością do 60m. Im jesteś głębiej tym jest ciemniej, promienie światła nie docierają tak głęboko. Może być potrzebna latarka by oświetlać ryby i rafę. Matryca w kamerze jest mała i potrzebuje dużo światła. Ostatnią rzeczą jest filtr czerwony montowany na obiektyw. Światło czerwone dociera jedynie na kilka metrów pod wodę. By przywrócić tą barwę  musisz użyć filtra, dzięki niemu kolory wrócą na zdjęcie.  Filtry są o różnej gęstości w zależności na jakiej głębokości planujesz nurkować. 

zdjęcie pod wodą

zatopione pomniki

Jak edytować zdjęcie? 

Jeśli na na osłonie znajdzie się kilka kropel wody Lightroom, Photoshop czy inny program do edycji powinien bez problemu sobie z nimi poradzić. Zdjęcia z GoPro często pod wodą nie są wyraźnie i nasycone. Dlatego trzeba zmieniać wyrazistość (clarity) i kombinować z kolorami i nasyceniem  podczas obróbki. Oprócz tego popraw kontrast, cienie, jasności, odcień(tint). Staraj się uzyskać naturalne kolory na fotografii.
  Zdjęcie możesz edytować spokojnie na smartfonie, Lightroom na iOS i Android jest darmowy, możesz też edytować zdjęcia w innym programie np. Snapseed. 

zdjęcie pod wodą

Mamy nadzieje, że ten zbiór rad będzie dla Ciebie użyteczny u pomoże Ci zacząć robić świetne zdjęcia w wodzie!  Jeśli masz ciekawe rady od siebie daj znać w komentarzu! 

zdjęcie w basenie

 


Inne nasze wpisy w kategorii PORADY:

Czym robimy zdjęcia i filmy? – Nasz sprzęt

Aplikacje do tworzenia InstaStories i edycji zdjęć.

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

      Codziennie możesz nas śledzić na instagramie Coupleaway