Bled Słowenia

Darmowa muzyka do filmów – skąd pobrać i jak dodać do filmu

Chcesz zrobić swój film na Youtube, a może po prostu szukasz dobrych ścieżek dźwiękowych, które urozmaicą Twoje filmiki na Instagramie? Jeśli nie chcesz, by Twoje video zostało zablokowane przez moderatorów, musisz wiedzieć, skąd pobrać muzykę z odpowiednią licencją. Właśnie dla takich osób jak Ty stworzyliśmy ten artykuł. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie listę oprogramowań, z pomocą której montujemy nasze filmy na Youtube. Odpowiemy też na najtrudniejsze pytanie: skąd brać muzykę do filmów? Dowiesz się, na jakich portalach znajduje się darmowa muzyka do filmów, a także nauczymy Cię, jak dodać podkład muzyczny do Twoich plików video.

Darmowa muzyka do filmów – skąd pobrać free music?

SoundCloud.com  – strona, na której znajdziesz muzykę do filmów

Swego czasu to właśnie SoundCloud był naszym głównym źródłem muzyki na Youtube i Instagram. Był to dla nas okres, w którym szukanie muzyki do filmów zajmowało nam baaardzo dużo czasu.

W przypadku SoundCloud bardzo problematyczne było znalezienie utworów, które będą pasować do naszych filmowych rewolucji. Później często okazywało się, że jednak nie możemy go użyć, gdyż twórca nie pozwala na wykorzystywanie utworu do edycji filmów, więc poszukiwania zaczynały się na nowo.

Dużo twórców na SoundCloud udostępnia muzykę do filmów na zasadach royalty free. Co to oznacza? Możesz użyć utworu audio, jeśli używasz muzyki do filmu, na którym nie będziesz zarabiał. W zamian za użycie utworu musisz oznaczyć autora muzyki w opisie filmu.

Jeśli jednak chcesz znaleźć muzykę do filmów, na których zamierzasz zarabiać, to musisz kupić licencję od autorów do wykorzystania ich utworu. Zwykle kosztuje to od kilku do kilkunastu € lub $.

Artlist – niezupełnie darmowa muzyka do filmów

Jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie utworów i zależy Ci, by muzykę do filmów pobierać i wyszukiwać szybko i sprawnie, to dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie subskrypcji na portalu z licencjonowaną muzyką.

My zdecydowaliśmy wykupić licencję w Artlist, gdyż jest to platforma, która oferuje licencję na emisję pobranych utworów dosłownie wszędzie, a co ważniejsze nawet po wygaśnięciu subskrypcji Twoje prawa do utworu nie tracą ważności. W skrócie – raz pobierasz muzykę do filmów na Artlist i możesz jej używać do końca życia, gdyż licencja jest niezbywalna.

Bank muzyki Artlist ma dość dużą bazę muzyki, a liczba utworów bardzo szybko się powiększa. Na stronie bardzo łatwo szuka się piosenek, gdyż wyszukiwarka z muzyką jest bardzo rozbudowana. Przykładowo szukać na niej utworu według nastroju, gatunku, rodzaju filmu czy nawet według przeważającego instrumentu.

Co jeszcze oferuje Artlist? Platforma oferuje także efekty dźwiękowe (SPX), które możesz wykorzystać w produkcji filmu. Na stronie znajdziesz takie efekty dźwiękowe jak: okrzyki, huk wystrzałowy czy skrzypienie drzwi.

Jak do tej pory bank muzyki Artlist zdecydowanie nie przysporzył nam żadnych trudności. Szukanie muzyki do filmu stało się w końcu przyjemne, a nie jak wcześniej – podczas korzystania z SoundCloud – zniechęcało do montowania.

Dodatkowym atutem platformy jest system poleceń. Jeśli zdecydujesz się na zakup subskrypcji z naszym linkiem to oboje otrzymamy 2 miesiące więcej od Artlist!

Pobierz muzykę do filmów bezpłatnie z YouTube Audio Library

Inną platformą, na której znajduje się muzyka do filmów, którą możesz pobrać bezpłatnie jest Youtube Audio Library. Korzystając z tej platformy możesz bez stresu użyć utworów w swoich filmach na Youtube.

Na Youtube Audio Library znajdziesz ponad 150 tysięcy utworów, których twórcy zezwalają na wykorzystanie ich utworów w produkcjach filmowych. W przypadku tej platformy bardzo ważne jest pewne ograniczenie. Muzyka dostępna na YTL może być wykorzystana wyłącznie na platformie Youtube. W przypadku użycia muzyki do video, które publikujesz także na innej platformie, łamiesz prawa autorskie twórców za co można otrzymać surowe kary.

Sam niejednokrotnie próbowałem znaleźć utwory pasujące do naszych filmów na Youtube Audio Library, jednak nigdy nie udało mi się znaleźć pasującej muzyki.

Artlist czy EpidemicSound – którą platformę z utworami do filmów wybrać?

Dość długo szukaliśmy odpowiedniej strony, gdzie będziemy mogli bezpiecznie pobierać utworu do naszych filmów na Youtube. Wahaliśmy się między platformą EpidemicSound.com, a Artlist.io 

Dlaczego to wybraliśmy Artlist?

  • Artlist po wykupieniu dostępu daje dożywotnią licencję na utwory, które zakupione zostały za pośrednictwem platformy. Natomiast EpidemicSound nie ma takich bajerów. Podkład muzyczny zakupiony na platformie możesz wykorzystywać tylko podczas trwania subskrypcji. Po jej wygaśnięciu, używając muzyki np. w filmach Youtube, łamiesz prawa autorskie.
  • Wyszukiwanie utworów do filmów jest zdecydowanie bardziej zaawansowane w Artlist, a im lepsza wyszukiwarka muzyki, tym szybciej (z reguły) znajdziesz utwór odpowiedni do Twojej produkcji.
  • Wiele osób uważa, że EpidemicSound jest lepsze, gdyż ma większą bazę utworów (podobno ponad 80 tysięcy podkładów dźwiękowych). Bank muzyki Artlist ma nieco ponad 8000 plików audio i szczerze przyznam, że nigdy nie odczułem, by taka liczba utworów była niewystarczająca. Uważam także, że mniejsza baza pozwala mi na szybsze znalezienie muzyki do filmów Youtube.
  • Kolejnym czynnikiem, który miał wpływ na mój wybór jest oczywiście cena. W przypadku Epidemic miesięczny koszt licencji na wszystkie utwory z banku muzyki wynosi 15 $. W celu wykorzystania muzyki z Artlist musisz zapłacić opłatę roczną, która wynosi 199 $ , a za 299 $ dostajesz dostęp do nieograniczonej muzyki i przeróżne efekty dźwiękowe.

Nasz link

Jak dodać muzykę do filmiku Youtube? Programy do edycji filmów

Davinci Resolve

Jest to nasz ulubiony program, który wszystkim polecamy! Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, stabilnie działa na macOS czy Windows przez co nie ma strachu, że wyłączy się podczas pracy i projekt trzeba będzie rozpoczynać na nowo. Po drugie, jest to prawdziwy kombajn, w którym m.in.: poukładasz ujęcia, dołożysz przejścia, zrobisz animację, poprawisz dźwięk, a na koniec zrobisz color grading, czyli edycję kolorów. Trzeci mocny punkt – jest on darmowy. Tak, dobrze czytasz wersja Resolve jest do pobrania bezpłatnie na stronie Black Magic. Są także dostępne bardziej zaawansowane opcje do produkcji filmów, lecz także są płatne. Po czwarte zdobywa on coraz większą popularność wśród profesjonalistów i w sieci pojawia się sporo tutoriali. Mogę Ci polecić kanał na YouTube Krzysztofa Dziewiątkowskiego, a z zagranicznych Waqas Qazi i JayAreTv. Dowiesz się z nich, nie tylko jak Twoja darmowa muzyka do filmów powinna być zaimplementowana, lecz także jak obrobić video.

Adobe Premiere

Chyba najpopularniejszy program używany przez amatorów jak i profesjonalistów. Daje pełne możliwości montowania filmów, dokładania przejść i koloryzacji. W sieci jest do niego multum poradników, tutoriali na Youtube, paczek z przejściami czy lut’ami (pesety do koloryzacji filmu). Ma jednak kilka minusów. Po pierwsze jest płatny, a miesięczna licencja od Adobe to koszt 25€. Jeśli zdecydujesz się na zakup, dużo bardziej opłaca się wykupienie dostępu do pełnego pakietu licencji za 61€/miesiąc. Po drugie, w porównaniu do Davinci ma większe wymagania sprzętowe (potrzebuje więcej RAM, szybki procesor czy dobrą kartę graficzną). Co więcej, użytkownicy skarżą się na częste zawieszenia i błędy programu, dlatego coraz więcej osób przesiada się bezpłatne oprogramowanie od Black Magic.

iMovie

Darmowy program do edycji video dołączany do wszystkich komputerów od Apple. Bardzo dobry wybór dla kogoś, kto chce zrobić film z wakacji czy zacząć przygodę z montowaniem. Bezsprzecznie, jest to bardzo prosty program, w którym bez problemu poradzisz sobie z dodatkiem muzyki do filmiku, gdyż iMovie jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze.

Final Cut Pro X

Profesjonalny program do edycji video dla komputerów z nadgryzionym jabłkiem. Podobnie jak Adobe Premiere i DaVinci daje wręcz nieograniczone możliwości. Co więcej, jest idealnie dopasowany do pracy z komputerami Apple przez co jest szybki i nie wiesza się. Kiedyś próbowałem się z nim zaprzyjaźnić, ale magnetyczny timeline, który opracował apple pokonał mnie i nie mogłem się z nim w ogóle dogadać. Dla mnie montowanie w Final Cut Pro X było bardzo irytujące. FCPX jest płatny, a za dożywotni dostęp zapłacisz 1399zł. 

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY