Lwów atrakcje – co warto zobaczyć we Lwowie?

Lwów to miasto, które należało niegdyś do najważniejszych polskich miast zaraz po Krakowie i Warszawie. Obecnie należy on do Ukrainy. Naszym zdaniem jest to idealne miejsce na weekendowy wypad dla każdego. Jego różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tu atrakcje dla siebie. Oprócz zabytków, które zdecydowanie warto odwiedzić, znajdziecie tutaj także wiele innych ciekawych miejsc rozrywkowych czy gastronomicznych. Prawdziwe miasto różnorodności – tam możemy nazwać Lwów. Atrakcje, które udało nam się odwiedzić postanowiliśmy zebrać dla Was w jednym poście, by ułatwić Wam zwiedzanie Lwowa. Mamy nadzieję, że ten post będzie dla Was przydatny i znajdziecie tutaj miejsca, które będziecie koniecznie chcieli odwiedzić. Uwaga – Lwów uzależnia! Jedna wizyta w tym mieście na pewno nie będzie Waszą ostatnią! Pst! Jeśli jesteście łakomczuchami, a Waszą największą rozrywką w nowym miejscu jest jedzenie, to koniecznie zaglądnijcie do naszego drugiego posta blogowego: Restauracje Lwów – gdzie dobrze zjeść i wypić? Pod tym linkiem, znajdziecie niezbędne informacje, jak dojechać do Lwowa i gdzie szukać noclegu

Lwów atrakcje – co warto zwiedzić?

Lwowski Rynek – tutaj znajdują się główne atrakcje Lwowa

Jeśli zastanawiacie się, co warto zobaczyć we Lwowie, to zdecydowanie polecamy rynek. W centrum miasta znajdziecie najwięcej zabytkowych kamienic, restauracji i kawiarni. Co ciekawe, ceny we Lwowie nie są tak zabójcze jak w centrach polskich miast i możecie tutaj zjeść przepyszny obiad w naprawdę dobrej cenie. Lwowski rynek, jak i całe Stare Miasto wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety wiele pięknych, zabytkowych kamienic jest w złym stanie lub w trakcie remontu. Jedną z nich jest wyróżniająca się Czarna Kamienica, którą zbudowane z ciemnego piaskowca. Niestety, nie było nam dane jej zobaczyć, ale może przy naszej kolejnej wizycie we Lwowie będzie już odrestaurowana.

Cmentarz Łyczakowski

Jedna z najstarszych nekropolii w Europie. Znajduje się tu wiele zabytkowych rzeźb i nagrobków. Trzeba przyznać, że niektóre z nich są naprawdę imponujące i można poczuć się nie jak na cmentarzu, lecz jak w galerii sztuki. Jedną z najbardziej znanych rzeźb Cmentarza Łyczakowskiego jest Grób Józefy Markowskiej. Cmentarz Łyczakowski jest miejscem spoczynku wielu wybitnych Polaków, m.in.: Maria Konopnicka, Wojciech Kętrzyński, Gabriela Zapolska, Seweryn Goszczyński czy Stefan Banach. Do Cmentarza Łyczakowskiego przynależy Cmentarz Orląt Lwowskich (znany także jako Cmentarz Obrońców Lwowa), który poświęcony jest pamięci żołnierzy walczących w bitwie o Lwów. Na Cmentarz Łyczakowski wstęp jest płatny: normalny bilet kosztuje 30 uah (około 4 zł), a ulgowy 20 uah (około 3 zł). Jeśli chcecie robić zdjęcia, to dodatkowo musicie dopłacić 10 auh. adresMiecznikowa 33, Lwów (główne wejście). Taksówka z centrum ok 100 uah/4os lub spacer ok 20 minut. Tramwajami też można tu dojechać, natomiast my z nich nie korzystaliśmy, choć są podobno bardzo tanie.

Lwowski pchli targ

Będąc we Lwowie warto przejść się na pchli targ pod pomnikiem Ivana Fedorova. Można tam znaleźć niezłe perełki za kilka złotych, takie jak: stare polskie książki, archiwalne wydania gazet, zegarki i wiele innych. Warto też zobaczyć Wernisaż obok Opery Lwowskiej czy bazar na Rynku Halickim

Sobór Św Jura, Lwów – atrakcje i zabytki religijne

To Cerkiew Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego położona na wzgórzu, poza ścisłym centrum. Polecamy zrobić sobie około 20 minutowy spacer, by wspiąć się pod ten kompleks. W czasie, gdy tam byliśmy odbywał się ślub, więc nie wchodziliśmy do środka. Poza tym, aż tak wielkimi miłośnikami kościołów nie jesteśmy. Natomiast warto zobaczyć, jak wygląda, gdyż jest naprawdę okazały. Nie jest to jedyny zabytek religijny, z którego słynie Lwów. Co warto zobaczyć jeszcze z sakralnych zabytków? Z pewnością warta zwiedzenia jest Katedra Ormiańska, Kościół św Andrzeja, Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy Kaplica Boimów z piękną oryginalną fasadą.

Opera Lwowska

Choć nie jesteśmy częstymi bywalcami opery, to ta nas zachwyciła. Opera Lwowska to atrakcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć, gdyż jest to symbol Lwowa. Z pewnością zasługuje ona na szczególną uwagę. Postanowiliśmy wejść do środka, lecz na chwilę, by tylko spojrzeć, dlaczego jest to tak popularna atrakcja Lwowa. Przepadliśmy. Te wszystkie niezwykle bogate zdobienia robią piorunujące wrażenie, a my poczuliśmy się jak arystokracja ze starych filmów. Opera Lwowska zrobiła na nas tak ogromne wrażenie, że obiecaliśmy sobie wrócić tu kiedyś na spektakl. Mimo, że nie jesteśmy wielkimi miłośnikami sztuki, to przeżycie spektaklu w takich wnętrzach, powinno być niezapomnianym przeżyciem. Szczególnie, że bilety kosztują grosze w porównaniu do polskich cen. Bilet wstępu do Opery Lwowskiej na zwiedzanie: 40 uah (5zł) Bilety na spektakl: 120-400 uah(16-53zł)

Podwórko lalek, Lwów – atrakcje nietypowe

O tym miejscu dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdy pierwszy raz odwiedzaliśmy Lwów. W dzień wyjazdu na podwórzu przed naszym domem bawiliśmy się z kotem sąsiadów. Nagle wpadła starsza Pani i zrezygnowana pyta nas, czy to tu jest to „Podwórko lalek”. Nie za bardzo wiedzieliśmy, o co jej chodzi, więc nie mogliśmy jej pomóc. W kawiarni, dorwaliśmy Internet i wygooglowaliśmy, o co chodzi z tymi lalkami. Okazało się, że kilka ulic od naszego domu, znajdowało się to podwórko Zagubionych Zabawek. Niestety zabrakło nam już wtedy czasu, ale wróciliśmy przy kolejnej wizycie. Jest to podwórze jednej z kamienic, na której znajdziecie zabawki, takie jak: pluszaki bez jednego oczka brudne od deszczu, lalki pozbawione kończyn i dziwne kukiełki... Nie wiadomo, jak powstało to dzieło i kto jest jego autorem, poza tym ludzie nie zwracają na to uwagi i normalnie mieszkają w kamienicy. Miejsce trochę creepy, przypominające bardziej cmentarz niechcianych zabawek, ale warto zobaczyć. adres: ul. Kniazia Lwa 3

Wysoki Zamek miasta Lwów – atrakcje widokowe na centrum i okolice

Choć miejsce nazywa się Wysoki Zamek, to tak naprawdę nie znajdziecie tutaj zamku. Kiedyś podobno wznosił się tu zamek obronny Kazimierza Wielkiego, lecz w XIX wieku go rozebrano. Teraz pozostał po nim kopiec, który usypano na 300 rocznicę Unii Lubelskiej. Jest to naprawdę dobry punkt widokowy nie tylko na Lwów, lecz także okolice miasta. Widok z kopca jest zacny, lecz my trafiliśmy na dość pochmurną pogodę, dlatego nie powalił nas na kolana. Samo wspinanie się na górę jest fajnym doznaniem i jest to dobra odskocznia od ciągłego obżerania się przepysznym ukraińskim jedzeniem.

Włoskie Podwórko miasta Lwów – atrakcje, które warto zobaczyć

Kolejne atrakcje Lwowa znajdują się w Kamienicy Królewskiej należącej niegdyś do Jana III Sobieskiego. Renesansowe Włoskie Podwórko to dziedziniec-patio z piętrowymi arkadami, natomiast na dole mieści się kawiarnia. W kamienicy znajdziecie też Muzeum Historyczne z odtworzonymi wnętrzami i antykami. Choć w muzeum nie byliśmy, to możemy Wam polecić sam dziedziniec na kawę lub ciastko w ładnym otoczeniu. Bilet wstępu na patio: normalny 10 uah (1,3zł), ulgowy 5 uah  Bilet wstępu do muzeum: normalny 30 uah (4zł), ulgowy 10 uah adres: Rynek 6 Kilka minut drogi stąd znajduje się słynna Kopalnia Kawy, która mieści się w Pałacu Lubomirskich.

Waluta i ceny we Lwowie:

  • Ukraińską walutą jest hrywna, a kurs na wrzesień 2018 to 1 zł = 7,5 uah.
  • Polecamy wziąć złotówki, dolary lub euro. Nie ma sensu wymieniać wcześniej, ponieważ na miejscu znajdziecie wiele kantorów z dobrym kursem (w centrum miasta jest lepszy kurs niż na granicy!)
  • Wódka i papierosy są tu bardzo, bardzo tanie, na przykład: Nemiroff 1L ok 16zł, papierosy od 3 zł 
  • Noclegi we Lwowie kosztują od 25 zł/noc od osoby. Więcej o noclegach tutaj
  • Przechowywania bagażu od 35 uah. Adres: Plac Swobody 35 (obok Opery)

Lwów – ciekawostki:

  • We Lwowie znajduje się 50% zabytków całej Ukrainy.
  • Twórca pojęcia masochizm Leopold Ritter von Sacher-Masoch był on Austriakiem, natomiast urodził się we Lwowie. Masochowi i jego twórczości poświęcona jest lwowska kawiarnia Cafe Masoch.ds
  • Nazwa miasta pochodzi od imienia syna księcia Daniela I Halickiego – Lwa.
  • Ignacy Łukasiewicz dokonał swojego odkrycia, jakim była Lampa naftowa, w jednej z lwowskich aptekPolskiemu wynalazcy poświęcona jest knajpa: Gazowa Lampa.
  • Lwów był pierwszym miastem na polskich ziemiach, w którym powstała elektryczna komunikacja tramwajowa.
  • Średnia pensja we Lwowie to ok 700zł, emerytura za 40 lat pracy w kolei to 300zł.. -info od Romana
Przepiękne miejsca, a do tego przepyszne ukraińskie jedzenie – czy coś jeszcze musimy mówić, by przekonać Was do odwiedzin miasta Lwów? Atrakcje, które tam zobaczycie z pewnością, na długo utkwią Wam w pamięci. 🙂
Podobne wpisy

4 Comments

  1. Natalia pisze:

    Gdzie konkretnie jest ta toaleta? 😀

    1. Pawel pisze:

      Loża Masońska 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podróżniczy newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco
Z naszymi podróżniczymi wpisami i produktami.

Trwa wysyłanie proszę czekać :)

Wysyłanie powiodło się :)

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz zgody zawarte
w regulaminie.