Park Narodowy Khao Sok – Tajlandia na własną rękę

W trakcie naszej 8-miesięcznej podróży po południowo-wschodniej Azji odwiedziliśmy kilka razy Tajlandię. W sumie spędziliśmy na niej prawie miesiąc. Byliśmy m.in. w Bangkoku, na Koh Tao, Koh Lipe i Khao Sok. Park Narodowy w Khao Sok zrobił na nas największe wrażenie, dlatego właśnie jemu postanowiliśmy poświęcić oddzielny artykuł.

W tym poście znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które ułatwią Twoje planowanie wycieczki do Tajlandii. Dowiesz się m.in.:

 • Jak dojechać do Khao Sok?
 • Gdzie spać w Tajlandii?
 • Jak zorganizować wycieczkę po jeziorze Cheow Lan na własną rękę?
Khao Sok National Park

Jak dojechać do Parku Narodowego Khao Sok?

Tajowie ogarnęli do perfekcji transport do różnych atrakcji w Tajlandii. Zarówno do Khao Sok, jak i do innych turystycznych miejsc z łatwością dostaniesz się za pomocą lokalnych biur organizujących wycieczki.

Jest to idealna opcja dla osób, które przyjeżdżają do Tajlandii na wakacje i nie chcą zaprzątać sobie głowy szukaniem transportu. Choć należy pamiętać, że takie wycieczki to zawsze nieco droższa opcja.

Osoby, które chcą zaoszczędzić muszą się nieźle nakombinować, żeby załatwić transport do Khao Sok. Lokalni bardzo sobie pomagają, dlatego nikt nie podpowie Ci, jaki jest możliwy transport. Choć zwykle należymy do tej drugiej grupy, to w tej kwestii Tajlandia nas pokonała i skorzystaliśmy z oferty jednego z biur w Bangkoku.

Nocny autobus do wioski

Wybraliśmy przejazd nocnym autobusem, który kosztował nas 700 THB za osobę (po negocjacjach). Bilety na transport polecamy kupić 1-2 dni wcześniej, gdyż później można nie załapać się na wolne miejsca.

Dojazd miał trwać 13 godzin, w rzeczywistości trwał 16 godzin licząc postoje oraz 3-krotne zmiany środka transportu. Z nocnego autobusu przesiedliśmy się do tuk tuka, a na koniec do busika. Oczywiście wszystko było w cenie i pod okiem organizatorów. Ostatni bus dowiezie was do przystanku na początku wioski Khao Sok.

Nie dajcie się złapać na oferty kierowców tuk tuków, gdyż będą chcieli Was zawieść pod sam hotel za sporą cenę, a wioska Khao Sok wcale nie jest duża. Poza tym wiele hoteli oferuje bezpośredni transport, jednak o to warto dopytać wczesniej.

My do naszego hotelu szliśmy na piechotę około 1 km w przepięknych okolicznościach przyrody.🙂

Uwaga: Do wioski można dojechać także z innych popularnych miejscowości m.in. Surat Thani, Krabi czy Phuket.

Khao Sok – informacje praktyczne

Teren Parku Narodowego Khao Sok położony jest w południowej Tajlandii między Koh Samui, Khao Lak, Krabi oraz Phuket. Jego obszar leży w prowincji Surat Thani. Jest to jeden z najstarszych lasów deszczowych (liczy ponad 160 milionów lat!) i najbardziej mokrych regionów Tajlandii.

Większość opadów w regionie występuje od końca kwietnia do grudnia, ale tak naprawdę nie da się przewidzieć, jaka pogoda zastanie Cię w Khao Sok National Park. Klimat, jaki tutaj panuje, pozwala się cieszyć niesamowitą zielenią przez cały rok.

Oficjalnie Park Narodowy Khao Sok został założony w 1980 roku, a jego powierzchnia obejmuje aż 739 km2! Jest to prawdziwie dziewiczy teren Tajlandii, w którym żyje mnóstwo przeróżnych gatunków zwierząt. Podczas waszej podróży możecie dostrzec setki gatunków egzotycznych ptaków, a przy odrobinie szczęścia możecie spotkać także gibony, gaury, makaki, słonie, niedźwiedzie malajskie a nawet tygrysy czy lamparty. Ten las deszczowy to prawdziwie dziewicza dżungla, która kryje wiele tajemnic.

Na terenie Parku Narodowego Khao Sok znajduje się także jezioro Cheow Lan, które powstało na skutek budowy elektrowni wody w 1982 roku.

jezioro Cheow Lan
Khao Sok i Cheow Lan

Wioska Khao Sok – gdzie spać?

Największa baza noclegowa znajduje się w wiosce Khao Sok, która leży przy samym parku. Stąd do jeziora Cheow Lan jest około 60 km.

Możemy Wam polecić dwa miejsca do spania:

 • Khao Sok Jungle Huts Resort – dobrze zlokalizowany obiekt położony bardzo blisko Parku Narodowego Khao Sok. Znajdziecie tam małe domki na palach w otoczeniu pięknej zieleni. W każdym domku znajduje się łazienka z prysznicem. Za 4-osobowy pokój płaciliśmy 25 $.
Nocleg Khao Sok
 • Khao Sok Jungle Hostel – to dobry obiekt dla osób, które szukają bardziej ekonomicznego noclegu w Khao Sok. Jest to oferta łózek w pokojach wieloosobowych. Bezsprzecznie jest tu bardzo czysto i przyjemnie. Dostępna jest także darmowa woda. Mimo, że pokoje są wieloosobowe, to można czuć tutaj odrobinę prywatności, gdyż szerokie łóżka są oddzielone szafkami. Nocleg w tym miejscu kosztował nas 6$ od osoby.
pokoje Khao Sok

Ważne: Przed przyjazdem do Khao Sok warto wymienić lub wypłacić trochę gotówki w większych miejscowościach Tajlandii. Jest to niewielka wioska i możecie tutaj nie znaleźć bankomatu, a kursy wymiany nie są korzystne.

Transport z Khao Sok do Cheow Lan

W wiosce można wynająć skuter, który pozwoli Wam dotrzeć do jeziora w około godzinę lub wykupić wycieczkę.

My tak właśnie zrobiliśmy. Na miejscu wynajęliśmy skuter na 24 godziny, żeby objechać okolicę wioski i dojechać do jeziora Cheow Lan. Zdecydowanie najlepiej będzie, jeśli zapytacie w hotelu, kto wynajmuje skutery lub przejść się po okolicy i popytać – my tak zrobiliśmy.

Koszt wynajęcia skutera w Khao Sok:250฿ 

Aby dostać się od strony lądu do jeziora, należy dojechać do portu CheoLan Pier (Ratchaprapha Pier/ Marina), skąd wypływają wszystkie łódki. Jedzie się około godzinę, niesamowitą trasą w otoczeniu gór i bujnej roślinności. W pierwszą stronę było ciemno, bo wyruszyliśmy o 5:00, ale w drodze powrotnej podziwialiśmy widoki.

Pamiętajcie! Nigdy nie zostawiajcie paszportu pod zastaw. Najlepiej zróbcie kilka kopii, które możecie zostawić i pokazać paszport do wglądu.

Ciekawostka: W Azji skutery są jednym z najpopularniejszych form transportu, choć w Tajlandii jedynie wypożyczyliśmy skuter, to w Wietnamie zdecydowaliśmy się na jego zakup, gdyż ceny są naprawdę niskie. O naszej przygodzie w Wietnamie możesz poczytać tutaj: Wietnam i Laos motorem!

drogi w Khao Sok

Jezioro Cheow Lan – centrum Parku Narodowego Khao Sok

Na początek należy zaznaczyć, że to jezioro Cheow Lan nie powstało naturalnie. Swoje istnienie zawdzięcza wzniesionej w 1982 roku tamie Ratchaprapha, która przyczyniła się do zalania tutejszych lasów. Wówczas woda z rzeki Pasaeng zalała sporą część wapiennych skał dżungli i spowodowała utworzenie jeziora, a później rezerwatu przyrody. Tama został stworzona, aby generować energię, kontrolować powodzie, nawadniać ziemię i łowić ryby! 

Jezioro Cheow Lan jest dużą częścią Parku Narodowego Khao Sok. Jego powierzchnia zajmuje aż 185 km2. W najgłębszym miejscu Cheow Lan ma 150 metrów.

W pobliżu jeziora znajdują się również widowiskowe jaskinie, które koniecznie musicie zobaczyć!

Khao Sok National Park

Rejs po jeziorze Cheow Lan – możliwe sposoby wycieczki

Jak już wspominaliśmy, Park Narodowy Khao Sok można odwiedzić na dwa sposoby:

 1. Wykupić kompletną organizowaną wycieczkę, która obejmuje m.in. rejs po jeziorze Cheow Lan, trekking w dżungi Khao Sok, eksplorację jaskini oraz wypożyczenie kajaków i wyżywienie. Ceny są różne. Taka całodniowa wycieczka zaczyna się od 250 zł za osobę. Dla nas było to zbyt drogo, dlatego zdecydowaliśmy się eksplorować dżunglę i Cheow Lan na własną rękę.
 2. Samodzielna organizacja wycieczki do Cheow Lan i Khao Sok. Jeśli nie lubicie zwiedzać w towarzystwie dużej grupy, to polecamy wam zorganizować wycieczkę na własną rękę. Możecie zwiedzać Sok Khao i Cheow Lan w swoim tempie, a taka podróż będzie Was kosztować zdecydowanie mniej niż organizowana wycieczka. My jak zwykle podczas naszych podróży po świecie, tak i tym razem zdecydowaliśmy się zwiedzać Tajlandię na własną rękę, dlatego możemy co nieco Wam podpowiedzieć!

Samodzielne zwiedzanie Khao Sok i Cheow Lan – wypożycz łodkę!

Przy jeziorze lokalni rybacy wynajmują klasyczne tajskie łódki za 2000 ฿ za całą łódź. Jeśli chcecie jak najbardziej ekonomicznie zorganizować podróż, to dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie innych osób, aby wspólnie podzielić koszty.

Warto przed wycieczką podpytać turystów w hostelu czy w porcie, czy nie są zainteresowani wspólnym wynajęciem łodzi. My w Tajlandii byliśmy z dwójką znajomych, a na łódź zabrała się z nami także inna para poznana dzień wcześniej. Taka wycieczka w 6 osób była bardzo ekonomiczną opcją.

Jeśli nie uda Wam się znaleźć nikogo w hostelu, to będziecie mieli sporą szansę na znalezienie ochotników do wspólnej podróży na miejscu. Gdy byliśmy już przy jeziorze Cheow Lan podeszło do nas kilka osób, które również chciało dzielić koszty łódki, więc jest to chyba dość popularna opcja.

Cheow Lan

Nasz rejs po Cheow Lan

Przy wypożyczaniu łódki ustalcie z kierowcą trasę oraz długość wycieczki po jeziorze.

Nasz rejs po Cheow Lan trwał 3 godziny i uważamy, że to wystarczający czas, by zobaczyć najlepsze miejsca. Wypłynęliśmy dosyć wcześnie i musimy przyznać, że z samego rana na jeziorze było dość chłodno. Jednak później chłodny wiatr dawał cudowną ochłodnę w upalny dzień, a naszym oczom przez 3 godziny ukazywały się rajskie widoki Khao Sok.

domki na wodzie Tajlandia
kajaki Creow Lan

W połowie naszego rejsu po jeziorze Cheow Lan zatrzymaliśmy się przy kurorcie, w którym znajdują się słynne domki na wodzie. W tym miejscu wypożyczyliśmy kajaki i przepłynęliśmy się po jeziorze Cheow Lan.

Jeżeli Wasz budżet na to pozwala, to możecie wykupić nocleg w domku na jeziorze Cheow Lan! Jest to popularny nocleg znajdujący się w wycieczkach zorganizowanych, których ceny zaczynają się już od 350 zł.

Uwaga: Jedzenie zwykle nie jest wliczone w cenę wycieczki, więc o prowiant będziecie musieli zadbać samodzielnie.🙂

Khao Sok – koszty organizacji wycieczki do Cheow Lan na własną rękę

 • 250 ฿ wypożyczalnie skutera
 • 100฿ paliwo /2 osoby
 • 300 ฿ park narodowy /za osobę
 • 2000 ฿ Prywatna łódź z kierowcą (3 godz.) /6 osób
 • 100 ฿ wypożyczenie kajaka na 30 min/2 osoby

Khao Sok – atrakcje dżungli

Podczas zwiedzania dżungli możecie spróbować i zobaczyć różne atrakcje. Khao Sok oferuje m.in. trekking po dżungli, zwiedzanie jaskini Coral Cave (która wygląda jakby była stworzona z koralowców), a także nieszczęsną jazdę na słoniach.

Dlaczego ta atrakcja Khao Sok jest nieszczęsna? Tego typu „rozrywka” jest praktykowana w wielu krajach azjatyckich, lecz należy jej unikać jak ognia. Przejażdżka po dżungli na grzbiecie wielkiego słonia może być postrzegana za niesamowitą przygodę, jednak należy pamiętać, że za chwilę naszej przyjemności zwierzęta płacą ogromną cenę.

Istnieje wiele dowodów, na to, że kręgosłup słonia nie jest przystosowany do wożenia na swoim grzbiecie turystów. Poza tym wiele treserów w Tajlandii uważa, że słoń słucha się wyłącznie wtedy, gdy boi się człowieka.

Jest to cały rytuał: Phajaan, czyli łamanie ducha. Zapraszam także do pogłębienia tematu i przeczytania kilku artykułów: Katarzyna Boni – „Zlamane dusze” Phajaan, to słowo, które powinien znać każdy podróżnik link do filmu, który pokazuje, jak tresowane są słonie. Są to brutalne artykuły, które pokazują prawdę o tresowaniu słoni.

Pamiętajcie, że istnieje wiele innych sposobów na zwiedzanie dżungli Khao Sok, a nasza przyjemność z wycieczki wcale nie musi równać się cierpieniu zwierząt. Świadome podróżowanie jest kluczem do zmian na lepsze. Jeśli turyści przestaną korzystać z takich atrakcji, to prędzej czy później ilość takich wycieczek znacznie się zredukuje, a przejażdżka na słoniu przestanie być popularną atrakcją.

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY