khao sok

Park Narodowy Khao Sok na własną rękę – Tajlandia

W trakcie naszej 8 miesięcznej podróży po Azji południowo – wschodniej, odwiedziliśmy kilka razy Tajlandię. W sumie spędziliśmy w niej prawie miesiąc. Byliśmy w Bangkoku, na Koh Tao, Koh Lipe i w Parku Narodowym Khao Sok. To właśnie ten park zrobił na nas największe wrażenie. 

Poniżej wszystkie praktyczne informacje. Jak dojechać, gdzie spać i jak zorganizować wycieczkę po jeziorze Cheow Lan na własną rękę. 

khao Sok
Khao Sok National Park

Jak dostać się do Parku Narodowego Khao Sok?

Kwestie transportu Tajowie ogarnęli do perfekcji. Nie tylko do Khao Sok ale do większości turystycznych miejsc. Dla osób które przyjeżdzają na wakacje i nie chcą zaprzątać sobie głowy szukaniem transportu to idealna opcja, choć nieco droższa. Osoby które chcą zaoszczędzić muszą się nieźle nakombinować, naczytać i nadenerwować, bo nikt z lokalnych nie pomoże. Każdy odsyła do biur i mówi, że innej opcji nie ma. My należymy do tej drugiej grupy ale tym razem się poddaliśmy i skorzystaliśmy z oferty jednego z biur w Bangkoku.

Nocny autobus

Wybraliśmy przejazd nocnym autobusem za 700 THB za osobę (po negocjacjach). Bilety polecamy kupić 1,2 dni wcześniej bo można się nie załapać. Dojazd miał trwać 13h, w rzeczywistości trwał 16h, licząc postoje i 3 krotne zmiany transportu. Z nocnego autobusu do tuk tuka, a na koniec do busika. Wszystko w tej cenie i pod okiem organizatorów. 

Ostani busik dowiezie Was pewnie na przystanek autobusowy na początku wioski. Nie dajcie się złapać na oferty kierowców tuk tuków, będą Was chcieli zawieźć pod hotel za sporą cenę, a wioska nie jest duża. Poza tym wiele hoteli oferuje transfer, warto dopytać się o to wcześniej. My szliśmy na piechotę około kilometr w pięknych okolicznościach przyrody 🙂

Do Kaho Sok można dojechać z innych popularnych miejscowości, takich jak Surat Thani, Krabi czy Phuket. 

Informacje o parku Khao Sok

Park narodowy Khao Sok to jeden z najstarszych lasów deszczowych na świecie i najbardziej mokrych regionów Tajlandii. Większość opadów występuje od końca kwietnia do grudnia, ale tak naprawdę nie ma sposobu, aby przewidzieć pogodę. Klimat jaki tam panuje pozwala cieszyć nam się niesamowitą zielenią przez cały rok. 

Park został założony w 1980 roku i jest ogromny, ponieważ zajmuje powierzchnię 739 km². W dżungli można spotkać tygrysy, lamparty, słonie, makaki czy niedźwiedzie malajskie.

Park Narodowy Khao Sok
Rejs po jeziorze Chiaw Lan Khao Sok
Rejs po jeziorze Chiaw Lan

Nocleg w miejscowości Khao Sok

Największa baza noclegowa jest w miasteczku Khao Sok, które znajduje się przy samym parku. Stąd do jeziora Chiaw Lan jest około 60km. Na miejscu można wynająć skuter i w około 1h dojechać do jeziora lub wykupić wycieczkę. O tym trochę niżej. 

Możemy Wam polecić dwa miejsca w których spaliśmy:
1. Khao Sok Jungle Huts Resort Dobrze zlokalizowany, oferuje małe domki w otoczeniu zieleni. Za 4 osobowy pokój płaciliśmy 25$

Resort Khao Sok
Khao Sok Jungle Huts Resort

2. Khao Sok Jungle Hostel Wersja bardziej ekonomiczna, łóżko w pokoju wieloosobowym. Bardzo czystko, przyjemnie, darmowa woda, szerokie łóżka oddzielone szafkami dzięki, dzięki czemu można poczuć większą prywatność. Cena 6$/os

hostel Khao Sok
Khao Sok Jungle Huts Resort

Ważne! Warto wymienić lub wypłacić trochę gotówki. Khao Sok to niewielka miejscowość i możecie nie znaleźć bankomatu, a kursy wymiany nie są korzystne. Najlepiej wypłacić coś przed przyjazdem w większych miejscowościach. 

Wypożyczenie skutera

Na miejscu wynajęliśmy skuter na 24h, żeby objechać okolicę i dojechać do jeziora Chiaw Lan. Najlepiej zapytać w hotelu kto wynajmuje skutery, lub przejść się po okolicy i popytać, my tak zrobiliśmy.
Koszt: 250฿
Pamiętajcie! Nigdy nie zostawiajcie paszportu pod zastaw. Najlepiej zróbcie kilka kopii, które możecie zostawić i pokazać paszport do wglądu.

Jezioro Chiaw Lan

Na początek należy zaznaczyć, że to jezioro nie powstało naturalnie. Swoje istnienie zawdzięcza wzniesionej w 1982 roku tamie Ratchaprapha, która przyczyniła się do zalania tutejszych lasów, sporą część wapiennych skał i pozwoliła na utworzenie rezerwatu przyrody. Tama został stworzona, aby generować energię, kontrolować powodzie, nawadniać ziemię i łowić ryby! Jezioro jest dużą częścią Parku Narodowego Khao Sok, a w najgłębszym miejscu ma 150 metrów. W pobliżu jeziora znajdują się również widowiskowe jaskinie.

Jezioro Chiaw Lan Khao Sok
Jezioro Chiaw Lan

Rejs po jeziorze Chiaw Lan

Jak już wpominaliśmy Park Narodowy Khao Sok można odwiedzić na dwa sposoby.
1. Kompletne pakiety wycieczek, które obejmują rejs po jeziorze, trekking w dżungli lub eksplorację jaskiń, wypożyczanie kajaków i jedzenie. Można też spędzić noc w domkach na wodzie. Ceny są różne i z tego co się dowiadywaliśmy, całodzienne wycieczki zaczynają się od 250zł za osobę. Dla nas było to zbyt drogie i nie byliśmy zainteresowani pełnym pakietem wycieczek z dużą grupą. 

2. Samodzielna organizacja.
Jeśli nie chcecie wybrać się na wycieczkę grupową a uwielbiacie zwiedzać w swoim tempie to idealna opcja dla Was! My również ją wybraliśmy, dlatego możemy o niej nieco więcej opowiedzieć.

Dojazd

Khao Sok
Okolice Khao Sok

Na początek wynajmijcie skuter! Aby dostać się od strony lądu do jeziora, należy dojechać do portu CheoLan Pier (Ratchaprapha Pier/ Marina), skąd wypływają wszystkie łódki. Jedzie się około godzinę, niesamowitą trasą w otoczeniu gór i bujnej roślinności. W pierwszą stronę było ciemno bo wyruszyliśmy o 5:00, ale w drodze powrotnej podziwialiśmy widoki 🙂

Łódka

Na miejscu lokalni rybacy wynajmują klasyczne tajskie łódki za 2000 ฿ za całą łódź. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie znalezienie innych osób, aby podzielić wspólne koszty. Warto przed wycieczką popytać innych turystów w hostelu lub w porcie, może ktoś chciałby podzielić z Wami łódź. My byliśmy w 6 osób z dwójką znajomych i parą poznaną dzień wcześniej. Tego samego dnia podeszło do nas jeszcze kilka osób, chcieli dzielić łódkę, więc jest to chyba popularna opcja:)

Khao Sok
Rejs po jeziorze

Rejs

Przy wypożyczaniu łódki ustalacie z kierowcą trasę i długość wycieczki. Nasz rejs trwał 3h i uważamy, że to wystarczy, aby zobaczyć najlepsze części. Wypłynęliśmy dosyć wcześnie i z samego rana było chłodno. Natomiast później wiatr dawał ochłodę w upalny dzień a widoki były jak z bajki.

Khao Sok
Khao Sok kajakKhao Sok

W połowie jazdy zatrzymaliśmy się w kurorcie z domkami nad jeziorem i wypożyczyliśmy kajaki, by popływać po okolicy! Nocleg w tych domkach jest możliwy, często jest w ofercie wycieczek zorganizowanych, których ceny zaczynają się od 350zł.

Uwaga: jedzenie nie jest wliczone w tę wycieczkę, więc o prowiant należy zadbać samemu 🙂

Khao Sok Koszty

250 ฿ wypożyczalnie skutera + 100฿ paliwo /2 osoby

300 ฿ park narodowy /za osobę

2000 ฿ Prywatna łódź z kierowcą (3 godz.) /6 osób

100 ฿ wypożyczenie kajaka na 30 min/2 osoby 

Przejażdżka na słoniu? Proszę NIE RÓB TEGO!

Khao Sok oferuje inne atrakcje, takie jak treking po dżungli, zwiedzanie jaskiń i nieszczęsna jazda na słoniach. Tak, nieszczęsna bo tego typu rozrywka jest praktykowana w wielu azjatyckich krajach i należy unikać jej jak ognia. Przejażdżka po dżungli na grzbiecie wielkiego słonia może wydawać się niezłą atrakcją, ale musimy pamiętać, że za chwilę naszej „przyjemności” zwierzęta płacą ogromną cenę.
Istniej wiele dowodów, że kręgosłup słonia nie jest przystosowany do wożenia na swoim grzbiecie turystów. Poza tym większość treserów w Azji południowo-wschodniej uważa, że aby słoń słuchał człowieka, najpierw musi się go bać…. Jest to cały rytuał: Phajaan czyli łamanie ducha.

Zapraszam także do pogłębienia tematu i przeczytania kilku artykułów:
Katarzyna Boni – „Zlamane dusze”
Phajaan, to słowo, które powinien znać każdy podróżnik
link do filmu, który pokazuje jak tresowane są słonie. UWAGA jest brutalny.

Pamiętajmy o świadomym podróżowaniu i o tym, by w wakacyjnym szale nie zgubić rozsądku i szacunku do zwierząt. 

 

Podróżnicze porady 

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway