Zrzut ekranu 2020-03-24 o 18.41.25

Gdzie rośnie najlepszy pieprz na świecie? | Kambodża

Czy zastanawialiście się, gdzie rośnie najlepszy pieprz na świecie? Znaleźliśmy takie miejsce !
KAMPOT znajduje się w południowo – zachodniej części Kambodży i będąc w tym kraju lub w sąsiednim Wietnamie, można pokusić się na wycieczkę, by skosztować podobno najlepszego pieprzu na świecie. 

Pieprz w Kambodży trochę historii

Pierwsze oznaki, że pieprz uprawiano na tych terenach pochodzą z czasów Angkoru (802 -1432 r.)  Prawdziwa „gorączka pieprzowa” rozpoczęła się w XIX wieku gdy francuscy koloniści dostali się do Kambodży. Na początku XX wieku rocznie produkowano kilka ton pieprzu. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić ile musi być przy tym pracy, a zwłaszcza przy zbiorach i obieraniu go z kiści! W 2019 roku roczna produkcja pieprzu wyniosła już 90 ton!

Dlaczego w Kampocie rośnie najlepszy pieprz?

Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze położenie. Plantacje znajdują się blisko morza co zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, panuje tutaj dobre nasłonecznienie, jest idealna gleba pod uprawę, a pora deszczowa odpowiednio ją nawadnia.

Po drugie, sposób uprawy i suszenia. Na co dzień, na plantacji pracuje kilkadziesiąt osób, które dogląda by krzewy miały odpowiednią ilośc wody i szkodniki ich nie niszczyły.  Natomiast przy zbiorach pracuje od 200 do 300 osób. Chodzi o ty, by jak najszybciej zebrać ziarna w odpowiednim momencie.
Uwaga! Tutaj nie ma maszyn, które pomagają w zbiorach, wszystko jest zbierane ręcznie.

Następnie, znów bez pomocy maszyn kiście ziaren są ręcznie obrywane, a pojedyncze ziarna pieprzu selekcjonowane. Trafiają do dwóch koszy z zielonymi lub czerwonymi ziarenkami. Kolejnym etapem jest suszenie. Znów wszystko dzieje się przy pomocy czyli słońca. Dzięki tej metodzie ziarna zachowują swoje naturalne aromaty. 

Aktualnie około 50% pieprzu z Kampot jest wysyłane do Unii Europejskiej, a około 20% eksportowane do innych krajów, głównie do USA, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, Hongkongu i Rosji. Pozostałe 30% jest konsumowane wewnętrznie.

Kolory pieprzu

Podobno pieprz jest jak wino, im krzaczki są starsze tym smak jest pełniejszy i wzrasta jego jakość. Tak jak pisałem wcześniej, na krzaczku znajdziemy dwa kolory ziaren. Zielony, którego jest zdecydowanie więcej i czerwony, którego jest mniej.
Jeśli obłupiemy czerwone ziarenka ze skórki i je ususzymy to dostaniemy biały pieprz. Z zielonych ziaren po odpowiednim przetworzeniu otrzymamy czarny pieprz. Próbowaliśmy wszystkich kolorów i nie spodziewaliśmy się, że sam pieprz może być tak pyszny. Najbardziej przypadły nam do gustu czipsy bananowe z czarnym pieprzem i mieszanka czarnego pieprzu z solą (coś pysznego!).

Le Plantation

Dookoła Kampotu znajduje się kilkaset plantacji, my zdecydowaliśmy się na odwiedzenie La Plantation. Wynajęliśmy skuterki i ruszyliśmy na podbój pieprzu. Jest to największa plantacja w regionie, którą prowadzi francuskie małżeństwo od 2013 roku. Aktualnie zajmuje powierzchnię 20 hektarów i rośnie na niej około 22 tysięcy krzewów pieprzu. Plantacja pracuje według zasad eko rolnictwa i w zgodzie z naturą. Została nagrodzona certyfikatem potwierdzającym organiczną uprawę oraz należy do towarzystwa gwarantującego oryginalność i jakość produktu. Plantacja organizuje darmowe zwiedzanie z przewodnikiem, który pokaże i opowie o każdym etapie uprawiania pieprzu.

Pieprz można kupić na miejscu w lepszych cenach niż np. w Europie:
Czarny około 15$ /1kg
Czerwony około 25$ /1kg
Biały około 28$ /1kg
Oczywiście nie trzeba kupować 1kg, dostępne są mniejsze opakowania liczone w gramach.

Jeżeli tylko macie możliwość, polecamy kupić prawdziwy pieprz z Kampot, ponieważ dzięki temu wspieramy lokalnych mieszkańców. Uprawa pieprzu jest w tym regionie głównym źródłem dochodu.

Na koniec zapraszamy na krótki vlog z wizyty na plantacji oraz pokażemy Wam  jak próbowaliśmy najpopularniejszego dania w regionie

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway