Azja, Kambodża

24 marca 2020

Gdzie rośnie najlepszy pieprz na świecie? | Kambodża

Czy zastanawialiście się, gdzie rośnie najlepszy pieprz na świecie? Znaleźliśmy takie miejsce !
KAMPOT znajduje się w południowo – zachodniej części Kambodży i będąc w tym kraju lub w sąsiednim Wietnamie, można pokusić się na wycieczkę, by skosztować podobno najlepszego pieprzu na świecie. 

Pieprz w Kambodży trochę historii

Pierwsze oznaki, że pieprz uprawiano na tych terenach pochodzą z czasów Angkoru (802 -1432 r.)  Prawdziwa „gorączka pieprzowa” rozpoczęła się w XIX wieku gdy francuscy koloniści dostali się do Kambodży. Na początku XX wieku rocznie produkowano kilka ton pieprzu. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić ile musi być przy tym pracy, a zwłaszcza przy zbiorach i obieraniu go z kiści! W 2019 roku roczna produkcja pieprzu wyniosła już 90 ton!

Plantacja pieprzu z góry najlepszy pieprz
Plantacja pieprzu z góry

Dlaczego w Kampocie rośnie najlepszy pieprz?

Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze położenie. Plantacje znajdują się blisko morza co zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, panuje tutaj dobre nasłonecznienie, jest idealna gleba pod uprawę, a pora deszczowa odpowiednio ją nawadnia.

najlepszy pieprz
Kampot

Po drugie, sposób uprawy i suszenia. Na co dzień, na plantacji pracuje kilkadziesiąt osób, które dogląda by krzewy miały odpowiednią ilośc wody i szkodniki ich nie niszczyły.  Natomiast przy zbiorach pracuje od 200 do 300 osób. Chodzi o ty, by jak najszybciej zebrać ziarna w odpowiednim momencie.
Uwaga! Tutaj nie ma maszyn, które pomagają w zbiorach, wszystko jest zbierane ręcznie.

Najlepszy pieprz
Najlepszy pieprz na świecie zbierany jest ręcznie

Następnie, znów bez pomocy maszyn kiście ziaren są ręcznie obrywane, a pojedyncze ziarna pieprzu selekcjonowane. Trafiają do dwóch koszy z zielonymi lub czerwonymi ziarenkami. Kolejnym etapem jest suszenie. Znów wszystko dzieje się przy pomocy czyli słońca. Dzięki tej metodzie ziarna zachowują swoje naturalne aromaty. 

Najlepszy pieprz
Segregacja

Aktualnie około 50% pieprzu z Kampot jest wysyłane do Unii Europejskiej, a około 20% eksportowane do innych krajów, głównie do USA, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, Hongkongu i Rosji. Pozostałe 30% jest konsumowane wewnętrznie.

Kolory pieprzu

Podobno pieprz jest jak wino, im krzaczki są starsze tym smak jest pełniejszy i wzrasta jego jakość. Tak jak pisałem wcześniej, na krzaczku znajdziemy dwa kolory ziaren. Zielony, którego jest zdecydowanie więcej i czerwony, którego jest mniej.
Jeśli obłupiemy czerwone ziarenka ze skórki i je ususzymy to dostaniemy biały pieprz. Z zielonych ziaren po odpowiednim przetworzeniu otrzymamy czarny pieprz. Próbowaliśmy wszystkich kolorów i nie spodziewaliśmy się, że sam pieprz może być tak pyszny. Najbardziej przypadły nam do gustu czipsy bananowe z czarnym pieprzem i mieszanka czarnego pieprzu z solą (coś pysznego!).

Najlepszy pieprz
Pieprz jest rośliną pnącą
Najlepszy pieprz
Ziarna pieprzu

La Plantation

Dookoła Kampotu znajduje się kilkaset plantacji, my zdecydowaliśmy się na odwiedzenie La Plantation. Wynajęliśmy skuterki i ruszyliśmy na podbój pieprzu. Jest to największa plantacja w regionie, którą prowadzi francuskie małżeństwo od 2013 roku. Aktualnie zajmuje powierzchnię 20 hektarów i rośnie na niej około 22 tysięcy krzewów pieprzu. Plantacja pracuje według zasad eko rolnictwa i w zgodzie z naturą. Została nagrodzona certyfikatem potwierdzającym organiczną uprawę oraz należy do towarzystwa gwarantującego oryginalność i jakość produktu. Plantacja organizuje darmowe zwiedzanie z przewodnikiem, który pokaże i opowie o każdym etapie uprawiania pieprzu. 

La Plantation

Najlepszy pieprz

Pieprz można kupić na miejscu w lepszych cenach niż np. w Europie:
Czarny około 15$ /1kg
Czerwony około 25$ /1kg
Biały około 28$ /1kg
Oczywiście nie trzeba kupować 1kg, dostępne są mniejsze opakowania liczone w gramach.

Jeżeli tylko macie możliwość, polecamy kupić prawdziwy pieprz z Kampot, ponieważ dzięki temu wspieramy lokalnych mieszkańców. Uprawa pieprzu jest w tym regionie głównym źródłem dochodu.

Na koniec zapraszamy na krótki vlog z wizyty na plantacji oraz pokażemy Wam  jak próbowaliśmy najpopularniejszego dania w regionie


Szukasz więcej informacji z Azji? 

Zajrzyj do innych postów:

Najpiękniejsze plaże na Sri Lance 

W poszukiwaniu słoni na Sri Lance

Adam’s Peak czyli święta góra dla wytrwałych

Ella – perełka Cejlonu! 7 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Elli

Borneo informacje praktyczne

Borneo w pigułce – co zobaczyć podczas 10 dniowego pobytu?

Nosacze Sundajskie na Borneo – czyli w królestwie Grażyny i Janusza 

Indonezja – GILI TRAWANGAN – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WYSPACH GILI

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie