Atrakcje Borneo – co zobaczyć podczas 10 dniowego pobytu?

Epidemiczne gatunki zwierząt i urozmaicone pod względem fauny i flory równikowe lasy deszczowe – tego właśnie możecie się spodziewać na Borneo. Atrakcje przyrodnicze, jakie tu znajdziecie, są bezsprzecznie wyjątkowe.

Jednak na Borneo atrakcje stworzone przez Matkę Naturę nie są jedynymi, które warto odwiedzić i docenić, gdyż jest tu także parę ciekawych miejsc, które są dziełem człowieka. W tym opisie przedstawimy Wam miejsca, które udało nam się zobaczyć podczas naszego 10-dniowego pobytu po Malezyjskiej części Borneo.

 

Atrakcje Borneo – stan Sarawak

Kuching – stolica Sarawak

Kuching jest stolicą stanu Sarawak i największym miastem w całym regionie. Po malajsku Kuching znaczy kot, dlatego w mieście jest wiele pomników kotów i muzeum kolekcjonujące rzeczy z nimi związane. Przez miasto przepływa rzeka Sarawak, a  wokół niej skupione jest nocne życie miasta.
Nie można zapomnieć też o znakomitym, ulicznym jedzeniu, które jak w całej Malezji jest świetne.

Dla nas Kuching był bazą wypadową do Bako National Park i Orangutan Semenggoh Wildlife Centre. W stanie Sarawak spędziliśmy 4 dni.

Park Narodowy Bako – dzikie atrakcje Borneo

Słynie z gęstej dżungli, gdzie można spotkać makaki, dzikie świnie i przede wszystkim nosacze sundajskie. Informacje o Bako National Park znajdziecie w osobnym wpisie o Nosaczach.

Orangutan Semenggoh Wildlife Centre – ośrodek dla orangutanów na Borneo

Wyspa Borneo to jedno z dwóch miejsc na świecie (drugie to Sumatra), gdzie można jeszcze spotkać, zagrożone wyginięciem orangutany na wolności. Orangutan Semenggoh Wildlife Centre to miejsce, które zajmuje się osieroconymi, porzuconymi lub uratowanymi z niewoli orangutanami. Często są rehabilitowanie i przygotowywane do samodzielnego życia. Orangutany żyją tam na wolności w swoim naturalnym środowisku bez klatek i ogrodzeń. Ludzie po prostu chronią je i pomagają w przetrwaniu.

W ośrodku Orangutan Semenggoh Wildlife Centre orangutany są karmione przez obsługę dwa razy dziennie o 9:00 i o 15:00. Dlaczego orangutany są dokarmianne? Las, który mieści się na terenie centrum jest na tyle mały, że nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości żywności dla tak dużej grupy orangutanów. Są one wywoływane przez trenerów, ale nie gwarantują, że się pojawią. Trafiliśmy na sezon owocowy i od kilku dni ich nie widziano. Sezon owocowy jest często równoznaczny z porą deszczową, co oznacza bogactwo egzotycznych smaków. Dzięki temu, orangutany same zdobywają pożywienie i rzadziej zaglądają na karmienie na terenie rezerwatu. My nie mieliśmy szczęścia i się nie pojawiły…  

link do oficjalnej strony

Bilet wstępu kosztuje 10 rm/os (9zł). Niestety z Kuching nie ma bezpośredniego autobusu. Można próbować autobusem do Kota Padawan i stamtąd Grabem dojechać do centrum. W jedną stronę jechaliśmy bus + grab za ok 15 rm/ 2 os, a wróciliśmy autostopem. 

Borneo – atrakcje stanu Sabah

Kota Kinabalu – stolica Sabah

Jest to stolica stanu Sabah, do którego dostaliśmy się samolotem. Zatrzymaliśmy się tylko na jedną noc w hostelu, by następnego dnia wyruszyć wypożyczonym autem w trasę. Obok parku Księcia Filipa znajduje się szeroka plaża, z której najlepiej widać zachód słońca. Nie mogliśmy odpuścić takiej okazji i rzeczywiście warto się tam wybrać, ale tłumy są niesamowite! Zaraz przy plaży po zachodzie słońca rozkładają się stragany z jedzeniem.

Nasza trasa na Borneo – atrakcje w innych częściach wyspy (5 dni): 

Semporna i Tun Sakran Marine – nurkowe atrakcje Borneo

Po kilkugodzinnej jeździe z Kota Kinabulu naszym pierwszym przystankiem jest Semporna – nurkowa atrakcja. Borneo jest znane z wyśmienitych miejsc do nurkowania, ale Semporna jest wyjątkowa, gdyż zaliczana jest do pierwszej dziesiątki najlepszych miejsc do nurkowania na świecie!

W lazurowej wodzie doskonale widać podwodny świat i jego bogactwo. W mieście nie znaleźliśmy nic specjalnego z wyjątkiem targu rybnego, meczetu i pływającej wioski. Natomiast nie miasto było naszym celem, tylko wycieczka po 4 wyspach należących do parku morskiego Tun Sakaran Marine, zwanego także „Parkiem Wysp Semporna”. Jest to archipelag 8 wysp, znajdujących się na morzu Celebes i największy park morski w Sabach.

Wycieczka do Parku Morskiego Tun Sakaran Marine

Niestety organizacja wyprawy do Tun Sakaran Marine samemu była bardzo droga, więc  byliśmy zmuszeni do skorzystania z wycieczki zorganizowanej. Cała nasza 10 osobowa grupa to byli turyści z Chin, którzy namiętnie uprzykrzali nam wycieczkę przez cały dzień.

Baju – morscy cyganie

Pierwszym przystankiem była wioska na wodzie, w której żyje etniczna grupa Baju.   To morscy nomadzi, którzy całe życie spędzają na wodzie, na łodziach, nurkując i łowiąc ryby. Posiadają niezwykłe umiejętności nurkowe, a najlepsi potrafią zejść pod wodę kilkanaście metrów pod wodę bez żadnego sprzętu. Każdy, niezależnie od wieku, musi tu umieć pływać, gdyż utrzymują się z rybołówstwa. 

Nie jesteśmy zwolennikami zarabiania przez biura grubego hajsu na życiu lokalnych ludzi, dlatego nie podobał nam się ten punkt wycieczki. Natomiast nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tak to będzie wyglądało. Gdy tylko wpłynęliśmy do wioski, wszystkie łodzie ruszyły w naszym kierunku. W łodziach były głownie dzieci, które już z daleka miały wystawioną rękę i prosiły o pieniądze, kolczyki, bransoletki, o wszystko. Nie był to przyjemny widok, gdy kilkuletnia dziewczynka trzyma młodsze rodzeństwo w jednej ręce, a drugą wystawia w naszym kierunku po jałmużnę. Byliśmy też świadkami jak jedna z naszych chińskich koleżanek z łódki dawała dzieciom papierosy zamiast pieniędzy… ?!

Wyspa Bohey Dulang, Borneo – atrakcje widokowe 

Kolejnym punktem wycieczki była wyspa Bohey Dulang, na której ze szczytu rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Droga na szczyt prowadzi przez dżunglę, a wilgotność daje popalić. Natomiast gorsze od lejącego się z nas potu są okrzyki, wrzaski i muzyka z prywatnych głośników chińczyków, którzy też wychodzili na szczyt. Po 30 minutowej wędrówce pośród rozwrzeszczanych Azjatów doszliśmy na szczyt, ale było jeszcze gorzej. Choć widok był tak niesamowity, że zwalał z nóg, nie wytrzymaliśmy tam długo..

Z informacji praktycznych – polecamy wziąć wodę i pełne obuwie, gdyż szlak nie nadaje się na klapki. 

Szkoda, że ludzie potrafią tak zepsuć wrażenia. Tam jest na prawdę tak pięknie!

Wyspa Pulau Matabuan i nurkowanie

Po wysiłku przyszła pora na lunch, który był w cenie wycieczki. Zjedliśmy go na małej, rajskiej wysepce pod palemką i był na prawdę smaczny. Po obiedzie mieliśmy kilka chwil na odpoczynek od naszej chińskiej wycieczki, więc trochę ochłonęliśmy. Po czym popłynęliśmy na snurkowanie w okolicach wyspy. Rafa koralowa w tych rejonach jest niesamowita i była to najlepsza część wycieczki.
Maski i płetwy w cenie wycieczki.

Sibuan

Ostatnim punktem była wyspa Sibuan, gdzie mieliśmy 45 minut plażowania.

Koszt wycieczki to 140zł (już po targowaniu), a czas wycieczki około 7/8 godzin. My przez złe towarzystwo nie wspominamy jej dobrze, ale może komuś się poszczęści i będzie lepiej.

Rejs po rzece Kinabatangan – wodne atrakcje Borneo

Kinabatangan jest to druga pod względem długości rzeka na Borneo, jak i w całej Malezji. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Sukau, gdzie wypłynęliśmy w dwu godzinny (wieczorny) rejs po rzece w głąb dżungli. Na łódce oprócz nas było jeszcze 6-cioro turystów, kapitan i przewodnik. Musimy powiedzieć, że zrobili super robotę wypatrując na brzegu schowane krokodyle i ptaki. Przewodnik dużo opowiadał o zwierzętach, które można tu zobaczyć i jak starają się chronić naturalne środowisko. A kogo można spotkać? Nosacze, makaki, egzotyczne ptaki, warany, dzikie słonie, krokodyle, węże, a jeśli ma się trochę szczęścia to orangutany.

Pierwsza część rejsu prowadziła przez bardzo szerokie koryto rzeki Kinabatangan, a następnie wpłynęliśmy w wąską rzeczkę prowadzącą w głąb dżungli. Ilość małp i odległość do jakiej mogliśmy podpłynąć, sprawiała, że widzieliśmy je bardzo dokładnie, dlatego było to super przeżycie. Podziwialiśmy je zachowując się bardzo cicho i robiliśmy im zdjęcia, a one z lekkim zaciekawieniem przyglądały się nam.

Rejs łodzią po wodach rzeki Kinabatangan, to świetna okazja do zobaczenia wielu fascynujących okazów lokalnej flory i fauny. A co najlepsze? W ich naturalnym środowisku.

Koszt rejsu to 60 rm/os (56zł). Jest też możliwość nocowania w drewnianych bungalowach i wyprawa na poranny rejs po rzece.

Rainforest Discovery Center, Borneo – atrakcje w lasach deszczowych

Dla chwili wytchnienia od upałów warto udać się na spacer do parku lasów deszczowych, gdzie na kładkach w koronach drzew można z bliska zobaczyć kilkaset gatunków roślin, owadów czy wiele gatunków ptaków. Jeśli będziecie mieć dużo  szczęścia, to może nawet zobaczycie orangutany. 

Wstęp 15rm

Labuk Bay Proboscic Monkey Sanctuary 

Jest to rezerwat w prywatnej posiadłości, położonej na terenie plantacji palmy olejowej i to tu zobaczyliśmy nosacze z bliska. Wszystkie informacje na ten temat, umieściliśmy w specjalnym wpisie o nosaczach.

Co jeszcze zwiedzić na Borneo? Atrakcje, które tu spotkacie, są wręcz niepoliczalne!

Na Borneo jest zdecydowanie więcej miejsc do odwiedzenia! Jest to idealne miejsce do nurkowania, zwłaszcza w okolicach wyspy Sipadan, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Miłośnicy górskich wypraw też znajdą coś dla siebie – Góra Kinabalu (4095 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Borneo i całego archipelagu Malajskiego. Borneo oferuje też bajkowe jaskinie parku Mulu i wiele innych atrakcji.

Podobne wpisy
3 odpowiedzi
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY