Borneo – informacje praktyczne

Borneo to największa wyspa archipelagu Malajskiego i całej Azji. Jest jeszcze lepiej! To trzecia co do wielkości wyspa na świecie (po Grenlandii i Nowej Gwinei). Jej powierzchnia jest dwa razy większa od Polski i wynosi aż 740 000 km2! Na wyspie znajdują się dwa stany należące do Malezji, nieduże państwo Brunei, a jej południowa część podlega Indonezji. Borneo zachwyca swoimi krajobrazami, gdyż ekosystem, który tam panuje jest jednym z najbardziej zróżnicowanych i bogatych na świecie. Ze względu na ten wyjątkowy klimat możecie tam spotkać wiele rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. orangutany, makaki czy słynne nosacze sundajskie, a także największy kwiat na świecie, czyli bukietnicę Arnolda.

Borneo – kiedy jechać na wyspę?

Średnia temperatura na wyspie wynosi ok. 30°C i nigdy nie spada poniżej 20°C. Klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza i opadami (zazwyczaj krótkie i intensywniejsze w porze deszczowej).

Wiele osób nas pytało, kiedy najlepiej jechać na Borneo. Najlepszym terminem na wyjazd do Borneo będzie pora sucha, która trwa od marca do września. Jednak musicie wziąć pod uwagę, że wyspa jest dość mocno zróżnicowana klimatycznie i w niektórych regionach pogoda znacznie się różni.

My odwiedziliśmy wyspę w grudniu i prawie codziennie padało. Co prawda, były to krótkie i intensywne opady, po których zawsze wychodziło słońce. Dlatego nie narzekaliśmy za bardzo.

Jak dostać się na Borneo?

Z Polski nie ma lotów bezpośrednich, więc najlepiej dostać się do Singapuru lub Kuala Lumpur. Stamtąd możecie wykupić lot do stanów Sarawak i Sabah, które należą do Malezyjskiej części Borneo. Oba regiony są dobrze skomunikowane z resztą Azji, a tamtejsze ceny biletów na Borneo zaczynają się od 100 zł w dwie strony.

Podpowiedź: Najtańsze loty możecie upolować z Kuala Lumpur!

Największe lotniska w Stanie Sarawak i Sabah mieszczą się odpowiednio w Kuching i Kota Kinabulu. Jeśli będziecie więc szukać lotów z Azji to właśnie do tych miejsc. Wiele połączeń znajdziecie na stronie AirAsia lub Malindo Air.

My kupiliśmy loty z Kuala Lumpur do Kuching w cenie 220zł za osobę w dwie strony, by przez 10 dni odkrywać Borneo.

Myśleliśmy, że ze stanu Sarawak do Sabah przedostaniemy się autobusem, gdyż na mapie miejsca wydawały się być blisko siebie. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy do pokonania mieliśmy ponad 1100km i kilkanaście godzin w autobusie. Po szybkiej kalkulacji cenowo-czasowej postawiliśmy na samolot i po kilku dniach zwiedzania stanu Sarawak, polecieliśmy do Kota Kinabalu. 

Nasze bilety lotnicze z Sarawak do Kota Kinabulu liniami Malindo Air kosztowały 400zł/2os + bagaż w dwie strony (lot kupiliśmy dzień wcześniej).

Wiza do Borneo

Na Borneo nie jest wymagana wiza i wystarczy paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Waluta

W malezyjskiej części Borneo walutą jest ringgit malezyjski (MYR). 1RM = 0,9ZŁ. W większych miastach nie ma problemów z wypłatami z bankomatów, więc spokojnie można wziąć karty.

Religia w Malezji

Przeważającą religią w Malezji jest islam sunnicki, a drugą buddyzm. Jednak nigdzie nie odczuwaliśmy niechęci ze względu na inne wyznanie, a wszyscy, których spotkaliśmy byli bardzo otwarci i przyjacielscy.

Poruszanie się po wyspie Borneo

Wyspa Borneo jest ogromna, ale jej komunikacja jest dość sprawna. W okolicy Kuching możecie przemieszczać się do większości miejsc autobusem, jednak brakuje linii do centrum rehabilitacji orangutanów. Natomiast w Kota Kinabalu kilka razy korzystaliśmy z aplikacji Grab (azjatycki Uber), która funkcjonuje na Malezji całkiem dobrze.

Ze względu na odległości pomiędzy dwoma stolicami stanów na Borneo, polecamy korzystać z samolotu. Macie do wyboru kilka lotów dziennie, a ceny są bardzo przystępne. Sprawdzaliśmy także autobusy z Kuching do Kota Kinabalu, jednak ich rozkład, czas odjazdu oraz ceny w ogóle nam nie odpowiadały.

Nas na Borneo kilka razy uratował autostop, który tutaj, jak i w całej Malezji działa bardzo sprawnie.

Dla nas najlepszą opcją poruszania się po wyspie Borneo był samochód. Wynajęliśmy auto na 5 dni, dzięki czemu mieliśmy całkowitą wolność, a także nocleg na 3 noce.

Dodatkowo, litr benzyny na Borneo kosztuje zaledwie 2,20 zł, więc mogliśmy jeździć i jeździć do przeróżnych części wyspy.🙂
Koszt wypożyczenia: 530rm/5dni (480zł)
Paliwo:160rm (150zł), przejechaliśmy 1300km

Uwaga: Ruch na Borneo jest lewostronny.

Noclegi na Borneo

Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy za pośrednictwem portalu booking.com lub agoda.com. Ceny noclegów na Borneo są nieco wyższe niż w kontynentalnej części Malezji, ale nie ma tragedii. My płaciliśmy od 8-11$ za noc/pokój.

Przykładowy nocleg w Sandakan: Oceanus Backpackers, 11$ za pokój z klimatyzacją, współdzielonym salonem i widokiem na ocean.

link do noclegu

Ceny jedzenia

Jest nieco drożej niż na kontynencie, ale wciąż uważamy, że tragedii nie ma 

🙂

Cena jedzenia na Borneo w lokalnych miejscach to około 8-15 rm. Większość potraw jest podobna to tego, co próbowaliśmy w Malezji, czyli wszystko na bazie ryżu i makaronu.

  • Polecamy grillowane szaszłyki z sosem orzechowym – satay. /od 1RM za sztukę
  • Warto spróbować wan tan mee – makaron w sosie sojowym z dodatkami./ od 7RM za porcję
  • woda (1,5 l) – 2 RM 
  • soki od 4 RM
  • coca-cola: 2 RM

Jeśli jedziecie na Borneo i chcecie poznać ciekawe miejsca, w których warto się zatrzymać podczas podróży, to koniecznie zobaczcie nasze posty:

  • Co zwiedzić na Borneo? – w tym poście pokazujemy Wam najpiękniejsza miejsca wyspy Borneo, które zdecydowanie warto odwiedzić. W artykule znajdziecie opis m.in. takich atrakcji jak: Centrum Rehabilitacji Orangutanów, ciekawe miejsca Kota Kinabulu czy nasze spotkanie z etniczną grupą Baju.
  • Nosacz Sundajski skąd pochodzi stereotypowy Janusz? – tutaj znajdziecie naszą relację ze spotkania z nosaczami sundajskimi. Odwiedziliśmy Park Narodowy Bako, w którym maja one swoje naturalne środowisko i można w nim spotkać nie tylko epidemiczne gatunki małp z Borneo, lecz także inne gatunki zagrożonych wyginięciem zwierząt!
Podobne wpisy
5 odpowiedzi
  1. czy możecie jakoś pomóc w kwestii wynajmu auta na Borneo?. Jak firma? czy rezerwowaliscie na miejscu czy z wyprzedzeniem przez jakaś stronkę? duży depozyt na karcie biorą?

    1. Hej, rezerwowaliśmy na miejscu w hostelu w Kota Kinabalu, bez wyprzedzenia. Niestety nie pamiętam jaka firma, bo skorzystaliśmy z opcji w hostelu, ale mam numer telefonu +60125020608. Pisaliśmy na WhatsApp. Depozyt 250RM w gotówce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY