Azja, Borneo

17 lipca 2019

Borneo informacje praktyczne

Borneo to największa wyspa archipelagu Malajskiego i całej Azji. Jest jeszcze lepiej! To trzecia co do wielkości wyspa na świecie (po Grenlandii i Nowej Gwinei). Borneo jest dwa razy większe od Polski. Znajdują się na niej dwa stany należące do Malezji, nieduże państwo Brunei, a południowa część podlega Indonezji. Ekosystem tam panujący należy do jednego z najbardziej zróżnicowanych i bogatych na świecie. Znajdziesz tutaj, orangutany, nosacze ale też największy kwiat na świecie.

Kiedy jechać na Borneo?

Średnia temperatura na wyspie wynosi ok. 30°C i w sumie nigdy nie spada poniżej 20°C. Klimat na Borneo charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza i opadami (zazwyczaj krótkie i intensywniejsze w porze deszczowej).

Najlepszym terminem na wyjazd do Malezji będzie pora sucha, od marca do września. Natomiast wyspa jest zróżnicowana klimatycznie i w niektórych rejonach pogoda znacznie się różni.
My byliśmy w grudniu i prawie codziennie padało. Były to krótkie, ale intensywne opady, po których za chwilę wychodziło słońce. Nie narzekaliśmy jakoś bardzo 🙂

Wyspa Sibuan, Borneo
Wyspa Sibuan, Borneo

Jak dostać się na Borneo?

Z Polski nie ma lotów bezpośrednich, więc najlepiej dostać się do Singapuru lub Kuala Lumpur. Sarawak i Sabah to dwa stany należące do Malezyjskiej części Borneo. Są dobrze skomunikowane z resztą Azji, a bilety zaczynają się od 100zł w dwie strony. Najtańsze opcje można upolować z Kuala Lumpur!
Największe lotniska w tych stanach mieszczą się w Kuching (Sarawak) i w Kota Kinabalu (Sabah), więc do tych miast znajdziecie wiele połączeń min. na stronie AirAsia lub Malindo Air.

Lot na Borneo
Lot na Borneo

My kupiliśmy loty z Kuala Lumpur do Kuching za 220zł/os w dwie strony, by przez 10 dni odkrywać Borneo. Myśleliśmy, że ze stanu Sarawak do Sabah przedostaniemy się autobusem, wydawało się blisko siebie. Jakie było nasze zaskoczenie, że do pokonania mieliśmy ponad 1100km i kilkanaście godzin w autobusie. Po szybkiej kalkulacji cenowo-czasowej, postawiliśmy na samolot i po kilku dniach zwiedzania stanu Sarawak, polecieliśmy do Kota Kinabalu. Nasze bilety z Malindo Air kosztowały 400zł/2os + bagaż w dwie strony (lot kupiliśmy dzień wcześniej).

Wiza

Na Borneo nie jest wymagana wiza, wystarczy paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Waluta i wypłaty z bankomatów

W malezyjskiej części Borneo walutą jest ringgit malezyjski (MYR). 1RM= 0,9ZŁ. W większych miastach nie ma problemów z wypłatami z bankomatów, więc spokojnie można wziąć karty.

Malezyjska waluta

Religia

Przeważającą religią w Malezji jest islam sunnicki, a drugą buddyzm. Nigdzie nie odczuwaliśmy niechęci ze względu na inne wyznanie, a wszyscy których spotkaliśmy byli bardzo otwarci i przyjacielscy! 

Meczet w Kota Kinabalu i kolacja z lokalnymi, Borneo
Meczet w Kota Kinabalu i kolacja z lokalnymi, Borneo

Poruszanie się po wyspie Borneo

Wyspa jest ogromna, komunikacja w okolicy Kuching funkcjonuje wg nas dostatecznie (brak autobusu do centrum orangutanów). W Kota Kinabalu korzystaliśmy kilka razy z aplikacji Grab (azjatycki Uber) funkcjonuje bardzo dobrze. Ze względu na odległości najlepiej poruszać się między dwoma stolicami stanów samolotem, jest kilka lotów dziennie, a ceny są przystępne. Sprawdzaliśmy też autobusy jednak rozkład, czas dojazdu i ceny w ogóle nam nie pasowały. Autostop na Borneo jak i w całej Malezji, działa bardzo sprawnie, więc często ratował nas z opresji.

Borneo, Autostop
Autostop

Dla nas najlepszą opcją poruszania się był samochód. Wynajęliśmy auto na 5 dni, które dało nam całkowitą wolność i zapewniło nocleg na 3 noce. Dodatkowo litr benzyny kosztuje 2.20zł więc można jeździć i jeździć 🙂
Koszt wypożyczenia: 530rm/5dni (480zł)
Paliwo:160rm (150zł), przejechaliśmy 1300km

  • Ruch na Borneo jest lewostronny
Nasza fura i widoki po drodze

Noclegi

Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy za pośrednictwem portalu booking.com lub agoda.com. Ceny noclegów na Borneo są nieco wyższe, niż w kontynentalnej części Malezji, ale nie ma tragedii. My płaciliśmy od 8-11$ za noc/pokój

Przykładowy nocleg w Sandakan: Oceanus Backpackers, 11$ za pokój z klimatyzacją, wspóldzelnonym salonem i widokiem na ocean.

Borneo, Sandakan, Oceanus Backpackers,
Sandakan, Oceanus Backpackers,

link do noclegu

Ceny jedzenia

Jest nieco drożej niż na kontynencie, ale wciąż uważamy, że tragedii nie ma 🙂 Cena za posiłek w lokalnych miejscach to ok 8-15 rm. Większość potraw jest podobna jak w Malezji, czyli wszystko na bazie ryżu i makaronu.

  • Polecamy grillowane szaszłyki z sosem orzechowym – satay. /od 1RM za sztukę
  • Oraz wan tan mee – makaron w sosie sojowym z dodatkami./ od 7RM za porcję
  • woda (1,5 l) – 2 RM 
  • soki od 4 RM
  • coca-cola:  2 RM;

Kolejna część ->

Borneo w pigułce – co zobaczyć podczas 10 dniowego pobytu?

 

_________________________________________________________________________________________

Szukasz więcej informacji o Borneo?
Zajrzyj do innych postów:

Borneo w pigułce – co zobaczyć podczas 10 dniowego pobytu?

Nosacze Sundajskie czyli w królestwie Janusza i Grażyny 

GINĄ ZIELONE PŁUCA ZIEMI – Wycinka lasów na Borneo

Borneo
Borneo

 

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie