sefie

Nosacze Sundajskie na Borneo – czyli w królestwie Janusza i Grażyny.

Będąc na Borneo, nie mogliśmy przejść obojętnie obok możliwości spotkania się z popularną rodzinką Januszy, czyli nosaczami sundajskimi. Ahh.. Gdyby oni wiedzieli jak popularni są w Polsce 😀

Nosacze Sundajskie są gatunkiem endemicznym, co znaczy, że można je spotkać tylko na Borneo. Niestety, jak wspominaliśmy wyniszczanie wyspy bardzo odbija się na wielkości populacji. By chronić gatunek powstają parki narodowe i rezerwaty gdzie zwierzaki są bezpieczne i mogą w miarę spokojnie żyć w naturalnym środowisku. Decydujemy się odwiedzić dwa miejsca: 

  • Bako National Park 
  • Labuk Bay gdzie znajduje się sanktuarium nosaczy

Bako National Park (Sarawak)

Niecałe 25 km na północ od Kuching znajduje się Bako National Park. Znajdziemy tam liczne trasy trekingowe, o różnych stopniach trudności. W parku, można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, takie jak: Nosacze Sundajskie, makaki, dzikie świnie, dzioborożce, węże, warany, lotokoty i niezliczone ilości ptaków, gadów i płazów.

Jak dojechać ?

Z miasta Kuching do parku, można dostać się jedynie autobusem lub grabem. Do parku dojeżdża czerwony autobus o numerze 1 z centrum miasta (zapytaj lokalnych gdzie dokładnie jest przystanek) bilet w jedną stronę kosztuje 5 rm/os. (grudzień 2018 1rm-0.90zł)

Podróż  trwa około godziny, autobus zatrzymuje się przy wejściu do parku gdzie kupujemy bilet i wsiadamy do łódki, którą płyniemy do parku. Nie ma innej możliwości wejścia do parku niż rejs łódką. Bilet wstępu plus współdzielona łódka, to koszt na osobę 80 rm. 

Jak zwiedzać park ?

Po dotarciu do na teren parku, dostajemy mapę i wpisujemy się na listę odwiedzających. Następnie zaznaczamy, którym szlakiem chcemy iść. W przeszłości zdarzało się, że turyści gubili się lub temperatura w dżungli ich wykańczała i potrzebowali pomocy. 

Do wyboru mamy  kilkanaście tras,  są bardzo zróżnicowane i przejście zajmuje od godziny nawet do kilku godzin. My decydujemy się na 2 godzinną trasę do Pandan Kecil i Pandan Besar. Po drodze mamy ogromne szczęście i udaje nam się zobaczyć nosacza podczas popołudniowej drzemki. 

Ciekawą opcją jest zostać w parku na noc i z przewodnikiem wybrać się na nocny treking, wtedy jest duża szansa na spotkanie wielu zwierząt. Trochę teraz żałujemy, że tego nie zrobiliśmy, więc jak będziecie planować wyjazd tam to koniecznie zostańcie w parku na noc. 

Polecamy wziąć pełne buty i wysokie skarpetki (czasem pijawki lubią się przyczepić).
Pamiętajcie też o zabraniu dużej ilości wody. Trasy nie są trudne, ale jest bardzo duża wilgotność powietrza i upał, dają popalić

Na plaży, czeka na nas nasz kapitan i wracamy ostatnią łódką, która odpływa z parku o 15:00. Busy są dopasowane do godzin pracy parku, więc bez problemu wracamy do Kuching.

Cała wycieczka zajęła nam ok 7 godzin, wracamy szczęśliwi, że udało nam się spotkać Nosacza w swoim naturalnym środowisku, ale nam to nie wystarcza i jedziemy w kolejne miejsce!
więcej informacji na oficjalnej stronie

Sepilok Bay Proboscis Monkey Sanctuary (Sabah)

We wschodniej części wyspy, znajduje się miejsce, gdzie nosacze mają swój kawałek dżungli. Niestety tylko mały obszar ponieważ, wszędzie dookoła dżungla jest karczowana i w jej miejsce sadzone są palmy olejowe. Sam dojazd do rezerwatu szokuje, ponieważ drogą ciągnie się kilkanaście kilometrów wśród plantacji i na własne oczy widzimy skale zniszczenia…
wycinka lasów na Borneo

Tu kiedyś była dżungla

Jak dojechać ?

Z Kota Kinabalu do sanktuarium jest aż, 300 km. Warto przyjechać dzień wcześniej i nocować w Sandakan. Z Sandakan jedziemy niecałą godzinkę. Widzieliśmy, że są organizowane wycieczki do sanktuarium ale polecamy wynająć samochód i nie być ograniczonym czasowo. 

Sanktuarium

W rezerwacie znajdują się dwie platformy gdzie nosacze są dokarmiane 2 razy dziennie. Pierwsze karmienie na platformie A jest o 9, a następne o 13. Na platformie B odbywa się o godzinie 11:00 i 14:00. Pojawiamy się już o 8:30 i czekamy. Mamy wrażenie, że dzisiaj jest zamknięte, ponieważ nie ma żadnych turystów. Na nasze szczęście kilka minut przed 9 pojawiają się pracownicy z dużymi tacami, na których są naleśniki i ogórki (sic!). Okazuje się, że jesteśmy całkowicie sami, a na platformie na śniadanie czeka ok 40 nosaczy.  

Autkiem jedziemy na platformę B na drugie karmienie o 11:00. Warto przyjechać ok 30 minut wcześniej i zobaczyć film poświęcony nosaczom. O ich zwyczajach, zasadach w stadzie i ich historii w tej części wyspy. Na drugiej platformie jest już więcej turystów ale nie przeszkadza to i spokojnie podglądamy śniadanie u nosaczy. 

Wstęp kosztuje 60 rm od osoby +10 rm za robienie zdjęć

 

Kilka ciekawostek o Nosaczach: 

  1. Nosacze żyją w stadzie, którym rządzi samiec alfa. Musi mieć on największy nos i brzuch, a w dodatku być silny, by móc rywalizować z innymi samcami. 
  2. Każdy samiec ma kilkanaście żon, o które się troszczy. 
  3. Szef stada musi zadbać o dostęp do wody oraz zapewnienie jedzenia dla wszystkich.
  4. Podczas posiłków tata nosacz pierwszy zasiada do jedzenia, a dopiero później dołącza reszta rodzinki.
  5. Łatwo jest rozróżnić samice od samców ponieważ, mają one dużo mniejsze noski i brzuszki.

Przygoda z Nosaczami

Jeśli planujecie pobyt na Borneo koniecznie odwiedźcie te dwa miejsca! Na prawdę jest to niezapomniane przeżycie. Nosacze nie są płochliwe, więc można je z bliska podpatrywać. Tylko pamiętajcie, że nie można ich dotykać i dokarmiać. Jeśli uda nam się wrócić na Borneo to na pewno pojedziemy jeszcze raz się z nimi spotkać.  

 

_________________________________________________________________________________________

Szukasz więcej informacji o Borneo?
Zajrzyj do innych postów:

Borneo informacje praktyczne

Borneo w pigułce – co zobaczyć podczas 10 dniowego pobytu?

GINĄ ZIELONE PŁUCA ZIEMI – Wycinka dżungli na Borneo

 

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway