Azja, Sri Lanka

14 stycznia 2019

Ella – perełka Cejlonu! 7 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Elli

Sri Lanka to niesamowita wyspa. Jest tak różnorodna i ciekawa, że możemy o niej mówić godzinami. Dziś opowiemy Wam o miasteczku Ella, znajdującym się w otoczeniu zielonych plantacji herbaty. Panuje tu niesamowity klimat, co daje wytchnienie od innych części wyspy, gdzie panuje upał i spora wilgotność.
ella
Ella

7 rzeczy które musisz zrobić będąc w Elli

1. Wynająć skuter 

Jest to najlepszy sposób, aby przemieszczać się  po górach i dolinach wokół Elli. Wszystkie miejsca, które warto zobaczyć są oddalone od siebie. Dojście do każdego z nich zajęło by sporo czasu, ewentualnie można wynająć tuk tuka. W centrum znajdziecie kilka wypożyczalni lub możecie zapytać swoich hostów, bez problemu Wam pomogą i zorganizują skuter. Nasz czekał o 9:00 przed guesthousem, tak jak prosiliśmy.
Koszt 1000 rupi/20zł za dzień

ella-skuter
Nasz skuter

2. Przejść się po Demadora Nine Arch Bridge

Wizytówka Elli, przez niego przejeżdża słynny niebieski pociąg. Architektoniczny majstersztyk, ma 91 metrów długości i 24 metry wysokości.  Zlokalizowany w sercu dżungli. Dookoła znajdziecie kilka miejsc skąd można podziwiać przejeżdżające pociągi (sprawdźcie wcześniej rozkład jazdy!). Dookoła mostu na stromych zboczach znajdują się pola herbaty. Wśród lokalnych znany jest jako Nine Skies Bridge”.
Jak tam dotrzeć?
Są dwie trasy. Jedna prowadzi przez las [trasa1], dojście zajmuje ok 15 minut. natomiast drugą dojedziecie prawie pod sam most [trasa2]
Koszt: 0zł

Widok na słynny niebieski pociąg
Nine Arch Bridge
Widok z dołu
Nine Arch Bridge
Nine Arch Bridge

3. Nakarmić małpy i zobaczyć wodospad Rawana. 

Po drodze z Wellawaya do Ella po lewej stronie, zobaczycie pierwszą atrakcję- Rawana Falls, bardzo przyjemny wodospad gdzie na chwilkę można się zatrzymać i popatrzeć. Dość skomercjalizowana strefa i dużo turystów, ale na jednym ze straganów, można spotkać sprzedawcę, który mówi w kilku językach w tym po polsku i ma polskie banknoty! Dookoła krąży dużo małp, które nie boją sie turystów, a nawet odważnie chodzą między ludźmi. Są cwane i pazerne na jedzenie, Paweł chciał jednej dać banany, jednego miał w ręce, a drugiego w siateczce. Wstrętny małpiszon jedną łapą porwał banana, a drugą siatkę i w ciągu kilku sekund było po bananach.
Koszt 0 zł

Wodospad Rawana
Makaki

4. Przejechać się pociągiem z Elli do Kandy 

Magia niebieskiego pociągu jest znana na całej wyspie i nie tylko. Kto by nie chciał, siedzieć w otwartych drzwiach pociągu i z tej perspektywy oglądać świat? Podróż z Elli do Kandy zajmuje 7 godzin. Po drodze pociąg przejeżdża prze Nuwara Eijla (centrum wytwarzania herbaty) oraz Hatton skąd można zdobyć Adam’s Peak. Pociągi wyruszają według tego rozkładu. Do wyboru jest druga i trzecia klasa, my jak zwykle wybraliśmy 3 i nie żałujemy!! Podczas podróży, poznaliśmy byłą nauczycielkę angielskiego, z którą gawędziliśmy o Sri Lance i Polsce przez prawie całą trasę. W takim towarzystwie, 4 godziny minęły nam raz dwa.
Nie można też zapomnieć o widokach, które są jak z bajki!!! Zdecydowanie jedno z naszych ulubionych wspomnień.
Koszt: bilet 3 klasy Ella-Hatton 2zł, 2 klasa: 4,5zł

Nasza cudowna towarzyszka podróży Irina <3
Wolność
Niesamowite widoki
ella-rozkład-ceny
Rozkład jazdy i cennik, pociągów odjeżdżających z Elli

5. Wejść na mały Adam’s Peak 

Jest to najłatwiejsze wejście, w porównaniu do Adam’s Peak i Ella Rock. Wejście znajduje się w hotelu 98 Acres Resort&Spa, większość trasy idzie się alejką wśród pól herbaty. Jest to super okazja do podglądania jak w tradycyjny sposób kobiety zbierają ręcznie herbatę. Samo dojście zajmuje ok 30 minut i nie jest bardzo męczące, ale warto wziąć butelkę wody, szczególnie w upalny dzień. Na szczycie jest kapliczka z pomnikiem buddy, a dookoła powiewają modlitewne chorągiewki. Widok zapiera dech w piersiach, bo można stąd zobaczyć Ella Rock i wszędzie dookoła pola herbaty.
Koszt: 0zł

Widoki ze szczytu
Górzyste tereny
Little Adam’s Peak

6. Zobaczyć plantacje herbaty

Najlepiej pytać miejscowych, gdzie w Elli można zobaczyć fabrykę herbaty, my odwiedziliśmy taką w Kandy (okazało się dużo ciekawsze niż muzeum herbaty). Jeśli wam się poszczęści usłyszycie w jaki sposób jest produkowana herbata, jakie są jej rodzaje i dlaczego lepiej nie kupować herbaty w sklepach od najpopularniejszych producentów 🙂 Jeśli nie masz ochoty odwiedzać fabryki, możesz wybrać się na spacer  wśród niezliczonych krzaczków herbaty.

Ella plantacje herbaty
Fabryka herbaty w Kandy

7. Wejść na Ella Rock 

Obok Little Adam’s Peak jest to drugi szczyt, na który warto wejść. Treking z centrum miasta zajmuje  ok 3-4 godzin, cała trasa ok 10km. Na szczycie znajduje się punkt widokowy skąd roztacza się piękna panorama na okolicę.

_________________________________________________________________________________________

Szukasz więcej informacji o Sri Lance?
Zajrzyj do innych postów:

Najpiękniejsze plaże na Sri Lance 

W poszukiwaniu słoni na Sri Lance

Adam’s Peak czyli święta góra dla wytrwałych

 

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie