Ella – perełka Cejlonu! 7 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Elli

Sri Lanka to niesamowita wyspa. Jest tak różnorodna i ciekawa, że możemy o niej mówić godzinami. Natomiast dziś opowiemy Wam o miasteczku Ella, które  znajduje się w otoczeniu zielonych plantacji herbaty. Bezsprzecznie panuje tu niesamowity klimat, co daje wytchnienie od innych części wyspy, gdzie upał i spora wilgotność powietrza często dają w kość.

7 rzeczy, które musisz zrobić będąc w miasteczku Ella

1. Wynająć skuter 

Ze względu na to, że wszystkie miejsca, które warto zobaczyć w Elli są oddalone od siebie, warto wynająć skuter. Bezsprzecznie jest to najlepszy sposób do przemieszczania się po górach i dolinach. Na skuterze możecie szybko dotrzeć do miejsc, do których na piechotę dojście zajęłoby dosłownie pól dnia. Ewentualnie można też wynająć tuk tuka.

W centrum miasteczka Ella znajdziecie kilka wypożyczalni lub możecie zapytać swoich hostów z pewnością Wam pomogą i zorganizują skuter. Nasz czekał o 9:00 przed guesthousem, tak jak prosiliśmy.

Koszt: 1000 rupi/20 zł za dzień

2. Przejść się wizytówce miasta Ella – Demadora Nine Arch Bridge

Bezsprzecznie Demadore Nine Arch Bridge to wizytówka Elli. Ze względu na to, że przejeżdża tamtędy niebieski pociąg, to możecie dość łatwo się tam dostać.

Ten architektoniczny majstersztyk ma 91 metrów długości i 24 metry wysokości.  Zlokalizowany w sercu dżungli, skąd dookoła znajdziecie kilka miejsc, z których można podziwiać przejeżdżające pociągi (sprawdźcie wcześniej rozkład jazdy!).

Co więcej, w okolicy mostu Demadora Nine Arch na stromych zboczach znajdują się pola herbaty. Wśród lokalnych most znany jest jako ,, Nine Skies Bridge”.
Jak tam dotrzeć?
Są dwie trasy. Jedna prowadzi przez las [trasa1], dojście zajmuje ok 15 minut. natomiast drugą dojedziecie prawie pod sam most [trasa2]

Koszt: 0zł

3. Nakarmić małpy i zobaczyć wodospad Rawana. 

Po drodze z Wellawaya do Ella po lewej stronie  zobaczycie pierwszą atrakcję – Rawana Falls.

Jest to bardzo przyjemny wodospad, gdzie na chwilkę można się zatrzymać i popatrzeć. Ze względu na dużą popularność tej atrakcji miasteczka Ella, strefa jest dość skomercjalizowana i chodzi tu dużo turystów. Jednak na jednym ze straganów można spotkać sprzedawcę, który mówi w kilku językach w tym po polsku i ma polskie banknoty! 

Dookoła miejsca krąży dużo małp, które nie boją się turystów, a nawet odważnie chodzą między ludźmi. Są cwane i pazerne na jedzenie – gdy Paweł chciał jednej dać banany, jednego miał w ręce, a drugiego w siateczce. Wstrętny małpiszon jedną łapą porwał banana, a drugą siatkę i w ciągu kilku sekund było po bananach.


Koszt: 0 zł

4. Przejechać się niebieskim pociągiem z Elli do Kandy 

Magia niebieskiego pociągu jest znana na całej wyspie i nie tylko. Kto by nie chciał siedzieć w otwartych drzwiach pociągu i z tej perspektywy oglądać świat?

Podróż z Elli do Kandy zajmuje 7 godzin. Po drodze niebieski pociąg przejeżdża prze Nuwara Eijla (centrum wytwarzania herbaty) oraz Hatton, skąd można zdobyć Adam’s Peak. Pociągi wyruszają według tego rozkładu. Do wyboru jest druga i trzecia klasa, natomiast my jak zwykle wybraliśmy 3 i nie żałujemy!! Podczas podróży poznaliśmy byłą nauczycielkę angielskiego, z którą gawędziliśmy o Sri Lance i Polsce przez prawie całą trasę. W takim towarzystwie 4 godziny minęły nam w mgnieniu oka.

Nie można też zapomnieć o widokach, które są jak z bajki!!! Zdecydowanie jedno z naszych ulubionych wspomnień.


Koszt: bilet 3 klasy Ella-Hatton 2zł, 2 klasa: 4,5zł

5. Wejść na mały Adam’s Peak 

Jest to najłatwiejsze wejście w porównaniu do Adam’s Peak i Ella Rock. 

Rozpoczęcie trasy znajduje się w hotelu 98 Acres Resort&Spa i większość drogi idzie się alejką wśród pól herbaty. Jest to super okazja do podglądania, jak kobiety w tradycyjny sposób ręcznie zbierają herbatę. Samo dojście zajmuje około 30 minut i nie jest bardzo męczące, ale warto wziąć butelkę wody – szczególnie w upalny dzień. Na szczycie górki jest kapliczka z pomnikiem buddy, a dookoła powiewają modlitewne chorągiewki. Widok zapiera dech w piersiach, bo można stąd zobaczyć Ella Rock i wszędzie dookoła pola herbaty.


Koszt: 0zł

6. Zobaczyć plantacje herbaty w okolicy Ella

Najlepiej pytać miejscowych, gdzie w Elli można zobaczyć fabrykę herbaty.

My odwiedziliśmy taką w Kandy (okazało się to dużo ciekawsze niż muzeum herbaty). Jeśli wam się poszczęści, to  usłyszycie, w jaki sposób jest produkowana herbata, jakie są jej rodzaje i dlaczego lepiej nie kupować herbaty w sklepach od najpopularniejszych producentów 🙂 Jeśli nie masz ochoty odwiedzać fabryki, możesz wybrać się na spacer  wśród niezliczonych krzaczków herbaty.

7. Wejść na Ella Rock 

Obok Little Adam’s Peak jest to drugi szczyt, na który warto wejść. Treking z centrum miasta zajmuje  około 3-4 godzin, a cała trasa około 10km. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, skąd roztacza się piękna panorama na okolicę.

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY