Sigiriya dla ubogich czyli Pidurangala | Sri Lanka

Lwia Skała jest marzeniem wielu osób, które wybierają się na Sri Lankę. Mało który z turystów wie, że prócz największej atrakcji Sigiriya, Sri Lanka ma także inną mniej znaną, lecz naszym zdaniem zdecydowanie ciekawszą atrakcję – Pidurangala Rock!

 

Co znajdziecie w tym poście?

 • opis Pidurangala Rock oraz Sigiriya Rock,
 • nasze podpowiedzi, jak spędzić czas w miejscowości Sigirija,
 • poradnik, jak zobaczyć Lwią skałę w wersji ekonomicznej,
 • a także informacje praktyczne – gdzie się zatrzymać i jak dojechać na atrakcje Sri Lanki.

 

Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy Was na wspólną podróż po Sri Lance! 🙂

Sigiriya, Sri Lanka – historyczna Lwia skała na Cejlonie

Dawne miasto Sigirija to według historii kompleks pałacowy w V wieku n.e., który został wybudowany za czasów rządów nieprawego króla Kassapy. Według legendy zamordował on swojego ojca i wypędził brata, by objąć rządy, a następnie ukrył się w pałacu w obawie przed zemstą.

Historia Sigirija głosi, że pałac zniszczył brat Kassapy, który po kilku latach wrócił z liczna armią. Podobno władca widząc znaczną przewagę wroga popełnił on samobójstwo. Prawowity król miasta Sigiriya nigdy nie zamieszkał w tym pałacu, lecz osiedlił się w innym miejscu. 🙂

Jeśli jesteście miłośnikami historii, to jak najbardziej warto wspiąć się na Lwią skałę na Sri Lance! Jest to bardzo ważne miejsce na mapie.

Niedaleko Sigiryia Lion’s Rock znajduje się także inne historyczne miejsce na mapie Sri Lanki – stolica Polonnaruwa.

Co zobaczycie podczas zwiedzania Sigiryia? 

 • Muzeum Sigiryia – Sri Lanka ma swoje muzeum, w którym możecie znaleźć kilka ciekawych wystaw opisujących historię wyspy.
 • Lustrzana ściana
 • Malowidła konkubin – skalna ściana, która jest cała w malowidłach. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli lubicie sztukę, gdyż podobno robią duże wrażenie.
 • Królewskie ogrody Sigiryia z systemem nawadniania, kanalizacji i klimatyzacji
 • Ruiny pałacu Kasjapy

 

Musicie się jednak liczyć z tym, że wejście na Sigiryia Rock nie jest darmowe. Trzeba zapłacić 30 $, jednak możecie skorzystać także z innej opcji … ale o tym już za chwilę!

Pidurangala – siostrzana skała Sigiriya

Niewielu turystów wie, że Lwia Skała ma swoja siostrę na Sri Lance. Niedaleko, bo zaledwie 1 km od Lwiej skały znajduje się Pidurangala Rock. Bardzo łatwo do niej dotrzesz pieszo lub tuk tukiem.

U podnóża Pidurangala Rock znajduje się świątynia buddyjska. Wejście na szczyt skały zajmuje około 45 minut. Pod koniec wycieczki czeka Was trudniejszy etap, dlatego lepiej jest mieć pełne buty zamiast klapków. Choć miejscowi wchodzą na szczyt oczywiście w japoneczkach.

Ze szczytu Pidurangala Rock rozpościera się cudowna panorama na okoliczne lasy, dżungle i Lion’s Rock. Lwia skała z tej perspektywy wygląda naprawdę przepięknie!

My przyjechaliśmy głównie z myślą wejścia wyłącznie na Pidurangala Rock i podziwiania z niej skały Sigiriya. Nie jesteśmy jakimiś wielkimi miłośnikami historii, aby wejście na Lwią Skałę było dla nas must-see. Zresztą na szczycie Pindurangala Rock jest piękny widok na Sigiriya!

Podobno warto wejść na Pidurangala Rock wcześnie rano, gdyż ze skały pięknie widać wschód słońca. Mieszkańcy Sigiriji dość często wybierają to miejsce, by oglądać wschodzące lub zachodzące za horyzontem słońce, gdyż widok z tego miejsca jest podobno nieziemski.

Pidurangala Rock wybraliśmy także z innego powodu, gdyż cena, którą płaci się za wejście na szczyt Lwiej Skały jest naszym zdaniem trochę za wysoka. Płacenie 30 $ za wejście na Lion’s Rock, gdzie w pocie czoła musicie dostać się na szczyt … Dla porównania, lokalsi wchodzą na Sigiriya Rock za 100 rupi.

Wejście na Pidurangala Rock kosztuje 500 rupii (ok 3$), czyli 10-cio krotnie mniej niż na Lion’s Rock.

Dojazd na Sigiriya i Pidurangala Rock

Z Kandy do Damubulli odjeżdża sporo busów z dworca autobusowego.

 • Czas podróży: ok 2 h
 • Koszt 140rupi =3zł

Będąc w Dambulli bardzo łatwo dostaniesz się w okolice Lwiej Skały lokalnym autobusem. Wiadomo miejscowi tuk tukarze powiedzą Wam, że najbliższy bus jest za 5 godzin, a oni Was poratują przejażdżką w swoim towarzystwie za tysiące rupii. Oczywiście bus jest i odjeżdża z dworca. Ułatwienia -szukajcie busa w kolorze czerwonym.

 • Czas podróży: 30 min
 • Koszt: 40 rupi = 0,9zł

Nocleg w Sigiriya, Sri Lanka

Wybraliśmy rodzinny biznes Rock Lake Home Stay, który znajduje się na uboczu blisko pól ryżowych. Szukaliśmy miejsca, gdzie możemy odpocząć i trafiliśmy idealnie! 

Są tam tylko dwa, bardzo ładne, czyste pokoje i panuje rodzinna atmosfera. Właścicielka zadbała o przyjazny klimat i czuliśmy się jak w domu, łącznie z domowym jedzonkiem. Z bólem serca opuszczaliśmy ten dom.

Właścicielka domu, w którym mieszkaliśmy, Sigiriya

Jako, że domek znajduje się na uboczu, musicie się przygotować na dłuższe spacerki lub dojazdy tuk tukiem. Rodzina ma swojego tuk tuka i syn bez problemu podwoził nas kilka razy do różnych miejsc.

Cena za nocleg:10$

Znaleźliśmy ten nocleg na booking.com. Szczerze go polecamy i podsyłamy Wam zniżkę, którą możecie wykorzystać przy jakiejkolwiek rezerwacji 🙂
Wystarczy wejść i zarezerwować pobyt przez ten link 

Lion’s Rock czy Pidurangala Rock – co wybrać?

Naszym zdaniem wspinaczka na Pidurangala Rock była świetnym wyborem. Czekał tam na nas piękny widok na Lion’s Rock i stary kompleks pałacowy.

Siostrzana skała Sigiriya jest także o wiele mniej uczęszczana przez turystów, dlatego możecie tam w spokoju podziwiać krajobraz bez bitwy o dobre miejsce do zdjęcia.

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY
a