sigirya my

Sigiriya dla ubogich czyli Pidurangala | Sri Lanka

Z tego wpisu dowiecie się, jak spędzić czas w miejscowości Sigiriya i zobaczyć Lion’s Rock w wersji dla ubogich, gdzie się zatrzymać oraz jak dojechać. Zapraszamy na Sri Lankę 🙂

Sigiriya

Jest to kompleks pałacowy z V wieku naszej ery. Został on zbudowany przez Kasjapę, nieprawego następce tronu. Zamordował on swojego ojca, wypędził brata, a następie ukrył się w tym pałacu w obawie przed zemstą. Po kilku latach brat wrócił z liczną armią, a władca widząc liczną przewagę wroga popełnił samobójstwo. Prawowity król nie zamieszkał w tym pałacu, tylko osiedlił się w innym. Taka tam legenda 🙂

Jeśli jesteście miłośnikami historii to jak najbardziej warto wspiąć się na Lions Rock! Jest to ważne miejsce na historycznej mapie Sri Lanki. Niedaleko znajduje się też inna, też historyczna stolica Polonnaruwa.

Co zobaczycie podczas zwiedzania ? 

  • Muzeum – znajduję się tam kilka wystaw.
  • Ścianę lustrzaną oraz ścianę pokrytą freskami.
  • Ogrody Królewskie z systemem nawadniania, kanalizacji i klimatyzacji. 
  • Ruiny pałacu Kasjapy.

Wejście kosztuje 30$

Pidurangala

Jest to siostrzana skała, znajduje się ok 1km od lwiej skały. Łatwo do niej trafisz pieszo czy tuk tukiem. U podnóża znajduje się świątynia buddyjska. Wejście na szczyt zajmuje około 45 minut. Pod koniec jest trudniejszy etap ścieżki i warto mieć pełne buty zamiast klapków. Lokalsi oczywiście w japoneczkach zasuwają na górę.

Wejście kosztuje 500 rupii (ok 3$) jak widzicie duuużo mniej niż na Lion’s Rock.

Ze szczytu rozpościera się cudowna panorama na okoliczne lasy, dżungle i Lion’s Rock. 

Przyjechaliśmy z myślą wejścia tylko na Pidurangalę i z niej podziwiania Lwiej Skały. Nie jesteśmy, aż takimi miłośnikami historii, aby wejście na Lion’s Rock było to dla nas must see. Drugim powodem dla którego nie weszliśmy na Lwią Skałę była cena. 30$ za wejście na górę w pocie czoła, skutecznie nas zniechęciło. Dla porównania wejście dla lokalsów kosztuje 100 rupi… 

Dojazd

Z Kandy do Damubulli odjeżdża sporo busów z dworca autobusowego.
Czas podróży ok 2h.
Koszt 140rupi =3zł
Będąc w Dambulli bardzo łatwo dostaniesz się w okolice Lwiej Skały lokalnym autobusem. Wiadomo miejscowi tuktukarze powiedzą Wam, że najbliższy bus jest za 5 godzin, a oni Was poratują przejażdżką w swoim towarzystwie za tysiące rupii. Oczywiście bus jest, odjeżdża z dworca i jest w kolorze czerwonym.
Czas podróży: 30 min
Koszt: 40 rupi = 0,9zł

Nocleg

Wybraliśmy rodzinny biznes Rock Lake Home Stay, który znajduje się na uboczu blisko pól ryżowych. Szukaliśmy miejsca, gdzie możemy odpocząć i trafiliśmy idealnie! 

Są tam tylko dwa, bardzo ładne, czyste pokoje i panuje rodzinna atmosfera. Właścicielka zadbała o przyjazny klimat i czuliśmy się jak w domu, łącznie z domowym jedzonkiem. Z bólem serca opuszczaliśmy ten dom.

Właścicielka domu, w którym mieszkaliśmy, Sigiriya

Jako, że domek znajduje się na uboczu, musicie się przygotować na dłuższe spacerki lub dojazdy tuktukiem. Rodzina ma swojego tuk tuka i syn bez problemu podwoził nas kilka razy.
Cena za nocleg:10$

Znaleźliśmy ten nocleg na booking.com. Szczerze go polecamy i podsyłamy Wam zniżkę, którą możecie wykorzystać przy jakiejkolwiek rezerwacji 🙂
Wystarczy wejść i zarezerwować pobyt przez ten link 

Podobne wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na skróty

Podziel się na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
POPULARNE WPISY