Adam’s Peak czyli święta góra dla wytrwałych | Sri Lanka


Adam’s Peak – Szczyt Adama (2243m n.p.m) zlokalizowany jest w centralnej części wyspy. Nazywany jest świętą górą ponieważ, na szczycie znajduje się podłużne wgłębienie, które w zależności od wyznania przypisywane jest komuś innemu. 

 1. Buddyzm – odcisk stopy Buddy
 2. Muzułmanie – odcisk stopy Allaha
 3. Indyjscy chrześcijanie – odcisk stopy św. Tomasza

  Budda

Jest to bardzo popularne miejsce pielgrzymek, w każdą pełnię księżyca przyjeżdża tam bardzo dużo wierzących. Na szczycie znajduje się świątynia.

Po dwóch dniach w Elli dotarliśmy niebieskiem pociągiem do Hatton, a stamtąd autobusem do Maskeliyi i finalnie do Natalaniyi, skąd następnego dnia wyruszyliśmy w na szczyt 5 góry Sri Lanki.

Droga do Hatton

Nocleg przed atakiem na szczyt

Zostaliśmy w tej miejscowości tylko jedną noc, a raczej pół nocy, gdyż wyjście na Adam’s Peak rozpoczyna się o 2:30. W cenie noclegu mieliśmy transfer do miejscowości Hlousin i rozpoczęliśmy wędrówkę. Nie polecimy Wam tego noclegu, gdyż trochę słabo nas potraktowali. Wmawiali nam, że nie ma już tego pokoju i jest droższy, potem że nie otrzymali zapłaty od nas (przez Airbnb), na koniec stwierdzili, że transfer będzie dodatkowo płatny (a w opisie rezerwacji był bezpłatny). Oczywiście wywalczyliśmy swoje i nic nie dopłacaliśmy, ale niesmak pozostał. Był to nasz najdroższy (12$) i najgorszy nocleg podczas miesięcznego pobytu na Sri Lance.

Niekończące się schody

Wyjście na szczyt zajęło nam 2 godziny, w spokojnym tempie trzeba liczyć 2,5-3 godziny. W spokojnym dlatego, bo na szczyt prowadzą schody, do pokonania jest aż 5500 schodów w jedną stronę! Po drodze są miejsca gdzie, można się zatrzymać i złapać oddech a przed samym szczytem stragany z herbatką z mlekiem i roti.  

Schody, schody, schody….

Ważne! W internecie znaleźliśmy informacje, że trasa jest oświetlona!, Otóż nie jest. Prawdopodobie podczas pielgrzymek, gdy jest masa ludzi, włączają jakieś oświetlenie. Natomiast my szliśmy w całkowitych ciemnościach. Warto wziąć ze sobą czołówkę lub latarkę i coś do picia!

Widoki podczas schodzenia

Rozgrzani stromym wyjściem na 2243m, pojawiliśmy się u góry, na godzinę przed wschodem słońca. Nie mieliśmy ze sobą, aż tak ciepłych rzeczy, dlatego okropnie zmarzliśmy. Dodatkowo mocny wiatr dawał nam ostro popalić, dlatego pamiętajcie o ciepłych ubraniach !

Zmarznięci, ale szczęśliwi! Poza nami było około 40 innych osób.

Czy warto się wymęczyć w ciemnościach żeby wyjść na górę? Warto bo wschód i krajobrazy dookoła są cudowne. 

Pierwsze promyki słońca
Wschód słońca na Adam’s Peak
Widok ze szczytu


Zejście nie jest już tak wyczerpujące, ale na drugi dzień w łydeczkach czuć wczorajszy wysiłek, dlatego zrobiliśmy sobie dzień odpoczynku.

Odpoczynek w miasteczku Maskeliya

Nie chcieliśmy zostawać w tym hostelu, a że był jedyny w okolicy musieliśmy zmienić miejscowość. Pojechaliśmy do wioski Maskeliya, znaleźliśmy guesthouse River View Inn (rodzinny biznes), który okazał się strzałem w dziesiątkę. Nocleg ze śniadaniem – 8$

Zabawa z dzieciakami

 

W miasteczku byliśmy chyba jedynymi turystami bo miejscowi machali do nas i zagadywali, a dzieciaki grały z nami w krykieta i robiliśmy sobie wspólne zdjęcia. Miasteczko Maskeliya jest też dobrym miejscem wypadowym na Adam’s Peak, choć trzeba liczyć się z porannym dojazdem ok 30 minut i kosztem transportu ( taksówka około 100zł w dwie strony). Natomiast, jest to świetne miejsce na odpoczynek w górach, z widokiem na Adam’s Peak.

Maskeliya z lotu ptaka

 

Czy polecilibyśmy wyjście na Adam’s Peak, osobą przyjeżdżającym na Sri Lankę na 10 dni? 
Raczej nie, gdyż jest to mocno czasochłonna i wymagająca wyprawa. Dojazd przez góry jest dłuższy niż zwykle, a autobusy jeżdżą tu rzadziej, dlatego trzeba liczyć około 3 dni na wszystko.

_________________________________________________________________________________________

Szukasz więcej informacji o Sri Lance?
Zajrzyj do innych postów:

Najpiękniejsze plaże na Sri Lance 

W poszukiwaniu słoni na Sri Lance

 

4 komentarze

 1. W poszukiwaniu słoni na Sri Lance | Coupleaway

  25 stycznia 2019 at 16:15

  […] Zwierzęta są tam traktowane bardzo źle! Są związane łańcuchami, bite i wykorzystywane, wszystko po do przez zadowolić turystów… Polecamy przeczytać więcej na dziesięć temat u dwa razy Ziemia i oglądnąć Vlog u Globstory nie Wspierajcie takich miejsc i Pamiętajcie, przez nigdy nie wybierać takich okoła jak przejażdżka na słoniu. Gyż za tą przejażdżką kryje się wiele lat skarbowej i cierpienia tych biednych zwierząt.  _________________________________________________________________________________________ Szukasz więcej informacji o Sri Lance? Zajrzyj do innych postów: najpiękniejsze plaże na Sri Lance czyli Święta Góra dla wytrwałych […]

 2. W poszukiwaniu słoni na Sri Lance | Coupleaway

  15 maja 2019 at 16:07

  […] Adam’s Peak czyli święta góra dla wytrwałych […]

 3. Najpiękniejsze plaże na Sri Lance | Coupleaway

  15 maja 2019 at 16:08

  […] Adam’s Peak czyli święta góra dla wytrwałych […]

 4. Sigiriya dla ubogich czyli Pidurangala | Sri Lanka | Coupleaway

  17 lipca 2019 at 20:47

  […] Adam’s Peak czyli święta góra dla wytrwałych […]

Leave a Reply

Scroll Up
%d bloggers like this: