Azja, Porady

28 czerwca 2019

Ile wydaliśmy podczas 8 miesięcznej podróży po Azji?

Mogłoby się wydawać, że po zwiedzeniu tylu pięknych miejsc, każdy zapyta : „Gdzie najlepiej?”, „Co podobało Wam sie najbardziej?”. Otóż nie..
Najczęstszym pytaniem jakie dostajemy prawie codziennie jest: „Ile wydaliście na taką podróż”.
Ok, jest to w jakiś sposób zrozumiałe bo sporo osób nie wie jak się przygotować finansowo, lub marzy o takiej podróży ale myśli, że jest to bardzo drogie. To jak najbardziej rozumiem i chętnie pomogę dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
Natomiast jest takie pytanie, które naszym zdaniem jest trochę nie na miejscu, ale rozwiejemy wątpliwości

 „Skąd macie pieniądze na podróże?”


Nie wyobrażam sobie zapytać znajomego, skąd ma pieniądze na nowe auto czy wyjście do knajpy, a co dopiero obcą osobę, ale ok. 

Zacznijmy od tego, że każdy ma w życiu inne priorytety. My nigdy nie lubiliśmy wydawać pieniędzy na markowe ciuchy, drogie auta czy częste jedzenie w restauracji. Za to każde zarobione pieniądze przepuszczaliśmy na podróże. 

Druga sprawa to tanie podróżowanie. Niektórym się wydaje, że na podróż to trzeba wydać miliony. Oczywiście można, ale my tak nie potrafimy. Zawsze szukamy tanich lotów, hosteli i jak najtańszych rozwiązań (często mniej komfortowych) bo wolimy wydać mniej, żeby mieć na kolejną podróż. Po części, stworzyliśmy też ten blog by pokazać, że da się tanio podróżować.

Laos

No to skąd mamy pieniądze??

A no z pracy! 🙂

Nie będziemy się rozwodzić ile godzin w miesiącu pracowaliśmy i ile przy tym mieliśmy dorywczych prac, bo to nie istotne. Mieliśmy cel i dążyliśmy do niego. Ponad 4 lata przed naszą największą podróżą, postanowiliśmy codzienne odkładać 5zł do skarbonki (razem 10zł) na naszą podróż dookoła świata. Tak, dookoła świata takie było założenie na początku, później plany ewoluowały i postawiliśmy tylko na Azję. Oczywiście to nie było wszystko, to była tylko część kwoty, której nawet nie poczuliśmy, a zrobiła się spoko sumka na start.

Ponad rok przed wyjazdem, gdy już wiedzieliśmy, że zrezygnujemy z pracy, zaczęliśmy bardzo oszczędzać. Chcieliśmy spełniać swoje marzenia, a nie gromadzić rzeczy i wydawać bez sensu pieniądze. Wtedy też zmieniliśmy styl życia i zaczęliśmy prowadzić zapiski wydatków. Bardzo nam to pomogło określić na czym tracimy najwiecej kasy i mogliśmy to zmienić. Oznaczało to rezygnacje z niektórych rzeczy, ale nie było nam z tym źle. Staraliśmy się nie jeść na mieście, jeździliśmy wszędzie rowerami, robiliśmy wyprzedaże garażowe, kupowaliśmy tanie ciuchy i nie wydawaliśmy kasy na głupoty. Nawet przeprowadziliśmy się do siostry i wynajmowaliśmy nasze mieszkanie na Airbnb.

Ostatnim etapem była sprzedaż auta, wynajęcie naszego mieszkania na dłuższy okres i zakup biletów w jedną stronę.
Ameryki nie odkryliśmy po prostu żyliśmy oszczędnie, wyprzedaliśmy część dobytku i uzbieraliśmy pewną kwotę, ale nie były to setki tysięcy złotych.
To tyle.

Malezja

Ile potrzeba na kilkumiesięczną podróż po Azji?

Ok, to skoro mamy już pieniądze, to teraz ile potrzeba na taką podróż? 

Sami długo się nad tym zastanawialiśmy, ale nigdzie nie znaleźliśmy gotowej recepty. Teraz, z perspektywy czasu wiemy dlaczego. Wszystko zależy od regionu, do którego się udajecie, od stylu podróżowania, od Waszych wymagań, dlatego ten wpis traktujcie jako wartości poglądowe. 

Założyliśmy, że będziemy podróżować około rok. Udało nam się odłożyć 25 tys zł na osobę i w planach mieliśmy gdzieś się zatrzymać i popracować. Podróż skróciliśmy ze względu na tęsknotę, wydaliśmy mniej niż 50 tys/2os i nigdzie nie pracowaliśmy. Mieliśmy pare zleceń ale była to forma barteru, czyli nocleg za zdjęcia lub filmy hotelu.

Bali

Nasza podróż w liczbach

  • Spędziliśmy 230 dni w podróży
  • Przebyliśmy ponad 60 tysięcy kilometrów
  • Byliśmy w 12 państwach i na 11 wyspach
  • Lecieliśmy 22 razy samolotem
  • Przejechaliśmy 4 tysiące kilometrów na motocyklu i setki, jak nie tysiące kilometrów na skuterze
  • Poza tym jeździliśmy autobusami, pociągami, tuktukami, jeepneyami, rowerami, stopem, pływaliśmy promami i łódkami 
  • Na piechotę też trochę przeszliśmy 🙂
  • Nocowaliśmy w hostelach, homestey’ach, hotelach, dormitoriach, w nocnych autobusach, na lotniskach i w samochodzie.

W najbliższych miesiącach dodamy posty z uwzględnieniem finansowym poszczególnych państw i miejsc, gdzie będziecie mogli znaleźć dokładniejsze liczby. 

Wszystkie koszty ze Sri Lanki znajdziecie tutaj

Sri Lanka

No to ile w końcu za całość???

Udało nam się wyszczególnić, że na wszystkie loty wydaliśmy 10260zł/ 2 os i na wszystkie wizy 1940 zł. /2os

Całość wyniosła nas 44.230 zł na 2 osoby
(z lotami, wizami i z wszystkim)

Uważamy, że jest to dobra kwota jak na tyle miesięcy w ciągłej podróży i przy takiej intensywności. Nasza podróż była bardzo budżetowa, ale zawsze mieliśmy dach nad głową i nie głodowaliśmy 🙂

Pieniądze pieniędzmi, ale tego co przeżyliśmy nie da się wycenić. Nie żałujemy żadnej złotówki i ryzyka, które podjęliśmy rzucając wszystko. Wiemy, że te wspomnienia pozostaną z nami do końca życia. 

Kraków

 

Justyna i Paweł

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie