Europa, Kraków, Polska

6 grudnia 2019

Co zobaczyć w Krakowie? Niezwykłe miejsca poza utartym szlakiem

Co zobaczyć w Krakowie?

Kraków to nasze miasto. Tu się urodziliśmy, wychowaliśmy, studiowaliśmy i tutaj też się poznaliśmy. Kiedyś jak byłam dużo młodsza, zastanawiałam się co turyści widzą w tym mieście, czemu tak wiele osób tu przyjeżdża? Nie widziałam nic nadzwyczajnego w Plantach, Kazimierzu czy zawsze zatłoczonej Floriańskiej. Może dlatego, że wszystko było dla mnie takie oczywiste i znane. Dziś już mnie to nie drzwi. Z wiekiem zaczęłam zwracać uwagę na piękno i atrakcje, które oferuje Kraków, a zwłaszcza na na niesamowitą atmosferę. Im więcej podróżuje, tym bardziej doceniam swoje miasto i napawam się dumą słysząc gdzieś w świecie „Znam Kraków! To takie piękne miasto”. Tak, jest piękne! Naszym zdaniem najpiękniejsze w Polsce 🙂

Podpowiemy co zobaczyć w Krakowie, ale nie będziemy pisać o głównych atrakcjach, o których przeczytacie w każdym przewodniku typu Wawel, Rynek Główny czy Kazimierz. Będą to miejsca mniej oczywiste, które warto odwiedzić, które lubimy i do których często wracamy.

Ciekawostka: Rynek w Krakowie jest największy w Europie. Liczy sobie 200×200 metrów.

Podgórze

Najciekawsze i nieco mniej znane miejsca, które tu przedstawimy mieszczą się głównie na Podgórzu. Jest to jedna z dzielnic Krakowa, kiedyś będąca osobnym miastem. Swoją nazwę zawdzięcza położeniu u stóp Góry Lasoty i zachwyca urokliwymi zakątkami. W Podgórzu pojawia się coraz więcej nowych i klimatycznych miejsc, co zachęca do spędzania czasu poza ścisłym i zawsze pełnym centrum.

Podgórze z Kazimierzem łączy kładka „Bernatka”, określana też krakowską wersją mostu zakochanych, gdzie ludzie przyczepiają kłódki. Wiedzie ona z ulicy Mostowej na Kazimierzu do Brodzińskiego na Podgórzu.

co zobaczyć w Krakowie podgórze
co zobaczyć w Krakowie

Poniżej kilka ciekawych punktów do odwiedzenia na mapie Podgórza

Kopiec Kraka

Zaczynamy od naszego ulubionego miejsca w całym Krakowie, czyli Kopca Krakusa. Zielone miejsce z piękną panoramą na Kraków, idealne na letni piknik. Szczególnie polecamy zachody słońca, które są tu niesamowite. 

co zobaczyć w Krakowie Kopiec Kraka
Zachód słońca na kopcu Kraka
co zobaczyć w Krakowie
Najlepszy widok na miasto

Kopiec Krakusa to jeden z krakowskich obiektów, których historia i data powstania do dziś nie jest znana. Legenda głosi, że usypano go dla zmarłego króla Kraka przez jego dwóch synów, w podzięce za zasługi dla miasta Krakowa. Inne doniesienia mówią, żę było to też miejsce pogańskiego kultu, a datę powstania szacują na VII/VIII wiek.

Sam kopiec jest wysoki na 16 m oraz szeroki w podstawie na 60 m. Znajduje się na wzgórzu Lasoty, jest łatwo dostępny i dobrze skomunikowany. Poza tym w okolicy znajdziemy inną atrakcje, o której niżej.

co zobaczyć w Krakowie
Kopiec Krakusa

Z ciekawostek: W Krakowie znajduje się więcej kopców. Najbardziej znany jest Kościuszki, największy Piłsudskiego, a dwa najstarsze to właśnie Krakusa i Wandy. Natomiast mało kto wie, że w Krakowie mamy piąty kopiec, który znajdziemy na Dębnikach. Jest on najmłodszy i najmniejszy, ale bardzo symboliczny. To pamiątka szóstej pielgrzymki papieża do Polski, stąd nazwa Kopiec Jana Pawła II.

Kamieniołom Liban

Obok Kopca Kraka, w sumie to zaraz pod nim znajduje się gęsto porośnięty, zielony teren otoczony wapiennymi ścianami. Na dnie kamieniołomu powstały płytkie zbiorniki wodne, w których żyją ryby. Teren jest opuszczony, dlatego z biegiem lat pojawiło się wiele roślin, i zadomowiło się wiele gatunków ptaków. 

co zobaczyć w Krakowie Liban
Kamieniołom Liban
Liban

Nazwa kamieniołomu wzięła się od założyciela Bernarda Libana, a powstał on z końcem XIX wieku. Jest to też ważne miejsce pod względem historycznym, gdyż podczas II wojny światowej funkcjonował tutaj karny obóz pracy dla Polaków. Na obszarze obozu wykonywano zdjęcia do scen obozowych, dramatu pt. „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Na potrzeby filmu wybudowano nawet scenografię, np. drogę z macew, czyli Żydowskich płyt nagrobnych. Liczne elementy scenografii  pozostały do dziś.

Tęczowe Schody

Aż wstyd się przyznać, ale to miejsce odkryliśmy całkiem niedawno. Zaraz obok ulicy Tatrzańskiej znajdowało się nasze liceum, ale jakoś nigdy tu nie trafiliśmy. Może nie jest to tak duża atrakcja jak inne tu przedstawione, ale jest to ciekawy punkt na mapie Podgórza, fundujący dużą dawkę kolorów. Twórcy projektu Tęczowe Schody wypisali złote myśli różnych filozofów i pisarzy, by umilić zwykłe wchodzenie lub schodzenie po stopniach mieszkańców w okolicy. Nasze ulubione cytaty to: 

„Nie chodź utartymi drogami, bo się poślizgniesz”

„Zrozumieć, że idealny świat jest podróżą, nie miejscem”

„Nie żyj za długo jedną myślą, to nie higieniczne”

Z pewnością jest to miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć 🙂

adres: ul. Tatrzańska 5

co zobaczyć w Krakowie tęczowe schody
co zobaczyć w Krakowie
tęczowe schody
Tęczowe schody

Krakowskie Murale 

Jak już jesteśmy w temacie kolorów, to zapraszamy na spacer śladem krakowskiego street art’u. Nie podamy Wam tu wszystkich murali, które znajdziemy w Krakowie, ale kilka z nich znajdziecie podczas zwiedzania Podgórza i Kazimierza.

Róg ulic Piwnej i Józefińskiej. Co zobaczyć w Krakowie
Róg ulic Piwnej i Józefińskiej.
Mural ul. Dajwór, co zobaczyć w Krakowie
Mural przy ulicy Dajwór.
Skwer Judah, co zobaczyć w Krakowie
Skwer Judah
Mural ulica Krakusa. Co zobaczyć w Krakowie
Mural ulica Krakusa
Samolot na budynku przy ul Dąbrowskiego
Mural na Dąbrowskiego
ulica Lwowska, co zobaczyć w Krakowie
Ulica Lwowska

Fabryka Schindlera

Na pewno słyszeliście o filmie „ Lista Schindlera” Stevena Spielberga, który opiera się na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przedsiębiorca, który w 1939 roku przejął fabrykę znajdującą się w Krakowie i nazwał Niemiecką Fabryką Wyrobów Emaliowanych. Pracowali tam głównie Żydzi, których potem ocalił przed zagładą Oscar Schindler wpisując ich na tytułową listę Schindlera.

co zobaczyć w Krakowie
Fabryka

Od 2007 roku w fabryce znajduje się muzeum, w którym zobaczymy wystawy poświęcone okupacji Krakowa podczas II wojny światowej. Na prawdę warto odwiedzić to miejsce. Więcej informacji na stronie Muzeum Krakowa

adres: ul. Lipowa 4 

Plac Bohaterów Getta 

Kolejnym historycznym miejscem na mapie podgórza jest Plac Bohaterów Getta. Kiedyś nazywany Placem zgody. W czasach okupacji Krakowa był na terenie Żydowskiego getta i odgrywał istotne funkcje. 

Dziś na tym placu znajdziemy pomnik w postaci kilku dziesięciu krzeseł, w celu upamiętnienia tych wydarzeń. Krzesła nawiązują do obrazu z czasów okupacji, kiedy wyrzucano meble z żydowskich domów na ulice.

co zobaczyć w Krakowie
Plac bohaterów getta

Będąc na tym placu warto zwrócić uwagę na zabytkową Aptekę Pod Orłem. Była to jedyna działającą apteką w krakowskim getcie, w której Tadeusz Pankiewicz pomagał potrzebującym często narażając swoje życie. Teraz znajdziemy tam ekspozycje zajmującą wszystkie pomieszczenia dawnej apteki.

Kraków
Kraków

Kościół św. Józefa w Rynku Podgórskim

Na koniec zwiedzania tej części Krakowa, chyba najbardziej rozpoznawalny obiekt w Podgórzu, czyli Kościół św. Józefa. Powstał na początku XX wieku i uważa się go za jeden z najpiękniejszych przykładów neogotyku w Polsce. My też bardzo lubimy rynek przy którym się znajduje – Rynek Podgórski. Często odbywają się tam różne lokalne wydarzenia.

adres: Zamoyskiego 2

co zobaczyć w Krakowie
Podgórze

Zakrzówek

Tuż obok ścisłego centrum Krakowa znajduje się bardzo przyjemne miejsce, Krzemionki Zakrzowskie potocznie nazywane – Zakrzówek. Legenda głosi, że miał tam swoją siedzibę mistrz Twardowski (ten, który zaprzedał swoją duszę diabłu) i w wyniku wybuchu budynku powstało to miejsce. Tak na prawdę, jest to dawny kamieniołom, który został zalany. Dzięki dużej zawartości minerałów w wodzie, woda mocny niebieski kolor.  Przez krakowian jest traktowany jako dzikie kąpielisko, ulubione zwłaszcza wśród miłośników skoków do wody z dużych wysokości. Dodatkowo ma tam swoją siedzibę szkoła nurkowa Kraken i jest to mekka krakowskich nurków. W wodzie są zatopione różne atrakcję wśród, których można ćwiczyć umiejętności nurkowe. 

co zobaczyć w Krakowie Zakrzówek
Zakrzówek Kraków
Kraków

Od sierpnia 2019 trwa tam remont. Teren ma zostać przystosowany do spędzania w nim wolnego czasu. W planach ma powstać strzeżona plaża i nowe miejsce dla znajdującej się tam szkoły nurkowej. Mamy nadzieje, że szybko go otworzą.

Wschód słońca nad Krakowem

Ogród botaniczny

Coś dla miłośników zieleni. Ogród Botaniczny powstały w 1783 roku, w obecnym centrum Krakowa. Zajmuje powierzchnię 9,6 ha i jest najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Założono go na potrzeby Uniwersytetu Jagielońskiego i prowadzonych przez niego doświadczeń.

W ogrodzie  są dwie duże szklarnie z roślinami wymagających przyjaźniejszych warunków atmosferycznych. Większość terenu jest zagospodarowana w formie parku. Szczególnie polecamy go odwiedzić na wiosnę gdy rośliny kwitną i na jesień gdy liście płoną od intensywnych kolorów. To bardzo dobre miejsce na spacer.

adres: Mikołaja Kopernika 27

Sary Kleparz

Najstarsze targowisko w Krakowie, szacuje się, że powstało 650 lat temu. Do tej pory znajdziemy na nim kramy i dużo nawiązań do tradycji. Tutaj możecie kupić produkty od lokalnych producentów, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy mięso. Jest on bardzo popularny wśród mieszkańców i czuć tu klimat dawnego Krakowa. Aktualnie jest w modernizacji i lekko go przebudowują, jednak wciąż nie stracił swojego charakteru. 

Adres: rynek Kleparski

co zobaczyć w Krakowie stary kleparz
Stary Kleparz

Czy po tym wpisie już wiecie, co zobaczyć w Krakowie? 🙂

 

codziennie możesz śledzić nas na Instagramie