Ciekawe miejsca w Krakowie – zwiedzaj poza utartym szlakiem

W Krakowie znajdziecie wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć w życiu choć raz. Jednak jeśli nie lubisz przechadzać się w gronie tłumu turystów i chcesz poznać Kraków z nieco innej, to jesteś w dobrym miejscu. Jako rdzenni Krakusi przygotowaliśmy listę, w której znajdują się ciekawe miejsca w Krakowie, których raczej nie wyszukacie w poradniku dla turystów. Nie będziemy tu opowiadać o zwiedzaniu Wawelu, Sukiennic, Kazimierza czy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pokażemy Ci ciekawe miejsca, które nie uchodzą za typowe atrakcje Krakowa. Będą to miejsca mniej oczywiste, które warto odwiedzić, które lubimy i do których często wracamy. Ciekawostka: Rynek główny w Krakowie jest największy w Europie. Liczy sobie 200×200 metrów.

Lista ciekawych miejsc w Krakowie – atrakcje Krakowa poza utartym szlakiem

Podgórze czy Królewskie Miasto Podgórze?

Większość najciekawszych i mniej znanych miejsc, które tutaj przedstawiamy, mieszczą się głównie na Podgórzu. Jest to jedna z dzielnic Krakowa, która niegdyś była oddzielnym miastem! Co ciekawe, dopiero w 1915 roku Podgórze oficjalnie włączono do Krakowa, a w XXII wieku zostało dzielnicą katastralną. Swoją nazwę zawdzięcza położeniu u stóp Góry Lasoty. Jest to chyba najpiękniejsza z krakowskich dzielnic. Bezsprzecznie zachwyca urokliwymi zakątkami. A dodatkowo, w ostatnich latach powstaje tu coraz więcej nowych i klimatycznych miejsc, co szczególnie zachęca do spędzania tutaj wolnego czasu poza ścisłym i zawsze pełnym centrum miasta Kraków. Podgórze i słynny Kazimierz łączy kładka „Bernatka”, która znana jest także, jako krakowski most miłości lub most zakochanych w Krakowie. W tym miejscu zakochani przyczepiają swoje kłódki z inicjałami na znak wiecznej miłości. Jest to z pewnością jedno z bardziej romantycznych miejsc w Krakowie. Kładka „Bernatka”, wiedzie z ulicy Mostowej na Kazimierzu do Brodzińskiego na Podgórzu.

Ciekawe miejsca w Krakowie – dzielnica Podgórze

Kopiec Krakusa – idealne miejsce na zachód słońca w Krakowie

adres: ulica Maryewskiego, Kraków Zaczynamy od naszego ulubionego miejsca na mapie Krakowa – Kopiec Krakusa, znany także jako Kopiec Kraka. Jeśli szukasz dobrego miejsca do oglądania panoramy Krakowa, to zdecydowanie polecamy to zielone wzgórze. Bezsprzecznie naszym zdaniem jest idealne na letni piknik. Szczególnie warto zobaczyć to miejsce wieczorem, gdyż zachody słońca z Kopca Krakusa są naprawdę niesamowite.  Ten punkt powinien być zaznaczony na mapie opisującej ciekawe miejsca w Krakowie dla zakochanych! Kopiec Krakusa to jedno takich krakowskich miejsc, których historia i data powstania do dziś nie są znane. Legenda głosi, że kopiec usypano dla zmarłego króla Kraka. Podobno zrobili to dwaj jego synowi w podzięce za zasługi dla miast Kraków. Inne legendy głoszą zaś, że jest to stare miejsce utworzone dla pogańskiego kultu, a datę jego powstania szacują na VII/VIII wiek. Kopiec Krakusa jest wysoki na 16 m i szeroki w podstawie na 60 m. Dojedziesz do niego niemal z każdego miejsca w Krakowie, gdyż jest dość dobrze skomunikowany. Jeśli chcesz zwiedzić tę atrakcję Krakowa, kieruj się na wzgórze Lasoty. Jak już dotrzesz w okolice, to bez większego problemu znajdziesz kopiec. Ciekawostka: Czy zgadniesz, ile kopców jest w Krakowie? Stara stolica Polski ma aż 5 kopców! Najbardziej znany kopiec Kościuszki, największy kopiec Piłsudzkiego i dwa najstarsze – Krakus i Wanda. Natomiast mało kto wie, że Kraków ma także piąty kopiec! Znajdziesz go na Dębnikach. Choć jest on najmłodszy i najmniejszy, to ma bardzo symboliczny wymiar. Jest to pamiątka pielgrzymki papieża do Polski, dlatego właśnie jego nazwa to Kopiec Jana Pawła II.

Kamieniołom Liban – opuszczone miejsce obozu pracy w Krakowie

Tuż obok Kopca Krakusa, znajduje się gęsto porośnięty, zielony teren otoczony wapiennymi ścianami – kamieniołom Liban. To dość ciekawe miejsce w Krakowie, gdyż jest to opuszczony teren. Z biegiem lat na jego dnie powstały płytkie zbiorniki wodne, pojawiło się wiele roślin i zadomowiło wiele gatunków ptaków. Choć obecnie jest to po prostu piękne miejsce, które warto zobaczyć, jego historia już do najszczęśliwszych nie należy. Jego nazwa pochodzi od jego założyciela Bernarda Libana. Kamieniołom Liban powstał pod koniec XIX wieku. To bardzo ważne miejsce pod względem historii Polski, gdyż podczas II wojny światowej funkcjonował tu karny obóz pracy dla Polaków. Na jego obszarze wykonywano zdjęcia do obozowych scen dramatu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Na potrzeby filmu na obszarze tego miejsca wybudowano scenografię, m.in. drogę z macew, czyli Żydowskich płyt nagrobnych.  Co ciekawe, w kamieniołomie Liban wciąż znajduje się wiele elementów scenografii filmowej, co podkreśla unikatowy klimat tego miejsca i urozmaica jego zwiedzanie.

Kolorowe schody – mało znane i ciekawe miejsca w Krakowie

adres: Tatrzańska 5, Kraków Aż wstyd się przyznać, lecz to miejsce na mapie Krakowa odkryliśmy całkiem niedawno. Mimo, że wielokrotnie mijaliśmy jego okolice, gdyż na ulicy Tatrzańskiej mieściło się nasze liceum. Nie jest to tak duża atrakcja Krakowa, jak inne, które zostały tutaj przedstawione, ale z pewnością jest to ciekawy punkt w naszym mieście. Kolorowe schody w Krakowie to miejsce, które znajduje się w raczej dość mało uczęszczanej przez turystów części miasta. Można powiedzieć, że są niejako upchane pomiędzy dość starą i obdrapaną kamienicę, a zieloną metalową barierkę. Pomiędzy tymi dwoma pospolitymi obiektami, które raczej ze sztuką mają niewiele wspólnego, artyści umieścili barwne cytaty, które przypominają o tym, co w życiu ważne. To barwne i ciekawe miejsce w Krakowie, które na małym obszarze skupia niemal wszystkie kolory, gdyż każdy schodek pomalowany jest na inny kolor. Na każdym z nich znajduje się także inny cytat. Są to przeróżne złote myśli różnych filozofów i pisarzy. Nasze ulubione cytaty, które przeczytaliśmy na tej niecodziennej atrakcji Krakowa to:
  • Nie chodź utartymi drogami, bo się poślizgniesz.
  • Zrozumieć, że idealny świat jest podróżą, nie miejscem.
  • Nie żyj za długo jedną myślą, to nie higieniczne.
Z pewnością jest to także jedno z ciekawszych miejsc w Krakowie na zrobienie niecodziennych zdjęć.

Krakowskie Murale – ciekawe miejsca krakowskiej sztuki ulicznej

Skoro już jesteśmy w temacie kolorów, to zapraszamy Cię na spacer śladek krakowskich street art'ów. Nie podamy tutaj wszystkich murali w Krakowie, gdyż jest ich naprawdę sporo. Poniżej znajdziesz murale, które znajdziesz w Krakowie podczas zwiedzania Kazimierza oraz części Podgórza.

Fabryka Schindlera – niezwykłe muzeum Krakowa

adres: Lipowa 4, Kraków Na naszej liście ciekawych miejsc na mapie Krakowa nie mogło zabraknąć niecodziennego muzeum przy ulicy Lipowej 4. Na pewno wielu z was słyszało o filmie "Lista Schindlera", który opowiada o wydarzeniach w czasie II wojny światowej. To właśnie w tym miejscu znajdowała się słynna fabryka Oskara Schindlera. Dlaczego jest to ciekawe miejsce, które warto zobaczyć w Krakowie? Gdyż przepełnia je niezwykła i wzruszająca historia. W 1939 roku niemiecki przedsiębiorca – Oskar Schindler – przejął znajdującą się na Zabłociu fabrykę i nazwał ją  Niemiecką Fabryką Wyrobów Emaliowanych. Do swojej firmy zatrudniał głównie Żydów, a dając im zatrudnienie, ratował ich przed wywozem do obozów koncentracyjnych. Gdy w 1942 roku Niemcy zdecydowali się wdrążyć plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", liczba żydowskich pracowników wzrosła ze 190 do 990 osób. Dzięki zatrudnieniu Żydzi nie musieli wyjeżdżać do obozu w Płaszowa, gdzie na większość z nich czekała pewna śmierć. Od 2007 roku w fabryce znajduje się Muzeum Krakowa, w którym zobaczymy liczne wystawy poświęcone okupacji miasta w czasie II wojny światowej. To bardzo ciekawe miejsce w Krakowie, które przepełniają eksponaty przypominające o tragicznej historii Polski z czasów II WŚ. Więcej informacji na stronie Muzeum Krakowa.

Plac Bohaterów Getta – miejsce przypominające o historii Krakowa XX-wieku

Kolejnym historycznym miejscem na mapie podgórza jest Plac Bohaterów Getta. Plac Bohaterów getta do lat 80-tych XIX wieku znany był także jako Mały Rynek Krakowa. Znajdowało się tutaj targowisko oraz lokalne atrakcje. Do czasów II wojny światowej to miejsce i jego okolice tętniło życiem, jednak w czasach okupacji stworzono tutaj centralne niemieckie getto. Dziś w centrum tego miejsca znajdziemy pomnik w postaci dziesięciu krzeseł, który ma na celu przypominać o tragicznych wydarzeniach w historii Krakowa. Nawiązują one do obrazów z czasów okupacji, w których to żydowskie meble były wyrzucane z domów na ulice. Będąc w tej okolicy Krakowa, warto zwrócić uwagę na Aptekę pod Orłem. To miejsce powstało w 1909 roku i pełniło istotną funkcję podczas niemieckiej okupacji, gdyż była to jedyna działająca apteka w krakowskim getcie. Prowadził ją Polak, Tadeusz Pankiewicz, który niósł pomoc Żydom bardzo często narażając swoje życie. Był on także jednym aryjczykiem w tej dzielnicy miasta. Teraz znajdziemy tam ekspozycje zajmującą wszystkie pomieszczenia dawnej apteki. Plac Bohaterów Getta to dość znana atrakcja w Krakowie i wielokrotnie nagradzana. W 2006 roku upamiętnienie tragedii polskich Żydów w postaci 10 krzeseł zyskało wyróżnienie w konkursie Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznej, a w 2011 złotą nagrodę w Urban Quality Award.

Kościół św. Józefa w Rynku Podgórskim – neogotycka budowla w Krakowie

adres: Zamoyskiego 2, Kraków Na koniec zwiedzania tej części miasta Kraków, chyba najbardziej rozpoznawalny budynek na Podgórzu – Kościół św. Józefa. Powstał on na początku XX wieku i jest uważany z jeden z najpiękniejszych przykładów sztuki neogotyckiej w Polsce. To więc obowiązkowe miejsce wśród krakowskich budynków dla osób, które uwielbiają kunsztowną architekturę. My również bardzo lubimy rynek, który znajduje się obok Kościoła św. Józefa – Rynek Podgórski. Dość często odbywają się tam różne lokalne wydarzenia w mieście.

Ciekawe miejsca w Krakowie (poza Podgórzem)

Zakrzówek i skałki Twardowskiego – zielona atrakcja Krakowa

Tuż obok ścisłego centrum miasta znajdziesz bardzo przyjemne miejsce – Krzemionki Zakrzowskie, zwane potocznie Zakrzówkiem. Według legendy w tym miejscu swą siedzibę miał mistrz Twardowski, który zaprzedał swą duszę diabłu. W zamian za duszę krakowski szlachcic miał dostać dostęp do wiedzy magicznej. Najsłynniejszy z krakowskich z czarnoksiężników podobno podczas jednego z magicznych eksperymentów doprowadził do wybuchu, w wyniku którego powstał Zakrzówek. Właśnie ze względu na tę legendę wapienne skałki przy Zakrzówki, znane są także jako skałki Twardowskiego. Legendy, legendami, a jak było naprawdę? To po prostu dawny kamieniołom Krakowa, który został zalany. Ze względu na wysoką ilość minerałów w wodzie, woda ma mocny niebieski kolor i jest bardzo czysta. Wygląda, to naprawdę pięknie i zdecydowanie zachęca do zwiedzania tej atrakcji Krakowa. Przez Krakusów Zakrzówek traktowany jest jako dzikie kąpielisko. Najbardziej i najchętniej uczęszczane jest przez miłośników skoków do wody z dużej wysokości. Dodatkowo ma tam swoją siedzibę szkoła nurkowa Kraken i jest to mekka krakowskich nurków. W wodzie są zatopione różne atrakcje wśród, których można ćwiczyć umiejętności nurkowe.  Od sierpnia 2019 trwa tam remont. Teren ma zostać przystosowany do spędzania w nim wolnego czasu. W planach ma powstać strzeżona plaża i nowe miejsce dla znajdującej się tam szkoły nurkowej. Mamy nadzieje, że szybko go otworzą.

Ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

adres: Mikołaja Kopernika 27, Kraków Coś dla miłośników zieleni. Ogród Botaniczny powstały w 1783 roku, w obecnym centrum Krakowa. Zajmuje powierzchnię 9,6 ha i jest najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Założono go na potrzeby Uniwersytetu Jagiellońskiego i prowadzonych przez niego doświadczeń. Na zwiedzanie ogrodu botanicznego w Krakowie musisz przeznaczyć co najmniej 2 godziny. W tym czasie możesz dość szybkim tempem zobaczyć jego największe atrakcje. Jednak jeśli spacer po jego ścieżkach wolnym tempem może zająć nawet kilka godzin. W ogrodzie  są dwie duże szklarnie z roślinami wymagających przyjaźniejszych warunków atmosferycznych. Większość terenu jest zagospodarowana w formie parku. Szczególnie polecamy go odwiedzić na wiosnę, gdy rośliny kwitną i na jesień, gdy liście płoną od intensywnych kolorów. To bardzo dobre miejsce na spacer.

Stare miasto i Stary Kleparz – najstarsze targowisko Krakowa

adres: rynek kleparski, Kraków Najstarsze targowisko w Krakowie, szacuje się, że powstało 650 lat temu. Do tej pory znajdziemy na nim kramy i dużo na wiązań do tradycji.  Tutaj możecie kupić produkty od lokalnych producentów, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy mięso. Jest on bardzo popularny wśród mieszkańców i czuć tu klimat dawnego Krakowa. Aktualnie jest w modernizacji i lekko go przebudowują, jednak wciąż nie stracił swojego charakteru. 

Dlaczego nasze ciekawe miejsca w Krakowie nie zawierają najpopularniejszych zabytków?

Kraków to nasze miasto. To tutaj się urodziliśmy, wychowaliśmy, studiowaliśmy i tutaj także się poznaliśmy. Kiedyś, jak byłam młodsza, to często zastanawiałam się, co turyści widzą w naszym mieście? Czemu przyjeżdża tutaj tyle osób? Nie widziałam nic nadzwyczajnego w Plantach, Kazimierzu czy zawsze zatłoczonej Floriańskiej. Być może dlatego, że każda część miasta była dla mnie znana i oczywista. Dziś wcale mnie to nie dziwi, dlaczego tak wiele osób odwiedza nasze miasto i rynek główny. Z wiekiem zaczęłam doceniać piękno Kazimierza i innych krakowskich dzielnic, a przede wszystkim doceniłam niesamowity klimat Krakowa. Im więcej podróżuje, tym bardziej doceniam swoje miasto i napawam się dumą słysząc gdzieś w świecie „Znam Kraków! To takie piękne miasto”. Tak, jest piękne! Naszym zdaniem najpiękniejsze w Polsce, jednak chcieliśmy pokazać Wam ciekawe miejsca poza utartym szlakiem, które naszym zdaniem także zasługują na zwiedzanie.

Co zobaczyć w Krakowie? Nasz podsumowanie ciekawych miejsc.

Jak widzicie Kraków to nie tylko Rynek Główny, Kościół Mariacki, zamek Wawel czy Sukiennice. W tym pięknym polskim mieście znajdziesz mnóstwo innych ciekawych miejsc, które zachwycają swoim wyglądem i niezwykłą historią. Według nas, rdzennych Krakusów, najbardziej niezwykłe miejsca w Krakowie znajdują się w okolicy Podgórza. Tamtejsze okolice miasta zachwycają swoją architekturą oraz klimatem. A co najważniejsze, nie są tak przepełnione przez turystów, jak najbardziej znane krakowskie atrakcje. Dajcie znać w komentarzach, czy znaliście te, naszym zdaniem, ciekawe miejsca w Krakowie? A może coś dopisalibyście do naszej listy? :)
Podobne wpisy

4 Comments

  1. Grzesiek pisze:

    Jak uda mi się znaleźć czas na wycieczkę do Krakowa, na pewno wykorzystam informacje z tego wpisu. Dzięki.

  2. Magda pisze:

    Taak, wszystko znałam bo Kraków to też moje miasto. Co prawda obecnie mieszkam nad morzem ale w Krakowie się urodziłam, mam tam całą rodzinę i wpadam conajmniej kilka razy w roku. Do tej listy dodałabym na pewno Autorską Galerię Bronisława Chromego – to moje odkrycie które od razu trafiło do czołówki ulubionych miejsc. Tuż obok Fabryki Schindlera jest MOCAk który też jest bardzo warty odwiedzenia. Nowohuckie Centrum Kultury z genialną wystawą Beksińskiego. Niezliczona ilość knajpek z super klimatem albo widokiem – te w klimacie Harrego, Wiedźmina czy Alicji oraz kawiarnia w Cricotece – super widok. Warto przepłynąć się też tramwajem wodnym czy przejechać linią muzealną. Zawsze jest tam co robić! 🙂

  3. super zajebiscie pozdrawiam Jan Wiesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podróżniczy newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco
Z naszymi podróżniczymi wpisami i produktami.

Trwa wysyłanie proszę czekać :)

Wysyłanie powiodło się :)

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz zgody zawarte
w regulaminie.