IMG_1339

Porady podróżnicze – o czym musimy pamiętać zanim wyruszymy do Azji?

Pisaliśmy już o tym jak się spakować oraz jakie formalności przygotować przed wyjazdem do Azji. Tym razem przygotowaliśmy porady podróżnicze, które naszym zdaniem są bardzo istotne w każdej podróży, nie tylko wybierając się do Azji. Zachęcamy do przeczytania uważnie. 

Porady podróżnicze:

Odpowiednio się przygotuj

Pamiętaj, przygotowanie do podróży to nie tylko wyrobienie odpowiednich dokumentów i spakowanie niezbędnych ubrań. To przede wszystkim zapoznanie się danym krajem. Przed podróżą zrób odpowiedni research i dowiedz się czegoś o kulturze, religii czy zwyczajach jakie panują w państwie do którego jedziesz. Czytaj jak najwiecej blogów, poradników i zaczerpnij informacje z kilku źródeł.

Birma

Nie daj się oszukać

Istnieje wiele sztuczek jak oszukać beztroskiego turystę. My nabraliśmy się na jedną z nich, więc ostrzegamy. Nigdy nie zostawiaj paszportu gdy wynajmujesz skuter/auto/rower czy jako depozyt w hotelu. To Twój najważniejszy dokument. W wielu krajach wypożyczaliśmy skutery, auta i nigdy nie prosili nas o paszport (wystarczyło ksero lub zdjęcie). Niestety w Tajlandii to najczęstsza forma depozytu i po sprawdzeniu kilku wypożyczalni, gdzie wszędzie odpowiedź była ta sama, poddaliśmy się i zostawiliśmy w końcu paszport. Pech chciał, że zrobiliśmy małe zadrapanie na lusterku i osłonce rury. Oddając skuter chcieliśmy pokryć koszty uszkodzenia, niestety trafiliśmy na oszustkę. Pani wyliczyła nam koszt „naprawy” na 1200zł. Nie pomogły argumenty, że cena za nowe części to maksymalnie 200zł, ani zgłoszenie sprawy na policje. Ona miała nasz paszport, a policja na wyspie była skorumpowana. Finalnie zapłaciliśmy 600zł, ale niesmak i uczucie bezradności pozostało.

porady podróżnicze
paszport

Nie korzystaj z atrakcji, w których wykorzystywane są zwierzęta

Przejażdżka na słoniu na Sri Lance? Pływanie z delfinami w delfinarium? A może selfie z tygrysem? Za chwilą takiej przyjemności i spektakularnego zdjęcia, stoją lata bestialskiej tresury. W internecie znajdziesz wiele artykułów na temat łamania psychiki słonia czy faszerowania środkami uspokajającymi tygrysa. Ponad 550 tys. Dzikich zwierząt żyje w niewoli i cierpi, bo „pracuje” jako turystyczna atrakcja. Prosimy, nie wspieraj biznesu związanego z wykorzystaniem zwierząt, takie atrakcje istnieją tylko dlatego, że jest na nie popyt!!

porady podróżnicze
źródło zdjęcia http://natasyanareswari.blogspot.com/2014/05/the-elephant-rope.html

Lista nieetycznych atrakcji na blogu przedeptane.pl

Wspieraj lokalną społeczność

Unikaj znanych restauracyjnych sieciówek zamiast tego wybierz lokalny street food i wspieraj małe lokalne biznesy. Dzięki Tobie, mieszkańcy mogą zarobić, a Ty poznasz prawdziwe smaki danego regionu. Podobnie jest z pamiątkami (nie kupuj wyrobów „made in China”) i wybieraj Homestay zamiast Hotelu. Podczas naszej wyprawy, bardzo często wybieraliśmy Homestay, gdzie poznawaliśmy całą rodzinę, próbowaliśmy domowych specjałów i słuchaliśmy opowieści z pierwszej ręki o danym kraju.

porady podróżnicze
Lokalne rodziny u których nocowaliśmy

Dbaj o środowisko

Nie tylko w Azji, wszędzie zadbaj o swoje otoczenie. Postaraj się generować mniej śmieci nosząc ze sobą butelkę z filtrem, własne sztućce czy bawełniane woreczki zamiast foliówek. Zwracaj też uwagę na śmieci, które znajda się na Twojej drodze. Nie przechodź obojętnie wobec plastikowej foliówki czy rurki w morzu. Może dzięki temu, że wyciągniesz ją z wody, jakieś stworzenie morskie przeżyje. Nie bój się też zwrócić komuś uwagi, że zaśmieca środowisko, to on się powinien wstydzić.

porady podróżnicze
źródło zdjęcia https://www.wprost.pl/zycie/10149695/szokujace-zdjecia-zwierzat-i-smieci-przemowia-ludziom-do-rozsadku.html

Pamiętaj! Podróżuj świadomie i z głową. Szanuj kraj, w którym jesteś jego religie i obyczaje. Podejmuj mądre decyzje, bo często mają one wpływ na środowisko i lokalną społeczność.

___________________________________________________

PORADY PODRÓŻNICZE

Szukasz więcej porad? To Cię zainteresuje:

Jak spakować się na wyjazd do Azji?

Jak przygotować się na wyjazd do Azji?

Ile wydaliśmy podczas 8 miesięcznej podróży po Azji?

Aplikacje podróżnicze

   Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Na skróty

 Codziennie możesz nas śledzić na instagramie

 Coupleaway